Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #10 üzenetére

    Értem. Jöhetnek a linkek, vagy mi? Megérted, ha elolvasod?

    (#11) anjani182
    A margarin bizonyos növényi olajok "hidrogénezésével" (telítetlen zsírsavak telítésével) készül. Ez egyrészt mesterséges cucmót eredményez, másrészt a folyamat során néhány kellemetlen melléktermék is képződik. Ezektől a vaj mentes, és nem mellesleg majdnem természetes.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz SUPREME7 #13 üzenetére

    A zsírral nincs gond, ha nem nagy mennyiségű szénhidráttal együtt fogyasztod. Én mondjuk rizst nem eszek, illetve a száraz csirkemellre se nézek rá. Le se menne a torkomon.
    Emlékeztetőül: Fehérjére és zsírra mindenképpen szüksége van a szervezetnek (=esszenciális), szénhidrát nélkül akár nagyon sokáig el is élhetsz. Egyszerű szénhidrátok nélkül – azaz élelmiszer rost formájában fogyasztva – kifejezetten egészséges lehetsz.

    Szerk: A vajkrémben van minden, amit a vegyszerraktár polcán megtalálni, pl. módosított kukoricakeményítő. Minek egy zsiradékba szénhidrátot tenni? :F

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Cyberpunk #24 üzenetére

    Attól függ, mire. Úgy általában elfogyasztani mind a kettő jó de a jó vaj sokkal finomabb. Mondom ezt úgy, hogy sütni(-főzni) mi is kókuszolajat használunk. Bár 30 fok alatt szilárd, úgyhogy errefelé tényleg inkább kókuszzsírnak kellene hívni.

    (#25) bambano
    Releváns tudományos vizsgálatok gyakran nem érhetők el gugliénál keresztül, másrészt a többség szerintem meg se érti az angol szakzsargont. Szóval adok linkeket, ha akarod, de kérdés, hogy hozza tudsz-e férni a cikkekhez, illetve mennyire vagy járatos az idevágó tudományok angol nyelvű szakirodalmának értelmezésében. Nekem többé-kevésbé szakmám.
    Röviden: A tudomány jelenlegi állása szerint nincs lényeges különbség a telített és telítetlen zsírsavak hosszú távú élettani hatása között, viszont a transz zsírok szinte egészen biztosan károsak, ha rendszeresen és mennyiségben fogyasztjuk őket. Ez így nem is meglepő, ha a természetes táplálékokban előforduló zsírokat nézzük. A transz verzió elég kevés natúr élelmiszerben fordul elő jelentős mennyiségben.
    Az, hogy bizonyos évtizedekben hogyan értelmeztek félre korábbi kutatásokat, mint pl. a szérum koleszterinnel kapcsolatban (ami ugye nem is beszélt az élelmiszer koleszterinről), lényegesen nem befolyásolja az azóta megszerzett ismereteinket.

    (#30) Cyberpunk
    A paleóval nekem csak két bajom van:
    1. Nagyon nehezen követhető, és horror költség vonzata van.
    2. Nem veszi figyelembe, hogy az elmúlt ~20 ezer év során is kerülhettek be egészséges táplálékok az emberiség étrendjébe. (Bár itt én sem a gabonára gondolok...)

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Dany007 #40 üzenetére

    Azt azért lássuk be, hogy a tudomány (illetve inkább tudományágak), ami ezzel foglalkozik
    - nagyon összetett problematikát próbál megérteni.
    - gyakran óriási adatmennyiséggel, ezen belül pontatlan adatokkal dolgozik. Lásd két évente megkérdeznek több tízezer kínait, mennyi zsírt vagy húst ettek...
    - értelemszerűen sokszor kényszerül állati kísérletekből levonni következtetéseket.
    - sokat fejlődött/változott az elmúlt évtizedekben.
    - sajnos nem teljesen független. Illetve sok szponzorált vizsgálódás létezik, amit a "Big Food" vagy a "Big Pharma" szponzorál.
    Erre jön még rá a "hivatalos" álláspont, amiről megintcsak nem lehet tudni, milyen érdekek mentén születik.

    Ahogy említettem, nekem szakmám miatt kellene hozzá érteni valamennyire, mégis megdöbbentő volt az eredménye, amikor úgy 5 hónappal ezelőtt újra kezdtem magam mélyebben beleásni.

    Ami a vitaminokat illeti, a D-n kívül szinte bármelyik, egészségesnek kikiáltott táplálkozási mód visz be eleget. A vegán persze nem egyszerű, de azt én nem is sorolnám az említett csoportba.

    (#41) Lenry
    Én se a margarint, se a kenyeret nem ajánlom, a kettőt együtt végképp nem. Tedd ki a kertbe, nehezen fog elfogyni, akárcsak a mekis hamburger az elhíresült time-lapse videón... Ha valamit a bacik és a gombák nem akarnak megenni, azt nekünk se kellene erőltetni. :(

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz lapa #43 üzenetére

    Átlag teszkós kenyér átlag margarinnal elég nehezen fog...
    A többirol én nem ejtettem szót.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #46 üzenetére

    Éppen azt próbáltam elmagyarázni, hogy ezúttal nem hagytam másokra az értelmezést, az eredeti vizsgálatokat olvastam el. Ha érdekel, neked is ezekből linkelek, és magad vonhatsz le következtetést.

    Azért az elég durva, hogy olyan étrendeken fogynak le emberek, illetve javul jelentősen szinte minden modern betegséggel kapcsolatos paraméter a vérükben, amiről korábban azt hittük, hogy max. hosszú távú öngyilkosságra jók. Gondolok itt az LCHF-re például (magas zsír alacsony szénhidrát és normál fehérje mellett, kb. 55-70, 5-15 és 15-30 %).

