Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Tin

    veterán

    Azért 5nm vs 14nm, és egy 1.2 Ghz-es Intelhez hasonlították.

    Nem, nem leírom, de ez RISC. És ha kijön az AMD is 5nm-en úgy, hogy nem kell semmit újra fejleszteni, akkor azért még nem írnám le a x86-ot.

    De az Apple világba tök jó ez. Átlag usernek ez kell, plusz tökéletes tartalomgyártáshoz.

    Azért nagyon remélem, hogy nem lesz domináns, mert ha az IT jövője az Apple, az elég borús jövő.

  • Tin

    veterán

    Szerintem felesleges belemenni a meresekbe, mert almat hasonlitunk kortevel. Osszehasonlitasban teljesen mindegy, hogy egy friss fejlesztesu ARM celhardveren milyen sebesseggel fut az arra irt es optimalizalt program.

    Szerintem ez a tortenet eppen arrol szol, hogy az Apple lepett egy nagyot abba az iranyba, hogy legyen egy alacsony fogyasztasu, jo teljesitmenyu, celhardverrel megtamogatott hardveres kornyezete, amire kifejleszti es optimalizalja a sajat szoftvereit, igy azok, akik Apple szamitogepeket vesznek, azokal a programokkal nagy elonybe kerulnek. Meg persze a 3rd parti szoftvercegek, mint az Adobe, vagy a Microsoft, nyilvan kifejleszthetik a sajat ARM-os verziojukat a termekbol, es ki is fogjak. Szerintem ez egy jo irany, csak sajnos egy ujabb lepes a meg zartabb rendszer fele, ami ellenkezik minden elvemmel.

    Viszont ezeken a MacBook-okon mar nem lehet Windowst futtatni. Az x86-os programok emulalva lesznek, aminek a teljesitmenye valoszinuleg rosszabb lesz, mint a nativ x86-osoke, bar az integralt gyors memoria es az 5nm elonye ki fog jonni rovidebb tavon.

    Hosszabb tavon viszont jon fel az AMD, es talan jo is ez a harmadik fel ahhoz, hogy az Intel vegre osszekapja magat, es legyen valos verseny. Egy biztos, az AMD 5nm-es x86 CISC procija joval erosebb lesz valos futtatasnal, barmilyen (atlagos, nem celhardverre optimalizalt) alkalmazasnal, mint az Apple 5nm-es RISC-e. x86-rol beszelek, es nem optimalizalt programokrol.

    Az Apple jokor lepett, es kihasznalta az Intel benazasat, az AMD felfutasi idejet, es a csikszelesseg elonyet. Ha viszont 1-2 even belul fel tud zarkozni az x86, akkor nem lesz egyeduralkodo. Ha nem, akkor konnyen lehet, hogy a jovo mar nem az x86 lesz.

  • Tin

    veterán

    válasz Mr Bond 007 #109 üzenetére

    Figyelembe vettem, de ez nem jelent semmit. Ugy ertem, persze, az uj szoftverek, vagy a futo szoftverek majd megjelennek az uj Mac-ekre is, tehat consumer gepnek teljesen jo lesz, illetve az eros vasak szinten, de attol meg az x86 az x86 marad, hacsak nem partol el tole szep lassan mindenki, mert nem tud versenyezni az Apple megoldasaival. AKkor viszont pont mi, felhasznalok cseszunk ra, hiszen ha nincs valasztek, az Apple oda nyomja fel az arait, ahova akarja. Ertsd: eljon az Apple Intel-korszaka. Ezt azt hiszem senki sem akarja.

    A fokozatos teljesitmeny-noveles pedig szep es jo, de ARM architekturarol beszelunk, es mobilpiacrol, ami szarnyal, mert mindenki vesz mobilt 2 evente, viszont nem mindenki vesz PC-t ket evente, es raadasul ezredannyi embernek van szuksege PC-re, mint mobilra. Meg jo, hogy a mobilipar huzza az ARM-ot a sok gyartoval, feature-okkel, es sorolhatnam. De ha emlekszel a PC piac eleve haldokolt egy evtizeddel ezelott, szoval nem gondolom, hogy most majd feltamad a hamvaibol, es mindenki rohan a boltokba laptopot venni. Mert nem fog. Ha meg igazan power gepet akarsz, ugyis huteni kell, tehat jol hangzik, hogy az Air fanless, de a legtobben arra hasznaljak az Air-t, amit egy mai Samsung telefonon wireless DEX-el egy teven keresztul is megoldasz. Vagy egy tablettel. Bizony.

    Amikr meg majd a power munka kerul eloterbe, valoszinuleg ugyanaz lesz a nap vegen, ami most, hogy a videovagasra meg zeneszerkesztesre, meg hasonlo tartalomgyartasra ott az Apple dizajnos gepe, minden masra meg ott lesz az AMD (vagy Intel) legujabb megoldasa, Windows-al, es az elerheto osszes programmal.

    A jatekra pedig konzol, vagy felho alapu jatek, de az mar viszont teljesen irrelevans, hogy mivel nyomatod, ahhoz eleg egy sima butatelefon is.

    #107 Tigerclaw: nem tudom, es hulyeseget se akarok mondani, de egy RISC-en maximum emulalni tudsz egy CISC procit, ott meg ugye boven van veszteseg. az MS is csak a 32 bites appok emulaciojanal tart.

