Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • kicsitomi88

    őstag

    válasz Retro11 #39 üzenetére

    Mondhatni nincs szamottevo vetelytarsa, de ezert szivatjak is rendesen minden hulyesegert(lsd: mit kepzel h wmplayer van az xpben és egyebek).

    90 87.5 87.8 87.5

  • #64791808

    törölt tag

    válasz Retro11 #39 üzenetére

    Olyan stílusban válaszoltam, ahogy Ribi írta az ő hsz-ét. Ugye... ''ha én csinálom, elővigyázatosság, ha te csinálod, akkor gyáva szar vagy'' eset :)

    De egyébként az utolsó két sorod emberi hangnemű, megy ez így is, erről van szó.

    Szóval ahogy itthon is tiltja a GVH (Gazdaság és Versenyhivatal) az abszolút monopolhelyzetet, de még az oligopol helyzetet is keményen szabályozza, Amerikában ezek a szabályzások még erősebbek. Abban az esetben, ha egy cég az adott piaci szegmensben abszolút monopóliumba kerül, akkor az amerikai trösztellenes törvény miatt azt fel kell darabolni. Ennyi röviden tömören.

    A microsoftot is egyfolytában baszogatják, de rá nem lehet egyértelműen rámondani, hogy totális monopolhelyzetben lenne. Szabályoznak viszont ezer más dolgot. Az intel esete viszont más. Ha az AMD összepakol és többé nem gyárt procikat, akkor a teljesítményorientált asztali és x86 alapú szerverprocesszorok piacán az Intel totális monopolhelyzetben lenne, és azonnal a nyakára lépnének. Na ezért baromira nem jönne neki jól, ha az AMD megszűnne, mint processzorgyártó. A történelem során más sok példa volt arra is akár, hogy egy csődközeli cégnek a konkurencia ad pénzt.

    Egyébként jelen körülmények között kvázi nulla annak a valószínűsége, hogy az AMD csődbe megy, mert a hátránya videokártyák és asztali processzorok terén nő, viszont a szerverpiacon és egyéb területeken csökken. Ennek ellenére siralmas pénzügyi helyzetben van (ugye mihez képest), és nagyon kellene vagy egy c2d-verő processzor, vagy egy olyan proci, amely közel azt tudja, mint a c2d, de olcsóbban.

  • Dassler

    őstag

    válasz Retro11 #39 üzenetére

    Nos én sem vagyok közgazdász (na jó, félig az) sem jogász, de volt közöm mindkét dologhoz, tanulmányaim alapján valami rémlik még:
    Tisztán közgazdsági szempontból valóban az lehetne a célja egy vállalatnak, hogy monopol helyzetbe kerüljön, ez érthető, megszabhatja a fogyasztói árat, mivel más helyettesítő termék nem lenne. Csakhogy épp ezt a helyzetet elkerülendő, vannak bizonyos törvények a legtöbb országban, amik ezt igyekeznek megakadájozni (monopol- és tröszt ellenes törvények). Speciális monopol helyzetek ugyan vannak mint pl. állami monopóliumban lévő vállalatok (pl energiaszolgáltatóknál megesik), de az ilyen vállalatok is törvényi keretek között működnek, pl.: állam által meghatározott áron nyújtják a szolgáltatást (mondjuk áramot). Szóval a valós versenypiaci helyzetben a vállalatok kerülik a tiszta monopol (akár vevői, akár szolgáltatói) helyzetet. Erre volt példa pl, amikor a Toyota adott tőkedöfést az amerikai autógyártóknak, hogy azok nehogy csődbe menjenek, mivel akkor akkora piacot veszített volna ő maga is (USA), a mindenféle szankciók miatt (büntetővám, ilyen-olyan adó), hogy így érte meg neki. Hogy autó, cipőfűző, lúdtalpbetét, processzor az nagyjából mind1.

    Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

Új hozzászólás Aktív témák