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz feco72 #54 üzenetére

    Nagyon úgy tűnik, hogy a tejcukor érzékenység nagyrészt korrigálható hatékony bélflóra kialakításával. Egyébként is, meglehetősen alábecsültük a bélflóra szerepét. Mostanában erősen terjed a székletátültetés. :K

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz mickemoto #56 üzenetére

    Gyakran elég jó áron lehet vajat venni. Én kapásból tudok olyan cukrászdát, amelyik vajat és igazi, zsíros tejszínt használ. Na nem mintha számítana, lisztet és cukrot úgyse eszek. :N

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz hoffman_ #59 üzenetére

    Vannak egy kicsit lágyabb változatok, bár nem éppen a legolcsóbb kategóriában. Emellett léteznek régi trükkök a lehetőség javítására, pl. a meleg kés. ;)

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bacsis #65 üzenetére

    Szerinted. Más pedig esetleg ért is hozzá, esetleg utána is olvasott...
    A példáid butaságok. Gyatra immundprendszerrel is lehetsz kevesebbet "beteg" egy darabig, ha tömör magadba az antibiotikumot. Én idejét se tudom, mikor szedtem utoljára, de a gyerekeknek is nagyon ritkán, vég szükség esetén adunk. Hányszor dobtunk már ki az utóbbi években lejárt receptet...
    Persze a tatárok se nagyon mészárolták le az utóbbi évtizedekben a népesség felét. Ellenben akkoriban nemigen volt infarktus, cukorbetegség és rák. Mint ahogy most se nagyon kerül elő természetközeli népeknél, pl. maszáj, inuit, stb.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Hieronymus #70 üzenetére

    Csúnya népbutítás eredménye, amit írsz, és sajnos nem sok köze van a valósághoz.
    Orvos ismerőseim csodálkoznak, amikor elmagyarázom nekik, hogy pl. az agy milyen "üzemanyagon" képes működni, ill. hogy ezek közül melyiket preferálja.
    Ismerek olyan embert, aki veszettül egészséges mind ránézésre, mind a labor eredményei alapján, és közel 5 éve él napi 50 g szénhidrát alatt, de gyakran 20 g alatt fogyaszt, aminek ráadásul a nagy része élelmi rost.
    Fehérjét akkor kezd bontani a szervezet, ha mind a szénhidrát, mind a zsír (= az üzemanyagok) bevitele alacsony! Elegendő fehérje és zsír fogyasztása mellett miért bontana fehérjét a szervezet? Mellesleg zsírból és fehérjéből (egészen pontosan glicerolból és bizonyos aminosavakból) is tud a máj glükózt szintetizálni.

    A világ legnagyobb baromsága cukorbeteggel sok cukrot etetni!

    Abban egyetértek, hogy már a keményítőben szegény zöldségek és az alacsony cukrot tartalmazó gyümölcsök tartalmaznak elég szénhidrátot. Gabonára viszont semmi szüksége a szervezetnek, ellenben jó sok kábszert és allergént tartalmaznak.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Hieronymus #82 üzenetére

    Most telefonról vagyok, de röviden:
    1. Tejsav (!)
    2. Keton testek = glukóz.
    Tehát a második hely megosztva.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz #65675776 #88 üzenetére

    Informatikus szemmel így nézne ki a dolog?
    Persze nem árt, ha két "bizonyítás" között képes valaki színvonalbeli (vagy nem ritkán szándékbeli) különbséget észrevenni... Aki mindent elhisz, annak nyilván csak hit szempontjából van difi.
    Józan paraszt már általában eljut a természetes vs. mesterséges összevetésig.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz #65675776 #100 üzenetére

    1. Léteznek biokémiai tanulmányok és táplálkozás statisztikai vizgálatok. Utóbbiak nagy mintával is rettentően nehezen kezelhetők. Semmiképpen nem szabad azonban összemosni a két típust, de még a statisztikára alapulók között is óriási különbség van a két véglet között.
    2. A kardiológiusok talán tudják, hogy a gyakran magas vércukor sokkal inkább indokolható a szív-érrendszeri panaszokért, mint bármelyik zsír. Ha komolyan gondolják, akkor a cukrot és keményítőt limitálják, nem a zsírokat. Zsírral, fehérjével és rostokkal gyorsan jól lehet lakni, cukorból egyeseket még a 200 kg se állít meg.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Loha #108 üzenetére

    Hmm, úgy tűnik, a margarin definíciója igényel nemi tisztázást. Te pl. mit értesz alatta?

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Loha #111 üzenetére

    Abba a napraforgó- vagy olívaolaj is simán beleillik.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Loha #113 üzenetére

    Értem. Tehát a kókuszzsír is margarin? Egyébként külföldiül olaj, mert az őshonos országokban már folyik. :)

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz mickemoto #116 üzenetére

    Amikor még ettem cukrász termékeket, azonnal éreztem, miből csinálják. Ha egyszer megszokod a minőségi alapanyagok ízét, különleges harmóniáját, rögtön feltűnik az ócsítás.

    [(#115) Loha
    Számomra a margarin hidrogénezett növényi olajat jelent. Magyarul ami zsirmány és folyik, az olaj, ami nem, az zsír. A margarin azért nem került egyik kategóriába sem, mert azt olajból mesterségesen zsírosítják. Ami természetes növényi zsiradék, és 30 fok alatt nem folyik, az zsír. Növényi zsír, de zsír, nem margarin.