  • Tin

    veterán

    válasz #54625216 #120 üzenetére

    Az ar/fogyasztas/teljesitmeny sokkal kevesbe szamit, mint sokan gondoljak. Egy irodai alkalmazottnak szerinted nem mindegy, hogy mennyit fogyaszt a gepe, ha amugy kibir 8 orat neha, amikor kulso helyszinen dolgozik vagy megbeszelesen van? Ja, ott eleve nem hasznalnak laptopokat.

    Power munkanal ugyse bir ki 1 napot az M1 sem, atlagos netezesre pedig kb teljesen mindegy. A ventillator hianya melletti jo teljesitmeny viszont oriasi plusz.

    Az integralt megoldasokrol meg annyit, hogy ott a pelda, okostelefonnak hivjak. A PC elobb fog kihalni, mert nem lesz ra szukseg. Sokan tenyleg elhiszik, hogy hu, de fontos, mikozben az emberek egy jo resze mar egyaltalan nem hasznal semmifele PC-t, semmire, mert ott a teve, arra is vannak appok, ott a telefonod, ami pl. a Samsung DEX megoldasaval hasznalhato "PC"-kent, a tartalomgyartas pedig rohadt keveseket erint. Ha ott celhardverek lesznek, hat jo.

    A vallalati szegmens viszont menni fog tovabbra is, de hidd el, sok ceg nem fogja lecserelni a mukodo programjait, meg koltsegesen atfejleszteni, meg mittomen azert, hogy nyerjen akkuidot meg ne melegedjen annyira, meg fogyasszon jobban, ugyan...

    A jovo most ugy latszik, hogy a mobilok miatt az ARM lesz, de a "hagyomanyos" vonalon marad az x86 egyelore. Az AMD jol tolja, es ha meghuzza az Intelt, siman pariban lesznek az Apple-vel, meg ha valamivel el is maradnak tole.

  • Tin

    veterán

    válasz Mr Bond 007 #125 üzenetére

    De ez igy volt az x86-nal is a 90-es es a 2000-es evekben, amikor nem volt okostelefon, es baromi nagy piaca volt a PC-knek. Nezd meg a PC eladasokat, kb 10 eve esik, mert az okostelefonok evek ota kielegitik az emberek nagy reszenek igenyet a tartalomfogyasztasra, es a PC egyre inkabb csak a tartalomgyartasra van hasznalva. Szerinted hanyan ulnek le otthon a laptop ele webezgetni, es hanyan csinaljak ugyanezt mobilon? En leulok, te leulsz, de a legtobben mar regota nem.
    Most ebbe a piacba szall bele az Apple az oriasi fejlesztesevel ugy, hogy a valodi, nagyobb mennyisegu felhasznalokat, a vallalati szegmenst nem is tudja kiszolgalni. Mindezt ugy, hogy annyira alakul az egesz piac, hogy csak tovabb zsugorodik majd ez a szegmens.
    Nem azt mondom, hogy nincs ertelme, mert van, csak azt, hogy a jovo rohadtul nem a PC-rol fog szolni, hanem arrol, amit az Apple is jol felismert, a celhardverekrol.
    Jatekra konzol, vegfelhasznaloknak okostelefon, munkara meg PC.

  • Tin

    veterán

    válasz #54625216 #129 üzenetére

    En csak arra gondolok, hogy ha az Apple tulsagosan "leural" egy szegmenst, ahogy anno az Intel, az nem arrol fog szolni, hogy mi a jo nekunk (verseny), hanem arrol, hogy kereshetnek rajtunk a legtobbet. Jo pelda erre az iPhone, gyakorlatilag egy penzszivattyu az Apple-nek, hiszen olyan macera kijonni az okoszisztemajukbol, hogy sokan inkabb tejelnek. Az Nvidia resz oke.

    Ez a CISC-RISC tema meg filozofiai megkozelites is lehet. Amugy a RISC mindig is gyorsabb volt, mert sokkal egyszerubb es elemibb felepitesu, mint a CISC, de hogy az emulacioval (szoftveres) jobb teljesitmennyel hozol ki egy hardveres utasitast, az szerintem egy cseppet meresz kijelentes. Ahhoz annyival gyorsabbnak kellene lennie a RISC procinak, ami eleve keptelenseg, es az is volt mindig, hiszen akkor mar regen nem lennenek CISC procik. Abban viszont egyetertunk, hogy az elmult evtizedben a jol megszokott x86 melle feljobb a mobilpiac a RISC megoldasaval, es most mar lathatoan siman egyenrangu tud lenni sok teruleten. De ettol meg ott az a sokmillio program, amit x86-ra irtak meg, es nem fogjak oket atfejleszten ARM-ra.

    A vegevel kapcsolatban szinten nincs vita kozottunk. Atlagembernek jobb az M1, mint az i7 vagy az AMD. Jelenleg.

  • Tin

    veterán

    válasz #54625216 #136 üzenetére

    Nem vitazom abban, amit mondasz, mert teljesen igaz, de ezt irtam feljebb is. Ma a vegfelhasznalok tobbsege a mobiljaban ARM-ot hasznal, az asztali piac viszont x86. Es azt is irtam, hogy a "PC" egyre inkabb lesz munkaeszkoz, mint otthoni eszkoz, pont a mobilok miatt, ezert az elsodleges target a vallalati felhasznalas. Az viszont x86 alapu.

