Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • UnA

    Korrektor

    válasz mepet #63 üzenetére

    Az athéni demokrácia a maga korában inkább csak különlegesség volt, nem több. A mai politikai berendezésnek természetesen fontos egy történelmi előkép, ezért szerepel ilyen hangsúlyosan az oktatásban.

    Persze ez nem jelenti azt, hogy nem volt fontos, de a társadalmi változásokat a maga korában csak kis mértékben befolyásolta.

    Esetleg egy cikk, ha többre vágysz, mint a hatodikos történelemóra... [link]

  • #54625216

    törölt tag

    válasz mepet #63 üzenetére

    Először is az ókorban a demokráciák valójában elhúzódó politikai válságokra adott átmeneti válaszok voltak, mert az adott állam politikai elitje nem tudott kiállítani egy kompetens vezetőt. (Kb. mint manapság a szakértő kormányok vagy a nagykoalíciók.)
    Ráadásul a görög demokrácia nem jelentett közvetlen néphatalmat, a társadalomnak csak egy szűk rétege szavazhatott egyáltalán és választási csalásokra is találtak régészeti bizonyítékokat.

    Másodszor az a probléma az ilyen "közvetlen demokrácia" víziókkal, hogy nem igazán értik a politika lényegét.
    A politikában a részletkérdéseket nem lehet minden esetben közvetlenül a népítéletre bízni, mert a részleteknek csak egy átfogó koncepció részeként van egyáltalán értelmük.
    Van erről egy klasszikus vicc: a britek kitalálják, hogy végre átállnak a jobboldali közlekedésre, és az átállás menetét megszavaztatják a néppel. A szavazás végén kompromisszumos megoldás születik: először csak a buszok és a nehéz gépjárművek állnak át és ha minden jól megy, akkor később csatlakoznak a többiek is. :DDD
    Sok esetben ráadásul az állam nem lehet 100%-osan transzparens, pl. biztonsági okokból nem teregetheti ki a világ előtt a védelmi stratégiáját, vagy a gazdasági döntések az előkészítés során nem szivároghatnak ki, mert úgy a piaci reakciók hatástalanítanák őket.
    Márpedig ha a nép nem dönt mindenről, hanem csak nagy vonalakban a koncepciókról, akkor máris eljutottunk a képviseleti demokráciához.

Új hozzászólás Aktív témák