    (#118) Fr0z3n
    A csülökpörköltet én is eszem, ahogy a valódi (=nem pasztőrözött) savanyúságokat is, viszont a kenyérre semmi szükség az egészhez. Inkább kanál azok mellé vajat. :K

    (#119) Dany007
    Az, hogy mennyivel drágábbak a kevésbé, vagy csak egyszerűen, hagyományos módon feldolgozott kaják, leginkább attól függ, honnan indul az ember. A másfél évig érlelt Serrano sonka nem olcsó feldolgozott kajaként sem, és akkor ott van még belőle a fekete makkon hizlalt verzió... Viszont rohadt ott lágy sajtból túrhetőt, alig adalékoltat lehet kapni egészen elfogadható áron. Pl. a madaras teszkóban is van ilyen fehér, belül nagyon krémes, mégse durva ízű, amit nálunk a gyerekek is megesznek. Persze a Munster vagy a Reblochon még jobb, de azoknak már ára is van.
    Másik példa: fél kiló körüli dobozban 300 Ft körül van a Zott görög joghurt. 10 % zsír, hozzáadott cukor nélkül. Átlag férfiember jóllakik két cikk fenti sajttal, egy marék dióbéllel és ezzel a doboz joghurttal. Nyomtam még a vacsi végén hozzá egy pohár citromos vizet és két szelet 90 %-os csokit, és királyul érzem magam.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz #65675776 #121 üzenetére

    Erre szoktam mondani, hogy szarból csak szaros palacsintát lehet csinálni... Az étel minősége, ízvilága nagyrészt az alapanyagok minőségén múlik. Még komplexebb kaján belül is akár egy jobb vajat is meg lehet különböztetni egy gyengébbtől. Gyakorlás és fogékonyság kérdése. Mondom ezt úgy, hogy nem vagyok brutális gurman.

    (#123) Coccolino_O
    "A meki szerinted miért külföldről hozatja a hamburger alkatrészek nagyobbik részét?"

    Mert itthon senki nem hajlandó marha mócsingot ammóniában áztatni, rózsaszín slájmot készíteni belőle, amit a végén hamburgerbe tesznek húspótléknak? Olvastad, Jaimie Olivier mivel nyert pert ellenük?

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #129 üzenetére

    Tudom, hogy nehéz elhinni, de érdemes kipróbálni. Közel fél kiló zsíros joghurt + ~50 g zsíros (min. 60 % a szárazanyagban) lágy sajt, illetve a nagy marék dió azért nem kis adag vacsorára. A vacsorát nem véletlenül hangsúlyozom, általában próbálok az öregek tanácsa szerint étkezni, azaz reggelire a legtöbbet, vacsorára a legkevesebbet.
    Egyáltalán ettél már normális, élőflórás görög joghurtot? :P

    Más.
    Érdekes olvasmány, megelepődtem, hogy egy ilyen nagy folyóirat mennyire modern tanácsokat adó szakértőket kérdezett meg.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #133 üzenetére

    Nem hiszem, hogy ezt az általánosítást akár csak sugalltam volna. Egyébként biokémiailag nagyon nagy %-ban egyformán, de legalábbis hasonlóan működünk, ami talán az egyik legnagyobb eltérés, az éppen a bélflóra. Ha valakinek "ficamos" a bélflórája, akkor látszólag sok dologban nem úgy működhet az emésztése, mint egy egészséges bélflórájú egyénnek.
    Még néhány megjegyzés:
    A bolti probiotikumok azon része, amik csak "jó bacikat" tartalmaznak, max. részleges tüneti kezelésre jók. Attól nem fog helyreállni az antibiotikum által megtizedelt, akár 500+ fajból álló mikróba közösség, különösen nem egy erős hasmenés szel járó betegség után, hogy pánikszerűen elkezdünk bevinni 5-6-féle bacit. Bármit szeretnénk tenyészteni, nem elég bevágni az ólba, és várni a csodát, a megfelelő környezetet és táplálékot is biztosítani kell, hogy jól érezzék magukat. Márpedig a bélflóra nagyrészt nem azon él, amit mi magunknak alapvető élelemként azonosítunk. Például egyszerű szénhidrátokon erősen eltérő, sokkal kevésbé jóindulatú kolónia alakul ki, mint ha különféle rostokban dús kajákat eszünk. Aztán ez a problémás bélflóra nem komálja az egyértelműen jóindulatú, és általában igencsak kedvező hatású tejsav baktériumokat, amik az élőflórás joghurttal érkeznek.
    Ami a reggelit és a vacsorát illeti, arra még nem gondoltál, hogy a kettő esetleg összefügg? Ha keveset vacsorázol, előfordulhat, hogy éhesebb vagy reggel? Az is kérdéses, ki mikor reggelizik, ébredés után pl. nekem se esik jó egy "nagy" kajálás, annál inkább egy-másfél órával később.

    (#139) bambano
    A búzával az a gond, hogy feldolgozatlan formában a kegkevésbé emlékeztet élelemre, max. ha egy hörcsög vagy hangya nézegeti. Ez megint a bélflórához visz vissza: az emberé nem igazán alkalmas a teljes kiőrlésű gabona feldolgozására, egyszerűen evolúciósan nem ahhoz alkalmazkodtunk. Tehát a nagy tisztaságú fehér liszt = cukor, ami az egyébként is magas cukor bevitel mellett komoly gondokat okoz, míg a durván őrölt teljes gabona egy valag toxint tartalmaz, ami nem csak hosszú távú, alacsony szintű gyulladást tart fenn a szervezetben, de meg ópiátszerű függőségben is tartja az agyat.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz zolee5016 #144 üzenetére

    A margarinnál a disznózsír is sokkal jobb, a kacsazsír/libazsír egyenesen szuper, a vajról nem is beszélve. :K

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz zolee5016 #146 üzenetére

    Általában annak a híve vagyok, hogy a természetes az jó (~egészséges), különösen ha változatos táplálkozás részeként, módjával vesszük magunkhoz.
    A margarin nem természetes. Már a napraforgót vagy repcét is elég durván meg kell piszkálni ahhoz, hogy a bennük levő zsiradékhoz jussunk, de amit utána csinálnak vele, az még annál is durvább és természetellenesebb. Ellenben a vaj viszonylag szolid körülmények között keletkezik az egyszerűen hozzáférhető tejzsírból. A libazsírról nem is beszélve, azt csak ki kell olvasztani a zsírszövetből.
    Szóval ezerszer inkább megrágcsálom a napraforgó magot (még inkább a dióféléket), mint hogy margarinra fanyaoladjak akár natúr, akar tovább feldolgozott formában.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz zolee5016 #150 üzenetére

    Sanyarú helyzet. Szerencsére egyiket se fogyasztom, úgyhogy különösebben nem izgat.
    Erről jut eszembe, hogy fel kellet dobnom egy "E határozót", mert a vegyület nevéből tudom, hogy mi az, de a sok E betűs kódot képtelenség megjegyezni.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz BulletBill27 #152 üzenetére

    Nem tudsz megenni egy jófajta nemespenészes sajtot? Vagy egy marék diót? Egy jó sült kacsacombnál sincs kellemesebb kaja.

    (#154) zolee5016
    Úgy értettem, a telefonomra feldobtam egy ilyen alkalmazást, ahol jelölik az ismert vagy gyanított kockázatokat is. Persze készpénznek semmit nem lehet venni.

    (#159) Huma
    Amilyen margarint egyáltalán megvettem korábban a családnak, az nem volt sokkal olcsóbb, mint egy akciós, de jobb fajta vaj. Aki margarinból is a legolcsóbbat veszi, az inkább egyen disznózsírt. Komolyan.

    (#161) Alex91
    Sajnos ez a legtöbb óvodás és iskolás gyereknek előrelépés lesz. A zsír értelmetlen korlátozásán és a gabonák még értelmetlenebb erőltetésén kívül annyira nem gáz.

    (#163) djculture
    A sóra a legtöbb feldolgozott kajában leginkább azért van szükség, hogy a szar fémes ízt elnyomja. Jó minőségű, természetes kajákat én se sózom, és baromira nem hiányzik. Ha valaminek nem jön be az íze, eszek mást, ami finom só nélkül is. Így is van bőven elég étel, amiben a napi szükséglet dupláját beviszem. Másoknak, az átlagosan táplálkozóknak már 2 (!) szelet kenyérben megvan a szükséges sóadag, szóval emiatt igazán nem kellene aggódni.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #165 üzenetére

    Erre csak röviden reagálnék, mert láthatóan hozzáértés nélkül, a bulvárból szívott marhaságokat némi paraszti logikával fűszerezve írsz a témában. Nyilván te se vennéd jó néven, ha én mondjuk a linuxos szerverek témájában szólalnék meg hasonló "szakértelemmel", mégis erős megnyilvánulási kényszerrel... :(

    A bélflóra élőlények közössége, és mint biológiai jelenség, viszonylag szűk tűrőképesség jellemzi, ill. optimális fizikai-kémiai paraméterek szükségesek a virágzásához. Tehát igen, csak ennyi kell neki. Megfelelő bacik és megfelelő rostok, amiket aztán tovább fermentálnak.

    "a búza legalább 10 ezer éve a legfontosabb, legalapvetőbb élelmezési cikkünk"
    Az százalékosan pontosan mennyi idő az emberi faj 2,4 millió évre becsült kialakulásából? Az evolúciónk korábbi, gabonát nem hasznosító évmillióit ki is hagyva a képből.
    Másrészt pontosan mekkora szerepe volt a fehér lisztnek ezen 10-12 ezer év alatt a táplálkozásban? Az utolsó 100 évet (hint: 1 %-ot) viszonylag jól ismerjük, de hogyan alakult a gabona vs egyszerű szénhidrát vs. fehérje vs. zsír beviteli aránya a megelőző 9900 év alatt? Illetve milyen szerepe van a fehér lisztnek és cukornak a modern betegségek kialakulásában, hiszen (véletlenül?) éppen egybevág ezek széles körű elérhetősége az ún. modern betegségek terjedésével?

    "ez valójában csak lehetőség, vagyis inkább technológiai hibából adódó veszély"
    Szó sincs róla, csak hiányosak az idevágó ismereteid. Olvasd el a Grain Brain és a Wheat Belly című könyveket. Mindkettőt amerikai orvos írta, előbbi vezető neurológus, utóbbi elismert kardiológus.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz BulletBill27 #168 üzenetére

    Ez igazán sajnálatos, talán érdemes lenne kivizsgáltatnod. Persze akár annyi is lehet a háttérben, hogy a régóta nem használt epehólyagodba beszáradt (bekövesedett?) a tartalom, és nem tud normálisan üríteni a vékonybél felé. Amit nem használunk, hajlamos elcsökevényesedni...

