Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • divot

    veterán

    válasz Racecam #9 üzenetére

    Akkor itt egy másik cikk a Hírszerző.hu-ról:

    Kellemes, politikailag korrekt ünnepeket!

    Egy hét múlva karácsony, a boltok tele vásárlókkal, a legtöbb ház már piros-zöld fényekben úszik. A szóhasználat azonban egyre inkább változik: a karácsony már a Fehér Ház üdvözlőlapjain sem ''karácsony'', inkább valami ''téli ünnep''.

    Közeleg a karácsony, a karácsonyi vásárok, fenyőfák és betlehemállítás ideje. A Virginia állambeli Newport város lakói rendes éves karácsonyi karneváljukra és kézművesvásárra készülnek. Lesz élő „hóember”, műhóember-építés (hiszen Virginiában szinte soha nem esik valódi hó) és természetesen karácsonyi vásár. Kivéve, hogy nem annak hívják.

    A fények fái

    ezentúl Holly Dazzle (kb.: Ünnepi Ragyogás) lesz. Elvégre a városban lakik mindenféle vallási felekezet, és nem lenne illdomos a keresztény ünnepek szóhasználatával dominálni a zsidó, muzulmán, amerikai indián és más közösségek felett. Azért a főtéren áll majd egy fa, ám karácsonyfa helyett a „fények fájának” fogják hívni.

    A legtöbb amerikai munkahelyen már régen nem „boldog karácsonyt” kívánnak az emberek kollégáiknak, mielőtt kisétálnak az irodából jól megérdemelt, hosszabb-rövidebb téli szabadságukra. Az ilyen megszólalás feltételezi, hogy a másik is a karácsonyt ünnepli – azaz keresztény, vagy legalábbis azt sugallja, hogy annak kellene lennie. És egy etnikailag és vallásilag olyan sokszínű országban, mint az USA, ennek akarva-akaratlan számtalan komplikált következménye lehet.

    Karácsonyi jutalom helyett év végi bónusz

    A Time magazin szerkesztősége nyolcvan éve minden esztendőt karácsonyi partyval és karácsonyi jutalomosztással zár. Három évvel ezelőtt azonban megszüntették az egészet, illetve jutalmat továbbra is osztanak – csak éppen nem hívják karácsonyi prémiumnak. A „karácsony” szó hovatovább szitokszónak számítana, ha kiejtenék hivatalos közegben. De nem teszik, mert a hivatalos közegnek vallásfüggetlennek kell maradnia, joggal.

    Az Alabama Egyetem Kulturális Diverzitás Osztályának (tényleg létezik ilyen!) ajánlása szerint a diákcsoportok lehetőleg ne állítsanak vallási töltetű karácsonyi jelképeket – konkrétan a betlehemekre gondoltak itt. Az egyetem alkalmazottainak pedig azt ajnálották, hogy lehetőleg ne kerüljék a más vallásúakkal a vallási ünnepekről való konfrontálódást. „Ellenkező esetben akaratlanul is elnyomó vagy vallásilag agresszív tettet követhetnek el. És valóban ezt mondták” – szörnyülködik William Donahue, a Katolikus Liga elnöke.

    Tréfa vagy elnyomás?

    „Azt gondolhatjuk, hogy a politikai korrektség egy tréfa. De sajnos nem az” – véli Bill Lind politológus. „Pedig ami valójában történik, az a szólásszabadság korlátozása, nem is akármilyen mértékben.”

    Amerikának mint a világ talán legsokszínűbb társadalmának, mindig is éppen elég gondja volt a kisebbségek kezelésével – azaz gyakorlatilag mindenkivel, aki nem fehér és protestáns. Ráadásul csak a hetvenes évekre tehető az az idő, amikor a déli államok falvait leszámítva mindenhol szalonképtelenné vált a rasszizmus. A nyolcvanas évekre azonban a közhangulat átlendült a ló túloldalára: „csak ne bántsunk meg senkit” – lett az új jelszó.

    Ez eddig még rendben is volna – elvégre a többségnek kell engedményt tenni a kisebbség irányába, és nem fordítva. A politikai korrektség nyelvezete azonban ennél jóval messzebb szivárgott, és egy idő után igazi jelentését is elvesztette. Elvégre hiába mondunk „kockázatos hátterű fiatalt” fiatalkorú bűnöző vagy „papírok nélküli munkást” illegális bevándorló helyett, egy idő után a két kifejezés ugyanazt a jelentést hordozza majd. A körből kilépni viszont nem egyszerű – elvégre ki akarná, hogy azzal vádolják, szándékosan megbánt másokat?

    Mindenki azt ünnepel, ami neki tetszik

    Még a karácsonyi mozifilmekből híres New York-i Macy’s áruház is levette a „Boldog karácsonyt” feliratot az ünnepi feliratok közül, és egy semmitmondó „Boldog ünnepeket”-re cserélte – ebbe mindenki behelyettesítheti a vallásának megfelelő ünnepeket, még akkor is, ha azok az évnek teljesen más szakában vannak.

    Az anti-karácsony aggodalmak megkoronázásaként a Target áruház tessékelte ki a hajléktalanoknak gyűjtő Üdvhadsereg jótékonykodóit, mintegy 9 millió dollárnyi karácsonyi bevételtől fosztva meg ezzel az egyik legnagyobb keresztény jótékonységi szervezetet. Az indoklás szerint számtalan csoport környékezi meg a hatalmas áruházláncot gyűjtési szándékkal, és nem lenne igazságos, ha mindig ugyanazt a csoportot részesítenék előnyben.

    Mások szerint azonban a Target tart attól, hogy a megállás nélküli csengőszóval kísért, Isten nevében végzett kéregetés agresszív vallási dominanciának tűnhet a nem keresztény vásárlók szemében. „A munkaadóknak figyelembe kell venniük, hogy az ünnepek nem feltétlenül tesznek mindenkit boldoggá” – figyelmeztet a Target vezérigazgatója, Robert Ulrich, utalva itt az egyedülállókra és a karácsony iránt közömbösekre. „Intoleráns dolog lenne az ő érzékenységüket figyelmen kívül hagyni”.



Új hozzászólás Aktív témák