Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • lohi

    tag

    válasz Dr. X #6 üzenetére

    Az EPYC most kezdett el terjedni, a következőkben ez lehet már sokkal több is és ha a 2. generáció jól sikerül akkor akár ki is lőhet.. :)

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Dr. X #6 üzenetére

    Nem ezt nézi egy bérgyártó. Nekik a piaci lehetőség számít. A szerverpiacon az AMD-nek ~1% körüli a részesedése, és az Intel jelenleg azon dolgozik minden erejével, hogy a következő időszakban ez ne menjen 20% fölé. Tehát az AMD terveiben leginkább ~40% szerepelhet, ami a mostani, szerverekből származó bevétel negyvenszerese, de valószínűleg nem marad az ára azon a szinten, ahol az első generációs EPYC van, hiszen a második generáció már nem versenyzésre jelentkezik, hanem a piac uralására, ami az árcédulán látszani fog. Ez a TSMC-nek elég nagy buli, hiszen a szerverpiacra iszonyatosan drágán mennek a processzorok. Azokat igazából direkten nem veszélyeztetik olyan külső tényezők, mint a panelek, a memóriák, az akkumulátorok, és az egyéb komponensek drágulása. Ergo ha lesz 5 nm-jük, akkor ha esetlegesen más nem is, de az AMD tuti rá tud ugrani, mert nekik van egy olyan piacuk, ahol egyrészt az 5 nm-rel nyert előny számít, másrészt annyira drágán adják el a listaárhoz képest relatíve olcsón gyártott termékeket, hogy megéri váltani. És meglehetősen tipikus, hogy egy szerverben sokszor a CPU az egyik legolcsóbb elem. Egyszerűen sokkal több megy el licencekre, mint magára a hardverre.

    Egy Qualcomm és egy Apple számára sokkal nagyobb kérdőjel egy váltás, mert ők a TSMC-nél gyártott lapkákat egyrészt nem tudják átlagosan 1000 dollár fölötti áron értékesíteni, sokszor még ennek a tizede is necces, tehát ők sokkal jobban ki vannak szolgáltatva azoknak a folyamatoknak, ami a végterméket megdrágíthatja. És ha hirtelen a komponensárak felszöknek, amire nem ritkán van is példa, akkor sokkal nagyobb eséllyel döntenek úgy, hogy inkább várnak még az új csíkszélességre való átállással, mert nem várt tényezők miatt nehéz lenne reálisan kigazdálkodni.

    A waferárak növekedése a befektetés költségétől függ. A TSMC a 7 nm-be nagyjából a 16 nm-es node dupláját invesztálta, tehát nagyjából a mostani waferár is a duplája lehet a 16 nm-es kezdeti áraknak. Ezért is várnak sokan a váltással, mert ez már egyszerűen túl sok. A 7 nm FF+ kedvezőbb árat eredményezhet, de a 16 nm-nél az is drágább lesz.

    (#11) Egon: Nyilván nem csak szerencséjük volt. Lisa Su nagyon ragaszkodott korábban ahhoz, hogy még büntetések megfizetése mellett is vigyék a gyártást a TSMC-hez. Akkor ezt sokan nem értették, de végül neki lett igaza. Alapvetően ez a CEO dolga. Előre lássa meg a problémákat, és reagáljon még rá akkor, amikor van rá lehetőség. Azt nem mondanám, hogy előnyös nekik, de mivel minden projektjüket a TSMC 7 nm-es node-jára tervezték, és a GloFo csak kiegészítő lett volna, így magát a problémát már a WSA korábbi újratárgyalásánál megelőzték.
    Ami nagy kérdés, hogy a GloFo esetében a 7 nm leállításában volt-e ennek szerepe, hiszen ha az AMD is csak kiegészítőszerepet szánt nekik, akkor lehet, hogy nem érte meg ezt az álmot kergetni.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák