Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #57 üzenetére

    "Flex mindenkinek van otthon."


    Itt hasalt el kb. az érvelés komolysága... :DDD

    Szerintem simán olcsóbb a víz, ha jót akarsz.

    Függően attól, mit akarsz. Nekem itt dolgozik még mellettem egy AC Freezer 13 Pro CO, 8 éve dolgozik, relatíve csendben, vízhez képest olcsón és problémamentesen, jobbára 7/24-ben használva. Volt dolgom párszor vízzel, azért hasonló élettartamot egyik sem ért el.

    Megértem azt, aki vizezik, de D1Rect eleve az AIO vízeket kezdte, ebből lett épített víz, de nagyjából egy érved sem áll meg átlagos felhasználókat nézve. 20e Ft körül azért elég korrekt és jól szerelhető léghűtések között válogathatsz...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MPowerPH #74 üzenetére

    Én a léghűtésemet kb. 2 évente pasztázom újra. Az egész kb. 5 perc le- és felszereléssel. Csendesnek csendes, és már a második gépet szolgálja ki. A "sokkal jobban hűt" átlagos felhasználói szinten értelmetlen érv, tök mindegy, hogy 47 vagy 57°C-os a proci, extrém tuningot pedig nem átlag felhasználó fog csinálni.

    Innen kezdve megint ott vagyunk, hogy a víz egy szűk rétegnek jó választás, nem a nagy átlagnak. Persze a nagy átlagnak az Noctua NH-D15 vagy a Corsair A500 is erősen overkill.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MPowerPH #78 üzenetére

    Akinek ez a hobbija, az nem igy latja, es annak 2 evente az a 1db nap nem szenvedes, hanem szorakozas. Takaritani egyebkent sem art a gepet.

    Mármint mi? A gépépítgetés vagy a játék? Hogy vannak, akiknek jó hobbi a vízhűtéses PC-kkel való foglalkozás, azt teljes mértékben elfogadom. Csak ez egy szűk réteg, ne ezt határozzuk már meg etalonnak...

    A csond fogalma pedig leghuteses usernel mas, mint egy vizesnel. Neked az csondes, ami nalam mar hangos. 19dB? Megorulnek....

    Ez nem léghűtés vs. vízhűtés ingerencia, hanem egyéni ingerencia kérdése. Aki amúgy is fülessel játszik, azok jelentős része pont nem foglalkozik ezzel a témával. Olyannal is találkoztam, akit azért nem érdekelt a hangos hűtés, mert játék közben úgy sem figyel rá, amúgy meg folyton zenét hallgat, és azért nem hallja.

    Nálam most pl. a légkondi kb. mindent túlharsog, pedig az sem hangos fajta. De az engem is hűt... :)

    De! Valakinek szamit a 10-12 fok is, eleg csak OC -ra gondolni, vagy az uj Ryzenekre, amik leghutessel nem futjak ki magukat.

    Mert a mai játékok elsöprő többségénél óriási különbséget jelent, ha a CPU pár száz Mhz extra sebességet nyújt (10% alatt, általában)? Főleg ha ilyen költségszinten (mint az épített víz) beszélünk, akkor aligha 720p vagy 1080p a mérvadó. 1440p-től kezdve meg kb. hibaszázalékon belüli az eltérés, mivel GPU limitbe ütközik a felhasználói úgy is.

    Ez megint egy szűk rétegre vonatkoztatott téma...

    Na meg szvsz eleg csak ranezni, rontja az osszkepet az a bumszli nagy borda.

    Ízlések és pofonok, engem pont nem érdekel, hogy néz ki belül a gépem (utoljára kb. 20 éve vettem átlátszó oldalfalú gépházat, de hát még fiatal voltam és bohó... :DDD ).

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MPowerPH #84 üzenetére

    Nem csak jatszani szoktunk a geppel. Legalabbis nem mindenki.

    Én pont, hogy alig játszom a géppel, de jómagan szinte especiel nem nagyon láttam még 100%-ra kihajtva a saját gépemet a benchmarkokat leszámítva.

    Az általad felvázolt verzió (vízzel hűtött Ryzen, hogy kifussa magát...) kb. a 4K videószerkesztésnél meg 3D renderelésnél téma. Megint hatalmas felhasználói bázisról beszélünk...

    Tehat aki PC -n jatszik, es kifizet min. 2x -es arat, annak kapasbol van oka.

    Idén eddig cirka két tucat gépet raktam össze ismerősöknek illetve megbízásból. Egyiknél se merült fel az, hogy vizezés legyen, mert csöndet akar (aki csendes gépet akart, annak kvázi passzív hűtése lett, egy visszafogott 2200G-vel).

    Nálam se. Kapásból se...

    Nem fogod soha erteni, mert meg nem volt vized.

    Megint tévedésben vagy, volt AIO vízem, kb. 3 hónapig. Nem láttam túl sok értelmét, eladtam.
    Építettem korábban vizes gépet másnak, de nem láttam ár/érték terén túl jó választásnak, plusz egyéb problémák merültek fel utólag (morgó szivattyú).

    De ahogy már leírtam, megértem azt, aki vízezi a gépet, ha ettől jobban érzi magát, hát csinálja. Nekem is megvannak a saját elvont dolgaim (pl. 10Gbites hálózat kiépítése itthon).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #96 üzenetére

    Szóval ha mondjuk 250-400W teljesítményt léghűtéssel hűtesz, akkor megpusztulsz mellette, bezzeg ha vízzel hűtöd, akkor minden jó. :C

    Ugye tisztában vagy vele, hogy a thermodinamika törvényeinek ellent mond ez az állításod?
    Mindkét esetben ugyanakkor hő generálódik és adódik át a környezetnek.

    Ha meleged van, akkor javaslom a légkondit...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MPowerPH #111 üzenetére

    Te mondtad, hogy a GPU-t is vizezni kell. Nálam most egy 140W-os CPU és 225W-os dVGA van. Ez élből 365W, plusz alaplap, SSD., Stb. Szvsz közel 400W, tuning nélkül. Mindez léggel hűtve.

    Vízzel hűtve se fog kevesebbet fűteni...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MPowerPH #114 üzenetére

    De egy 300W -ot fogyaszto CPU -t pl. nem tudsz meghuteni leggel, mert a hocsovek nem birnak.

    Nem mondtam olyat, hogy 300W-os TDP-vel bíró CPU-t levegővel kellene hűteni (mondjuk szvsz csak szerverprociból van most ilyen, de az más kérdés).

    De 300W-os folyamatos (nem peak) hűtése megint nem átlagember szint. Annak folyamatos szinten 90-120W-ot kell lehűteni. Amit levegővel is lehet kényelmesen és csendesen.

    Én továbbra is azt állítom csak, hogy a vízhűtésnek extrém teljesítménynél vagy tuningnál van létjogosultsága. Ha valaki azért csinál vízhűtést, mert tetszik neki, hát azt is el tudom fogadni.

    De azt nem igazán érzem alátámasztottnak, hogy aki csendet akar, az vízhűtést kellene erőltetnie. Aki valóban csendet akar, az vagy passzív gépet épít (vagy vesz), vagy pedig fogja és egy másik helységbe rakja el a gépet. Én egy pár évig használtam így a gépemet, egy gép volt a nappalira médialejátszásra és játékra. A gép nem volt hangos, de amikor nagy csend volt filmek alatt, akkor persze lehetett (volna) hallani. De a másik helységben volt, 20m-es HDMI és aktív USB hosszabbító segedelmével meghajtva a TV-t.

    Az átlag felhasználónak pedig megint nem hinném, hogy jó választás a víz. Levegővel is lehet csendesen hűteni - és a víz sem teljesen hangtalan. Szerintem és eddigi tapasztalataim alapján...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #118 üzenetére

    Biztosan meg lehet oldani léggel is jól, ha nem ragaszkodsz a házadhoz és cserélgeted azt is, de szerintem baromi körülményes léghűtéssel jól megoldani vízhez képest, ahol tényleg oda és akkora radit teszel amekkorát akarsz és annyi rendszerlöttyöt használsz amennyit akarsz, akkora felületet fújsz amekkorát akarsz. Sokkal kezelhetőbb az egész, mert te mondod meg hol legyen a radi és nem az determinálja, hogy éppen hová forrasztottak egy socketet az alaplapra és a lap hol van a gépházban.

    Nem is pici önellentmondást érzek. Egy jó vízhűtéshez való ház (ahol oda pakolod az adott és általad választott radit, ahova akarod) semmivel sem egyszerűbb vagy olcsóbb, mint egy jó léghűtéshez való ház. Levegővel sem nehéz megoldani, hogy felfele vagy akár előre menjen ki a levegő mondjuk, és ne hátra. Már a legtöbb középkategóriás léghűtést lehet 90 vagy akár 180°-al elforgatni. Innen kezdve semmivel sem bonyolultabb a dolog, mint vízhűtésnél. Sőt...