    Kepzeld csak el, ha mondod a ceged vezetojenek, hogy akkor most at kellene fejleszteni az alkalmazasokat ARM-ra. Nagyon sok ceg van, ahol 10+ eves szoftvereket hasznalnak, es teljesen jol mukodnek, es biztosan nem akarnak majd emiatt egy ujabb horribilis fejlesztesi koltseget a nyakukba venni csak azert, mert gyorsabb meg jobb lesz, meg mert a beszallito sales-ese azt mondja, baratom, lemaradsz, ha nem csinalod. Innentol fogva az, hogy majd az ARM betor a vallalati piacra, szamomra jelenleg annyira elkepzelhetetlen. Arrol nem is beszelve, hogy az x86 is fejlodik. Az Apple ARM indulo, es szinte legjobb idoszakat hasonlitani az x86 egyik legrosszabb idoszakahoz szerintem teves kovetkeztetes, mondom, varjuk meg az AMD 5nm-es procijait 1-2 even belul, es majd hasonlitsuk ahhoz az M2 vagy M3 Apple chipet, *altalanos* felhasznalas mellett. A vallalati szegmensben, foleg szerver fronton a kutyat nem erdeklik a render idok, meg a szupergyors hardveres gyorsitasok, ha a meglevo alkalmazasok fejlesztesi koltsege 1$-nal nagyobb.

    A szorakoztatoiparral meg felesleges dobalozni, a gazdasagot nem csak az hajtja. Persze, baromi jo a LIDAR szkenner a filmeseknek, akik eppen eleg nagy szarban vannak a covid miatt, meg ugy altalaban a filmgyartas es a mozik sem hasitanak akkorat manapsag. Az Apple nagyon regota jo a szorakoztato tartalomgyartasban, akar film, akar zene, de az, hogy ezt min fogyasztod (jellemzoen mobilon vagy teven), az semennyit nem fog valtoztatni a piaci poziciojukon, merthogy aki eddig tartalmat gyartott, es komolyan gondolta, ugyis Macet hasznalt, es azt is fog, csak majd orul, hogy hu de gyors lett. Itt en nem varok kiugro novekedest, csak inkabb a piac teljes leuralasat. Aminek meg kesobb fogja beszedni ad "adojat" az Apple, amikor majd mar egyeduralkodo lett.

  • Tin

    veterán

    válasz Z_A_P #142 üzenetére

    Ja, a 8 magos chipjuket a 4 magos Intelhez. Ott van fent az oldalon alul (1-es). Ja igen, es a sajat chipre optimalizalt szoftverukkel.

    Testing conducted by Apple in October 2020 using preproduction MacBook Air systems with Apple M1 chip and 8-core GPU, as well as production 1.2GHz quad-core Intel Core i7-based MacBook Air systems, all configured with 16GB RAM and 2TB SSD. Tested with prerelease Final Cut Pro 10.5 using a 55-second clip with 4K Apple ProRes RAW media, at 4096x2160 resolution and 59.94 frames per second, transcoded to Apple ProRes 422. Performance tests are conducted using specific computer systems and reflect the approximate performance of MacBook Air.

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz Tigerclaw #145 üzenetére

    Pontosan. Az elmult nehany evben mar kb. teljesen mindegy a teljesitmeny PC fronton. Az Apple viszont kivaloan ratapintott a ket gyenge pontra: akkuido es hutes (zaj). Ezt a kettot kipipalja, celszoftverben hoz egy nagy ugrast, es mindenki orul.

  • Tin

    veterán

    Varjuk meg a tenyleges teszteket. Az a biztos, amit az Apple kommunikalt, az meg, hat ugye, mindig durvan markentinggel felturbozott (pl. az 5x-os zoom ATFOGAS legutobb a 12 ProMax-nal a valojaban 2.5x-es optikai zoomra).

    Egy biztos: ha csinalnak egy jol hasznalhato, nem melegedo, Air feladatokra jo Air modellt passziv hutessel es szamottevoen jobb uzemidovel, es atirjak es optimalizaljak ra a sajat szoftvereiket, akkor rogton vettek egy reteget, aki elfelejti majd az Intel alapu gepeket.

    Ha megcsinaljak ugyanezt a Pro modellre, aktiv hutessel, hosszabb uzemidovel, es jol optimalizalt szoftverekkel, akkor a Pro-t hasznalok egy resze siman atter ra. Viszont itt vesziteni fognak olyanokat, akik vagy Windows-t futtattak a gepeiken, vagy szukseguk volt mindket platformra parhuzamosan. Ezt az emulalos dolgot nem eroltettek ok sem, ha annyira jo lenne, demoztak volna. Mondjuk az egyszerubb alkalmazasok valoszinuleg gond nelkul fognak futni az emulalt kornyezetben.

    A kerdes tenyleg az, hogy a power szegmensben mekkorat tudnak guritani. Mert igazabol az Air-t hasznalok nagy reszet lefedi egy A14-es proci teljesitmenye is, ha vannak ra programok, viszont az mar kerdeses, hogy a valos felhasznalok igenyeit mennyire tudjak lefedni. Oke, a zeneszerkeszto-videovago tartalomgyartokat biztos, de egy uzleti oldalon dolgozoet, Windows nelkul hogyan? Bar a cegek jellemzoen ugyse MB Pro-kat vesznek Windows futtatasra.

