Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pusszycat

    nagyúr

    LOGOUT blog

    válasz #54625216 #35 üzenetére

    Nekem az a bajom a Marsal, h messze van. A Hold itt van, a "kertben". építsünk előbb oda kunyhókat, próbáljunk légkört varázsolni rá, és rekordokat dönthetnek a rúdugrók. :K

    Mi 11 Lite 5G 6/128 :)) Xiaomi Redmi Pad 4/128 GB, Laptop Asus Oled Vivobook 16GB/1TB " Azért vagyunk, h legyünk " by pusszycat

  • Micsurin

    nagyúr

    válasz #54625216 #35 üzenetére

    Azért mert kutathatsz bármit a föld felületét nem fogod megnövelni az emberek számához arányos mértékben.

    The Separatists have no regard for innocent life. They don't care who walks away from war and who doesn't. That's why we move on them now, Commander……and Wolfpack leads the hunt.

  • Ezekiell

    veterán

    válasz #54625216 #35 üzenetére

    Hát a Mars az első. Pilot projekt, ha úgy tetszik. Jelenleg nincs realitása annak, hogy a Naprendszeren kívül benépesítsünk bármit. De ha nem kezdjük el, soha nem is lesz realitás.

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • Ezekiell

    veterán

    válasz #54625216 #41 üzenetére

    Nem az a lényeg, hogy hely legyen, hanem a civilizációnk/fajunk túlélése évszázados/ezredes távon. Vagy más bolygókat is benépesítünk, vagy jönni fog az az aszterodia (100% h jön, csak azt nem tudjuk mikor), és byebye.

    Az űrkutatás meg nagyonnagyon sok hétköznapokban is fontos találmányt eredményezett már eddig is: lásd itt.

    A "hangzatos fikciók" pedig, ahogy te nevezed - na azok adják el az egészet a nép számára. Széleskörű támogatottság nélkül nincs funding, funding nélkül meg bukta van.

    [ Szerkesztve ]

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #54625216 #43 üzenetére

    De amint feljebb már írtuk, ha mégis jön, akkor is sokkal ésszerűbb az eltérítésére fókuszálni, mint más bolygók kolonizálására.

    Leszámítva, hogy az eltérítéshez szükséges infrastruktúra dettó űripari fejlesztéseket és befektetéseket igényel, és a képesség meglétét kiépítve ki tudja, hogy mikor lehet, lenne szükség rá (pont ezt írtad le). Ehhez képest egy kolónia mindenképpen hasznot hozhat több szempontból is.

    Az ugyanis elég nyilvánvaló, hogy a Naprendszerben nincs a Földnél élhetőbb bolygó.

    A Föld sem homogén ilyen szempontból. A Szahara- vagy a Góbi-sivatag, avagy az Anktartisz élhetősége finoman szólva sem egyszerű. Utóbbin az emberi jelenlét eleve nem önellátó, tehát folyamatos külső támogatást igényel - akár egy űrállomás vagy űrkolónia.

    Azt gondolom Te sem vitatod el, hogy az Anktartiszi emberi jelenlét nem felesleges?

    A civilizációnk / fajunk túlélése - mondjuk a következő 10 ezer évre - nem az űrkutatáson múlik, hanem azon, hogy képesek vagyunk-e kontrollálni magunkat itt a Földön.

    Ha multi-planetáris fajjá lép elő az emberiség, akkor onnantól kezdve a Föld csak egy eleme lesz a képletnek, és immár a faj túlélése alapvetően több lábon áll. Amíg viszont csak a Földön él ember, addig ez egy eggyel osztható képlet. Ha valami nagy gebasz üt be, akár aszteroida, akár nukleáris háború, akár más okokból, akkor az emberiségnek reszeltek...

    Ez nem azt jelenti, hogy a Föld és az emberiség kapcsolata nem fontos tényező, csak arra mutat rá, hogy amíg csak a Földi emberiség létezik, addig a fajfentmaradás tekintetében eléggé handycappes a helyzet...

    Pontosan. És kolonizálós sci-fi helyett ezekre kellene fókuszálni.

