Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cathfaern

    nagyúr

    válasz Viszlát #496 üzenetére

    Igazából ketózis, mint fogyás szempontjából nem túl nagy probléma. Nyilván ekkor a vízveszteséget visszaszeded, szóval hirtelen felugrik 2-3 kiló, de amint visszaállsz ketoba, akkor újra lemegy pár nap alatt. Amint abbahagyod a szénhidrát evést, eltelik 16 óra, elfogy a szénhidrát és újra ketózis.

    Az egészséges szempontjából már problémásabb. Hirtelen nagymennyiségű cukorral nem tud mit kezdeni a szervezet, nem fogják felhasználni a sejtek, szóval felmegy a vércukrod. Egészséges szervezetben aztán persze normalizálódik, de hirtelen nagy mennyiségű szénhidrát (pl. 15-20g / nap után megeszel 300g-ot egy nap) akár rosszulléthez is vezethet. Ráadásul itt tényleg stressz éri a szervezetet, mert ugye szénhidrátfogyasztásra könnyen átáll, de utána megint vissza kell állni zsírra, ami megterhelő. Mondjuk tapasztalatok alapján minél régebb óta ketozol, annál könnyebben áll vissza a szervezet. Illetve számolni kell hasfájással, hasmenéssel, hányingerrel és rosszulléttel is a hirtelen bevitt szénhidrát hatására.

    Szóval a konkrét helyzetben mit tegyél:
    a) az lenne az ideális, ha meg tudod oldani, hogy ketoban, vagy keto közelében maradj (napi 100g ch alatt). Némi tervezést igényelhet, de hotelekben hűtő biztos van, fel lehet tankolni kolbásszal, sajttal, tepertővel, és ezekkel ki lehet egészíteni a kajálásokat (mert pl. ebédnél nem eszed meg a köretet, mert semmi keto-barát nincs). Vagy viszel olajosmagvakat (mogyoró, mandula, tökmag, napraforgó), azt is lehet nassolni és sok kalória is, szóval éhes se leszel. Ha szereted "energiaitalnak" lehet vinni uht-s 2dl-es 30%-os tejszínt :) Nem kell hűteni és instant 600 kalória... De valószínűleg nem kell nagyon rápörögni, ugye keto alatt sokkal kevésbé probléma a rendszertelen evés, nekünk is volt olyan, hogy ettünk reggel, aztán utána este 9-kor, nem okozott igazán problémát. Amúgy (svédasztalos) hotelekben javasolt jól bereggelizni: rántotta, sült kolbász, sonkák, vaj mindig szokott lenni, ezekből gond nélkül be lehet tolni elég szép kalóriamennyiséget.
    b) ha tudod, hogy nem fogod tudni megoldani, vagy nagyon kis esélye van annak, hogy meg tudd oldani az alacsony szénhidrátos étrendet (pl. ázsiába mész ahol azt se tudod mi amit megeszel, nem hogy mennyi benne a szénhidrát), akkor jobb ha előtte pár nappal kicsit feltöltesz. Mondjuk első nap 50g, második nap 80, harmadik nap 120g ch. Így a szervezet fokozatosan hozzá tud szokni a terheléshez, ha valami rosszullét előjön, az se ügyfeleknél (bár így kisebb is az esélye) és nem éri hirtelen sokk a szervezetet. Arra figyelj, hogy ha már visszaálltál szénhidrátos étkezésre, akkor maradj is abban amíg biztosan vissza nem tudsz állni, mert a folyamatos ki-be ugrálás sokkal rosszabb a szervezetnek, mint ha két hétig szénhidrátos üzemmódban működik. Illetve azért a "tömény" szénhidrátokat ekkor is célszerű kerülni (magas GI értékű dolgok, cukor, krumpli, fehér liszt, szóval kvázi úgy célszerű étkezni, mint ha cukorbeteg lennél).

    De amúgy szerintem ha az ember a tömény cukros és keményítős dolgokat elkerüli, akkor annyira nem nagy kunszt 100g alatt maradni. És ha az embernek van befolyása arra, hogy mit választ kajálásoknál, akkor ez megoldható (zöldségköret vagy csak saláta / savanyúság, desszertet nem kérni, stb... ).
    Illetve tapasztalatok alapján ha étkezésnél csodálkoznak, hogy adott dolgot miért nem eszik az ember, akkor nem célszerű ketózisról elkezdeni regélni, mert nem fogják megérteni :) Alacsony szénhidrátos diétára, esetleg cukorbeteg rokonra lehet hivatkozni, azzal nagyjából már mindenki találkozott valamilyen formában, és akkor az "omg meg fogsz halni" reakciók helyett elég a "nahát, én tuti nem tudnám elhagyni ezeket" reakciókkal kell csak megküzdeni :)

Új hozzászólás Aktív témák