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #182 üzenetére

    Eh, a neandervölgyis fejtegetésnél feladtam. Ennek is utána kellene olvasnod, a számításod a tudományos katasztrófa kategóriába tartozik.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #184 üzenetére

    Szerintem a dodó kihalásától számítsuk, az jobban kiemeli a mondandód, és semmivel nem kevésbé tudományos... :P

    A 165-ben mi a tényszerű megállapítás, amire reagálást vársz? :F

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #186 üzenetére

    Olvasd el, amire válaszolsz... Nyilván tudnád értelmezni, ha figyelmesen olvasnál.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #188 üzenetére

    Bulvár?

    Bio
    David Perlmutter, MD, FACN, ABIHM is a Board-Certified Neurologist and Fellow of the American College of Nutrition. He received his M.D. degree from the University of Miami School of Medicine where he was awarded the Leonard G. Rowntree Research Award for best research by a medical student. After completing residency training in Neurology, also at the University of Miami, Dr. Perlmutter entered private practice in Naples, Florida.

    "David is an absolute leader in the use of alternative and conventional approaches in the treatment of neurologic disorders. I have read much of his work, enjoyed his wisdom on my show, and referred him patients with wonderful results. He is on the cutting edge and can help change the way we practice medicine.
    – Mehmet Oz, MD

    Azt is mutassam, ki az a Dr. Öz?

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #190 üzenetére

    Az éremnek két oldala van. Az ürge alapjaiban véve nem sarlatán, hanem szívsebész, és nem is akárhol:
    "Oz has been a professor at the Department of Surgery at Columbia University since 2001. He directs the Cardiovascular Institute and Complementary Medicine Program at New York-Presbyterian Hospital. His research interests include heart replacement surgery, minimally invasive cardiac surgery, and health care policy. With his collaborators, he has authored over 400 research papers, book chapters and medical books and has received several patents."
    Egyébként forrásnak nem javasoltam, mert a kórházon kívüli munkássága nem kapcsolódik szorosan az OFF témánkhoz sem.
    Ha visszaolvasnál, szerintem még mindig felfognád, mire írtam, hogy értelmezve olvass válasz előtt. ;) A feladás pedig nem az olvasásra vonatkozott.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz bambano #190 üzenetére

    Ugorjunk egy szintet, nézzük meg, hogy Perlmutter honnan veszi az állításait:
    Demonstration of high opioid-like activity in isolated peptides from wheat gluten hydrolysates.

    Ez is érdekes olvasmány. the role of the gliadin protein of wheat in triggering disruption of the normal intestinal barriers

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz lapa #195 üzenetére

    A barna rizs nem emeli hirtelen a vércukrot, és a rizs úgy általában nem tartalmaz glutént sem. A hántolt rizs ugyanúgy cukor, mint a fehér liszt, persze glutén nélkül.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz lapa #196 üzenetére

    Magas fehérjén élni nem jó hosszú távon, ezt is sok vizsgálat támasztja alá. Még egy oroszlán is a zsíros részt részesíti előnyben, amikor elejt egy gazellát, a sovány húst hagyja a gyülekező hiénáknak.
    Testmozgás intenzitásától függően 20-30 % fehérje tűnik optimális aránynak! különösen ha sok zöldséggel (és gyümölccsel) "semlegesíted". Energiának mind a zsír, mind a szénhidrát megfelel elméletben, de az LCHF étrendet követők mindenféle paraméterei jobbak szoktak lenni, mint az alacsony zsír, magas szénhidrát diétát folytatóké. Ez utóbbiba sorolom a modern világ kevéssé tudatosan táplálkozó, illetve fals következtetésekre alapuló "modern" módon étkező tömegeit. Persze az is lehet, hogy a legrosszabb az egyaránt magas szénhidrát és zsír, több kontrollált vizsgálatra van szükség a biztos következtetéshez.
    Az egészen nyilvánvaló, hogy az LCHF kiválóan működik mind az elhízás visszafordítására, mind az egészséges életmód fenntartására. Akár a saját példámat is hozhatnám, bár a stabil fázisba még nem értem. :)

    Mindezt azért írtam le, hogy lásd, én nem a paleót akarom népszerűsíteni, de igazából még az LCHF-et sem. A táplálkozás történelmi ismereteink gyakorlatilag azt mutatják, hogy többféle étrenden is egészségesen lehet élni, amíg a természetes táplálékokat részesítik előnyben, és az étrend nem válik durván egyoldalúvá, azaz bizonyos tápanyagok nem kerülnek természetellenes magasságokba, mint pl. napjainkban az egyszerű szénhidrátok (fruktóz és glükóz).

    Elviekben a viszonylag frissen "felfedezett" táplálékok ellen sincs kifogásom, nyilván sok közülük teljesen rendben van, sőt. Az viszont nagyon úgy tűnik, hogy a gabonák nem ide tartoznak, kivéve talán a barna rizst. Az újdonságokkal szemben az egyes népcsoportok ellenállósága is erősen eltérhet. A részleges alkalmazkodásra utal, hogy bizonyos keményítőbontó enzimek egyes emberekben sokkal nagyobb mennyiségben termelődnek, hála egy gén többszörözött jelenlétének. Ezek az emberek sokkal kevésbé hajlamosak elhízásra, akármennyi fehér kenyeret esznek. Sokan viszont kemény sport mellett is súlyfelesleggel küzdenek, amíg egy LCHF-szerű diétára át nem állnak. Ez a jelenség az életkorral fokozódni szokott, tehát fiatalabb Kőbánya jobban viseli az ember az egyoldalú táplálkozás okozta terhelést.

