Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • shabbarulez

    őstag

    válasz ftc #9 üzenetére

    Az intelnek elég határozott céljai vannak a sokmagos projectjeivel. Általános célú magoknál a szerver fronton első lenni, ezért lesz a Nehalem már akár 2x4 magos, magonként 2 szállal egyetlen socketben. És ezekből lehet majd szélen 2-4 utas rendszereket építeni szerver fronton. Végülis a Niagara féle megoldások is a sok mag, sok szál irányba mentek el így az internek sincs más választása.

    A másik irány a specializált nagyszámú mag, amit már nem multi-core-nak, hanem 16 mag fölöt many corenak hív az Intel. Ilyen lesz majd a Larrabbe fejlesztése, akár 16-48 egyszerűsített x86 maggal amikkel HPC-ben és a GPU-k ellenfeleként akar jeleskedni az Intel. A Larrabee esetén Teraflops teljesítményt emlegetnek ami egy nagyságrenddel nagyobb még a multi-core általános célú x86-osoknál. Ráadásul állítólag double precisionra készült, ellentétben pl. a Cell vagy a GPU-k single precisionra optimalizáltságával, ami HPC-ben jól jön majd.

    2010-re 32nm-en az általános célú és s Larrabee specializált magja találkozhatnak egy egységes gyártástechológián, ami már elég helyet fog biztosítani arra hogy egy magon mindkét tecnológia megjelenhessen, hasonlóan pl. egy Cell-hez ahol egy általános célú egy 7-8 speciálizálódott mag található. Az Intel grafika terén a Raytracing felé akar lépni, ezt már párszor demonstrálta az évek során az IDF-eken. A Raytracing a sok magon jól optimalizálható, szinte lineárisan skálázható, így csak elég erős teljesítményű, sok magos konfig kell hozzá, a grafikus kártyák GPU-t meg el lehet hagyni. Az Intelnek ilyen irányú tervei vannak a sok maggal, de nem csak egy célterületre koncentál ezekkel, hanem sokféle piacra. Aztán hogy ezekből majd melyik jön be, melyik bekuk el, melyik lesz még túl korai ami esetleg pár évvel később mégis beérik azt majd csak idő dönti el.

    Végülis nem véletlenül van az Intelnek egy másik many core platformja, amit csak fejlesztési célokból készítettek el, ez a jól ismert 80 magos Tera-scale cuccuk, ami akár 2 Teraflops teljesítményre is képes. Ezt kvázi úgy kezelik mint autóknál az forma-1-et, utcai autó nem lesz belőle soha, de az ott megismert fejlesztési praktikákat a jővőbeli fejlesztések során beépíthetik más platformáknál.

    A processzor gyártók nem egy évre tekintenek előre, hanem viszonylag hosszabb távú célkitűzéseik vannak, ahogy pl. ezek AMD esetén is jól ismertek. De nehéz is lenne itt rövid távra tervezni amikor egy egy gyártástechnológia, vagy proci platform fejlesztése akár 3-4 évig is eltart, mire kész, megvásárolható kereskedelmi termék lesz belőle.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz gV #15 üzenetére

    Az Intel erősen koncentrál is a Nehalemre, de ez a desktop szegmens kevésbé fogja érinteni, mert elsősorban a több utas szerverek terén eddig meglévő lemaradását akarja ledolgozni. Az Xeon MP-k mindig egy év késéssel jelentek meg a XeonDP-k és a desktop generáció után, nem volt túl szerencsés amikor az AMD Opteron fronton az IMC és HT miatt egyidőben tudott bevezetéskor debütálni a 2-8 utas platformjaival. Ez az állandó hátrány a Nehalem IMC és QuickPath fejlesztéseivel ledolgozható lesz.

    A másik örök hátrányuk az Itanium platform állandó 1-2 gyártástechnológiai lemaradása az aktuális Xeon platformhoz képest, de ami még aggasztóbb a konkurens termékekhez képest is. Itt is változtat az Intel a 45nm-es gyártástechnológiát átugorva, rögtön 32nm-en nyit majd 2009-ben ebben a szegmensben is, így azonos lesz a Xeon-okéval, ráadásul a QuickPath is közössé válik.

    A harmadik ilyen hátrány a GPU-k is jellemzően premierkor le vannak maradva egy gyártástechnológia lépcsőfokkal. Ha ez is integrálásva lenne a CPU mellé akkor, ott is ki lehetne aknázni a legújabb gyártástechnológia adta előnyöket, mind fogyasztás mind teljesítmény terén. 2010 felé ha a Larrabbe nagy valószínűséggel beintegrálódik a CPU mellé, itt is előrébb léphetnek.

    Szóval szerint lesz itt előrelépés Intel részről az elkövetkezendő években, amik nem biztos hogy elsődlegesen a desktop frontot fogják megcélozni, mert ott eddig is jól álltak, nem volt látványos elmaradásuk. Most inkább azokra a platformokra koncentrálnak ahol eddig volt és ezeknek érezhető negatív hatásuk is volt. Persze azért ezeknek lesz pozitív visszacsatolása desktop frontra is.

  • shabbarulez

    őstag

    válasz nebali #27 üzenetére

    Januárban jönnek majd a 45nm-es low voltage Xeon-ok még magasabb órajelen. Azonos ár mellett +25% teljesítmény. [link]

    $273-ért már valóban jobban megéri az 1.6-os low voltage Xeon, de nemrég ment le az ára korábban dupla ennyi volt. Az AMD új Barcelonája miatt vitte le az árát az Intel. [link]

    A Tyannak úgy emléxem van valami olyan platformja amibe 5 bladet lehet pakolni, bladenként 2x4 maggal, akár ilyen low voltage Xeonokból is. Azzal akár egy 40 magos konfigot is össze lehet állítani, ami rendereléshez jól jöhet.

Új hozzászólás Aktív témák