  • Tin

    veterán

    válasz #54625216 #184 üzenetére

    Azert en nem hasonlitanam a 90-es evek elejet a mostani idoszakhoz, de ertem, mire akarsz kilyukadni. Akkor luxus volt a PC, es a nagyvallalati szoftverek piaca nagyon erosen korlatozott volt, mikozben iszonyat robbanas elott allt a PC-piac, azaz a megfizetheto alternativa. Akkoriban - ha emlekszel - a processzorido vagy a memoria iszonyatosan draga volt, de a keves alkalmazas miatt az optimalizalas szinte kotelezo volt. MInden szamitasi teljesitmenyert barmi arat kifizettek, es ez igaz volt nagyjabol az egesz 90-es evekre. Akkor epult fel minden, es csak az internet megjelenese meg huzott egy hatalmasat az egeszen. Evrol evre akkora fejlodes volt a processzorok teren, ami valos, tenyleges hatassal volt a hasznalhatosagra. Talan emlekszel meg arra, amikor egy MP3 lejatszasa is kepes volt megakasztani egy gepet. Ehhez az idoszakhoz nem hasonlitanam az atallast, akkoriban szinte kotelezo volt a szoftverek ujrafejlesztese, es ujabb, jobban mukodo, hatekonyabb megoldasok keresese.

    Ma ez tok mashogy van. Az Apple jelenlegi lepese a KENYELEMFAKTOR NOVELESEROL szol, nem masrol. Igen, meg ha hulyen is hangzik, de az, hogy ne kelljen bedugni a toltot, meg hogy gyorsabb legyen karcsubb vason a render, merthogy ugye tudsz renderelni asztali gepen is, es gond nelkul tudja azt a teljesitmenyt, amit mondjuk az M1 proci tud... akar a sokszorosat is, megfelelo hardverrel.

    A vallalati szegmensben viszont a kenyelem sokkal kevesbe fontos faktor, mint a koltseg. Nem lehet, es nem fogjak, de foleg nem egy virus okozta gazdasagi valsag utan ujrairatni a szoftvereiket csak azert, hogy nyerjenek nemi akkuidot es "zoldebbek" legyenek, amikor helyette ultethetnek latszatbol egymillio fat, es kesz. Vagy felrakhatnak napelemeket a tetokre. Eppen ezert nem gondolom, hogy realisan a vallalati szegmens, a jol atszott, mukodo, es eppenseggel az elmult evekben kiepitett vagy kiepites alatt allo felhos technologiajukkal hirtelen majd atternek az Apple okoszisztemara, mert jol fogyaszt a proci. 10 eves viszonylatban TALAN, de azt is olyan koltsegelemzesek fogjak megelozni, hogy ihaj. Arrol nem is beszelve, hogy mindenki latja, hogy az AMD zarkozik fel, az Intel pedig ossze fogja kapni magat.

    A szorakoztato piachoz pedig annyit, hogy IGEN, ott valoban minden szebb es jobb lesz, de azok eddig is ezeket a vasakat hasznaltak. Szuper, hogy gyorsabban tudnak majd renderelni kisebb fogyasztas es nagyobb akkuido mellett, de ott nem szereznek uj bazist, mivel eddig is Maceket hasznaltak. Szoval tok jo, hogy ingyen lesz.pod a regi huseges vasarlod, es arat is csokkentesz, de azon tul, hogy mosolyog es megkoszoni, le fog lepni 5 ev mulva, ha a versenytarsad lesz a jobb. Mert a piac ilyen.

  • Tin

    veterán

    válasz #54625216 #229 üzenetére

    Jó játék ez a neural processing, de ezen a szinten csak játék. Iránynak talán lehet jó, de ha tényleg szükség van erre, az x86-joz is lesz ilyen, PCIe kártyaként, vagy akárhogy, sokkal nagyobb teljesítménnyel. Biztos emlékszel a 80387-re.

    Nézd, akkor leszek tök őszinte: ez csak egy pénzkereseti lehetőség az Apple számára. Ahogy minden. Neki olcsóbb hosszú távon a saját vas, és később oda emeli az árát, ahová akarja. Ahogy az egész ökoszisztémában.

    De a usernek ez egyelőre kényelem. Nem vagyok ellene, sőt, de világmegváltónak nem nevezném. Ez nem egy új kategória, mint anno az okostelefon vagy a tablet, ez csak egy asztalira felokosított mobilos SOC egyelőre. Ha ügyesek lesznek, a versenytársak meg nem, akkor életképes.

    Ha bármi okán is berobban az MI, akkor ez kevés lesz oda. És sose feledd, hogy a többiek sem hülyék. Maximum mohók, mint az Intel volt, issza is a levét.

  • Tin

    veterán

    válasz VirsLee #241 üzenetére

    Ettol meg almat hasonlitottak kortevel. Sem a magok szama (8 vs 4), sem a technologia (5nm vs 10nm), sem az architektura (arm vs x84), sem pedig az alkalmazas nem volt ugyanaz (sajat arm fejlesztesu szoftver vs sajat intel x86 fejlesztesu szoftver).

  • Tin

    veterán

    válasz #54625216 #247 üzenetére

    Elindit egy trendet oke, de hogyan es meddig es mire? Erts meg valamit: azzal, hogy az uj MB ARM alapu lett, nincs Windows(!). Tehat maximum azok koreben fog trendet elinditani, akiknek mindegy az oprendszer, viszont fontos a hosszu akkuido es a csendes mukodes. Ez nem a vallalati szegmens, hanem az otthoni felhasznalok, de megkockaztatom, hogy meg azokat sem tulsagosan erdekli. Van egy evekkel ezelotti Asus ultrabookom, 1 cellaja szerintem mar kifingott, de igy is tud 5-6 ora videonezest, es ennel tobb webezest. Egy baja van, hogy a ventije kicsit visitos, amit utalok, de ezen felul teljesen kiszolgal, es kb soha nem hasznalom tolto nelkul 2-3 oranal tobbet. A gepek, amin dolgozom, vagy mas gepek szinten. Nincs az a szkenario, ahol es majd egy kavehazban uldogelve fogok dolgozni a gepen, vagy arra gerjedni, hogy mindennap 85%-nal dugom ra a laptopot a toltore, vagy csak 3 naponta toltom. Oke, evente 1x jol jonne a hosszabb uzemido, de ennyi. Es az az atlagember, aki amugy is inkabb hasznalja a mobiljat, mint orakig laptopozik a vezetekektol tavol. Meg esetleg csendben. 10 fokkal huvosebb geppel (bar ezt azert meg varjuk meg).