    Ami a fermentált kajákat illeti, mint pl. a joghurt, kefir, savanyított zöldségek és rohadt ott sajtok, szerintem az elmúlt pár ezer év legnagyobb találmányai. Nemcsak probiotikumként és vitamin forrásként működnek pl. a hosszú téli hónapok során, de a prebiotikum funkciót is betöltik, tehát táplálékul is szolgálnak a bélflórának. Savanyúkáposzta forever, persze nem a dobozos, pasztőrözött változat...

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz djculture #200 üzenetére

    Ez valami statisztika? Biztos, hogy egyedül a rizs különbözik más étrendekhez képest? Az is biztos, hogy csak azok élnek 90-100 évig, akik sok rizst esznek?

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Dany007 #203 üzenetére

    Ahogy írtam korábban, már azt is tudjuk, hogy bizonyos népcsoportok genetikailag jobban bírják a keményítő terhelést. Emellett nyilván az is fontos, hogy mivel eszed a keményítőt és mennyit. A kolléga idézte lentebb, hogy a sok tengeri herkenytűnek, antioxidánsnak, de még pszichés dolgoknak is lehet kompenzáló szerepe. Fontos részletnek tűnik, hogy a rizs nem búza vagy rozs. Emellett a feldolgozott ipari szemét fogyasztása is jó eséllyel limitált. Talán nem mindegy, hogy chipset, kekszet és fehér kenyeret nyomunk a fejünkbe kiló számra, vagy egy kis gombóc rizst hallal és zöldségekkel.
    Vannak egyébként más népek, ahol magas az átlagéletkor, pedig sem a nagyon fejlett egészségügy, sem a rizs nem jellemző, pl. a Kaukázusban. Ellenben sok erjesztett/érlelt tejterméket és zöldséget fogyasztanak.
    Valahogy a zöldség mindig ott van a képben. :)

    Éppen a minap jelent meg egy tanulmány, ahol újra górcső alá vették az inuitokat (Észak-Kelet kanadai és grönlandi eszkimó nép). Az előző, 40-50 évvel korábbi tanulmány ugye azt sugallta, hogy a zsíros halon, fókán és egyéb állatokon "tengődő" emberek valahogyan védettek a szív-érrendszeri, a rákos és a cukros megbetegedésekkel szemben, holott a nagy koleszterin fellángolás közepette pont az ellenkezőjét várták. Nagyjából innen jött az Omega-3 fetisizmus is. Most kiderült, hogy a helyzet korántsem rózsás, és részben az akkori egészségügyi viszonyok, azaz bizonyos területeken az orvosi jelenlét teljes hiánya, máshol a szakember terheltsége miatt sok esetben egyszerűen nem agyvérzésnek regisztrálták a haláleseteket. Jelenleg, némileg jobb egészségügyi ellátás mellett, a grönlandi inuitok majdnem 10 évvel élnek kevesebbet, mint dániai "honfitársaik", és az agyvérzés elég gyakori halálozási ok a modern regisztráció szerint. Persze a 76 év még mindig nem kevés olyan életmód mellett (v.ö. hazai várható élettartam a 21. században), és azt se tudjuk, mennyiben változott az étrendjük az elmúlt 50 év alatt. Mindenesetre az Omega-3 varázslatos szívvédő hatása dőlni látszik, és ez jól illeszkedik az utóbbi évek, nem ritkán nagyszabású és kontrollált tanulmányaiba, miszerint a telített zsírok semmivel nem rosszabbak, mint az Omega 3-6-9.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Dany007 #205 üzenetére

    Éhezéskor a szervezet takarékra áll, ami egyben a sejtosztódások számának csökkentését is jelenti. Mai ismereteink a telomerek rövidülésének összefüggéséről az öregedéssel akár kapcsolatba is hozhatók az általad említett jelenséggel.
    Más kérdés, hogy aki évekig, esetleg évtizedekig éhezik, az valójában többet él-e azzal, hogy valamivel tovább él...

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz sonar #213 üzenetére

    Sima vagy citromos vizet iszok szinte mindig. Illetve naponta kétszer kávét is. Néha a kaukázusi típusú kefirt is nyelem, állaga miatt nevezhetjük ivásnak. ;)
    Ami a klasszikus makro élemiszereket illeti, durván 25 % fehérjét, 65-70 % zsírt és 10-15 % szénhidrátot próbálok enni, de nem számolom. Szénhidrátból szinte csak rostos változatot veszek magamhoz zöldségekben, diófélékben és némi gyümölcsben, de pl. egy kis szelet szülinapi tortát az illem kedvéért pl. el szoktam fogadni.
    Zsíros húsokat, bacont, halakat, tojást, vajat, penészes lágysajtokat, zsíros joghurtot, sok diót, mogyorót, kókuszt, magokat, szintén sok leveles zöldséget, sok egyéb zöldséget, stb. Emellett magas oktánszámú (minimum 85 %, de a 99-es az igazi) csokit naponta akár többször is. Csupa finom dolgot, és mindig annyit, hogy jóllakjak. :K

    (#216) mickemoto
    A fentivel nagyjából meg is válaszoltam a kérdésed. Az utóbbi 4 hónapban talán háromszor ettem egy-egy szelet süteményt/tortát és kétszer cukormentes fagyit. Egy héten megeszek 4-5 almát. :D Szerencsére jön az eper-, málna-, áfonya- és dinnye szezon, ezekből sűrűbben tolok majd az arcomba.

    (#217) Coccolino_O
    A glikémiás index nem igazán jó mérőszám, akkor már inkább a glikémiás terhelés (ha így hívják magyarul a "glycemic load"-ot).
    Mivel még az elején megfogadtam, hogy éhezni és számolni nem vagyok hajlandó, így a kategorikus kihagyást számomra egyszerűbb tartani.