    Érdekes, hogy a tenger alatti kolonizációt elfogadod, de az űrbéli kolonizáció sci-fi számodra. Pedig a tengerfenéken építendő kolónia semmivvel sem könnyebb technológiai szempontból, mint a világűrbéli...

    BTW az űrbéli kolóniák első generációja alapvetően a hatékonyabb felfedezésről szólhat, szólna és szól.

    Ezzel egyetértek, de ha a hangzatos fikciókról rövidtávon kiderül a nép számára, hogy értelmetlenek, azzal a teljes űrkutatás támogatottsága kerül veszélybe.

    Ez innentől marketing kérdése... :)

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz #54625216 #45 üzenetére

    Különbséget kell tenni a kis létszámú, átmeneti és kutatási célú kolónia és egy bolygó kolonizálása között. Az elsőnek van értelme, a másiknak csak akkor, ha az emberi életre az adott bolygó önmagában is alkalmas. Ez utóbbi a probléma, mert egy bolygó lakhatóvá tételébe fektetett energia mértéke és a várható haszon köszönőviszonyban sincs egymással.

    Miért teszel egyenlőségjelet a kolonizálás és a terraformálás közé? :F
    Simán eléldegélnek az emberek relatíve zárt közösségekben is (gondolj csak a hajósokra vagy tengeralattjáró-személyzetre). Egy kolónia esetén megvalósítható az önfenntartás, a terraformálás nélkül is.

    Ez az, ami még 500 éves távlatban is csak fantazmagória. Legalábbis amíg valaki nem áll elő a fénysebességnél gyorsabb utazás technológiájával, ami jelenlegi ismereteink szerint elméletileg is lehetetlen, nem hogy gyakorlatilag.

    Multi-planetáris = több bolygón
    Multi-sztelláris = több csillagrendszerben

    Ha a Marson létrejön egy emberi kolónia, akkor az emberi faj már multi-planetáris lesz.

    És ezzel nincs is semmi gond, csak ne higyje már el senki, hogy ezek majd idővel teljesen önfenntartó kolóniákká tudnak válni, amik majd jól benépesítik a Marsot, mint ha csak egy kontinens felfedezéséről beszélnénk.

    Függően attól mit tekintünk önfenntartásnak, bizonyos méret felett egyáltalán nem megoldhatatlan. Az oxigén- és víz- és élelmiszer-ellátást, illetve az energiaellátást kell biztosítani. A Marson van vízjég, a légkörben van megkötött oxigén, és elég közel van a Naphoz ahhoz, hogy napelemekkel megoldható legyen az energiaellátát. Tehát az önfenntartáshoz csak azt kell megoldani, hogy ezeket kellő szinten lehessen kitermelni illetve újrahasznosítani.

    Az évszázados kihívás, hogy a Marson a Földi gazdasági szintet meg lehessen valósítani. De egy, a Földi utánpótlás nélkül is életképes kolóniát megvalósítani pár ezer ember és megfelelő (mai szinten sem kivitelezhetetlen) erőforrások kérdése.

    Ha ugyanis a hermetikusan lezárt tartály, mint élettér elégséges az emberiség túléléséhez, akkor itt a Földön nagyságrendileg könnyebben létre tudjuk hozni azokat a tartályokat, ha valamiért szükség lenne rájuk (atomháború, aszteroida, járvány, stb.) emiatt felesleges más bolygóra utaznunk.

    Elméleti szinten igazad van, de bizonyos szintű veszélyforrások ellen (extrém sugárzás, például) nincs jó válasz jelenleg. Tehát a túlélés szempontjából egy több bolygón élő emberiség jobb esélyekkel indul, mint egy csak a Földön élő emberiség.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Ezekiell

    veterán

    válasz #54625216 #50 üzenetére

    Az ipar miatt fognak kolonizalni. Ásványi agyagok kitermelése, stb. A Natgeon ment asszem a Mars című sorozat, az marha jól bemutatja, hogy fog ez kinezni.

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • zseko

    veterán

    válasz #54625216 #50 üzenetére

    "A fentiekből adódik, hogy ha a Marson nem lesz terraformálás, a konténer élet pedig nem megoldás, akkor nem marad más, mint más csillagrendszerekben keresni élhető bolygót."

    Tehát abban nem hiszel, hogy
    - a közeli bolygókon az ember képes szűk, zárt terekben több generáción keresztül is túlélni és szaporodni úgy, hogy megmarad jól funkcionáló közösségben, miközben az életük végig a létfenntartó technológiától függ,
    - de abban igen, hogy a legközelebbi élhető bolygóhoz tartó, ki tudja milyen hosszú űrutazásnál az ember képes szűk, zárt terekben több generáción keresztül is túlélni és szaporodni úgy, hogy megmarad jól funkcionáló közösségben, miközben az életük végig a létfenntartó technológiától függ. :)

    Nem beszélve arról, hogy egy másik élhető bolygón is ugyanúgy szükség lesz több ezer specialistára és kutatásfejlesztőre, és arra a pár millió emberre, mivel a Földtől mindenben független kolóniához szükség van gyakorlatilag minden és mindenki utánpótlására, és ez nem úgy működik, hogy 'holnaputánra küldök még embert'.

    [ Szerkesztve ]

    HR24.hu

  • Ezekiell

    veterán

    válasz #54625216 #67 üzenetére

    A beszélgetés onnan indult, hogy az egész űrprogram azért szükséges, mert az emberiségnek a Földön kívül kell az életterét bővítenie.

    Mint távoli cél. Vannak közeli célok is, lásd tudományos fejlődés és kutatás, amit te írsz. Az 500 év meg, amit mondasz - hát nézz vissza, h 500 évvel ezelőtt hol volt az emberiség, és úgy becsüld meg, hol leszünk 500 év múlva :)

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • BiP

    nagyúr

    válasz #54625216 #67 üzenetére

    Ez úgy szokott menni, hogy a távoli cél a Mars terraformálása. De ez nem megy egyik napról a másikra. Ha 500 nem is, de mondjuk 100-200 év (ami sokmindentől függ).
    Ezért lépésenként kell haladni, és mindig megfogalmaznak apró célokat, mindezt rengeteg területen. Pl. a biológusok az ISS-en tesztelik, hogy hogyan lehet zárt térben kevés erőforrással növékenyeket nevelni, az orvosok tesztelik, hogyan hat a hosszútávú súlytalanság és alacsony-gravitációs közeg az emberre, a pszichológusok vizsgálják a bezártság és összezártság pszichológiai hatásait. Ezekre most is vannak kutatások, és a terraformálás, kolónia kialakításakor baromi hasznos eredmények lesznek.
    Most meg tettek egy lépést arra, hogyan lehet bevonni a privát szektort, hogyan lehet olcsóbbá, újrafelhasználhatóvá tenni az emberi űrutazást.
    Ez egyébként egy baromi nagy lökés az emberi űrprogramnak.
    Aztán majd lehet újra Holdra szállni, holdon bázist építeni, aztán mondjuk a Holdon kialakítani élhető környezetet a bázison, de párhuzamosan lehet tolni a marsi-emberes próbautakat.
    Egyik sem zárja ki a másikat, több területen is lehet haladni. (lásd: most fellőtték a Dragon Crew2-t, de közben meg tesztelték a Starshipet tök párhuzamosan, egymás utáni napokon).

    (#68) Ezekiell: becsüld meg, hol leszünk 500 év múlva
    Egyéni szinten 5 évre is nehéz tervezni, 20-ra pláne (ezért nem veszünk fel hitelt 20 évre). Emberiségszinten a 20év még relatíve belátható lehetne, bár ha visszagondolok 20évet, bajban vannak a jövőkutatók :)
    500év múlva az sem biztos, hogy kipusztítjuk-e magunkat, vagy a föld alá kényszerülünk-e az elviselhetetlen klíma meg viharok miatt, marad-e egyáltalán élelmünk, stb.

    [ Szerkesztve ]

  • BiP

    nagyúr

    válasz #54625216 #74 üzenetére

    Oké, rosszul fogalmaztam. A cél az ember Marsra küldése és ott egy bázis létesítése.
    A terraformálás valóban egy kb. lehetetlen dolog mai szemmel. Igazából a Mars "belakására", ott egy élhető kolónia létesítésére gondoltam, rossz szót használtam rá, valóban.
    Ez egy reális cél, de jópár évtized kelleni fog hozzá.

