Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Lami66

    őstag

    Nem kétséges, hogy jobb minőségű, drágább géppel jobban, szebben lehet dolgozni. De drágább gépbe annak érdemes befektetni, aki rendszeresen fogja használni.(vagy akinek néhány 10 ezer ide-oda nem számít). Nekem sosem voltak fa megmunkáló gépeim. Nem is terveztem venni. Aztán feleségemmel kitaláltuk, hogy kellene az udvarra egy kiülő, ahol szép időben lehet eszegetni, beszélgetni, hogy ne a házban legyünk állandóan. Elkezdtem nézegetni udvari kiülőket, de ami árban megfelelő volt, azt még nézni is rossz volt olyan borzalmas volt a minősége. Amire jól esett ránézni, arra nem futotta anyagilag (jellemzően 250 ezer felettiek voltak). A sors úgy hozta, hogy tavaly két hónapot otthon töltöttem pandémiás cégleállás miatt. Nulla szaktudással, de határtalan elszántsággal úgy döntöttem, hogy nem keresek tovább kerti kiülőt, hanem majd én csinálok egyet, ami olyan lesz amilyet én elképzeltem. Se gépek, se műhely, se munkaasztal. Összeírtam mi kell: kézi körfűrész, beszúró fűrész, gyalu és néhány kiegészítő: derékszög és szögmérő, leszorítók, vízmérték, ecsetek, fafúró stb. Mindenből a legolcsóbbtól egyel drágábbat vettem: körfűrész Parkside, beszúró Lux, gyalu Strauss. A három gép megvolt 40 ezerből (egyik se akkus). Vettem térburkolót, faanyagot, impregnálót, lazúrt, ezeken nem spóroltam, és nekiálltam. Nem ment könnyen, és legfőképp nem ment gyorsan, de megcsináltam. A teljes végösszeg 200 ezer alatt maradt, és ebben minden benne van, a térburkolattól kezdve a gépek, eszközök, faanyag, Sadolin, világítás, minden. Látszik, hogy nem mesterember csinálta, de így, hogy saját munka még jobban szeretjük. Ismétlem, előtte sose barkácsoltam.
    [Innen kezdődött]
    [Itt már körvonalazódik]
    [Közel a célhoz]
    [Az asztal]
    [Majdnem végleges állapot]
    [Kivilágítva]

  • Lami66

    őstag

    Köszönöm mindenkinek a reagálást.
    Ez a projekt egy hatalmas tapasztalatszerzés volt. Már tudom mit nem csináltam jól, mit nem kellett volna megtenni, megvenni.
    Javítanám az előző hozzászólásom, a gyalu Parkside, nem Strauss.
    Ha már kézigép teszthez írogatok, pár megjegyzés a gépekről.
    Amivel tökéletesen elégedett voltam az a gyalu. Főleg mikor már tudtam is használni, mert előtte sose volt a kezemben gyalu. Ahogy kivettem a dobozból úgy használtam, semmit nem kellett vacakolni vele.
    A dekopír fűrészt meg se kellett volna venni, mert alig használtam, és akkor sem volt tökéletes. Már az ismerkedős próbavágásoknál látszottak a gondok. 5 centis anyagban nem tudta tartani a vágás síkját, és érezhetően van egy pár fokos félrehúzása, egyenes vágásnál kicsit szögben kellett tartani a vágás irányához képest. Egy jobb fűrészlappal a síktartás megoldódhatott volna, de a félrehúzást nem lehet orvosolni, de az nem teszi használhatatlanná. Végül az történt, hogy rájöttem a kézi körfűrésszel szebben, gyorsabban, pontosabban tudtam dolgozni.
    De a kézi fűrészen is érződött az olcsóságból eredő pontatlanság. Ha koppanásig kihajtottam a fűrészlapot, az elméletben 90 fokban áll a talphoz képest. Gyakorlatilag meg 93 fok volt, ez is kibukott az első próbavágásnál. De ezt kis beállítással orvosolni lehetett ( milyen jó, hogy vettem derékszöget). A fűrészen levő szögbeosztást sem használtam, ez miatt. Ha 45 fokos szöget akartam, egy iskolai háromszög vonalzó volt a beállító referencia 😀. Ezen kívül öröm volt vele dolgozni. Szépen vágott, és a lágyindítás is tetszett. Egy kisméretű raklapot átalakítottam, és belerakva a körfűrészt, már kész is volt az asztali körfűrész. Olyan lelkes lettem tőle, hogy a végén már apácarácsot is csináltam, 8 mm szeletekre aprítottam egy colos deszkát.

Új hozzászólás Aktív témák