    (#219) lapa
    Nekem csak a cukor okozott úgy 3-4 napos durva elvonási tünetet, a liszt nem. Amit nehezen tudok tartani, az a magas zsír, sajnos közel 40 év agymosást nehéz elfelejteni. Erőltetnem kell a zsíros (de finom) cuccokat, ha a család miatt olyan húsokat veszek, amiben nincs sok, pl. száraz sonka, 80-85 %-os virsli, stb. Ezekhez kanállal eszem a vajat, de volt már étteremben is nem egyszer, hogy extra vajat kérek a steakre, vagy tocsogósra locsolom olivával a salátát...

    (#221) sonar
    Egy Light sörben nem is lenne nagy gond a szénhidráttal, de a jelentősebb mennyiségű alkohol nagyon be tud kavarni mind a bélflórának, mind a metabolizmusnak. Vacsorához egy-egy pohár (vörös)bor belefér, sőt.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Coccolino_O #223 üzenetére

    Szerintem az erősen kardio tipusú versenysportot kivéve nincs ellenjavallat az LCHF-re. Ismerek olyan gyúrósokat, akik ciklikusan csinálják, tehát tóbbnyire ketogén diétánál vannak, aztán sokkolják magukat egy erősen szénhidrátos nappal/hétvégével.

    (#225) sonar
    Jó kávét natúr, gyengébbet egy kanál nyírfacukorral.
    Én a magas kakaótartalmú csokit kifejezetten szeretem is, úgyhogy nem önsanyargatásból fogyasztom.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz sonar #227 üzenetére

    Három hónapja vettem egy nagy doboz 4-5 g zacskós kiszerelést, még mindig van belőle. Napi fél kiló cukor kiváltására egyébként se alkalmas enyhe hashajtó hatása miatt. Kalória is van benne, kb. 60 %-a a (répa)cukornak.

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz madgie #229 üzenetére

    Olyan tejterméket egyél, amit már előemésztett egy kedves mikróba. Engem anno erős tejcukor érzékenységgel diagnosztizáltak a sorozáson (néhány I után az egyik oka volt a végleges E-nek :D), és volt is mindig gubanc, ha nyers tejet vagy tejszínt tartalmazó dolgokat ettem. Mióta nem eszek finomított szénhidrátot, illetve semmi gabonát, kutya bajom! Igaz, a tejet még nem próbáltam, de a cukormentes fagyiban szerintem töménytelen tejszín volt, és semmi. Valószínűleg az az oka, hogy az említett dolgok elhagyásával abbahagytam a bélflórám stresszelését, illetve bizonyos bacik kvázi kitiltását az emésztőrendszerből, és a sok élőflórás joghurtnak, kefirnek, hordós káposztának, na meg a megfelelő rostok bevitelének hála permanensen megtelepedő tejsavbaktériumok megoldják, de legalábbis jelentősen csökkentik a tejcukor problématikáját.

    (#230) lapa
    Hehe, nem, egyáltalán nem vicceltem. :N
    Azt az állapotot érdemes kerülni, amikor a szervezet a bevitt fehérjéhez fordul energiáért, mert nemcsak megterhelő, de pl. a tüdő által is kiválasztott ammónia elég büdös is... Négy hónap alatt már kétszer jutottam pár napra ilyen állapotba amiatt, hogy nem ettem elég zsírt. Sokaknak nagyon furcsán hangzik, és baromi nehéz pszichésen ráállni, de kifejezetten fontos, hogy a szükségesnél ne vigyek be (sokkal) több fehérjét, viszont az elsődleges energiaforrásul szolgáló zsírból legalább a minimumot (grammban nagyjából a fehérje dupláját) megegyem.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz madgie #234 üzenetére

    4 hónap után szerintem én a rizs + száraz csirkemell kombinációtól f.snék be... :Y

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz lapa #233 üzenetére

    Hopp, erről mobilon lemaradtam.

    Maragarin - vaj - tejtermék - tejsavbaktérium - bélflóra - székletátültetés. Annyira nem távoli téma. :D

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz BulletBill27 #237 üzenetére

    Jobban érzem magam, mint az elmúlt évek során bármikor, és fogytam 20-25 kilót szűk 4 hónap alatt. Pontosan nem tudom, hogy mennyit, mert csak két hónapja kezdtem mérlegelni magam, amikor már nagyon látszott, hogy a dolog működik. :) Az biztos, hogy 120 kg fölött voltam, most pedig 104 vagyok (198 cm magas).

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Rive #243 üzenetére

    1. Pontosan mi az átlag margarin, amit a boltban veszel? Nézd meg a legnagyobb gyártó leírását. Amellett, hogy jócskán akad benne (durva) hiba, nem egyértelmű, hogy ez egy ipari hulladék? Ismeretlen olajok és zsírok ismeretlen arányban (miben fogadjunk, hogy olyan arányban, amin a legtöbbet lehet keresni), szójalecitin, zsírsavak mono- és digliceridjei, színezék, vitaminok, citromsav, aroma, kálium-szorbát? Utóbbi megóvja az "élelmiszert"? Kérlek szépen, ez szemét. A macskánk rá nem néz, ha elé rakom, nem azonosítja táplálékként. A vajat pedig igen, annak ellenére, hogy a tejtermékeket alapvetően nem szereti.

