Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • joysefke

    veterán

    LOGOUT blog

    válasz Kansas #29 üzenetére

    Nem emlékszem már hol, de pár éve azt olvastam, hogy a réz jobban vezeti a hőt, az alumínium viszont többet fel tud venni,

    A réz sokkal jobban vezeti a hőt.

    Az alumíniumnak egységnyi tömegre vetítve több mint kétszerese a hőkapacitása (egységnyi hőmérséklet-emelésre mennyi hőenergiát tud elnyelni) mint a réznek, másrészt a réz több mint 3x sűrűbb mint az alumínium, tehát ha a hőkapacitást nem tömegre (ugyanolyan nehéz alumínium test vs ugyanolyan nehéz réztest) hanem térfogatra vetítjük, akkor a rézhűtőnek a hőkapacitása is nagyobb lenne, de ez lényegtelen, mert a hűtésben a hőkapacitás másodlagos tényező:

    Amikor a proci hőmérséklete elért egy állandó szintet, akkor amennyi hőt az érintkező felület felvesz, azt előbb utóbb teljes egészében át is adja a lamelláknak, onnan meg kikerül a rendszerből. Mivel ilyenkor a hűtés minden pontjának időben állandó a hőfoka, ezért ilyenkor a hőkapacitás mértéke is lényegtelen.

    Egy biztos, a hőelvezetésben a rendszer minden eleme(borda forma, borda anyag, ventillátor, stb) mindig részt vesz, és bármelyik elem hatásosságát javítod, az egész rendszer hatásossága javul.

    Ez nyilván így van, de amíg van olyan pontja a rendszerednek, ami a többihez képest sokkal jobban szűk keresztmetszet, akkor megéri először azt a szűk keresztmetszetet kiküszöbölni, és a többi komponenst csak utána javítani:

    -(1)Például ha van egy nagyon jó toronyhűtőd és mellé egy olyan procid aminek a kupakja alatt olyan paszta van, ami gátolja a jó hőáramlást, akkor először érdemes újrapasztázni a procit mintsem egy még erősebb toronyhűtőt rakni rá.

    -(2) Ha van egy hűtőd nagy réz blokkal és hatalmas lamellákkal meg ventivel, de csak két hőcsöved van ami a hőt a blokktól elszállítja a lamellákig, akkor érdemes lenne ugyanilyen paraméterek mellett több hőcsövet használni.

    A processzor -> kupak -> blokk -> hőcsövek -> lamellák hőszállítás végén a lamellák állnak, onnan már nem az anyagon belüli hőszállítással távozik el a hő, hanem lamella->levegő hőátadással illetve a lamella közvetlen infravörös hősugárzásával. A kettő közül az utóbbi nagyon függ a lamella felületének megmunkálásától (sokkal jobban mint magától az anyagtól), ezzel kapcsolódtam be a topikba.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák