Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    ''Azt sem szabad elfelejteni, hogy míg az AMD processzorban csak néhány száz megahertz, addig az Intelben legalább 1 GHz tuningtartalék van.''

    Nem érdemes ilyen szinten általánosítani. Pár ismerősöm, most vett Core 2-őt és egy kis tuning-ot :D hozzá, így mikor szereltem nekik gépet szándékosan a legmagasabb órajelt elérő procikat adtam oda nekik. Na most a probléma, hogy van olyan Core amin lehet akár 50-60%-ot is húzni, de van olyan ami 20-30%-nál kifulladt, pedig az alaplap ugyanaz volt.
    Biztos tudod, hogy egy porcesszor órajelét gyártás után határozzák meg, ilyenkor végzik a türéshatár próbát. Ez a tesztsorozat nagyságrendileg belővi, hogy a proci milyen órajelen képes minden utasítását végrehajtani stabilan. Innetől a procit csak beórajelzik. A gyártás elején minden procit sokkal a tűréshatármező által adott eredmény alá lövik be. Nem azért, hogy nekünk jó legyen, hanem azért, mert az új CPU-ra még nem kiforrott a tesztmódszer, így előfordulhatnak hibák. Kezdetekben ezért olyan jó minden új CPU-nak a tuningolhatósága. Később már kiforr a tesztrendszer, és egyre közelebb lesz a végleges órajel a tűréshatár által megállapított órajelhez. Ezért van, hogy mostanában kiadott Core 2-k többségét már nem lehet 30%-nál tovább húzni. Az Athlonnál is így volt, és a jövőben is így lesz.
    Nem akarom a tesztekre kenyni, de volt olyan vevő aki kész tényként kezelte, hogy a E6300-asa megy 3300MHz-en, mert nektek, az egyik tesztben ugyanazzal a típusú lappal ment. A probléma ott kezdődött, hogy cserét követelt, ;] pedig a géppel semmi gond nem volt azonkívül, hogy alapfeszen már 2100MHz-nél kifagyott a tuning, akármit állított neki. Feszemeléssel állítólag elment 2400MHz-ig. Nem volt szerencséje szegénynek.
    Tuningólhattok, meg leírhatjátok a tapasztalatokat, sőt örülök neki, hogy foglalkoztok ezzel, csak ügyeljetek arra, hogy egy átlag 1.0-ás verziójú júzernek ne az jöjjön le, hogy mindegyik procit lehet húzni, mint állat.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz rudi #37 üzenetére

    Ezt nehéz meglátni. Minden gyártástechnológiát úgy fejlesztenek, hogy a legjobban igazodjon az éppen gyártott processzor architektúrához. Például a P4 65nm-es változatainál látható, hogy egyértelműen a Core 2-re készült a 65nm, ezért a P4-nél nem történt komoly előrelépés a 90nm-eshez képpest. Mondhatnám a mostani 65nm-es Athlon64-eket is, nyilván az AMD is a K10-re tervezte a gyártást. Ezekben az esetekben van mit javítani, és lehet emelni az órajelet. Azonban mindig az a cél, hogy már az elején a lehető legtökéletesebb legyen a gyártási folyamat, ez a Core 2-nél jól sikerült belőni, így nem igazán maradt benne tartalék, továbbá az Intel az összes utasításra leteszteli a rendszerét, nyilván az a fontos, hogy a leghosszabb utasítás is beleférjen egy órajelbe, nekünk nincs ilyen tesztrendszerünk, így még az sem biztos, hogy a jelenleg stabilnak kikiáltott tuningeredmények a jövőben nem fagynak ki (természetesen ez minden procira jellemző). Ha az adott gyártástechnológia nem éppen tökéletes akkor persze próbálják fejleszteni, ezzel párhuzamosan azonban a procin lefuttatott tesztsorozat is egyre jobban tökéletesedik, így a gyártó egyre közelebb helyezi a tényleges órajelet a lehetséges órajelhez. Nagy általánosságban azt lehet mondani, hogy a tuningpotenciál folyamatosan csökken (ebbe beletartoznak a kiugróan jó eredmények és a rosszakat is).
    A teljes gyártást figyelembe véve mindig lesznek jó és úgymond rossz példányok, a fejlesztések többnyire olyan irányba haladnak, hogy a ''rossz'' példányok, ne legyenek olyan helyen rosszak ami fontos a működés szempontjából (nyilván a cache-t le lehet tiltani, de mondjuk a dekódoló egységet már nehezebb nélkülözni). :)