    Igen ezzel hoztad az átlagos fórum népe nézőpontot. Engem nem a szoba átlaghőmérséklete izgat. Neked is azt tudom mondani, hogy nem mindegy, hogy egy 75W-os páka mellett ülsz, vagy egy 75W-os hajszárító van rádirányítva. A levegő másképpen hőszigetel, mert annak hőszigetelése az áramlástól függ, nem a disszipált teljesítménytől.

    Csakhogy a léghűtés és a vízhűtés között nincs ilyen különbség. Mindkét esetben egy radiátor fűtesz fel, csak az egyiknél (általában) hőcsövekkel jut a hő a proci felszínéről a radihoz, míg vízhűtésnél víz a hőközvetítő közeg. A különbség max. a radiátor mérete és elhelyezése. A levegő áramlása teljesen más dolog, azt úgy változtathatod, ahogy a házad és az adott hűtés elhelyezése lehetővé teszi.

    De ismét: léghűtésnél is nagyjából bármerre lehet terelni a levegőt. Szóval igen, továbbra is tartom, hogy tök mindegy, hogy egy átlagos gamer gép 300-400W-ot hőtermelését vízzel vagy levegővel hűtöd. A hőérzetedet nem ez befolyásolja...

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz bot1978 #126 üzenetére

    Cserélsz mondjuk VGA-t és mert a legtöbb kártyán vacak a gyári hűtés rátennél egy ilyet, hogy a GPU nagyon ne tudjon befűteni a gépházba, már ha befér egyáltalán és emiatt nem kell házat cserélned,

    Őőőő....
    Attól tartok megint tévúton vagy. Először is ha rossz hűtésű kártyát veszel, majd erre utólagosan raksz custom léghűtést, akkor a hiba benned van. A custom hűtés árát költsd rá a kártya megvételekor, és vegyél normális hűtésű verziót.

    Nekem MSI Gaming X Trio hűtésű kártyám van, teljesen korrekt, tuning nélkül benchmarkok alatt se éri el a ventik fordulatszáma az 50%-os, sőt, ilyen 90-100W szintű fogyasztásig (pl. most játszottam végig újra a Battletech játékot, ott ilyeneket mutatott a GPU-Z) a ház hűtőventijei által keringtetett légmozgás elégséges ahhoz, hogy a kártya ne melegedjen 65°C fölé, és így a kártya saját hűtőventijei meg se moccajanak.

    Volt nekem is custom hűtésű kártyám, egy R390, amin egy Raijintek Morpheus volt. Lehűtőtte, de ott ébredtem rá, hogy feleslegesen túráztattam magam, mert egy jobb hűtésű kártya nem lett volna annyival drágább, mint a Morpheus és két 12cm-es Asaka Viper, plusz nem megy el fél nap arra, hogy darabokra szedje az ember kártyát, majd összeszerelje a custom hűtéssel.

    Az a gáz, hogy hiába veszed meg akár a legnagyobb toronyházat, mert akárhogy is, a gépházon belül csak a kifejezetten hasznos térben tudsz hűtőfelületet növelni és így még a ventik is a hasznos teret veszik el a tetejében, mert ott lesznek a bordákon és az egész egy ilyen szerelhetetlen lamellaerdő lesz, hiába van nagyobb házban.

    Ezt megint nem tudom értelmezni. Mi az, hogy szerelhetetlen? Ha mondjuk egy apró házba akarsz Brocken3 CPU hűtést meg 300mm hosszú dVGA kártyát berakni, akkor valóban szívás, de ez megint user error esete, mert ilyen eszközöket nem szerelünk apró házba. Ha meg normális házba szereled, akkor nem lesz szerelhetetlen, amihez átlagos szinten hozzá kell férned (kábelek, SATA csatik, NVMe csatik, esetleg memóriák) az pedig megoldható relatíve könnyen egy jobb átlagos méretű torony kialakítású házban.

    Ha meg sűrűn nyúlkálsz a gépbe, akkor úgy kell kialakítani előre, hogy amihez nyúlkálsz, az könnyen hozzáférhető legyen, és ennek megfelelő házat és alaplapot kell választani, és kerülni azokat, amik rossz kialakításúak (a kedvenceim a dVGA által letakart NVMe csatik vagy venti csatik...).

    De ez megint nem hűtésfüggő. 240-es vagy 280-as radit sem lehet minden házban egyszerűen és könnyen elhelyezni, ha rossz házat választasz, ott is kiszúrsz magaddal...

