Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • dezz

    nagyúr

    válasz QwErTy42 #55 üzenetére

    Szerinted miért úgy fogalmaztam, hogy "Ebből a távolságból ilyen felbontásnál látni éppen még jól 1 pixelt." ?

    (Már jópárszor leírtam itt más témába vágó topikokban mostanában, hogy a normál szem szögfelbontása 1 ívperc.)

    Nem, a 300 dpi 60cm-ről nem lesz aliasing-mentes (ahogy te fogalmazol, "folytonos") egy AA nélküli kép! Én már sokszor próbáltam ezt, hát te? Nyomtass 300 dpi-vel, AA mentes szöveget!

    A telefonom 326 ppi-s, és 60cm-ről még jól látom a lépcsőket egy AA-mentes ferde élen! (Természetesen natív felbontáson megjelenített képről van szó.)

    A telefonon 20-25cm-ről (*) viszonylag jól olvasható már az AA-s karakterekkel írt szöveg (256 ppi-n még nem volt az igazi, kisebbről nem beszélve), de íves részleteknél AA mellett is látható még pixelesség. És ha oldalra fordítom a képernyőt a függőleges tengelye mentén, amikor is a kép optikailag "összemegy", láthatóan élesebb lesz. Tehát, bőven észrevehető és még szebb lenne, ha nagyobb lenne a dpi...

    (* Egy ilyen kis képernyőt [4.5"] nem 40-60cm-ről szolás nézni. Legfeljebb, ha csak az időt nézzük meg rajta egy óra widgeten.)

    (#58): Az a 300 dpi nem "nyomdaipari szabvány", hanem színes fényképeket ezzel szokás levilágítani. Ez nem jelenti azt, hogy ez lenne a csúcs. Ha figyelmesebben olvasol, láthatsz ott egy 450 dpi-s értéket is. Fekete szöveget pedig 600 dpi-vel nyomtatnak!

    Nem egészen jól számolsz. Itt találsz megfelelő képletet és kalkulátort is hozzá:
    Angular Size Calculator

    Ilyen távolságokból ilyen felbontás mellett láthatunk még jól 1-1 pixelt (azaz pl. egy 1-pixeles pepita minta nem mosódik össze szürke felületté, stb.):
    60cm -> 146 ppi/dpi
    50cm -> 175 ppi/dpi
    40cm -> 218 ppi/dpi
    30cm -> 291 ppi/dpi
    20cm -> 437 ppi/dpi
    15cm -> 582 ppi/dpi

    Na de hát ez is kevés, mert az lenne a cél, hogy ne lássunk már meg 1-1 pixelt...

    És akkor most nézzük, a mai ~96 ppi-s monitorokon milyen messziről látni 1-1 pixelt: 91cm...

    (#57) jacint78: Miért, szerinted irodában nem szoktak mozogni, istenbocsá' mászkálni, mindenki szobor módjára ül a monitor előtt?

    (#59) El Kebir: Ennyi a szem receptorainak felbontása, de ne felejsd el, hogy a szem optikája is belejátszik a dologba. Így jön ki a normál szem 1 ívperces (v. szögperces) korlátja. (Bár kontrasztos kép esetén, illetve jól megvilágított környezetben normál szemmel is jobban látunk valamennyivel.)

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák