Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shtml

    őstag

    Szabványos vagy nem, le kellene már szokni a +12V több ágra osztásáról.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz attiLANte #13 üzenetére

    Egész jókat írnak róla, az előbb olvastam végig a tesztet.

    Edit: Nagyon tetszett a bevezető is (kiemelés tőlem):

    Gerade im 300W-Bereich ist der Markt äußerst dünn geworden. In Zeiten stromfressender Grafikkarten greift der geneigte Käufer gerne zu hoffnungslos überdimensionierten Netzteilen, die von der Spezies „Verkäufer“ gerne als „gerade so ausreichend“ suggeriert werden. Der gute Mann hinterm Tresen will ja nur unser „Bestes“. Dass oftmals ein deutlich kleineres Modell kostengünstiger und effizienter seinen Dienst verrichtet, wird gekonnt ignoriert – man will ja noch Reserven für den USB-Kaffeetassenwärmer haben.

    [ Szerkesztve ]

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz #34784256 #20 üzenetére

    Szerintem némettudás nélkül is kikövetkeztethető, azért emeltem ki. A Reserve és az USB-Kaffee... szavakból nem behéz kitalálni: arról van szó, hogy azért kell a szükségtelenül nagy teljesítményű táp, hogy az USB-s kávémelegítőnek is maradjon még némi tartalék teljesítmény.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz venember83 #19 üzenetére

    Ezt a legtöbben tudják. Attól még jócskán vannak esetek, amikor ez a szabvány csak gondot okoz, mert valamely alkatrész önmagában többet kér, mint amennyit a szabvány szerint egy ágról kivehetne. Léteznek is a szabványra ezért szándékosan fittyet hányó tápok.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz venember83 #25 üzenetére

    Köszönöm a linket, érdemes volt elolvasni.
    Nekem ebből az jött le, hogy didyman is hülyeségnek tartja a 12V-os ágak szétbontását, főleg úgy, ahogyan azt a legtöbb tápban megvalósítják. A cikkben szereplő Chieftec tápoknál azért tartom marhaságnak a megosztást, mert jóval a "megengedett" érték alatt korlátozzák az egy ágból kivehető áramot. A 300 wattosnál ez különösen feltűnő, a 11A nagyon kevés. Kíváncsi lennék, hány A-nél kapcsol le a CPU-t ellátó ág - vagy ez a 11A-es ág?

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz DuplaZso #30 üzenetére

    Ezt először is csak saját kockázatra tedd!!! Feltétlenül ellenőrizd műszerrel és műterheléssel az egyes ágak áramát és a lekapcsolási áramot. Számítógépet csak azután kapcsolj rá, hogy meggyőződtél a helyes működésről.

    A kérdés az, vajon a két rail árameloszlását akarod módosítani vagy single-rail kimenetet akarsz csinálni. Az első esetben meg kell változtatnod a figyelő ellenállások értékét, ami otthoni eszközökkel nem egyszerű, mert igen kis ellenállás-értékeket kell kimérni (ahogy didyman is írja a fentebbi linken), ahol ráadásul már a NYÁK-fólia és a rajta lévő ón ellenállása is számít. Eközben arra is ügyelned kell, hogy az összterhelhetőség változatlan maradjon. Persze kis ügyességgel és némi próbálgatással gond nélkül megoldható, de észnél kell lenni, nehogy leégesd a tápot.

    Kát ágat CSAK akkor egyesíthetsz, ha egyetlen áramkör (konverter plusz tekercs) állítja elő a két rail feszültségét. Ez igen valószínű. Két eset lehetséges:

    1) Két azonos terhelhetőségű ágat akarsz egyesíteni. Ez esetben az alábbi módszer mindig jó:

    A tápban összekötöd a két 12V-os railt. NEM a belinkelt képen látható piros vonalak mentén, mert ezzel kiiktatnád a figyelőellenállásokat. A 12V1 és a 12V2 fóliaszigeteket kell összekötni igen kis ellenállású, tehát rövid és vastag rézdróttal. Ezzel azt éred el, hogy a két figyelőellenálláson azok értékének arányában folyik át az áram (vagyis mindkettőn egyenlő áram folyik át), tehát a két ágat egyenlő árammal terheled.

    2) Két eltérő terhelhetőségű ágat akarsz egyesíteni:

    Ekkor is alkalmazható a fent leírt módszer, HA a két túláramvédő kapcsolás (OCP) azonos feszültségen szólal meg, azaz a két ág figyelőellenállása a terhelhetőségükkel fordítottan arányos értékű. Ezt csak méréssel állapíthatod meg.

    Ha a két ág eltérő terhelhetőségű és az OCP a két ág terhelhetőségével arányos feszültségre szólal meg (vagyis a figyelőellenállások azonos értékűek), akkor nehezebb dolgod van. Ekkor is összekötöd a 12V1 és a 12V2 fóliaszigetet, de kiiktatod az egyik OCP áramkört (azaz megszakítod a fóliaszigetről az egyik OCP-re menő fóliacsíkot). Ezután pontosan beállítod a figyelőellenállást, mivel a két ellenállás összekapcsolása (amit a 12V1 és a 12V2 összekötésével elvégeztél) nem feltétlenül eredményezi a kívánt értéket. A másik lehetőség az egyik rail megszüntetése, de akkor át kell forrasztanod a vezetékeket a másik fóliaszigetre, előtte persze lyukakat kell fúrnod nekik a NYÁK-ba. Az ellenállást ekkor is be kell állítanod. Ezeket semmiképpen nem ajánlom, csak akkor, ha eléggé értesz az elektronikához - viszont ez esetben fel sem tetted volna a kérdésedet.:)

    Sajnos nem tudom, vajon fix vagy a terhelhetőségtől függő figyelőellenállásokat alkalmaznak a tápokban. Az is lehet, hogy ez típusonként eltérő. Persze nem vagyok tápguru, csak a meglévő tapasztalataim alapján írtam ezt. Didyman majd kijavít, ha hülyeséget írtam.

    Edit: A fentiekben abból a feltételezésből indulok ki, hogy a rajzon Single 12V Rail feliratú pontról indul a 12V, amelyet aztán szétosztanak.

    [ Szerkesztve ]

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

  • shtml

    őstag

    válasz DuplaZso #32 üzenetére

    Ne haragudj, ha megbántottalak volna az általad idézett megjegyzéssel, de nem tudhatom, miben és mennyire vagy jártas. Nem volt célom, hogy megsértselek.

    A szak­ember olyan barbár, akinek tudatlansága nem terjed ki min­denre. (Stanislaw Lem: Az Úr hangja)

Új hozzászólás Aktív témák