  • BiP

    nagyúr

    válasz #54625216 #74 üzenetére

    "De ha megnézed, akkor a privát szektor bevonása nem hozott lényegében technológiai áttörést, hanem a már meglévő rutint tették hatékonyabbá és gazdaságosabbá. "
    Konkért paradigmaváltás történt. Egyáltalán a tény, hogy állami szerven kívül más is csinálhat ilyet, és aktívan be is vonták a NASA programokba, ill. a Falcon9 újrahasznosítható hazatérő 1.fázisa technológiai és gazdasági áttörés.
    Ahogy az önvezető Dragon Crew sem semmi, gyakorlatilag utasok voltak az űrhajósok.
    Plusz szintén újdonság - tudom, ez nem marginális dolog, de látványos változás - hogy nem millió fixen huzalozott gomb előtt ültek, hanem 3bazinagy érintőképernyőn követhették az eseményeket az űrhajósok. Ide kellett a Teslában is látható teljesen új megközelítés.

    [ Szerkesztve ]

  • Ezekiell

    veterán

    válasz #54625216 #79 üzenetére

    A terraformálás hülyeség, de nem is onnan indultunk, hanem hogy több bolygón kell élnie az emberi fajnak, ez a végső cél.
    Az ilyet hívják "north star"-nak egyébként: távlati cél, nem feltétlen elérhető, de erre kell törekedni.
    A SpaceX-nek ez a célja, és ez nagyon helyes.

    A NASA az űrkutatási hivatal - a SpaceX egy private company. Szóval a célok, amiket te írsz, azok a NASAnak lehetnek célok, a SpaceX meg azt csinál amit akar - neki a célja a marsi kolóniák létrehozása :)

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • akaido

    addikt

    válasz #54625216 #79 üzenetére

    Sajnos ez az új technológia valszeg az én életemben már nagy valószínűséggel nem jön létre(58 múltam). De szurkolok, hogy hátha még látom a Vulkániakat leszállni... :)

    Szabad országban, szabad ember, szabad akaratából azt mond és azt tesz...amit szabad. UDS Ignition.

  • Ezekiell

    veterán

    válasz #54625216 #82 üzenetére

    Elon Musknak személy szerint persze lehet az a célja, hogy a Marson élje le az élete utolsó éveit egy támaszponton és szívből remélem, hogy sikerül neki
    Tehát akkor teljesítette az álmait, amik így valósággá váltak :)

    Az meg, hogy szerinted nem valódi megoldás a "konténerélet", az azért erősen véleményes. És a "konténer" mérete is sokban befolyásoló tényező - van az a "konténer"méret, amikor már nem igazán konténer az. Nyilván nem ez az első step, de első step nélkül nincs 2. stb...

    Aki mibennünk nem bízik, az önmagában sem bízik. Aki mibennünk nem bízik, az a mi fényes békénkben sem bízik. És aki a mi boldog, fényes békénkben nem bízik, az áruló.

  • ddekany

    veterán

    válasz #54625216 #82 üzenetére

    Konténer élet lehet reális lehetőség, mármint a konténer része még szvsz nem akkora képtelenség. Talán felszín alatti terkeszkedést jelentene ez, mert a sugárzástól, meteoritoktól is véd, és akkor terjeszkedsz, akármeddig. Viszont pl. arra én még nem láttam megnyugtató választ, hogy akár 1/3 gravitációban (Mars) mi lesz az emberrel, ha ott születik és nő fel... Lehet persze pörgő akármiket építeni, na de a marson, nem pedig "kint" az űrben? Szóval, nagyon nincs ez még kitalálva.

    [ Szerkesztve ]

  • zseko

    veterán

    válasz #54625216 #85 üzenetére

    Amit mondasz annak egy része jogos, más része nonszensz. Ugyanakkor elég egyetlen önjelölt idióta aki rátenyerel a nagy piros gombra, aztán lehet pislogni, hová telepítesz konténert a földön. Egyébként is helyben, helyi erőforrásokból kell(ene) és ajánlott felépíteni, és ilyenben is gondolkoznak, nem innen hurcolni hozzá mindent.

    HR24.hu

Új hozzászólás Aktív témák