Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • szasza_1

    senior tag

    válasz szacsee #9 üzenetére

    Gondolm ez nem azért van, hogy az élőlényekt védjék. A mobil frekijét meg megvette a szolgáltató, azért lehet 10x nagyobb a sugárzás.

  • And

    veterán

    válasz szacsee #12 üzenetére

    Tudom, hogy ez nem 'az' a topic, de néhány állítás pontosításra szorul.
    ''[..] és nincs leszabályozva a jelerösség az AP-jukon (adminnal néztem meg).
    Tehát akkor most ők törvényt sértenek?''

    Lehet, hogy egy szolgáltató kaphat hatósági engedélyt nagyobb EIRP használatához, de ebben nem vagyok biztos. Ha kaphat, nem feltétlenül sért jogszabályt.
    ''Szerinted ki foglalkozik azzal, hogy bemérjen egy hálót (max a telepítésnél).
    Nyugodtan tekerd fe csutkóra, anyúgy is a jel gyengül az antennáig (attól függ milyen kábelt használsz 1-2db/m, meg csatlakozónként nyugodtan számolhatsz 2db-el.''

    Hogy mennyire foglalkoznak vele, azt nem tudom. Tény, hogy még nem láttam HIF-es v. NHH-s bemérőkocsit a környéken. Szerintem a dolog hasonlóan működhet, mint egyéb rádiózavarnál: egy bejelentést ki kell vizsgálniuk, hogy van-e alapja, és olyankor akár mérhetnek is. Kábelcsillapítás pedig messze nincs 1-2dB/m, főleg jó kábellel, inkább 0,2..0,5dB/m, egy jól szerelt csatlakozóé pedig még ennél is kisebb.
    ''Namost egy 5m-es jó minöségü kábelnél ez 6-8db minusz, az antenna 3-8db (beltéri), vagy 7-19db (kültéri, a biquad 30db-es, ha jól van megcsinálva ).''
    A fentiekből következik, hogy ez sem teljesen igaz, 5m kábel 1..2,5dB-t csillapít. Biquad pedig sohasem lesz 30dBi nyereségű, ahhoz minimum egy 120cm nyílás feletti paraboloid kell.
    ''Egy hálót akkor zavarhtsz be, ha más tartományt használsz (ap menüjében chanel), ami nálunk ha jól emléxem 6. Ha más chanelt használsz, akkor más tartományban solgozik az AP (Mhz), és a hullámhossz bezavathat más hálónak.''
    Egy csatornányi távolság (a 2.4GHz-es sávban ez 5 MHz) sajnos jóval kisebb, mint a wlan-eszköz által felhasznált spektrum. Az 1-es csatorna után a következő, amelyikkel nincs átfedés, az a 6-os. Tehát összesen csak 3 (!) darab csatorna van a 802.11b/g sávban, amelyek egyáltalán nem fedik át egymást.
    ''Ha nincs a közeledben más háló célszerü a 13-as chanelt használni, ez a legmagassab megahertz-ü tartomány, azaz a két végpont között a legvékonyabb a sugárnyaláb (másképp nem tudom kifejezni).''
    Az 1-es és 13-as csatorna névleges középfrekvenciájának aránya mindössze 1.025, tehát az 1-es csatornához tartozó hullámhossz csupán 2.5%-kal nagyobb, mint a 13-ason. Ez eléggé jelentéktelen különbség.

  • And

    veterán

    válasz szacsee #14 üzenetére

    A létező legigénytelenebb kábel, amit wlan-hoz pár méter hossz felett használni érdemes, az az 5mm-es burkolatú H155-ös, és az is 0,5dB/m csillapítású 2,4GHz-en. De még az RG58 is 1dB/m körül van, és az már erősen ellenjavalt wifihez.
    Biquad: Trevor Marshall nyilván nem írt hülyeségeket (már az #1-es hsz-ben is linkelted), és ő is 11dBi nyereségűnek említi a standalone verziót. A karakterisztika felett említett nyereség már paraboloidra vonatkozik (a karakterisztika viszont nem!), amelynél a biquad 'csak' feed-antenna.
    Routerek és AP-k térerőjelzése: konkrétan az SMC-t nem ismerem, de szerintem ugyanúgy igaz rá az, ami a többi hasonló képességű eszközre: ezek nem műszerek. Indikálnak valamit, de hogy az mennyire pontos, arról kalibráció hiányában semmit sem tudunk. Egy biztos, nem lehet csak úgy, minden további nélkül biztosnak venni azokat az értékeket. A relatív (különbségi) 'mérés' két kijelzett érték között talán még elmegy viszonylag kis hibával, de az abszolút kijelzett teljesítmény tutira nem halálpontosságú.

Új hozzászólás Aktív témák