Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz TunerJoe #25 üzenetére

    Jöhet mellé az arm+nv gpu kombó. Az AMD kicsit kilóg de ott most x86 alapon sem állnak rosszul, a gpu meg mindig jó volt.

    Az igazi váltás sw oldalon lesz ami már nem ártott az x86-nak.

  • sb

    veterán

    válasz lezso6 #57 üzenetére

    Biztos, hogy a videós és 1-2 másik cucc gpu-ra lesz optimalizálva ahogy eddig is, de a többinél ezt kizártnak tartom egyelőre általánosan.

    A mutatott slide-ok sem erről szóltak. Külön beszéltek cpu és gpu fejlődésről. Ha már az összemosott teljesítményt is szétszedték volna akkor az ordas nagy kamu. Meg nem mellékesen egy baromi jó új feature elhallgatása. Hülyeség lenne.

    A kérdés a perf/W szint lesz szerintem. Azért 10-20W között nem nehéz ugrani teljesítményben. Még az Intel is tudott jelentőset lépni a Tigerrel az előző saját genhez képest 15W-ból. AMD-ről ne is beszéljünk, ők Zen2-vel is 2x jobbat tudtak Intelnél, Zen3-al ez folytatódik... Itt pedig totál más architektúra jön az ARM-mel amiről eddig is láttuk, hogy jó...nem csak 1-2W-on.
    Szóval szerintem simán kijöhet - főleg 10W körül amit felrajzoltak - tetemes előny. Az más kérdés, hogy 25 vagy 35-45W-nál ez megmarad-e. Az szinte kizárt... És mivel utóbbi is belefér egy notiba így marad majd a perf/W és az akkuidő hasonlítgatás a tiszta teljesítmény helyett.

    @dabadab
    Mármint oké, biztosan lehet olyan specifikus felhasználást találni, ahol ez a megközelítés nem ideális, de ha a gyakran használt dolgoknál ez a megközelítés jobb teljesítményt ad jobb fogyasztással, akkor hol a gond?

    A kérdés az, hogy ez így lesz vagy pont fordítva.

    Ez jelenleg is így van. Sok napi használatú átlagprogi gyorsabban indul/reszponzívabb, jobb UX-et ad (és kényelmesebb, jobb UI de az már más kérdés... de pl. a múltkor kommersz és félkommersz progival egy gyors videóvágásba is belekezdtem, esküszöm még az is kínzás volt desktopon) mintha odaülsz 95W TDP elé. Az irány biztosan ez most is. Némi döccenőkkel, mert drága az sw oldal de lassan eljutunk oda, hogy megéri mert máshogy nincs előrelépés, főleg ebben a mobil szegmensben.
    Márpedig ez sokkal jobban eladható és ha lassan minden IS futni fog, csak sw kérdése (portolás, egy kis refactoring majd jöhet utolsó lépésben a heterogén kód gpu-val, gyorsítókkal) akkor ez lesz a kisebb ellenállás. Ez már rég látszik szerintem, hogy szükséges lesz.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz arn #100 üzenetére

    Ez a teszt semmi kiindulási alapot nem ad. A hw-ket sem értem.
    Pedig anandnál vannak jó perf/W tesztek is ahol szét lehet szedni fogyasztás szerint is ki-kivel van.

    Tiger vs Renoir pl. van ilyen, kJ-ban kimértek feladatokat és ott adott TDP-ből is brutál előnye van a Renoirnak is. Bár felfelé nyilván romlik a hatékonyság de azért a 105W-os Zen3 proci messze van a 15-25W Zen2-től.

  • sb

    veterán

    válasz Reggie0 #157 üzenetére

    Kötekedés ON?
    Van belőle 15-25W-os és még ki is lehet kényszeríteni, hogy Turbo/stb NE tolja el ezt a határt.
    Nézz meg ilyen jellegű teszteket - pl. anand vagy CB.

