Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • sb

    veterán

    válasz Dr. Akula #90 üzenetére

    Mit? Ha úgy döntöttek külön nem termelnek többet és nem nyomják le az árakat?
    Fentebb írtam: kicsit életszerűtlen pisztolyt tartani bárki fejéhez, hogy miért nem nyomja 2-3x... 1000x nagyobb méretben az ipart, mer' úgy olcsóbb lenne ami jó a zembereknek.

    Hajat is sok helyen hasonló áron vágnak, Sopronban meg Szegeden is.
    Amíg ez egyedi/piaci döntés addig nem kartell. Csak ha összejátszanak. ...Ami valószínű, de a habzó szájú posztok többsége nem erről szól, hanem hogy mérnemegyreolcsóbbminden. Ez így ebben a formában egy vágy, semmi más.

    szerk: Nálam az árnövekedés pár napon belül volt erősen kontrasztos. Konkrétan csütörtökön megrendeltem a ramot, 11k. Pénteken jött a levél, hogy átvehetem. Hétfőn ránéztem a boltra, már 17k volt a ram, így elballagtam és átvettem gyorsan a régi készlet ezek szerint egyik utolsó darabját.

    [ Szerkesztve ]

  • lvb

    aktív tag

    válasz Dr. Akula #90 üzenetére

    Nem igazán van kartellezés. A Samung kvázi monopol helyzetben van a ram gyártás területén.

    Aki pár éve örült az alacsony ram áraknak, az most megérdemli a pofátlan árakat. A Samung eléggé dömping-gyanús árakkal vitte csődbe a konkurenseit. Most, hogy már nem maradt ellenfele - a Micron is csak Intel segítséggel élte túl, a Hynix is eléggé kivérzett -, visszafogta a beruházásokat (ahogy azt kell), és hátradölve élvezheti az emelkedő ram árakat.

    Most más területeket keresztfinanszíroz(hat) a drága ram árakon elért profitból. Ha kell, simán ki tudja mutatni, hogy ezekkel a ram árakkal is alig van nyeresége.

  • bteebi

    veterán

    válasz Dr. Akula #90 üzenetére

    "Ezt kartellezésnek hívják, és általában minden orszáb BTK-jában benne van. Remélem jól megkúrják őket."

    Az a baj ezzel, hogy a büntetés, ami tulajdonképp kártérítés - tudtommal - nem nagyon szokott eljutni a felhasználókhoz, hanem az állam köszöni szépen, és zsebre teszi (itthon legalábbis tutira így lenne), úgyhogy valamelyest vitatható ennek az értelme. Az utóbbi mondatodban leírtakat meg még lehet, hogy élveznék is :DDD.

    #91: "Mit? Ha úgy döntöttek külön nem termelnek többet és nem nyomják le az árakat?"

    Ez ugyan fizikailag lehetséges, csak nagyon nem valószínű. Így mindannyiuknak jobb, és ez nem véletlenül alakult így. Simán dönthetett volna úgy bármelyik gyártó, hogy márpedig ő fokozza a termelését, mert bár úgy valamelyest csökken az ár, viszont (ha jól számolta ki) összességében nő a haszon, és hát csak az számít. Ezt meg a többi gyártó többé-kevésbé kénytelen lett volna követni. Ezt hívják versenynek. De nem, végül véletlenül nem így alakult :U.

    Mint egy nyolcvanvalahanyas rádiókabaréban. A Los Angeles-i olimpia kapcsán az oroszok azt mondták nekünk, hogy "Úgy döntöttünk, hogy úgy fogtok dönteni, hogy nem mentek el az olimpiára.".

    [ Szerkesztve ]

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

  • bteebi

    veterán

    válasz Dr. Akula #112 üzenetére

    Attól függ. Ha mondjuk kartellezéssel szerez kétmilliárd dollár extra hasznot, de "csak" másfél milliárdra büntetik meg, akkor még mindig megérte. Ha 2,5-3 milliárdra büntetik meg, akkor nyilván végiggondolják legközelebb. Ezért csinálnám én mindig azt, hogy a bizonyított okozott kárnál mindig, mindenképp nagyobb összeget hajtatnék be (legalábbis sok százmilliós-milliárdos károk esetében), mert akkor legközelebb már tényleg meggondolnák, hogy van-e értelme. A pénzbüntetésen felül meg a letöltendő börtönbüntetés is kötelező lenne. A kettőnek együtt már lenne visszatartó ereje. Ha például az említett három cég teljes igazgatótanácsa kapna 1-1,5 év letöltendő börit, és meg lenne ígérve, hogy a büntetés minden visszaesésnél súlyosbodna, akkor nem mernének ugrálni. Addig viszont, amíg csak arról van szó, hogy a büntetés talán eléri az extra profit összegét, és semmi más retorzió nincs, addig hülyék lennének nem kartellezni...

    Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

Új hozzászólás Aktív témák