Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • #04824576

    törölt tag

    válasz bambano #7 üzenetére

    Hát, nem tudom, te hol élsz, de én nem egy helyen láttam már, hogy egy hatalmas öntöző, és permetező gép megy végig a szántóföldön. Az olyan jövőképekről nem is beszélve, ahol mesterséges üvegházakban termelnek mindent. A fejlesztés sosem értelmetlen. Még ha egy-egy termék zsákutcának is bizonyul, tanulunk belőle.

  • UnA

    Korrektor

    válasz bambano #7 üzenetére

    A cikkben is ki lett mondva, hogy lehet használni sportpályák esetén, és ez a kulcsa az egésznek: mert a sportban több pénz van, és van esély arra, hogy onnan lesz igény erre.

    A mezőgazdaság az egyszerűen más méreteket jelent, ott simán röhejes az ötlet. ;)

  • strogov

    senior tag

    válasz bambano #10 üzenetére

    Magyar cég is próbálkozik már ~10 éve földbe ásott szenzorokkal. Piaci kereslet elsősorban olyan szenzorokra van amik olyan adatot adnak ami műtrágya, vagy más adalék anyag használatot segítik. pl. nitrát tartalom. Ezekkel lehet spórolni, mert a föld "kiégése" nem egyenletes, így be lehet lőni hova miből mennyi kell.
    A víz típikusan olyan ami felszinen is tökeletesen mérhető. Ahhoz nem kell ilyen.

  • #04824576

    törölt tag

    válasz bambano #10 üzenetére

    Nem jut eszembe az elnevezése, pedig van neki. Ezért használtam a "mesterséges üvegház" fogalmat, remélve, hogy érteni fogod. Arra gondoltam, amikor teljesen mesterséges, és ellenőrzött, szabályozott körülmények között termesztenek valamit. Mint azokon a koncepciós jövőképeken, ahol emelet házakban vannak hatalmas cserepek mesterséges fénnyel és öntözőrendszerrel, komplett időjárásszabájzással. Biztos láttál már olyat.

    Ez am azért jobb a pohárral szemben, mert nem csak a talajnedvességet méri.

    A fejlesztés azért nem értelmetlen akkor sem, ha megbukik, mert olyat tanulhatunk belőle, ami más területen hasznos lehet. De azt hittem egy ilyen fórumon ezt nem kell magyarázni. Rengeteg olyan találmány volt az idők során, ami arra, amire szánták, alkalmatlannak bizonyult, de az elve, vagy valamilyen lényegtelennek tűnő részlete előre mozdított, vagy elindított valami más irányú kutatást. A tudomány így működik. Kísérletezés, sikerek, és kudarcok sorozata.

  • holczy

    aktív tag

    válasz bambano #26 üzenetére

    Nem pihen egy évet a föld. Van, hogy csak 1 hetet. Tápanyagot csak fokozatosan lehet pótolni, főleg a nitrogént, mivel az gyorsan hasznosul vagy kimosódik, míg a foszfor/káli viszonylag jól elvan.
    Máshogy fogalmazok.Pótolnom kell az előző évi növény álltal felhasznàlt mennyiséget, és biztosítom a következő növény indulásához szükséges tápanyagot. Pl egy napraforgó-kukorica-cirok/kalászos esetében 1év alatt 2 alkalommal vonok el tápanyagot. De egy gabona után, ha a szalmát is felhasználja az ember, akkor van mit.

  • #04824576

    törölt tag

    válasz bambano #27 üzenetére

    Vezeték nélkül kommunikál külső eszközzel. Gondolom, képes tájékoztatni az akkuja állapotáról, és meg tudja adni a pontos helyét is, ha mást nem, háromszögeléssel. A működési elvét meg csak tippeled.

  • Nisida

    aktív tag

    válasz bambano #31 üzenetére

    Azért azt valaki elmesélhetné nekem, hogy ezek az eszközök és a belefecölt anyagiak valamint az adatbányászat és egyéb szoftverek és a tápanyag, víz stb. kijutatáshoz szükséges plusz eszköz beruházás mennyi idő alatt térülnek meg. Mert erős kétségeim vannak, hogy az adatok feldolgozása után , a csökkentett műtrágya, víz kijuttatással a terméshozam növekménnyel mindennel együtt ezek a rendszerek 5-10 évnél hamarabb vissza hoznák az árukat.

    "Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

  • Nisida

    aktív tag

    válasz bambano #34 üzenetére

    Megadtad a választ, a precíziós növénytermesztés - ebbe beleértve mindent ami precíziós az -öntözést, -vetést, -műtrágyázást, -növényvédőszer kijuttatást - összeszámolva valahol nekem azaz érzésem, hogy ez egy drága játék unatkozó mezőgazdasági vállalkozóknak , hogy lehessen mutatni, hogy nézd bebe én megmondom, hogy a földemen ide vagy oda mennyi szem műtrágyát tettem ...... értelme - ökonomiai értelemben ??? - kb elég korlátos.

    Összességében az öntözésnél szántó földön biztos nem jön vissza - a víz árából - max kertészeti kultúránál vagy olyan spec helyzetben ami a magyar gazdák 97% az elkövetkező 50 évben nem fogja érinteni.

    Szerintem, - legalábbis ahogy én látom - ha nem lesz kormányzati szigor a nitrát , stb. miatt nincs aza pénz ami visszahozna egy teljes rendszer kiépítést.

    Az, hogy hova mi mennyi azt ma is kiszámolja neked nagy vonalakban egy gazda ceruzával, papíron ha valami nem jó meg a termés hozamon vagy egy mezei szar drónos berepüléssel is látszik. Ami nem változtattak azon most sem fognak.

    Amúgy kerestem ezeknek a kütyüknek az árát , nem találtam de hasonló eszközök 100-300 eur / db körül futnak .... ha csak azt vesszem , hogy egy táblát kb 2-3 ilyennel meg lehet mintázni akkor annyira nem vészes a költsége . De mivel a termő réteg a felső 30-50 cm ben érdekes azzal semmit nem érsz ha 2 m lerakod. Ezért kb számítani kell, hogy nagy lesz a veszteség. Nem hiába golfra specifikálták ezt , mert ott nincs talaj mozgatás.

    "Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

  • Nisida

    aktív tag

    válasz bambano #36 üzenetére

    Nem teljesen értelek, miért itt ki az aki másnak a véleményét írja le ? Te talán a Tudományos Akadémia nevében nyilatkozol ?

    Nitrát: Én nem azt írtam hogy nincs !!! hanem azt, hogy szigorúbban veszi. Olvasni tanuljunk már meg, Az, hogy az ország 2/3 nitrát érzékennyé van nyilvánítva és hivatalosan mindenki kis tüktig és betartja a nitrát előírásokat az de jure igaz, de facto nem. Mindenki tudja - és mivel a bátyád mezőgazdász ő még még inkább - hogy köszönő viszonyban sincs a ténylegesen a földekre kinyomott nitrát mennyiség a lekönyvelthez képest, és az első nem kevesebb több. Nem hiába magas a belvízek vezetőképessége, oldott sótartalma tavasszal, nem csak az úti sóktól.

    Papíron számolni: költői kép, ami az egyszerűség - bonyolult ellentét hivatott érzékeltetni

    3 leások, lóf... : Már bocs ha neked van bármi veretes közöd a mezőgazdasághoz akkor tudnod kéne, hogy egy táblát is előírások , méret, talaj fajták, talaj típus, min osztály, tábla és min. osztály méret szerint mintáznak egy talajvédelmi tervnék is, és ez általában nem sokkal több mint a leírt 3 minta / tábla. Nem kell az egész táblát 10x10 m de még 50x50 m hálóban beszensorozni, mert az, hogy tudod a terület minden egyes m2 -nek az adatait nemvisz közelebb. A mértékadó pontokra kell szenzorokat helyezni és azok adatai bőven elegendők az üdvösséghez.

    Nem teljesen értem ha leírom, hogy fennartásaim vannak az egész precíziós gazdálkodás gazdasági hasznosságával akkor te miért vágod a fejemhez ezt amikor te ugyanezt hozod ki a végére : "majd bárki, aki ezzel akar foglalkozni, menjen már oda a gazdához, hogy borítson bele x milkát a gazdaságába olyan adatokért, amiknek semmi értelme ezen az árszinten."

    Kombájn adatok: a kombájnból te 20 évre biztos nem szeded ki a talaj nedvesség adatokat mert max a betakarított termés nedvesség tartalmát méri más nem nagyon tud, abból termés adatokat tudsz kiszedni, rasztere szedve ami mint fő összesítő adat egy általam is leírtan elég jó kiindulási adat minden fajta precíziós hokusz pokusz nélkül.

    "Majom nem öl majmot ..... Te nem vagy majom!"

Új hozzászólás Aktív témák