    Ha abból indulok ki, hogy egy jobb VGA léghűtő már 20k egy CPU meg már inkább 40k mint ez, hát nekem 60k-ból már lennének ötleteim épített vízre is simán, szóval azt sem mondanám, hogy a jó léghűtés olyan nagyon olcsó, de legalább kényelmetlen.

    Ahogy fent írtam. Minek jobb custom VGA hűtő, ha léteznek normális gyári hűtésű VGA-k? :F
    Továbbá 40k-ért az abszolút csúcs CPU hűtők szintje van, mint a Noctua NH-D15. Ami legerősebb CPU-kra megfelelő választás, szóval aki ilyet vesz, azt esélyesen pont nem érdekli az ár. Az átlag felhasználónak pedig egy Brocken ECO Advanced (cirka 13e Ft) vagy akár Ben Nevis Advanced (cirka 10e Ft) is elégséges, ezek is csendben lehűtenek egy 105W-os vagy 65W-os procit, ha nincs extrém tuning tervben.

    Továbbra is: aki azért használ vizet, mert nagyon extrém tuning van tervben, az szép és jó, elfogadom (bár levegővel is lehet hűteni bizonyos szintig ilyenkor is). Ha valaki szenvedélyből foglalkozik a vízhűtéssel, azt is.
    De átlag felhasználónak pont nem érdemes vele foglalkoznia...

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz a347 #149 üzenetére

    Aki 10700k-t akar tuningolni, az nyugodtan vegyen vízet, nyilván tisztában voltál te is vele, hogy mi vár rád, hiszen 200W felett fogyaszt folyamatos terhelés mellett.
    Egy Corsair H115i (280mm-es AIO) is csak nagyságrendileg 85-90°C körül tudná csak tartani (több tesztben is azzal hűtötték). Ami még a D15-nél is drágább egy 25%-al.

    Az már az a kategória, ahol megértem a vízet.

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MPowerPH #154 üzenetére

    Folyton ezt hangoztatod, csak azért a tesztek és tapasztalatok nem támasztják ezt alá.

    Még egy 360-as EK AIO is kb. 12-14%-al tud csak jobbat, mint a D15, ha 35dba zajszintre lövik be őket:

    Persze, ha max.-ra pörgetett hűtőventikkel támogatják meg a 360-as hűtőt, akkor tényleg látványosabb jobb - csak éppen 60dba zajszintnél járunk:

    [ Szerkesztve ]

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MPowerPH #156 üzenetére

    ...es maxon jaratva is csondesebb, mint amit gyarilag leghutokhoz kapsz...

    És ezt le mered írni? :U
    Mert mindegyikhez ugyan olyat adnak tán? :C

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

  • Cifu

    nagyúr

    válasz MPowerPH #181 üzenetére

    Egyik leghutohoz sem adnak 8k -s ventit,

    Példának okáért a Noctua NH-D15-ön két NF-A15 van. Nézz utána mennyibe kerül darabja. Ennyit arról, miért forgatom a szemem a zöldségeken, amit leírsz.

    Hogy vízpárti vagy, hát istenem, mint írtam, mindenkinek megvan a maga szórakozása.

    De ha már érvelni akarsz a léghűtés ellen. akkor próbálj meg legalább alátámasztott, tényszerű dolgokkal előhozakodni. Mert ez konkrétan nem az... :U

    es foleg nem olyanokat, amiknek ekkora a statikus nyomasa.

    Mármint melyiknek? Mert az eLoop B12-ből van hat féle. A B12-4-nek van extrém nagy statikus nyomása. Vannak más magas statikus nyomásra tervezett léghűtők, szóval ez annyira nem rendkívüli dolog. A statikus nyomás önmagában nem jelenti azt, hogy na, ez aztán a legjobb CPU hűtőre való venti, mert magas statikus nyomása van. Van még pár dolog, amit célszerű figyelembe venni.

    Ettől még az eLoop B12 széria tényleg jó (persze melyik mire). Csak az állításod, mely szerint "...es maxon jaratva is csondesebb, mint amit gyarilag leghutokhoz kapsz..." illetve a "es foleg nem olyanokat, amiknek ekkora a statikus nyomasa." eleve ütik egymást (mert a B12-4 nem annyira csendes maxon járatva, például, a valóban csendes B12-1 viszont teljesen hétköznapi statikus nyomásértéket tud csak felmutatni).

    Légvédelmisek mottója: Lődd le mind! Majd a földön szétválogatjuk.

Új hozzászólás Aktív témák