Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • wsanyi

    aktív tag

    Az árak ennél valamelyest magasabbra várhatóak, hogy a 2nd gen is menjen még, és azt se kelljen túlságosan beakciózni.

    Egyébként pedig chipletek lesznek, amik max 8 magosak, így a 8 mag nem 2x4 magból jön össze, hanem 1x8-ból. Az intelt csak mainstream vonalon tudják megverni sajnos, mert az intel most is fizet azért, hogy a notebook-okba stb csak az ő processzorukat építsék be, csak amivel nem számolnak, az az, hogy nagyn jön fel az ARM vonal, és AMD-nek régen volt RISC-es megoldása, így valószínűleg ők könnyebben átállnak ARM vonalra. Ott a fogyazstás az, ami nagayon alacsony, és 7 nm alatt már ateljesítményük is kellően erős lesz ahhoz, hogy jobban terjedjenek majd. A másik irány a GPU-ra való programozás, hiszen a GPU-k sokszor hatékonyabbak a CPU-knál. Ld I9 9900K gyorsítása IGP-vel, ahol is néhány tesztben a saját 18 magosukat is megverte. :O Viszont az AMD IGP-i sokkal erősebbek, és azokról sajnos nem nagyon készült eddig teszt, de egy 2200G és 2400G úgy már nagyon erős lenne a több, mint dupla erős IGP-vel. Csak ott 95W-ra kell emelni a TDP keretet, és kell rá rakni egy a gyárinál erősebb hűtést...

    Jó izgalmakat a 2019-es évre! ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    Érdekesek a hozzászólások.

    1.: Órajel!!! :
    =========

    Azt mindenki elfelejti, hogy átlag 10-15% IPC növekedés várható, ami azt jelenti, hogy azonos órajelen a ZEN+-hoz képest minimum 10% átlagos teljesítménynövekedésről beszélünk. Tehát a ZEN2 (3000-es széria) 4,8 GHz-en azt tudja, mint ZEN+ 4,8*1,1 GHz-en, ami 5,28 GHz-nek felel meg. Így nagyon valószínű, hogy a 8 magos változat kisebb fogyasztás mellett is meg fogja előzni az i9 990K-t. Ha pedig IGP-je is lesz Q3-ban NAVI 20-szal karöltve, hardveres IGP gyorsítással alkalmazástól függően, de még egy 28 magos HEDT intel prcoesszort is beérhet. A VEGA 11 több, mint 2x olyan erős, mint az i9 9900K IGP-je, amivel megveri a 18 magos HEDT processzort az i9 9900K. Tehát ha az +10 CPU magnak felel meg adott alkalmazásban, akkor a VEGA 11 kb. + 22-24-nek, így még a 2400G is produkálhatna érdekes eredményeket, de erről sajnos nincs teszt, ráadásul várható 12 nm-en gyártva 3200G és 3400G, alacsonyabb árakon (mindegy, csak a GLO-FO Waferjei el legyenek adva, az ár nem számít), amelyek mind CPU, mind GPU fronton magasabb órajelekkel fognak rendelkezni. ;) Tehát munkára is jó választás lehet ott, ahol lehet GPU-val gyorsítani mndenféle Ryzen megoldás.

    2.: A Ryzen nem volt nagy durrantás/korszakalkotó megoldás:
    ==============================================

    Kérdés, hogy ha nem jön ki 8 magos megoldással az AMD Mainstream vonalon, most hol lenne a sima PC processzorok csúcsa? Talán esetleg kegyességből 6 mag 12 szál, aminél a HT letiltása erősen ajánlott a sebezhetőség, és teljesítményproblmék okán, vagy csak simán magasabb órajelű 4/8-as megoldás (7700K + 100-200 MHz)? És minek jött volna ki az intel ennyivel több maggal a mainstream és HEDT vonalon, ha nincs vetélytársa? Persze hosszú távon nem is az AMD győzte volna le, hanem az ARM chipek, amik csendesen settenkednek egyre jobb eredményeket felmutatva bámulatosan alacsony fogyasztás mellett.

    3.: Mi várható a jövőben?
    ===================

    Nagy eséllyel az év 3. negyedéve felé kijön az intel a 10 nm-es megoldásaival, aminek elterjedéséhez még minimum 1 év kell. Eddigre az AMD a 7 nm-en gyártott chipeket fogja optimalizálni, és valószínűleg a TSMC finomít a 7 nm-es technológián, kicsit olyan helyzet lesz, mint a 14 vs 12 nm. Az azt követő esztendőben, tehát 2021-ben elméletileg már át lehet állni az 5 nm-es technológiára, az intel jó esetben ekkorra áll elő a 7 nm-es technológiájával, ami hasonlóan jó lehet, mint az 5 nm-es TSMC technológia, de erre nem lehet mérget venni. Tehát a csíkszélesség tekintetében most néhány évig előnyben lesz az AMD az intellel szemben, és a Global Foundries híresztelése szerint már a 3 nm-es technológián dolgoznak, hogy 4-5 éven belül elérhetővé válhasson. Ez egy nagyon érdekes megoldás lehet. De hallani híreszteléseket 2,5 nm-ről is. Viszont ezeken a csíkszélességeken már nehéz lesz nagyobb tranzisztorsűrűséget elérni, mivel a szigetelésnek is vastagnak kell lennie, hogy az elektronok ne röpködhessenek szabadon. A kérdés az, milyen technológiát fognak ott alkalmazni. Ez még a jövő kérdése, de egyelőre az látszik, hogy ha az intel nem hagyja ki a 10 nm-es csíkszélességet, és nem egyből 7 nm-re vált, akkor nagy bajba kerülhet, függetlenül attól, mennyi pénze van arra, hogy lefizesse a szállítókat (PC, Szerver és Notebook gyártókat). Egy kerülő megoldás lehet, hogy fogyasztói csportokat hoznak létre a fogyasztók, és több ezer db-os tételben rendelnek AMD-vel gépeket, hogy az intel egyeduralmát meg tudják törni. Tehát mint egy cég, akár egyesület, pl. rendelést ad le a Dellnél, hogy Latitude E xy gépet RYZEN yz processzorral szerelve szeretne pl. 10.000 felhasználó. Ha ilyen rendelést kapnak, és előleget is kapnak, akkor egy előre megírt szerződés keretei között le kell nekik azt szállítaniuk, és hiába köti meg őket az intel szerződése, ez esetben a megrendelő igényét kell figyelembe venniük. Mivel ennek kis esélyét látom, nagyon esélyes, hogy mind a szerver, mind a notebook vonalon az intel marad az uralkodó legjobb esetben is 80/20-es arányban. Viszont az egyedileg szerelt gépek piacán tovább törhet előre az AMD, akár a 80%-os piaci részesedést is megszerezve.

    Szép új napot mindenkinek szombatra! ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz Fecogame #350 üzenetére

    Az AMD llítása szeroint még a legújabban felfedezett sebezhetőség ellen is (azóta volt még), amik ellen az intel nincs védve, így a gyári hibás vackait adja horror áron. Ha egy autónak lenne iylen hibája, visszahívnák, és cserélnék a hibás részt...

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz syberia #361 üzenetére

    Kb. teljesen mindegy, mennyiért hozzák ki, mert a hírek alapján 1 szálon is erősebb lesz a 9. gennél, és simán el tudnák adni az AdoredTV-n körbejárt áraknál 20-25-30%-kal magasabb árakon is az összeset. Szerintem azok az árak túl alacsonyra lettek belőve, de műr csak néhány óra, és megtudjuk, mi a valóság.

    Egyébiránt állítólag 1 WAFER-ről 700-800 hibátlan 8 magos chiplet esik le, és párhuzamosan gyártanak több gyártósoron, tehát naonta mennyit gyárthatnak? A 10.000 db/nap szerintem kevés lesz, de ha ennyivel számolunk, akkor az havi 3 millió db egészséges chiplet, a 6 és 4 magosokat nem is számolva. Már hónapok óta gyártják, így akik a készlethiány miatt aggódnak, szerintem nem kellene, főleg, hogy még meg sem jelent, csak a megjelenést jelentik be. Ha jók a becslések, 5 m db 16 magos állhat csatasorba a megjelenéskor. ;) A többiről nincs infó, de most sem a legolcsóbbak a legkelendőbbek. ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz syberia #390 üzenetére

    Azért az, hogy a 8/16-os ZEN2 pár ponttal többet hozott Cinebench R15-ben az I9 9900K-nál 40+W-tal kevesebből, nem rossz szerintem. ;)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

  • wsanyi

    aktív tag

    válasz syberia #402 üzenetére

    Igen, és ez gynaúsan egy 65 W TDP-s 8 magos processzor volt, ami lenyomta a 4,7 GHz turb-on üzemelő i9 9900K-t. ;) Ez kb. 4,5 Ghz-en mehetett all core.on, de lehet, hoyg csak 4,3-on. Tehát megvana 10-15% IPC növekedés. ;) Órajelfal lehet benne, de ha ilyen keveset evett, akkor az feljebb van. Ráadásul nem éri meg az i9 9900K-t 5 Ghz-en járatni, mert akkor már szétpörgeti a villanyórát, és képes 2xx W-ot enni csak a processzor. Ha ez a ZEN2 példány 4,3-on ment, akkor a 4,7 Ghz csípőből megy neki, és ott már az 5 Ghz-en járatott 9900K-t is bőven megeszi szerintem, ráadásul sem a RAm sebességről, semmiről nem esett szó, és a DDR4 ára szép lassan csökkenget. Tehát a 3200-as, és a fölötti, alacsony késleltetésű modulok egyre inkább elérhetővé válnak Tallán ma már a 3466 szerepel a réi 3200 helyén, és ha ez így megy tovább, akkor a még gyorsabb modulok még inkább elérhetővé válnak, ami jót tesz a ryzeneknek.

    Számomra egyébként hozott újat is a bemutató a google közös projektjével, és csalódást is jelentett, hogy nem lehetett megtudni több részletet. Ami viszont bizakodásra ad okot, az a közönség létszámának erőteljes növekedése a ZEN1 bemutatójához képest.

    A titkolózásnak valószínűleg üzleti oka volt. Akkor szoktak titkolózni, ha valmai nagyon jól sikerült. A ZEN2 magos 64 magos EPYC tesztje pl. tovább javult a 2 socketnyi 28 magos intellel szemben, aminek az ára sem alacsony... 2x ezer USD a 2 db CPU. A legdrágább 1st gen EPYC bőven nem éri el a 10 ezer USD-s árszintet... Ez a 64 magos példány valószínűleg már 10.000 USD fölötti áron lesz kapható, de még úgy is olcsó lesz az intellel szemben, főleg ha a licencelést, és a fogyasztást, illetve a számítási sűrűséget is hozzávesszük. ;)

    Ezek alapján ismét egy izgalmas évnek nézünk elébe.

    (Egyéként valószínű, hogy a majdan megjelenő 16 magos ZEN2 nem megy bele a mostani lapokba, mert ahhoz túl sokat fog fogyasztani, vagy pedig korlátozzaa TDP-jét, ahogy az i9 9900K esetében is a 95 W TDP-s lapok esetében.)

    Az éltető nap mindig süt, még akkor is, ha néha nem látjuk, mert eltakarják a felhők, vagy mert éppen éjszaka van.

Új hozzászólás Aktív témák