Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz jacint78 #1 üzenetére

    Az EUV levilágítás hatásfoka extrém alacsony, nagyjából 0,02-0,05% energia jut el a waferre a befektetett energiának, vagyis 0,5 - 1 MW szintű elektromos energia kell a gyártáshoz, szemben a jelenleg alkalmazott megoldásoknál általános, cirka 150 kW (0,15 MW) energiaigénnyel szemben. A hatalmas befektetett energia és a rossz hatásfok miatt pedig brutális hűtésről is gondoskodni kell.

    Emellé még hozzájön, hogy az EUV levilágításnál használt berendezés 'elhasználódik', és folyamatosan romlik a hatásfoka. Korábban ilyen max. hónapokban mérhető élettartamról beszéltek, ami ugye egyben azt jelenti, hogy a gépnek ennyi idő alatt kell tudnia kitermelnie a költségét.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz jacint78 #4 üzenetére

    A cikkben is benne van, hogy ez leginkább pénz kérdése. Megoldani meg tudják évek óta, csak hát méregdrága a levilágító berendezés megépítése, működtetése, és alacsony az élettartama. Ezért dolgozik az ipar azon, hogy olcsóbb, jobb hatásfokú és hosszabb élettartamú EUV gépeket fejlesszenek ki. Ami megint sok pénz befektetését jelenti.

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz jacint78 #9 üzenetére

    Akkor még egyszer: az Intelnél, egy éves szinten cirka 60 milliárd dolláros bevételt és 15-20 milliárd dolláros nyereséget produkáló cégnél döntöttek úgy, hogy halasztják az EUV bevezetését, mert túl költségesnek látták. Ha sima lépésnek minősülne, aligha halasztgatták volna.

    Utólag könnyű újjal mutogatni, hogy ha-ha. Nyilván mi nem ismerjük a pontos számokat, és feltehetően az Intel tulajdonosi köre is azért döntött a vezetőség több tagjának menesztése mellett, mert korábban (többek között ezzel kapcsolatban) hibás döntéseket hoztak. De akkor, amikor meghozták ezeket a döntéseket, mégsem volt hangos vita vagy látványos kekeckedés. Tehát feltételezhetjük, hogy okkal gondolták úgy, hogy üzletileg belefér az EUV csúsztatása.

    @borg25: Egy ilyen cégnél a vezetők célja az, hogy a részvényesek akaratának eleget tegyenek. Az Intel részvényei az elmúlt években eléggé jól mentek (nagyjából megduplázódott az értékük, ~21 dollárról ~47 dollárra), ráadásul negyedévente viszonylag magas (1 dollár / részvény) körüli kifizetésekkel. Ahhoz, hogy olyan döntést hozz, mint az EUV bevezetése, az kell, hogy a részvényesek rábólintsanak arra, hogy kisebb legyen a cég nyeresége és kifizetése (ami a részvények árának esését is esetleg magával hozhatja), tehát aligha tapsikolnának ilyen döntésnek. Még akkor is, ha mondjuk az éves 15-20 milliárd dolláros nyereségből még maradna 5-10 milliárd, ami nekünk még mindig "tök jó", de nekik már csalódást keltő lenne...

    Ne feledd, hogy bár szokás Krzanich-t ostorozni, azért valahol érthető, hogy semmi hasznot nem hozó, sőt, veszteséges projekteket kaszált el - mert ezt várták tőle, hogy a cég nyereségét növelje. Hogy hosszú távon ez nem jött be? Egen, ez már utólag jól látható...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Abu85 #16 üzenetére

    A CEO-nak az is a feladata, hogy a befektetőket meggyőzze arról, hogy milyen veszteséges projekteket kell folytatni, mert azok fontosak a jövőre vonatkozóan. Krzanich itt hasalt el. Lelőtte az ultramobilt, vele pedig a bérgyártás egy jelentős részét...