    Egyszeruen nincs igeny konzumer piacon erre. MAR nincs. Lett volna 10 eve, lett volna meg talan 5 eve is, de mar nincs. A vallalati szegmensben meg inkabb hatrany, hogy nincs Windows es x86 sem, mint elony, mert nem fognak ra fejleszteni csak azert, mert szebbjobbgyorsabbhalkabbkevesebbet fogyaszt. Az a szegmens meg, aki munkara hasznalja, orulni fog, es ezutan is munkara fogja hasznalni.

    A jovo nem a laptop. Itthon van maganhasznalatra ketto, az egyik 4, a masik 6 eves, es kivaloan mukodnek, megis a legtobbszor mindenki a telefonjan olvas, nez YT-ot, illetve ha gepezni akarok, ott az asztali a kenyelmes szekkel, iroasztallal, fejhallgatommal, labtartommal, es igy tovabb. Eszembe nem jutna egy forintot is kiadni barmilyen "jobb" laptopra. Majd ha megdoglenek es cserelek, akkor kivalasztom az eppen aktualisan legjobb ar-ertek aranyut, es hasznalom azt. De ez nem az MB lesz.

    Azt hiszed, hogy ez a vilagmegvalto platformcsere majd akkora fejlodest indukal, hogy mindenkinek elakad a szava. De nem, mert a vallalati szegmens max akkor menne at erre, ha 5 ev mulva is ekkora lenne az elonye, az AMD meg gozerovel fejleszt, meg csak most meg le 5nm-re, de mar igy is eleg impressziv eredmenyei vannak. A SOC-ba tokozott RAM meg szep es jo, de pont ugyanugy szerelhetetlen lesz, mint az Apple telefonjai. Ha elromlik, kb vegyel ujat, mikozben egy Lenovo vagy Dell eseten jon a kollega, es megcsinalja a helyszinen a javitast. A cegnek ez szamit, nem az, hogy 2 mm-el vekonyabb vagy 5 dB-el halkabb.

    A fogyasztasrol meg ujra ugyanaz: egybe tokozott SOC, az abszolut csucstechnikan kifejlesztve. Gondolod, hogy az AMD vagy az Intel nem fog profitalni az alacsonyabb csikszelessegbol? Az MB Pro-s "belepakolod" hasonlatodrol meg annyit, hogy jol hangzik, csak eppen meg senki sem latta, hogy ez valojaban mukodni fog. A power szinten szerintem kozel sem lesz akkora elonyuk, ha lesz egyaltalan. Es ott felejtsd el ezt a passziv hutest.

    Szerintem ez egy jo irany, ami fejlesztesre sarkallja a tobbieket, de nem tobb. Mivel az otthoni PC/laptop eladasok 10 eve zuhannak, a teljesitmeny meg 5 eve eleg mindenre IS, nem latom a hatalmas piacszerzest.

  • Tin

    veterán

    válasz jegesib #255 üzenetére

    Tobbet fognak eladni MB-bol a konzumer szegmensben, mint eddig, azoknak, akik nem erzekenyek az oprendszerre, es atlagos hasznalatra veszik a gepet, de kevesebbet ott, ahol fontos az x86 kompatibilitas es esetleg a Windows futtathatosaga. Ezt irtam le.

    A PC kihalasarol meg nem beszelt senki. Azt irtam, hogy az eladasok zuhannak, amit kb. barhol, barmelyik elemzesben vagy grafikonon megnezhetsz a sajat szemeddel is.

  • Tin

    veterán

    válasz #54625216 #258 üzenetére

    Ertettem elsore is amit leirtal, az alairasodban szereplo gepem volt is, de amugy megsugom, hogy siman hasznaltak anno pl. ZX Spectrumot is munkara.

    De szerintem ez akkor sem lesz akkora attores, mint amit vizionalsz. A mobiltelefon az volt, ez a mostani Apple kiserlet nem mas, mint a mobilos SOC asztaliva tetele pont az ilyen HW gyorsitasokkal, de ha figyelted, az x86 procikba is kerultek hardveres gyorsitasos utasitaskeszletek, es most nem csak az MMX-rol beszelek, hanem akar az X265-rol. Igazodott az uj igenyekhez, es kesz.

    Ha azt mondod, hogy a jovo egy SOC lesz, vagy egy altalanos processzor, akkor a mobilok alapjan persze az utobbi, de az Intel procijai sem csak nativ x86-os vasak, ott vannak benne a GPU-k, es igy tovabb. Ez az irany megy mar jo ideje, es persze, hogy van ertelme sztenderd kodolasokat vagy gyorsitasokat a prociba epiteni, ha egyszer van ra igeny. Lehet ez miattam neural engine is, a piac eldonti. Azt mondod, hogy hu majd most az Apple megmutatja, de mit is? Ugyanazt csinalja, ami tortent az elmult evtizedekben, csak eppen ok most attertek ARM alapra asztali szinten, mert ki akarjak noni a mobilos kereteket, ami tok jo, es nagyon jol sikerult az uj SOC, de se nem vilagmegvalto, se nem ultrakulonleges, egyszeruen most 2 evvel a konkurencia ele leptek, viszont szoftveres fronton meg csinaltak maguknak legalabb ennyi plusz munkat. Amire a vegere erunk, szerinted nem lesz AMD, ami hozza ugyanazt a teljesitmenyt, hasonlo (de legyen valamivel rosszabb) holeadassal es fogyasztassal, csak eppen nem kell ujrairni hozza semmit?

    A hardveres gyorsitasrol meg annyit: tok jo dolog, de azt csak ott es csak arra hasznalhatod, amire terveztek. Ha jon a H266, akkor ugyanugy a procinak kell szamolnia, es baromi lassu lesz. A HW-es gyorsitasnak epp az a rakfeneje, hogy sokkal gyorsabban avul el, mint a szoftveres implementacio, es ezert irhatod ujra a programjaidat par evente, ha hasznalni akarod az ujdonsagokat. Persze erre is be lehet nyogni hogy "eleg ujraforditani", de azert nem. Egy 10 eves x86 program vigan fut ma is, de egy ARM-on maximum akkor, ha ujrairod. Keritsd elo a fejlesztot, vagy csinaltasd meg nullarol. Az Apple elonye pont az, hogy a sajat szoftvereit frissitheti, es epp eleget nyujtanak ahhoz, hogy az emberek altalanos celokra hasznaljak a gepeiket, illetve az iOS-es programokhoz is eleg egy mas UI es vezerles a fejlesztok reszerol, es mar portolva is van a desktopra.

    Tudod mikor durrantott volna sokkal nagyobbat az Apple? Ha Androidot hasznalnanak a gepeiken. Viszont, 2 even belul csak az App Store-bol fogsz a Mac-re alkalmazast letolteni, es a ra fejlesztett programokat majd az Apple ellenorzi megjelenes elott. Tudod hany ceg nem hajlando atadni a kodjait az Apple-nek, inkabb megoldja webes backenddel a funkcionalitas nagy reszet? Mert semmi koze az Apple-nek az uzleti titkaikhoz.

  • Tin

    veterán

    válasz cog777 #260 üzenetére

    Nem a dedikalt asztal a lenyeg, hanem az, hogy tartos munka eseten kell egy hely, ahol dolgozol, mert az nem jatszik, hogy ma a furdokadban, holnap a hatso kertben, holnaputan meg egy vonaton dolgozol. Van ez a reteg, de hosszu tavon senki nem dolgozik igy. Van egy sarkod, es ott ugyis be tudod dugni a gepet. A kerdes inkabb az itt, hogy valoban egyre tobben hasznalnak laptopot munkara, vagy inkabb, ahogy mondod, megoszlik a "szamitogep" az okostelefon, a tablet, a tv, a konzol es a laptop/pc kozott? Mert en sokkal inkabb erzem az utobbit, mint az elobbit. Mikozben 20 eve kb csak a szamitogep letezett, es 10 eve is erosen kompromisszumos volt minden mas. Ma mar minden okos, es minden celfeladatra van valami. A PC piac meg szukul.

    De lattam amugy beakadast, de nincs nagy jelentosege overall. A szoftvereket javitjak, a hardver attol meg ugyanaz. A Mac-nel sem fog minden szoftver elsore tokeletes lenni, es be fognak csuszni bugok ott is.

  • Tin

    veterán

    válasz VirsLee #263 üzenetére

    Ezt a reszet ertem, csak te tok mas beszelgetesbe kapcsolodtal bele. Az aspektus nem az volt, hogy a csomag mit tud, hanem hogy a szamitasi teljesitmeny mi. Ha ledobok egy Trabantot a sztratoszferabol, es melle allitok egy Ferrarit, aminek 80 fokos emelkedon kell felfele mennie, melyik lesz a gyorsabb?

    Nem azonosak a korulmenyek. Az uj MB Air sokkal jobb abban a konfigban, azzal a procival, azzal a szoftverrel, abban a kornyezetben, amit az Apple megad, de attol meg, ha a kedvenc x86-os prograomd elinditod rajta, feleannyit nem fog tudni teljesitmenyben. Erted amit mondok? Itt baromira nem sokat szamit, hogy mit tud az uj, ha azt csak ugy es akkor, csak azokkal tudja, amit az Apple mar megcsinalt.

  • Tin

    veterán

    válasz Mr Bond 007 #278 üzenetére

    De azzal ne, hogy sokkal jobb, mert az Apple azt mondta? Ne menjunk mar le erre a szintre...

    #277 cog777: abszolut egyetertunk, de attol meg hasznalhatoak. Minden masra meg ott vannak a powerebb gepek.

  • Tin

    veterán

    válasz #54625216 #307 üzenetére

    Ertelek, de ezzel el is jutunk a celhardver kategoriaba, ami egy idointervallumot fed le, es csak azt kepes (hatekonyan) futtatni, amit ott, akkor es arra fejlesztettek. Igy persze, hogy gyorsabb lesz, de aztan mehet a kukaba a regi gep, amint jon valami ujabb fejlesztes, mert az alkalmazasokat arra frissitik, es azon lesznek (gyorsan) hasznalhatoak. A regebbi verziok meg mennek a regi eszkozon. Hasonlo amugy az okostelefon piac, csak hat ott az eletciklus 2-3 ev, a laptopoknal pedig inkabb a duplaja szokott lenni. Nem veletlenul irtam, hogy az Apple egy mobilos SOC-ot fujt fel "asztali" gepre.

