Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dassler

    őstag

    válasz Retro11 #39 üzenetére

    Nos én sem vagyok közgazdász (na jó, félig az) sem jogász, de volt közöm mindkét dologhoz, tanulmányaim alapján valami rémlik még:
    Tisztán közgazdsági szempontból valóban az lehetne a célja egy vállalatnak, hogy monopol helyzetbe kerüljön, ez érthető, megszabhatja a fogyasztói árat, mivel más helyettesítő termék nem lenne. Csakhogy épp ezt a helyzetet elkerülendő, vannak bizonyos törvények a legtöbb országban, amik ezt igyekeznek megakadájozni (monopol- és tröszt ellenes törvények). Speciális monopol helyzetek ugyan vannak mint pl. állami monopóliumban lévő vállalatok (pl energiaszolgáltatóknál megesik), de az ilyen vállalatok is törvényi keretek között működnek, pl.: állam által meghatározott áron nyújtják a szolgáltatást (mondjuk áramot). Szóval a valós versenypiaci helyzetben a vállalatok kerülik a tiszta monopol (akár vevői, akár szolgáltatói) helyzetet. Erre volt példa pl, amikor a Toyota adott tőkedöfést az amerikai autógyártóknak, hogy azok nehogy csődbe menjenek, mivel akkor akkora piacot veszített volna ő maga is (USA), a mindenféle szankciók miatt (büntetővám, ilyen-olyan adó), hogy így érte meg neki. Hogy autó, cipőfűző, lúdtalpbetét, processzor az nagyjából mind1.

    Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

  • Dassler

    őstag

    válasz dr faustus #52 üzenetére

    Persze, ez magától értetődő - mindenki addig igekszik feszíteni a húrt, ameddig lehet. Annyira azért nem tiszta az életben, mint ahogy leírtam, van, hogy papíron nincs monopol helyzetben, de gyakorlatilag igen, mert mondjuk pénzel egy ''konkurenst'' valamiylen módon. Amúgy thx a kiegészítést :)

    Állítólag mindenki utál, de én annyira szeretem magam, hogy tudom ezt kompenzálni

Új hozzászólás Aktív témák