    Ezt nem vitatom el, és azt sem, hogy Krzanich e téren vitatható eredményeket ért el. De azt is lássuk be, hogy az Intel ultramobil divíziója hibás álmokat kergetett, mert nem látszott az alagút vége. Olvasd szerintem vissza az abban az időszakban az általad írt cikkeket, ahol te magad is leírod, hogy éves szinten 4 milliárd dollárt égetett el az ultramobil platformmal foglalkozó részleg, a nélkül, hogy látszott volna valami remény arra, hogy megtörhetik az ARM egyeduralkodását.

    Amit sehol sem láttam ezzel kapcsolatban az az, hogy mégis mi lett volna a kiút a zsákutcából. Sok helyen (nem csak tőled) olvasom, hogy az Intel óriási baklövést követett el az ultramobil szegmens ostromának felhagyásával, csak valahogy nem látom, hogy mégis hogy tudták volna elérni azt, hogy kitörjenek az elektronmikroszkóppal észlelhető piaci részesedési arányból.

    ...majd 25 milliárdért szerződtette Renduchintalát...

    Szvsz az ott millió akart lenni...

    ...lelőtte a GPU-s fejlesztéseket...

    Tegyük hozzá, hogy az volt a másik olyan terület, ahol mindig csak olvastuk, hogy na majd most már jönnek a valóban értékelhető IGP-k (HD széria)... oké, ez nem sikerült, majd most (HD2000/2500, majd HD4000)... oké, ez sem sikerült, majd a következő (Iris / Iris Pro)... uh, ez sem jött össze...

    Szóval oké, lelőtte, nem rendbe tette (biztos? lásd következő bekezdés), ez valóban hiba volt, de especiel az Intel GPU szekciója a "lelövés" előtt sem tűnt olyannak, amely valóban versenyképes lesz egyhamar.

    Ja, és tegyük hozzá, hogy Raja Koduri konkrétan a Krzanich-éra alatt érkezett az újonnan létrehozott Core and Visual Computing Group élére. Ez vajon utólag meg lesz említve a számvetésnél? :)

    10 év alatt nem állítják helyre azt a kárt, amit okozott.

    Itt csak ismételni tudom magam - nem látok bele abba, mennyire tehető felelőssé Krzanich. Hogy mint CEO őrajta fogják leverni, az egyértelmű. De itt ismét rámutatnák Koduri felvételére. Azt is a "kár" oszlopban fogod felsorolni évek múlva?

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Abu85 #25 üzenetére

    A rossz CEO-t imádni fogják, de csak addig, amíg csak a cukormázt mutatja meg nekik.

    Ebben igazad vagyon, csak hát a helyzet az, hogy a "rossz" CEO ezzel együtt is egy olyan érában irányított, hogy az Intel részvények cirka megduplázták az értéküket (és nem bedőléshez közeli szinten, mint az AMD esetében Lisa Su). Igen, ehhez kellett a töketlen konkurencia, igen, az Intel csupa vitatható piaci viselkedési normával érte ezt el - de hogy a cég részvényesei "élvezték" a Krzanich-érát, abban biztos vagyok.

    De így annyi történt, hogy elégettek rengeteg milliárdot, és még partnereket sem tudtak szerezni a bérgyártó üzletághoz. Tipikusan olyan dolog volt ez, hogy rosszabb pillanatban le se lehetett volna állítani. Egy jó CEO itt úgy gondolkodna, hogy invesztáljanak még bele 1-2 milliárdot, amit rövidtávon elégetnek ugyan, de hosszabb távon 4-5 partnert szereznek, és senki se fogja nézni, hogy nem x86-ot gyártanak ám.

    Abu, én a partvonalról ugatok, nem látok bele, nem szeretnék okoskodni, de biztos vagy abban, hogy az általad felvázoltak történtek volna, ha az Intel folytatja az ultramobil szegmensben való pénzégetést?
    Mert az én laikus szememnek és fülemnek ez egy "akár a lottó főnyereményt is megüthette volna" szintű dolognak tűnik. Igen, talán szerezhettek volna bérgyártói partnereket - de kellett volna az annyira? Akkori szemüveggel nézd, ne mai szemüveggel...