    Van egyértelműen TDP-be beszorított mérés, ill. olyan is ahol hagyják az aktív fogyasztásmenedzsmentet de mérik mikor mennyit eszik és jó közelítéssel ki tudod korrigálni az eredményből.

    Lásd pl. azt amit írtam: amikor elvégzett munkát mérnek adott feladat alatt.

    A konkrét példa tehát még egyszer:
    1. Intel Tiger Lake is jelentőset lépett előre valós 15W-ból.
    2. Ehhez képest egy Renoir kb. 2x perf/W valós 15W-ból.
    3. Az említett tesztben szereplő 5950X meg nem tudjuk mennyit kért teszt közben de vélhetően nem 15W-ra volt belőve. :)

    Ennyi volt a mondandóm lényege.

    [ Szerkesztve ]

  • sb

    veterán

    válasz Reggie0 #160 üzenetére

    Harmadszor is nekifutok, hátha:
    Sem Turbót sem alap-órajelet nem hasonlítottam össze. Azt néztem (és nézték a tesztben), hogy:
    1. Adott fix keretből mit tud a proci. Itt emlékeim szerint az jött ki, hogy a Tiger 4 magon 3GHz ahol a Renoir 6 vagy 8 magon 3GHz. Már nem emlékszem fejből, valahol postoltam róla...
    2. Adott feladatot aktív energiamenedzsment mellett mekkora energia elégetésével csinál meg a proci. Itt nyilvánvalóan Turboval indul a sztori (az is setup kérdése, hogy mekkorával, Renoirt 40-45W körül láttam, vagy 15W-nál 25-35-ig... Tiger pedig 50-60W-ig), majd szépen beáll adott TDP-re. Még ott is van egyébként aktív menedzsment, nem feltétlen fix.
    De ettől még ki lehet szummában számolni a feladat energiaigényét.

    Te nézhetsz pár mp-s Turbót de ennek nagyobb, valós feladatnál semmilyen korrelációja nem lesz sem az elért teljesítménnyel (mennyi idő alatt végez), sem a fogyasztással, vagyis az akkuidővel.
    Nem is értem ez honnan jött, hogy azt nézzük. Cinebenchben talán... meg az Intel új benchmark-javaslataiban amiben Excellel kell mérni.
    De ha cpu erőt szeretnél látni valós erőt kívánó feladatban akkor előbb-utóbb szembe jön a valóság a fenti, long TDP-s teljesítménnyel és teljesítmény/fogyasztással.

    Nyitsz egy wordot es potyogsz masodpercenkent 10 betut, mit skalazol 4 magra? Youtube-ot nezel egy youtube videot, mit skalazol 4 magra?

    Pötyögésnél meg mégis mi fogja vinni a cpu időt? Még akár egy szálon is? Kb. semmi.
    Youtube-nál meg cpu decode esetén nyilvánvalóan skálázódik több magra is a dekódolás. Hw decode esetén meg szintén malmozik a cpu tehát ugyanúgy senkit nem érdekel az egyszálas sem.

    Ez az egyszálas dolog egy ördögi kör amiből nem tudunk kilépni. Amihez igazán kell a kraft az általában többszálúsítható. Vagy ha nem akkor is felesleges vele izmozni egy szálon.
    Mennyit léptek előre az utóbbi 10-15 évben SC-ban? Sokra nem mennénk vele... főleg ha tovább nézünk a sokmagos procikon és hozzávesszük a gpgpu-kat is.

  • sb

    veterán

    válasz Reggie0 #308 üzenetére

    Itt ezt én befejezettnek tekinteném ha továbbra sem érted meg miről beszélek.
    Ha elfejelted a TDP és hűtési teljesítményre tett megjegyzésed akkor minden állítom valid.

    Csavargadhatod de ezt k*vára felesleges volt bedobnod az idézett első hsz-re ezt a témát.
    1. TDP-semleges teszteket hoztam fel azóta is példaként. Leírtam 2x, hogy TDP-től független adatokat nézek. Javasoltam neked is.
    2. Ennek ellenére te belekötsz egy azért releváns - hiába TDP-ről írtam - megállapításba. Mert bármennyire fura lehet, de a 15-25W vs 105W TDP azért mégiscsak sejtet különbségeket. :D Akkor is ha odaveted, hogy "semmit" nem jelent. :)
    3. Majd erre az egészre hozol egy százszor irrelevánsabb példát - innen indultunk ha már a kezdő hsz-t idézed. Ugyanis cpu tesztben senki nem kíváncsi hűtési teljesítményre, hőszállításra, de még a processzor tömegére, sőt a szoba színére sem.

    Persze igazad van:
    Az nem releváns, hogy 15-25W vs 105W TDP-t említek. :) (Majd TDP független tesztekkel bizonygatom, hogy mire gondoltam.)
    Az viszont reális és ezért kiemelendő ha 2W disszipációra tervezett konfigba tették a 105W-os procit, a 15W-ost meg 45W-osba akkor valóban figyelni kell erre. Továbbá még arra is figyelni illik így télen, hogy nyitva volt-e a teszt szoba ablaka. Ez reális, nap mint nap futok bele ilyen esetekbe.
    Sőt ha leöntöm vízzel, akkor is szarul működik a cpu. Így inkább erre fókuszáljunk kérlek, mert ettől jelentősen függ a cpu teljesítménye valós felhasználásban. Főleg esős évszakban. :U

  • sb

    veterán

    válasz Tigerclaw #416 üzenetére

    Aki azt gondolja, hogy párhuzamosításban elmentünk a falig nem tudom hol él.
    Eleve 1-2 évet visszapörgetünk és sehol nem voltak a mostani 8-32 magos kommersz procik. A meglévő 2-4 magból meg szintén nem volt 100%_os kihasználtság, erősen limitált volt a párhuzamosítás. És akkor a gpgpu, heterogén programozásról ne beszéljünk. Még a masszívan párhuzamosítható video encode is alig ment (vagy megy) át gpu-ra 1-2 kisebb dolog miatt. Legalábbis átlaguser szintjén, profi sw-knél nem tudom mi a helyzet, de gyanítom ott sem viccből vannak/voltak inkább sokmagos ws-ek.

    Az is hangzatos, hogy nem lehet mindent párhuzamosítani - szaroskéz problémakör. De nem látom mik azok a konkrét sw feladatok amiket
    - tucatjával sorolna mindenki
    - és algoritmikusan - akár a mögöttes feldolgozásban sem párhuzamosítható, nem azért mert 1-2 megoldható "apróság" hiányzik hozzá.

    "Apróságon" értsd: Használható gpu vagy heterogén fejlesztési környezet.
    Ezek támogatása.
    Memóriakoherencia és annak minden velejárója (ne másolgatással, data-lock-kal, sebességvesztéssel legyen megoldva, valami implicit megoldással, nem "kézimunkával", stb...)
    Fejlesztői tudás, erőforrás.

    Nyilván ezek sem apróságok, de megoldható feladatok. Az más kérdés ha ezek - jelenleg vagy adott hw/sw architektúránál - nem vagy költségesen megoldhatóak. De ettől még megoldható elvi szinten. Oda kell eljutni, hogy meg is legyen. Készüljön rá megoldás, legyen egyszerűbb használni, kódolni, akármi... vagy erre menjen a többletforrás ne a hw fejlesztésre. Akár utóbbi is megoldás és kijöhet belőle jött hatékonyság.

    Az első kérdésre meg tényleg várnám a megoldásokat. Mik azok a sok számítást igénylő dolgok amiket nem lehet párhuzamosítani. A raktárprogramokat és NAV könyvelőszoftvereket hagyjuk ki. Ott kicsit kifordítva a dolgot annyi "kalkuláció" szükséges valósan a meglévő adatokkal amiből párat elvégez egy mag másodpercenként.

Új hozzászólás Aktív témák