Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dassler

    őstag

    válasz Retro11 #39 üzenetére

    Nos én sem vagyok közgazdász (na jó, félig az) sem jogász, de volt közöm mindkét dologhoz, tanulmányaim alapján valami rémlik még:
    Tisztán közgazdsági szempontból valóban az lehetne a célja egy vállalatnak, hogy monopol helyzetbe kerüljön, ez érthető, megszabhatja a fogyasztói árat, mivel más helyettesítő termék nem lenne. Csakhogy épp ezt a helyzetet elkerülendő, vannak bizonyos törvények a legtöbb országban, amik ezt igyekeznek megakadájozni (monopol- és tröszt ellenes törvények). Speciális monopol helyzetek ugyan vannak mint pl. állami monopóliumban lévő vállalatok (pl energiaszolgáltatóknál megesik), de az ilyen vállalatok is törvényi keretek között működnek, pl.: állam által meghatározott áron nyújtják a szolgáltatást (mondjuk áramot). Szóval a valós versenypiaci helyzetben a vállalatok kerülik a tiszta monopol (akár vevői, akár szolgáltatói) helyzetet. Erre volt példa pl, amikor a Toyota adott tőkedöfést az amerikai autógyártóknak, hogy azok nehogy csődbe menjenek, mivel akkor akkora piacot veszített volna ő maga is (USA), a mindenféle szankciók miatt (büntetővám, ilyen-olyan adó), hogy így érte meg neki. Hogy autó, cipőfűző, lúdtalpbetét, processzor az nagyjából mind1.

    Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

Új hozzászólás Aktív témák