    [Szerkesztve]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz !Overdose! #51 üzenetére

    Nagyságrendileg mindig ugyanannyit buksz, ha hasonló értékő cuccokban gondolkodsz. Intelen kicsit többet lehet bukni, de ez nem mérvadó.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Franklyn #59 üzenetére

    A teljesítmény kb. ugyanaz. A tuningot meg most beszéltük, hogy nem tudható előre.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz Nantucket #38 üzenetére

    Próbáltam egy párat, elég jó, de szokatlan. Mindent lehet vele csinálni ésszerű határok között. Leginkább iskoláknak ajánlom.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz rudi #67 üzenetére

    Szerintem azért a legtöbb ember hosszabb távban gondolkodik, mint 3 hónap. :U De amúgy jogos. Viszont alaplap szempontból is buksz, nem kis összeget.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz rudi #65 üzenetére

    Egy kicsit félreértettél. Amúgy jól gondolkozól.
    A gyártástechnológia és a csíkszélesség, mint fogalom nem ugyanaz, nagyon nem. A csíkszélesség esetében a 65 vagy 45nm világos, hogy mindenkinek annyi, de a gyártástechnológia már komoly eltérést is mutathat. A technológia kidolgozásába bele tartozik a ''szivárgó áram'' problémájának enyhítése, szigetelés, minél alacsonyabb költségek és még sok más. Kétségtelen, hogy az Athlon64 gyártható lenne az Intel 90nm-es technológiájával is (persze némi módosítás nem kizárt), de nem alkotna olyan hatékony hőtermelési és fogyasztási adatokat, mint az AMD saját technológiája. Mi több, ha ilyen egyszerű lenne az átjárás a cégek technológiái között akkor az AMD már rég az IBM 45nm-es technikáját használná (amilyen puszipajtás viszonyban vannak biztos megegyeznének).
    Amit az oskolában tanítottak műinfón (egyre kisebb csíkszélesség, és az egyre jobb/hatékonyabb gyártási technológia (szteppingváltások) egyre magasabb stabilan elérhető órajelet jelent) az elméletben megálja meg a helyét, viszont a szteppingváltás nem mindig az órajel növelése miatt történik, lehetnek költségcsökkentési vonzatai is, vagy hibajavítás. A csíkszélesség csökkentésével nővelhető az órajel, de amit eddig írtam az egy bizonyos csíkszélességre vonatkozik. A gyártástechnológia fejlesztése főleg olyan céllal történik, hogy egyre több hibátlan egyed kerüljön le a ''munkaasztalról'', tehát ne kelljen feltétlen butítani cache méretett, így a gyártó szabadabb kezet kap a processzorok tényleges besorolásánál. Például ha sok Conroe kell a piacra akkor, hibátlan chipek kellenek, de ha sok a hibás akkor csak Allendale-ként lehet eladni. Illetve ha az alacsonyabb órajelő példányokból hiány van akkor nyilván be kell áldozna a magas órajelen működő lapkákat is, általában ezek a procik lesznek szuper tuningosok.
    A gyártó minden egyes legyártott processzort letesztel. A jelenlegi tesztelési folyamatok pedig majdnem tökéletesek, de mivel ember írja ezt van némi hibafaktor benne. Minden eljáráson lehet javítani, a tökéletesség fogalma csak elméletben létezik. A szériahiba ciki dolog minden gyártónak, pontosan ezért megy mindig a tesztelés tökéletesítése, hogy még a piacra dobás elött kiderüljenek a problémák. Nemrég volt ilyen probléma az AMD valamelyik Opteron sorozatával, pont szteppingváltásnál. Az eddig bevált tesztsorozat egy ponton elbukott és kikerült pár hibás proci a partnereknek, szerencséje volt a cégnek, hogy még nem kerültek ténylegesen eladásra. Ezután szigorították az ellenörzést és mindenki boldog volt.
    Az órajelhez még annyit, hogy a szilícium ostya területei eltérő minőségűek lehetnek, ez igencsak befolyásolhatja a végleges termék sebességet.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz rudi #76 üzenetére

    Nekem 2-3 évet jelent a hosszabb táv, bár lehet, hogy sokan nem így gondolkoznak. Mindenesetre az nem kétséges, hogy ha valós verseny van akkor komoly összegeket lehet bukni. Persze ez a bukás szót nem szeretem, mert ha a júzer megvette lényegében a proci ''szolgáltatásait'' akkor, biztos megérte neki.

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

Új hozzászólás Aktív témák