Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Abu85

    HÁZIGAZDA

    válasz b. #18 üzenetére

    Nem tudom. Az biztos, hogy gyakorlatilag mindenki arra számít, hogy a Rome-ot az Intel 2020 végéig nem tudja megfogni. A probléma tranzisztorszinten keletkezik, mert az AMD már a mostani Zen esetében is egészen extrém tranzisztorsűrűséget használ. 4,8 milliárd tranzisztort préselnek bele ~200 mm^2-es területbe. Gyakorlatilag ~24 millió tranyó/mm^2-rel dolgoznak. Ez már most lényegesen jobb, mint az Intelé, ahol utóbbi cég az újabb lapkák tranzisztorszámát nagyon titkolja, de a gyártók szerint a Skylake-SP 17 millió tranyó/mm^2 körül van. Szóval messze vannak az AMD-től ezen a területen. És akkor innen az AMD ugrik 7 nm-re, ami gyakorlatilag 200 mm^2-en lehetővé teszi a ~10-11 milliárd tranzisztort is, vagyis el tudják érni az ~50 millió tranyó/mm^2-t. Ez akkora különbség, amivel lehetetlen versenyezni. Nem tud az Intel elég tranyót bepakolni, hogy esélyük legyen. Még 10 nm-en se nagyon, mert amíg ők az elmúlt években brute force oldották meg ezt a kérdést, addig az AMD rengeteg pénzt ölt a szoftverbe, hogy a brute force lehetőségek hiányában minél sűrűbbre tudják venni az ALU-k kialakítását. Ezek a szoftverek arra szolgálnak, hogy bő 40%-kal több tranzisztort tudjanak beépíteni egy processzordizájnba, ami korábban arra volt jó, hogy csökkentsék az Intellel szemben a nyers gyártástechnológiai lemaradást. De ez ugyanolyan node-on már direkt nyereség, jobb gyártástechnológián pedig kb. két generációnyi előny. Ez lehet itt a fő különbség. A többi az tervezési kérdés, de minden arra épül, hogy be tudod-e zsúfolni a tranzisztorokat a kívánt területre.

    [ Szerkesztve ]

    Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

  • Petykemano

    veterán

    válasz b. #18 üzenetére

    S|A
    Charile is megírta. (Ő kevésbé AMD-fan, mint inkább intel&nvidia hater.)

    Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

  • paprobert

    senior tag

    válasz b. #18 üzenetére

    A lapkaméret-tranisztorszám-magszám-órajel-ipc mátrixból kimatekozható a dolog.

    A sokkal több mag jelenléte azonos frekvencián magával hozná a TDP elszállását, még a frissebb gyártástechnológián is.
    Úgyhogy az IPC növekedés kompromisszumosan el lesz költve "cserébe" az alacsonyabb órajelekért, így a relatív magteljesítmény csak minimálisan nő, vagy stagnál, ellenben a lapka teljesítménye magszámarányosan növekszik.

    -Egy szálon megint csak a gyártástechnológiai órajelplafon a kérdés, az IPC növekedés itt direkten realizálódni fog.

    -A letiltott magos példányoknál pedig a vásárló a brutális tranzisztorszámú dark siliconnal és a potenciálisan magas idle fogyasztással fog "fizetni".

    640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

Új hozzászólás Aktív témák