Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Stauffenberg

    nagyúr

    válasz Parci #104 üzenetére

    Mondom ezt úgy, hogy fotózok céges D800E-vel. Ebből a 36 megapixelből fotólabor minőségben kihozhatsz egy A3 körüli méretet, a középformátumú analógból, meg egy fél falfelület méretűt. Brutális gép a D800/D800E, de számomra még mindig az analóg az amiben élet van. Én nem állok sem az analóg, sem a digitális oldalán. Mindkettőt szeretem és kedvelem, de azokat a tónusokat és dinamikát amit a film tud, sosem fogja visszaadni egy digitális rendszer.

    Persze a dinamikán lehet csiszolni és a tónusokat lehet Photoshoppal utánozni, de szerintem fontos az, hogy az ember élvezze azt amit csinál. Engem személy szerint örömmel tölt el a film befűzése, a tudat, hogy egy emulzióval bevont rétegre fotózok ami tiszta kémia, ahogy kijön a laborból a megelevenedett negatív és ahogy lenagyítod papírra. Sajnos nekem nincs laborom otthon, mert kevés a hely, de fotólaboros ismerősnél imádok belógni a kulisszák mögé, hogy lássam amint elkészül. Sajnos ezt ma már nagyon kevesen tudják értékelni. Megapixeleken, 100%-os nagyításon, algoritmusokon és egyéb paramétereken vitatkoznak, miközben ezek lényegtelenek. Nem az eszközön van a hangsúly. Az ember persze vegye meg azt ami a legjobban megfelel az igényeinek, de az alkotás folyamata és az alkotás minősége (nem a pixelekre gondolok) sokkal fontosabb.

    Szeretnék egyébként nagyformátumot is kipróbálni. A dagerrotípia bitang drága, de a nedves lemezes kollódiumos fotózás (tintype) már emészthetőbb, de ott is több ezer forint egyetlen expo. Ezek olyan felbontóképességűek, amit a digitális nem fog megközelíteni addig amíg nem 100-150 megapixelekről beszélünk, de egy nagyon fontos dolgot akkor sem fog tudni utánozni a digitális. Az imént már kifejtettem. Szeretem és tisztelem a történelmi fotográfiai eljárásokat. Szerintem én rossz korba születtem. Inkább lennék Robert Capa, Ansel Adams, André Kertész vagy éppen Henry Talbot kortársa.

    Na de elég a hablatyolásból. Leveszem a polcról valamelyik antik gépem és befűzök egy rollfilmet. Talán még kattintok is párat, hagy fogyjanak az ezres bankóim. :)

Új hozzászólás Aktív témák