    Az x86 meg baromira nem ilyen koncepcio. Na nem azert, mintha azokra a gepekre nem lenne igaz a fenti valamilyen szinten, de a legacy tamogatas miatt egy mai gepen it tudsz futtatni 30 evvel ezelotti jatekokat, megfelelo kornyezetet telepitve nekik. Ennek is van am elonye.

    Ertem amugy, amit mondani akarsz, hogy szerinted a celhardvereke a jovo, ahol direkt Photoshophoz meg Final Cut Pro-hoz veszel hardvert, amit aztan hasznalsz, amig tamogatott, aztan eldobod, de ez nem tud az elet minden teruleten mukodni. Ezert irtam mar le szamtalanszor, hogy ez a megoldas annak jo, akinek mindegy, mit hasznal, es annak, akik kifejezetten ezt hasznaljak. De ezzel nem vesznek piacot, mert csak celfeladatokra jo.

    En nem igazan hiszek ebben, de meg ha melle is tudnek allni, akkor sem akarnam, sot, odzkodnek tole, hogy az IT piac egyik legnagyobb piocaja vezenyelje ezt le.

  • Tin

    veterán

    válasz cog777 #318 üzenetére

    Az Apple abban jo, hogy a sajat cuccait tamogassa. Mindig is az volt az Apple elonye a tobbiekkel szemben, hogy zart rendszere volt, celhardverrel, ra optimalizalt programokkal, tobbnyire atvilagitott alkalmazasokkal, igy kiszurte az inkompatibilitasi es teljesitmeny problemakat, es jo megoldast adott a felhasznaloknak. A kulcsok: celhardver, zart rendszer, erre optimalizalt. 'rvara nem szeretnem, ha a jovo egy zart rendszer lenne, amit egy olyan ceg hosztol, aki az utolso fillert is ki akarja preselni mindenbol. Akar jo benne, akar nem. Es aki ezt akarja, az a rovidtavu kenyelemert felaldozza a hosszutavu fejlodest. Ketseged ne legyen, ha az Apple egyeduralkodo lenne, meg az Intelnel is sokkal jobban adagolna es huzna hasznot mindenbol, eleg ranezni az iPhone vonalra.

    A kompatibilitas nem csak azt jelenti, hogy az adott alkalmazas tokletesen fut az aktualis oprendszeren, hanem azt, hogy egy korabbi oprendszer is tokeletesen fut a legujabb vason. A celhardverekkel az a baj, hogy ki kidobsz beloluk korabbi funkciokat "mert minek", akkor a vas nem lesz kepes kezelni a korabbi utasitasokat. Onnan indult a felvetes, hogy az x86 meg mindig hordozza a legacy oroksegeket, feleslegesen. A valasz: azert, hogy visszafele kompatibilis legyen.

    Ezzel a "szoftvereket irjuk at tobbszalasra" dologgal meg ne dobalozzunk mar, konyorgom. Egyszalas folyamatot nem lehet parhuzamos architektura atultetni "csak ugy", es sokszor nincs is semmi ertelme. Szaras UTAN mosol kezet, es nem pedig KOZBEN. Nem veletlenul vannak a big.LITTLE-ben is erosebb es gyengebb magok. Az egyszalas teljesitmeny mindig szamitani fog, az alkalmazok tobbsegenel nagyon is.

    (+#319 sheratan): nativan tud futtatni a mai napig DOS-t. Ha DOS-os alkalmazas kell, telepits fel egy DOS-t, es hasznald a programokat. Minden menni fog. De amugy XP-tol felfele a legtobb alkalmazas siman elfut 10-en is.

  • Tin

    veterán

    válasz cog777 #360 üzenetére

    A kezmosos peldam szerintem jol illusztalja, mit lehet, es mit nem. Tovabbmegyek: mit ERDEMES, es mit nem.

    Amit lehetett es erdemes parhuzamositani, azt mar reg megtettek. A blokkosithato feldolgozasok (pl. tomorites, kepfeldolgozas, videovagas), a szerver szolgaltatasai, az adatbazis-kezeles, ezek mind parhuzamosan futnak, es jol skalazodnak.

    Nekem csak az a bajom a parhuzamos architekturas megszolalasok egy jo reszevel, hogy sokan azt gondoljak hogy tobb mag van, akkor atirjuk az alkalmazast tobb magra, es sokkal gyorsabb lesz. Csak abba nem gondolnak bele, hogy az alkalmazas funkcioinak jo resze eleve linearis lefutasu, es nincs mit parhuzamositani rajta. Ha te erted, es nem ezek koze tartozol, akkor szimplan csak bocs, ha eppenseggel most nalad mentem bele ebbe.

  • Tin

    veterán

    Szeretnék kiállni bunfi tag mellett, mert nonszensz, hogy kirakják őt Bond egyértelmű trollkodása és személyeskedése után, velem is, lásd feljebb, konkrétan lehülyezett. Bunfi pont korrekten reagált rá.
    Nem értem, miért kell érvelő és normálisan beszelgető emberek beszélgetéseit hagyni 1 mondatos alázó szövegekkel szetbombazni, és aztán azt szankcionálni, aki tök frappánsan visszaszól.
    Ez így nincs rendben az igazságérzetem szerint.

  • Tin

    veterán

    válasz Xero #433 üzenetére

    Most néztem meg 3 videót. Baromira impresszív. Megsüvegelendő teljesítmény. Kamera ügyében is van teszt, hiába 720p, jó lett.

    Kicsit túl jó lett a piachoz. Viszont ha bukik az x86, rengeteg új programozása lesz szükség.