    Amikor lelőtte, akkor pont azon a szinten volt, ahonnan már lehetett volna támadni. Elég közel voltak az AMD-hez, azt hiszem volt, hogy csak 40%-ra.

    Ismét: én laikusnak gondolom magam. De amennyit én láttam az eredményekből, abból az jött le, hogy még az Iris Pro is nagyon messze volt a konkurenciától. Lehet, hogy 2-3-4 generációval később elértek volna valamit...

    De Raját nem Krzanich vitte oda, hanem Renduchintala.

    Nem írtam olyat, hogy Krzanich vitte oda, azt írtam, hogy a Krzanich-érában érkezett. Ne csak a negatív oldalát emlegessük az éremnek, mert azért van olyan, ami bizony pozitív. Te magad sorolod fel őket. Tehát nem csak elmentek tehetséges emberek, de érkeztek is.

    Gondolom a "jó CEO" kategóriába te Lisa Su-t sorolod. Raja az ő idejében ment el az AMD-től, tehát egy "jó" CEO alatt is bizony távozhatnak komoly szakemberek...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Dandris #73 üzenetére

    Te továbbra is bekötött szemmel rohansz tátott szájjal a ****erdőbe...

    A cikk arról szól, hogy az Intel a korábban egyértelműen meglévő gyártástechnológiai előnyét elvesztette.
    Erre belinkelsz egy cikket, amelyben az Intel gyártósorai túlterheltek, és ezt írják: "Első helyen a 10 nanométeres gyártási problémák állnak..."

    Szóval a belinkelt cikk konkrétan Abu cikkét támasztja alá, csak más oldalról is híreket közöl...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz Kékes525 #98 üzenetére

    A jelenlegi legmodernebb vadászgép, az F-35 Freescale alapú processzorokat használ, 256MB RAM-al van megverve, és az egyik fő gondja a sisakkijelzőnek (amely amúgy világelső abban, hogy 360°-os kilátást ad a pilótának, köszönhetően a gép testében elhelyezet 6 kamerának) az a késleltetés, amit a lassú számítógép és videókártya (GPU) okoz. Ezt az adott problémát a VGA egységek cseréjével orvosolják, de a procicserére még várhatóan 2020 körülig várni kell (akkor jön Technology Insertion 3 csomag).

    De hogy kontexusba helyezzük a képességeket, a gép Földi ellenőrzésére szolgáló ALIS kiszolgáló rendszer Internet Explorer 11 böngészőn fut, és ha jól tudom, Firewire csatlakozót használnak, mert amikor a fejlesztés folyt, az volt a leggyorsabb opció.

    Vannak speciális dolog a haditechnikában, például a szilíciumnál hatékonyabb Gallium-Nitrid (GaN) félvezetők alkalmazásával a fázisvezérelt radarantennálk használatánál. A szilícium jeladók tömege 100-150 gramm volt (és egy AESA radarban 1000 feletti lehet belőlük), a GaN modulokkal ez 10 gramm alá csökkenthető, és a kisebb ellenállás miatt kevesebb hő keletkezik és kevesebb a fogyasztása azonos leadott teljesítmény mellett. Cserébe pokoli drága, egy GaN jeladós AESA radar ára nagyjából másfélszer-kétszer magasabb, mint a hagyományos változatának, és itt olyan szintről beszélünk, hogy egy vadászgépnél bizony 8-10 millió dollár egy "sima" AESA radar, és becslések szerint simán lehet 20 millió dollár GaN-ból.

    A GaN-ról kb. 2 évtizede folyamatosan zengik, hogy jön-jön-jön, és lesöpri a szilícium alapú félvezetőket, de ahogy a fentiekből látszik, még mindig csak ott tartunk, hogy méregdrágán lehet belőle gyártani. Speciális célfeladatokra szolgáló félvezetőket...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák