Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • holczy

    aktív tag

    válasz #04824576 #8 üzenetére

    Az, hogy pár táblaméreten megvalósítható az öntözés, egy dolog. A permetező, meg nem öntözési célból futkározik a földön. Egy öntözőrendszer kiépítése elég drága. Pl nyugat-németország jelentős hányadán meg is bukott a mutatvány, mivel a táblaméretek nem alkalmasak öntözésre. Olaszországban a kis táblaméreteknél a melorációs árkokat preferálják, mivel lényegesen olcsóbb. Valahol látom értelmét az ilyen “kütyünek”, de kettővel tisztább talajmintát venni, és abból számolni. Még sokan erre sem hajlandóak. Egy ilyen rendszer üzemeltetése elég kényes feladat. Túl sok a vàltozó. Szakember, és az emberi szem többet ér, mint egy föld alatti kütyü.

  • holczy

    aktív tag

    válasz #04824576 #15 üzenetére

    Talajminőséget 4300ft+áfa/ha áron nagyon szívesen megmondják. Mivel tudod mi van a talajban, tudod mit szeretnél benne termeszteni, kitudod számolni mennyi tápanyagot kell kijuttatnod az adott évi növény sikeres megtermesztéséhez. Mivel a termésmennyiségből tudod, hogy mennyi hatóanyagot vontál el a talajból, már azt is tudod, mennyit kell pótolni, plusz hozzáadod a következő évi növény szükségletét (Ezt a tápanyag gazdálkodási tervben meg is kell tervezni). Szóval a kütyü ebből a szempontból már szükségtelen is. És akkor most még csak 1 hektárról volt szó. Ha precízek akarunk lenni, hektáronként rengeteg ilyet kell kijuttatni. Gyanítom ez az eszköz is “célszámok” szerint dolgozik. Valószínűleg ennek is meg kell adni, milyen növényt szeretnénk termeszteni, mekkora mennyiség a cél, és milyen minőséget. Ebből ez számol valamit... Aki foglalkozik a földjével, az ki tudja számolni, nem kell hozzá a kütyü. Növényen jelentkező hiánytünetet nem hiszem, hogy tudna jelezni, mert a növényt nem látja (ebből a szempontból jobb egy drón).
    És akkor még a horribilis öntöző rendszerről nem is beszéltünk, mely bár van kereke, de javarészt mégiscsak fixen, ugyan azon a táblán horror összegért. És az csak EGY tábla. A többi apróságot nem részletezem.
    Nem ennyire egyszerű ez.

  • holczy

    aktív tag

    válasz #04824576 #21 üzenetére

    Szerintem nem olvastad el a cikket. Csak átfutottál rajta.

    ”rendszeres időközönként informálják központi egységüket a talaj nedvességtartalmáról, hőmérsékletéről és ásványi anyag tartalmáról. Egy saját fejlesztésű szoftver pedig kielemzi a kapott adatokat és a talajban termesztett növény fajtáját figyelembe véve, képes "megmondani", hogy pontosan mikor és mekkora mértékű öntözésre van szükség, illetve, hogy esetleg milyen adalékanyagokat kell eljuttatni a talajba.”

    Egyedül a mintavétel taposási kárát/költségét lehet vele megspórolni.
    “Kis” területen (üvegházban/kertészetben) lehet neki létjogosultsága. Nagyüzemben egy felesleges költség. Az is kérdés, mennyi a szoftver liszensz díja. Milyen más szoftverekkel kompatibilis (az esetek túlnyomó kb semmivel. Ennél értelmesebb dolgokra fognak költeni nagyüzemben. Pl nitrogén szenzor. Vagy drón. Németek egy része biztos rá fog harapni. Ők imádják a forradalmian új dolgokat. Spanyolok meg pl nem kérnek iso bus-t a gépeikbe, mert megunták, hogy nem kompatibilisek a dolgok.

  • holczy

    aktív tag

    válasz #04824576 #23 üzenetére

    Akkor meg minek? Ha nem tudod az adatot feldolgozni, nincsen semmi értelme. Adat feldolgozás nélkül pénz pazarlás. Nagyüzemi szinten amúgy felesleges. Hacsak nem 1000 ft/db áron adják, és 1hektárt képes kielemezni. Amit kétlek

  • holczy

    aktív tag

    válasz bambano #26 üzenetére

    Nem pihen egy évet a föld. Van, hogy csak 1 hetet. Tápanyagot csak fokozatosan lehet pótolni, főleg a nitrogént, mivel az gyorsan hasznosul vagy kimosódik, míg a foszfor/káli viszonylag jól elvan.
    Máshogy fogalmazok.Pótolnom kell az előző évi növény álltal felhasznàlt mennyiséget, és biztosítom a következő növény indulásához szükséges tápanyagot. Pl egy napraforgó-kukorica-cirok/kalászos esetében 1év alatt 2 alkalommal vonok el tápanyagot. De egy gabona után, ha a szalmát is felhasználja az ember, akkor van mit.

Új hozzászólás Aktív témák