    [ Szerkesztve ]

  • Tin

    veterán

    válasz Xero #437 üzenetére

    Kamera ügyében nézd meg ennek a videónak a végét. Elég jól összehasonlítja az összeset. A hang nagyon jó, a kép meg tűrhető. Ez nem youtube, szóval neten szerintem elég ez videókonferenciára. Az iPad kamera beleférne, de akár egy 4K 10MP modul is, ami a legtöbb flagship telefonban alap, de itt még úgy látszik, nem opció. Persze akkor mit raknak a következő generációba? :)

    Az x86-os összehasonlításommal kapcsolatban talán félreérthető voltam. Ez a téma nagyon más, mert míg a mobil processzorok (teljesítmény/fogyasztás/melegedés) szempontból iszonyat nagyot fejlődtek, az asztali processzoroknál ez nem volt igény, a laptopokba meg "asztali" procik (nyilván korlátozva) mentek, amik se fogyasztásra, se hőmérsékletre nem voltak igazán célozva. De ez ilyen. Az Apple fogta magát, és a mobilos tervezési elvek alapján felfújt egy A-s procit M-re, és azt tette bele, mindezt a legutolsó technológiával (5nm), és nem csoda, hogy agyonver vele mindent. Főleg egy 2 generációval ezelőtti, 10 nm-es, "asztali" processzort. Egy 5nm-es x86, főleg AMD-vel egész más képet fog majd festeni, vagy Intellel, de 2-3 év múlva. Ennyi az Apple előnye, ha felveszi a kesztyűt az x86, és ha az Apple pénzt-paripát beleölve tartja az előnyt és felzárkóztatja a programokat. A 3rd party gyártóknak viszont ez nettó invesztment (új fejlesztés), kérdés, mennyire éri meg nekik (nyilván igen, ha mindenki átmegy a platformra).

    Rövidtávon, de még 2-3 éves távlatban SEM vizionálok hatalmas átrendeződést. Ahhoz 5, de még inkább 10 év kell. Viszont mivel a "PC" eladások csökkennek, és mennek át egyre inkább a mobil irányba, a világ a felhős szolgáltatások felé tart, a mobilok az új "személyi számítógépek" és nő a méretük is, emellett pedig a játékok platformja egyre inkább a konzol és a streamelés, nem tartom kizártnak, hogy a jövő "PC"-je ARM alapú lesz, részben az Apple, részben a Google, és részben (ha időben lép) Microsoft alapon. A "PC"-be beleérthetjük a munkaeszközt is, azaz a céges laptopokat. A szerverek frontján valószínűleg a rengeteg legacy rendszer és a saját (át)fejlesztési költségek miatt nem hiszem, hogy nagy változást indukál ez, főleg, ha az Intel szerverfronton is képes lesz nagyot gurítani. De lehet, hogy ahogy régen RISC szerverek voltak és CISC munkaállomások, ez majd megfordul. Vicces lenne, de nem kizárt.

    És még valami a tesztekhez, amit sokan elfelejtenek. A YT-n erősen felülreprezentált az Apple. A nagy kontent-gyártó csatornák többségében az Apple ökoszisztémát használják, mert az a legjobb (már most, Intel alapon is) erre a feladatra, ezért úgy tűnhet, hogy ez az ultimate megoldás, és ők nyilván lef.ssák a bokájukat, de a világ nem csak youtuberekből és webdesignerekből áll, sőt: a többség nem ezt használja. Egyelőre legalábbis. Szóval én azért annak a használhatóságából is vonnék egy gyököt. Aki Apple ökoszisztémában dolgozik, annak ez egy hatalmas ingyen ajándék lesz, de ettől még a laptopjaik drágák lesznek (idővel pedig méregdrágák), egy olyan piacon, ahol csökkennek az eladások, és persze felzárkózik az x86 is.

    Remélem így érthetőbb volt a mondanivalóm.

  • Tin

    veterán

    válasz emvy #456 üzenetére

    Hat akkor ott a valasz.

    Az Apple 10 eve reszeli a procijait, kismillio felhaszaloi tapasztalat alapjan, meg jo, hogy a nagy dobasuk egy gyakorlatilag tokeletesre csiszolt megoldas a letezo legujabb gyartasi technologian. Mindehhez hozzajon a sajat, zart rendszer, es a kizarolag erre optimalizalt almalmazasok, amik igenyeihez alakitottak a SOC funkcioit is, gondolok itt a hardveres gyorsitasra. Az osszkep meg ennyire jo lett. En is csodalkozom, hogy ENNYIRE JO lett, de ugy latszik, hogy az Intel meg sokkal jobban bealudt annal az elmult evtizedben, mint gondoltuk, mert valojaban ma ennyit lehet kihozni egy jol megtervezett celeszkozbol.

    Jo, de persze azert ne feledjuk a kulcsszavakat:
    - legujabb gyartasi technologia (5 nm)
    - SOC-ba integralt minden, beleertve a RAM-ot
    - kifejezetten erre implementalt, optimalizalt alkalmazasok

    Ha ezeket is figyelembe vesszuk, mar jobban latszik, hogy az Apple elonye a tokeletesen elvegzett hazifeladat.

  • Tin

    veterán

    válasz emvy #459 üzenetére

    Értem, de ezt is érthetjük optimalizáltság alatt. Hülye példa, de ez kicsit olyan, mint az adott versenypályára épített autó, ami ott mindent lever. Csak éppen az övék annyira jó lett, hogy a többi pályán is az élmezőnyben mennek.

Új hozzászólás Aktív témák