    2. Hol bizonyították, hogy a húsfogyasztás rákot okoz? Véresszájú vegetáriánusként kétévente megkérdezel hatvanezer kínait, hogy mennyi húst és zöldséget evett (mivel arrafelé a hús a jómód jele, nyilván sokat vall be), majd az adatok felét elegánsan kihagyva nagyívű következtetéseket vonsz le, az tudományos kutatás (Campbell)? A veseproblémáknál is csak fordított összefüggést bizonyítottak eddig. Tehát akinek van, az ne egyen sokat. Sőt, egyes tanulmányok szerint elsősorban bizonyos fehérjék glikozidjai problémásak a beteg vesének, amik az adott típusú fehérje és a magas vércukorszint találkozáskor jönnek létre... A feleségem vesebeteg, elég sokat olvastam ebben a témában.

    3. Hogyan lehet egyetlen paramétert vizsgálni a többi nélkül (húsevés)? És ha annyi az egész, hogy nem fogyasztottak elég antioxidánst (zöldség, gyümölcs, tea, kávé, csoki, stb.) mellé? Vagy éppen zabálták hozzá az egyszerű szénhidrátot? Ok-okozati összefüggéshez nem árt sok szempontból megvizsgálni egy hatalmas adathalmazt, még akkor is, ha véleletlenül eppen kontrollált tanulmányról van szó (ez a ritkább). Hát még ha agyatlan kérdezgetésről...
    Nemrég közölt le sok bulvár oldal egy "tudományos" cikket, ahol a hús hatásait feszegették a fentebb leírt módszerekkel vizsgálódva. Persze jött a következtetés, hogy bizony 7 %-kal több a mittudoménmilyen betegség előfordulása. Majd nyilatkozott a "kutatást" vezető vega sarlatán, hogy ő már régen megmondta, hogy így van, lám, most be is bizonyította. Aki így áll neki egy tudományos kutatásnak, hogyan vonhat le ennyire egyértelmű következtetéseket egy nehezen kontrollálható minta egyoldalú vizsgálata alapján? Durva felelőtlenség.

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Rive #251 üzenetére

    Nem egy tanulmányt olvastam a témában, és nem a guglit használom, ha ilyesmire vetemedek...

    Magyarul nem állítod, hogy ok-okozati összefüggés van a hús fogyasztás és a vastagbélrák között? Akkor miért írtad be? A levegővétel és a halálozás között 100 %-os összefüggés mutatható ki.

    A bio gyümölcs hogyan jött ide? Egyébként a permetezőszerek és maradványaik egyszerűen kimutathatók a mezőgazdasági termékekben, ahogy pl. a tehenekben és a tejben is a növekedési hormon. Guglizd ki, milyen egészségügyi hatása lehet ezeknek. Akárcsak a szója származékoknak a kaukázusi emberekre.

    Mindenki szabadon értelmezheti a linkelt dokumentumban leírtakat, illetve az onnan idézetteket. Ha szerinte ez alapján az a trutyi egyenértékű élelmiszer a vajjal, akkor fogyassza nyugalommal. Az, hogy te elintézted az egészet azzal, hogy én vagyok a sarlatán, nem oszt, nem szoroz. Az mindenestre látszik, hogy komoly tudományos szinten érvelsz a témában...

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Rive #253 üzenetére

    Én is felhívtam a figyelmed, hogy értelmetlenül írtad be, ha nem akartál ok-okozati összefüggést sugallni. Nyilván nehéz beismerni, hogy csak okosat akartál írni, de nem sikerült...

    Te most komolyan azon lovagolsz, hogy a bio gyümölcs mit tartalmaz? Nem egyértelmű, hogy a lényeg az, mit NEM tartalmaz? Ha mégis tartalmazza, akkor kamu. Ennyi. És igen, bizonyos alkotóelemek egyértelmű indikátorai lehetnek annak, hogy szemetet tartalmaz egy-egy durván feldolgozott élelmiszer. Magyarul nincs igazad akkor, amikor az ellenkezőjét állítod, miszerint az összetevők vizsgálata alkalmatlan annak megállapítására, hogy problémás egy élelmiszer. Talán nem mindig alkalmas, de az ugye teljesen mást jelent.
    Ugyanez a vaj pepitában. Csupa természetes alkotóelem, ha jó minőségű, legeltetett tehénből származó terméket veszel. Megkockáztatom, hogy még az átlagos vaj esetén is, hiszen a tehén azért végez egy szűrő funkciót előtted, ellenben a mérnökkel, akinek megmondják, mennyibe kell kerüljön a margarin. A margarinban csupa feldolgozott alapanyag van, amivel kapcsolatban nem lehetsz biztos, hogy azt az egészséged mint elsődleges szempont alapján válogatták össze. Sőt, a felsorolásból egyértelműen látszik is, hogy nem.
    Igazából engem nem nagyon érdekel, te mivel mérgezed magad, de másoknak miért ne hagyjuk meg az esélyt, hogy válasszanak a kálium-szorbát, színezék, mesterségesen adagolt vitaminok és zsírok, plusz a szójalecitin ismeretlen kombinációja, illetve a természetes anyag között?

    [ Szerkesztve ]

    A legjobb aláírás a héten

  • erdoke

    titán

    válasz Rive #257 üzenetére

    Lássuk annak a híres margarinnak az összetételét, ami mesterségesen, mégis bizonyítottan hozza a vajak természetességét, és ezáltal egészségességét. Szójalecitin, tartósítószer, emulgeálószer és fölösleges vitaminok nélkül.
    A többi blabla. Mindenki vissza tud olvasni.

    A legjobb aláírás a héten

Új hozzászólás Aktív témák