Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • .mf

    veterán

    "A mostaniakkal együtt már közel ezer műholdból áll a rendszer"

    Hogy rohadnának meg az űrszemetükkel, amivel agyonvágják az asztro-fotózást...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz niof #13 üzenetére

    Tévedsz, nem csak minimális mennyiségű asztrofotós, hanem az egész csillagász-szakma és űrügynökségek szívnak amiatt, hogy egyrészt ezek a szarok iszonyat fényesek, sokkal fényesebbek, mint a normál műholdak; és másrészt ezzel megtöbbszöröződik a Föld körül keringő aránylag nagy tárgyak száma. Bezavar a NEO, azaz Föld-közeli (/-felé tartó) objektumok megfigyelésében és észlelésében is, és egy pusztító meteorbecsapódás talán fontosabb, mint néhány tanyasi yútyúbja. De a további műhold-felbocsátásokba és leendő űrmissziókba is beleszól ez a sok űrszemét.
    Érdekes módon a világ sok "elmaradott" részén, a Balkán hegyein, de még India Himalája részén a hegyek között is egész jó térerő és mobilnet-kapcsolat volt (sokkal jobb és stabilabb, mint itthon akár egy Pilisben is), ha ott meg tudták oldani földi telepítésű tornyokkal és antennákkal, akkor egy nagyrészt sík, fejlett országban hogy nem tudják megcsinálni?

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Reggie0 #16 üzenetére

    Lehet ezen viccelődni, de a NEO-észlelés döntően földi, és minél előbb észlelik, annál nagyobb az esély az elhárításra. Egy 10 km átmérőjű (ami a dinoszauruszok kihalását okozta) ellen nem sok, de az 1 km alattiakat termonukleáris robbantással jó eséllyel arrébb lehet pöccinteni annyit, hogy már pont ne találják el a Földet.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz niof #21 üzenetére

    Ok boomer laposföldes

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz niof #26 üzenetére

    Ismétlem: ez nem csak engem, más asztrofotósokat vagy amatőr-csillagászokat zavar, 1.) a teljes csillagászati kutatásnak is betesz, kiszűrni sem lehet, mert ezek autonóm módon tudnak mozogni, és rohadt sok is lesz belőlük; 2.) a leendő műhold- és űrmisszióknak is bezavar ez a sok űrszemét, már a legelején majdnem nekiütközött egy Starlink-műhold egy európai műholdnak, 3.) a NEO-észlelés jórészt földi, annak sem hiányzik.
    Ez az egész Starlink az USA nettel való lefedésére teljesen FELESLEGES, mert hagyományos földi telepítésű antennákkal is meg tudnák oldani, ahogy a világ nagyrészén meg is tették. És idegesítő az arroganciájuk, hogy egyeztetés nélkül, a csillagászok javaslatait semmibe véve kezdtek neki a programnak, majd amikor kiderült, hogy ezek a normál műholdakhoz képest qrva fényesek lettek, "majd dolgozunk rajta" twitter üzenetekkel letudták a dolgot, és folytatták tovább.

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz niof #31 üzenetére

    Már megint ismételnem kell, amit már leírtam: NEM lehet kiszűrni őket, mert nem kötött pályán mozognak, hanem autonóm mozgásra is képesek, hogy más műholddal ütközést elkerüljenek - már amennyire ez működik, mert egyből az elején majdnem lett egy ütközés, pedig akkor még alig volt fent valami; a végére meg ebből lesz 42000 (igen, jól olvastad), Amazon Kuiperből is 3000+, és még az egyéb LEO műholdak... Másrészt, 42000... Az eddigi műholdas netszórás projektek párszáz műholdból oldották volna meg, ez meg teleszemetelné az űrt 42000 műholddal.
    Az utóbbi pár misszió kivételével az összes iszonyatosan fényes volt (nem tudom, láttál-e átvonulást, sokkal fényesebbek voltak, mint a csillagok), és még ezek a legújabbak is fényesebbek, mint a normál műholdak.
    Egyelőre csak Amerika, a globális bevezetés még évekre van.

    Dabadab: ahol meg akarták csinálni, ott meg is csinálták, mondom, Indiában, ahol szennyvíz-csatornázás is fehér holló, ott 4G-n netezhettem Kis-Tibetben a Himalájában; miközben itthon rendszeresen tapasztalom, hogy elmegy a térerő még Bp mellett a Pilis "hegyei" között is.
    Nem tudom, hogy miért nem akarták Amerikában földi sugárzással megoldani - talán sok idő lenne minden szükséges engedélyt beszerezni, infrastruktúrát a tornyokhoz elvezetni, vagy a szolgáltatók nem merték ekkora költségekbe verni magukat olyan részekért, ahol a kevés előfizető miatt nem térülne meg. A SpaceX-nek meg úgyis kapcsolódik a profiljához, még ha nem is nyereséges, a K+F egy részét fedezi.

    Tuomas: szépen ellentmondtál önmagadnak... Azzal, hogy nem kiszámítható a pályájuk, nem a hobbistákat, hanem a csillagászati kutatóintézeteket szívatják leginkább. Olyan jól működik az ütközés-elkerülés, hogy már az elején majdnem lett ütközés, és hol vagyunk még a tervezett végállapottól, amikor 42000 lesz belőlük, plusz még pár ezer más műhold ugyanazon a LEO pályán...

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

  • .mf

    veterán

    válasz Reggie0 #36 üzenetére

    A cinikus megjegyzéseken kívül tudsz mást is?
    Gyorsba jobb híján wiki: "Early in the program a near miss occurred when SpaceX did not move a satellite that had a 1 in 1000 chance of colliding with a European one, ten times higher than ESA's threshold for avoidance maneuvers. SpaceX subsequently fixed an issue with its paging system that had disrupted emails between ESA and SpaceX."
    Azaz: bugos sw, nem működött az ütközés-elkerülés, csak a szerencsén múlott. Aztán ezekből lesz majd több tízezer, amik módosítgatják a pályájukat dinamikus rendszerben... Szerintem csak idő kérdése egy ütközés, és bár a LOE pár év alatt visszahullik és elég a légkörben, de addig a darabok dominószerűen további műholdakat is megrongálhatnak.

    Tuomas: "Mivel mondtam ellent önmagamnak?"
    "Még véletlenül sem egy kijelölt pályán fognak mozogni, rendes, kiszámítható működési paraméterek szerint." majd "Arra amúgy nem gondoltál, hogy azért is tudnak autonóm mozogni, hogy az esetleges majdnem ütközéseket 0-ra redukálják?"
    Szóval egyszer azt mondod, hogy kijelölt pályán, kiszámíthatóan mozognak, majd mégis azt mondod, hogy autonóm mozognak...

    "miután felveszik a pozíciójukat már nem látszódnak, legfeljebb a hosszú expozíciós felvételeken, amit az amatőr csillagászok nem, de a profi megfigyelő állomások, így az általad emlegetett komolyabb NEO észlelő létesítmények ki tudnak szűrni."
    Szintén a linkelt wikiről, de ott vannak az eredeti források is: "Astronomers claim that the number of visible satellites will outnumber visible stars and that their brightness in both optical and radio wavelengths will severely impact scientific observations. Because the Starlink satellites can autonomously change their orbits, observations cannot be scheduled to avoid them. The International Astronomical Union (IAU), National Radio Astronomy Observatory (NRAO), and Square Kilometre Array Organization (SKAO) have released official statements expressing concern on the matter."

    Fotóim és kalandjaim a világ körül: https://www.facebook.com/fmartinphoto/

Új hozzászólás Aktív témák