Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz rudi #65 üzenetére

    Egy kicsit félreértettél. Amúgy jól gondolkozól.
    A gyártástechnológia és a csíkszélesség, mint fogalom nem ugyanaz, nagyon nem. A csíkszélesség esetében a 65 vagy 45nm világos, hogy mindenkinek annyi, de a gyártástechnológia már komoly eltérést is mutathat. A technológia kidolgozásába bele tartozik a ''szivárgó áram'' problémájának enyhítése, szigetelés, minél alacsonyabb költségek és még sok más. Kétségtelen, hogy az Athlon64 gyártható lenne az Intel 90nm-es technológiájával is (persze némi módosítás nem kizárt), de nem alkotna olyan hatékony hőtermelési és fogyasztási adatokat, mint az AMD saját technológiája. Mi több, ha ilyen egyszerű lenne az átjárás a cégek technológiái között akkor az AMD már rég az IBM 45nm-es technikáját használná (amilyen puszipajtás viszonyban vannak biztos megegyeznének).
    Amit az oskolában tanítottak műinfón (egyre kisebb csíkszélesség, és az egyre jobb/hatékonyabb gyártási technológia (szteppingváltások) egyre magasabb stabilan elérhető órajelet jelent) az elméletben megálja meg a helyét, viszont a szteppingváltás nem mindig az órajel növelése miatt történik, lehetnek költségcsökkentési vonzatai is, vagy hibajavítás. A csíkszélesség csökkentésével nővelhető az órajel, de amit eddig írtam az egy bizonyos csíkszélességre vonatkozik. A gyártástechnológia fejlesztése főleg olyan céllal történik, hogy egyre több hibátlan egyed kerüljön le a ''munkaasztalról'', tehát ne kelljen feltétlen butítani cache méretett, így a gyártó szabadabb kezet kap a processzorok tényleges besorolásánál. Például ha sok Conroe kell a piacra akkor, hibátlan chipek kellenek, de ha sok a hibás akkor csak Allendale-ként lehet eladni. Illetve ha az alacsonyabb órajelő példányokból hiány van akkor nyilván be kell áldozna a magas órajelen működő lapkákat is, általában ezek a procik lesznek szuper tuningosok.
    A gyártó minden egyes legyártott processzort letesztel. A jelenlegi tesztelési folyamatok pedig majdnem tökéletesek, de mivel ember írja ezt van némi hibafaktor benne. Minden eljáráson lehet javítani, a tökéletesség fogalma csak elméletben létezik. A szériahiba ciki dolog minden gyártónak, pontosan ezért megy mindig a tesztelés tökéletesítése, hogy még a piacra dobás elött kiderüljenek a problémák. Nemrég volt ilyen probléma az AMD valamelyik Opteron sorozatával, pont szteppingváltásnál. Az eddig bevált tesztsorozat egy ponton elbukott és kikerült pár hibás proci a partnereknek, szerencséje volt a cégnek, hogy még nem kerültek ténylegesen eladásra. Ezután szigorították az ellenörzést és mindenki boldog volt.
    Az órajelhez még annyit, hogy a szilícium ostya területei eltérő minőségűek lehetnek, ez igencsak befolyásolhatja a végleges termék sebességet.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák