Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Parci

    HÁZIGAZDA

    Hadd ragadjam meg az alkalmat, és köszönjem meg a szervergazdánknak, Adinak, hogy elkövette ezt a cikket! Én biztos nem tudtam volna így ott figyelni a szeren :).

    dicranum scoparium + genista pilosa = :)

  • Adi

    senior tag

    Azért mondjuk nem szívesen adtam vissza ezt a lapot a nagykernek. :D

    Szerintem Asus v. egyedi hiba lesz (remélem, hogy az utóbbi), mert ha megnézitek az Anandtech utóbbi server-upgrade-jeit, akkor ott szinte csak Athlonokat láthattok. Az adatbázisuk duál Athlon MP-vel fut 1 unitos rackbe szerelhetö házban és a fórumos gépet nagyon keményen hajtják.

    Azért jó lenne egy ilyen itthonra két TAK58-cal (így gyakorlatilag nincsen hangja!), csak a villanyszámlámat dobná meg. :D

    ldm start-reconf primary

  • Goodman

    tag

    Brutalisan nez ki a TAK58 :D

    Adi: a Lappiban TAK68 van, azt is megbamulta mindenki aki latta :)

  • Goodman

    tag

    CPU0: AMD Athlon(TM) XP 1600+ stepping 02

    hm :)

    Ja es kar hogy nem FBSD-vel tesztelted, nagysagrendekkel jobb az smp-je :)

    Szerintem lehet hogy az bebootolt volna 1.4-es smpvel :)

  • Adi

    senior tag

    válasz Goodman #4 üzenetére

    Én erre azért nem vennék mérget, mert valahol olvastam róla, hogy csak az 5.0 tudja majd azt a 'fine-grained SMP locking'-ot, amit a Linux már a 2.2-ben hozott.

    De nem mondok inkább semmit, mert - mint írtam - nem vagyok FreeBSD guru.

    Az 1.4-re meg elolvashattad a cikkben a választ: csak úgy bootolt a kernel, ha ezt kikapcsoltam. :(

    ldm start-reconf primary

  • djyangce

    tag

    Hi!

    Gratula a cikkhez. Azért kíváncsi lennék mégis, hogy egy ilyen cuccos mennyibe kerül (ez ugyanis végül nem állt benne a cikkben)?
    A másik, hogy akármennyire RedmondOS ellenes vagyok, az összehasonlíthatóság végett azért csak jó lett volan egy fentebb említett OS-en megszokott tesztsor.

    Yangce

    ''Soha ne becsüld le egy olyan furgon sávszélességét, amely kazettákkal telepakolva száguld az autópályán!''

  • Adi

    senior tag

    válasz guest #8 üzenetére

    Egészen nyugodtan használhatjuk a tegezést. :)

    Windows alatt Windowst értettem, specifikus lebontás nélkül, mert hulladék mind. :D S nem azért ócsárolom, mert linuxos vagyok, hanem azért, mert részt vettem NT admin tanfolyamon, adminisztráltam és jelenleg is adminisztrálok NT-ket és W2000-ket és van vele tapasztalatom.

    ldm start-reconf primary

  • greg214

    tag

    válasz guest #8 üzenetére

    perszeperszepersze .... vagy inkább DOS-t, nem;]
    Mert egyik sem kezel több procit ...
    Meg szerverfeladatokra sem használhatóak ...
    ... meg a játékon kívül másra sem:))

    Greg O'Rich

  • Adi

    senior tag

    válasz djyangce #9 üzenetére

    Ezeket a teszteket még csak nem is tudtam volna megcsinálni, mert egyszerüen nincsen itthon Windowsom. :) S szabad vinyóm se lett volna, mert ami van, azon a munkám során használt Linux partíciók vannak, valamint az egyiken OpenBSD, hogy ismerkedjek vele. :)

    Árakat meg Parciék talán tudnak mondani, én sajna nem.

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    válasz greg214 #11 üzenetére

    Az utolsó mondatod nagy bölcsességröl tanúskodik. :DD

    ldm start-reconf primary

  • Z_A_P

    addikt

    válasz greg214 #11 üzenetére

    greg214 nagyon tevedsz!
    A 16 bites windows (win9x,winme) tenyleg nem kezel tobb CPU-t,tenyleg CSAK jatekra jo.
    Ellenben WinNT/2000 KEZEL tobb CPU-t,es ugyanolyan stabil mint a linux. Itt nalunk win2000-es szerverek mennek napi 24 oraban IBM gepen, es 100%-ig megbizhatoak.
    Otthon van linuxom (mandrake 7.0), es az is fagyott mar le neha!!! (Egy programom kiakasztotta (while(1) { fork();}), illetve az X miatt)

    OK

  • habamu

    csendes tag

    Gratulálok a cikkhez. Nagyon jó !! Várom a következőt. Az UT FPS értékeket pedig teljesen feleslegesnek találnám egy szerverbe való cuccnál :)

  • greg214

    tag

    válasz Z_A_P #14 üzenetére

    állítottam mást? a win9x-ről volt szó ... duálprocis nt4serverrel már hozott is össze a sors.

    Greg O'Rich

  • Adi

    senior tag

    válasz Z_A_P #14 üzenetére

    Én arra nem vennék mérget, hogy egy NT/2k server ugyanolyan stabil. Mekkora volt a max uptime, amit kaptál velük? :)

    A prohardver serverével már csak 5-6 nap kellett volna az egy éves uptime-hoz, ha a táp nem kapcsol le. Jelentkezzen az, aki ugyanezt elérte Windowson! :DD

    A linuxos fagyásaidhoz meg annyit, hogy
    1) a fork bomb megfelelő ulimitekkel kivédhető, neked egyszerűen nem volt beállítva process kvóta,
    2) az X közvetlenül a hardware-t turkálja, kikerülve a kernelt, így fagyaszthat, ha valami nem kóser.

    ldm start-reconf primary

  • Den

    veterán

    Ok, azt megtudtuk a cikkből hogy szervernek nem igazán javallott, stabilitási hiányosságok miatt. Viszont akkor le kéne tesztelni, hogy grafikus munkaállomásnak milyen.

    www.simson4t.hu

  • tocsa

    senior tag

    válasz Adi #2 üzenetére

    Sziasztok!

    Először is csodálatomat szeretném kifejezni a tesztelt rendszerrel kapcsolatban. Nekem eszméletlen bejött: Athlon, MP, G400, ...
    Jó fejek vagytok a prohardvernél!

    Adi írta:
    ''Szerintem Asus v. egyedi hiba lesz''

    Nem kell egyből a hardverre gyanakodni. Nézegetemn itt a kernel konfigot.

    1. Miért kell egy ilyen gépbe ACPI? Régebben nem nagyon ajánlottak semmiféle Power Management funkciót SMP több processzroros rendszerekhez. Biztos, hogy már stabilabb ez a része a kernelnek, de én akkor sem tenném be SMP kernelbe, rendszerbe.

    megj.: vigyázat! ACPI (Advanced Configuration and Power management Interface) != APIC (Advanced Programmable Interrupt Controller) != APM (Advanced Power Management)...

    2. Azonos IRQ-n van a hálókártya és a SCSI kártya. Pedig lenne elég IRQ a gépben, pláne, hogy APIC enabled rendszerben tud assign-olni a kernel 16, 17, 18, ... IRQ-ra dolgokat. Szóval ezt nem kellett volna, hanyag dolognak minősítem. Lehet, hogy voltak más ütközések is. Ez az ACPI hibája lehet talán. Szeretnék látni egy 'cat /proc/interrupts'-ot, 'cat /proc/dma'-t.

    3. Nem tudom kibogarászni a kernel konfigból fejből, de nagyon remélem, hogy az Enhanced Real-Time Clock be van forgatva a kernelbe.

    4. A RAM-ok stabilitásáról: ha memtest86 nem jelez velük hibát a beállított körülmények között, akkor azok stabilaknak mondhatók. Pont.

    Első olvasatra ennyit vettem észre. Megnézem majd még 1x, meg tesómmal is, több szem többet lát.

    Amíg ezeket a dolgokat nem fixelitek, addig szerintem nem érdemes a rendszer (ezáltal az alaplap) stabilitásáról bármiféle kijelentést tenni. Még annyi kijelentést se, hogy nem érdemes kijelentést tenni.

    Üdv!

    Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

  • GeorgeTerror

    senior tag

    válasz Den #19 üzenetére

    Nálunk tyan K7 thunder van kettő 1800+ MP-vel. Végülis lassan a régi hejére kerül. Miután vagy 6 órát kernelfordított zárt házban (chieftech és 4 venti, bár egyik a scsi winyokat is hűti, így már kicsit melegebb, mint kézmeleg) egy fokkal lejjebb ment a hőmérséklet:)
    Egyébként villámgyors, sőt...

    Kérek mindenkit, olyan e-mail címet írjon az adati közé, amit valóban használ

  • Adi

    senior tag

    válasz tocsa #20 üzenetére

    Na, akkor válaszolok (amire tudok :D).

    1) ACPI. Ez benne maradt a kernel configban, mea culpa. :) Nálam otthon azt a célt szolgálja, hogy a Tyan BX-es lappal futó duál Celeronomat a shutdown valóban leállítsa. Nekem azon a lapon nem okozott problémát soha. Az APM persze itt ki volt kapcsolva a BIOS-ban. Más funkciója az APIC-nek nem volt.

    2) A SCSI kártyával játszottam, elözöleg az egyik 64 bites slotban volt, utána raktam át 32-esbe és egyik se volt jó neki (mármint az említett problémák nem ettöl függtek). Az IRQ routinghoz meg emlékeim szerint az Intel SMP spec. 1.4 kellene, de azt meg ki kellett, hogy kapcsoljam a BIOS-ban, különben bootolásnál rögtön fagyott, ahogy SMP módba váltott. De ezt írtam is a cikkben. Amúgy az IRQ routingot láthatod a kernel dmesgben (amikor indul), de mindegyik a saját számát kapta meg. Ezen én is csodálkoztam, hiszen Intel platformon ami anno volt Gigabyte 586DX lapom (HX chipset, Pentium), az is felpakolta a PCI IRQ-kat 15 fölé.

    3) RTC nincs a kernelben, de ha megindokolod, hogy miért okvetlenül szükséges, akkor legközelebb belerakom. Jópár servergép fut a kezem alatt és egyikben sincs benne és eddig nem láttam hiányát.

    4) memtest86-ot nem próbáltam, mert nekem a GCC az etalon. Valószínüleg azzal se ment volna korrekt módon. De az biztos, hogyha GCC-vel hasal, akkor hw-hiba.

    Összehasonlítási alapnak:
    egy Supermicro P6DBU lapon - ami egy számomra _nagyon_ fontos serverben üzemel - 2 db. P3/750-nel párhuzamosan futtattam kettö darab kernelfordítást 32-32 jobbal, 2-2 SETI@home-ot és 2-2 mpg123-at teszt módban (ilyenkor csak kitömöríti az MP3-at, nem játssza le, tehát az FPU-t dolgoztatja). Mellette még ment egy burnBX és 2 másodpercenként írt egy file-ba is, hogyha fagy, akkor tudjam mikor teszi.

    Nos, a fenti cucc 1G RAM-mal ezt a felállást tavaly augusztusban (melegben) kettö és fél napig bírta úgy, hogy meg se nyekkent.

    Ennek tükrében most már megértheti bárki, hogy miért nem nevezhettem ezt a deszkát stabilnak...

    ldm start-reconf primary

  • Den

    veterán

    Ok, értjük. De ha már ott van az a vas akkor ki kéne próbálni hogy mire_jó_. Most láttam egy hírdetést, Boxx grafikus munkaállomást két mp 1800+-al. Ki kéne próbálni mit tudhat a gép egy ilyen szerepben.

    www.simson4t.hu

  • hairless

    csendes tag

    válasz Adi #22 üzenetére

    Udvozlet mindenkinek!

    Nekem mar volt szerencsem hasznalni Linux alatt
    ilyen konfiguraciot; innen meritve szeretnek hozzaszolni a temahoz:

    2) ... Az IRQ routinghoz meg emlékeim szerint az Intel SMP spec. 1.4 kellene, de azt meg ki kellett, hogy kapcsoljam a BIOS-ban, különben bootolásnál rögtön fagyott, ahogy SMP módba váltott. ...
    Az LKML-en volt errol egy thread. A lenyeg, hogy a
    fent emlitett megoldas mellett meg lehetseges ut, ha inditaskor megadod a kernelnek a ''noapic'' parametert.
    (bovebben:
    http://www.uwsg.iu.edu/hypermail/linux/kernel/0202.3/0986.html

    (A nemreg megjelent ASUS BIOS (ver. 1005) frissites megoldja a fent emlitett problemat, nem kell heggeszteni :) )

    4) memtest86-ot nem próbáltam, mert nekem a GCC az etalon. ...

    Szerintem erdemes kiprobalni, mert nagyon korrekt
    modon tesztel, egesz egzotikus hibakat megtalaltam mar vele. Masreszt a GCC is eleg erdekes jelensegeket tud produkalni. (Hivatalosan
    nem tamogatott a make -jN tipusu kernel-forditas.)

    Nalunk a RAM-os jatek eleg erdekes volt - a kiszallito ceg 4 db 256MB-os DDR SDRAM-mal rakta ossze a gepet-, de az elso ket slot-ba tett natur (Kingston) DDR SDRAM-ok gond nelkul mukodik, nagyjabol a Supermicro-hoz leirt terhelesekkel. (RedHat SkipJack Beta 1, a benne levo kernellel, a progikrol kesobb, ha erdekel valakit...)

  • karib

    addikt

    válasz Den #23 üzenetére

    Den, az Xbiten épp most nyomtak ki két cikket a duálprocis rendszerekről Photoshop és 3DSMax alatt. [L]http://www.xbitlabs.com[L]

    Department of Redundancy Department

  • Adi

    senior tag

    válasz hairless #24 üzenetére

    A kernel listás URL-t köszi, meglesem mindjárt. :) A BIOS upgrade meg szerintem itt nem témába vágó. Egy serverlaphoz ne hibajavítást adjanak ki, hanem olyan új BIOS-okat, ami az esetlegesen megjelent hw-egységeket ismeri föl, kezeli. Serverlaphoz alapból _jó_ BIOS-t adjanak, mert az ember nem ér rá azzal f*szolni :D, hogy leállítja a 24 órás üzemű cuccát és BIOS-t frissít benne.

    A memtest86-ról meg nem azt írtam, hogy gagyi, hanem hogy meg nem próbáltam. :) Letöltöttem már magamnak itthonra (a saját vasaimhoz), de én úgy szoktam használni a gépeimet, hogy reggel 8-kor bekapcs, éjszaka pedig kikapcs, ezért nem volt lelkierőm újrabootolni amiatt, hogy ezt kipróbáljam. :) A GCC-ben meg meg merek bízni, mert ha eddig nekem kernelfordításnál hasalt, arról minden esetben kiderült, hogy valami hardware-probléma volt.

    ldm start-reconf primary

  • guest

    veterán

    Hello Adi, akkor en jelentkezem, a mi serverunkon win NT van es eddig 2szer allt le 4 ev alatt (egyszer kapott egy nagyobb vinyot szoval akkor le kellett allitani :)) , masodszor meg villam csapott az epuletbe es valahogy eljutott a serverig is ) - na ezt add ossze

    prohardver vendég

  • x15

    csendes tag

    válasz guest #27 üzenetére

    Udv!

    > Hello Adi, akkor en jelentkezem, a mi serverunkon win NT van es eddig 2szer allt le 4 ev alatt

    Es szabadna tudni, hogy mit is csinal az a szerver (esetleg fileszerver?), es mekkora az user szam es a CPU load?

    Bye.

  • Adi

    senior tag

    válasz x15 #29 üzenetére

    Pont ezt akartam én is kérdezni, de ma kissé későn keltem föl. :)

    A Prohardver serverén mondjuk eszement terhelés nem volt, hála elsősorban Parci PHP motorjának, de pl. az egyik kezem alatt működő serveren SETI fut :D és naponta 40-50 ember használja aktívan levelezésre IMAP-on keresztül. Ja, 141 napos uptime-ja van éppen, tükrözött IDE vinyóval. Egy közintézményben működik amúgy.

    ldm start-reconf primary

  • Tomas von Beck

    csendes tag

    Sziasztok!

    Ha meglesz a másik két(?) lap is, akkor plz winxp prof alatt is teszteljétek, mint munkaállomás platform. Szerintem vannak olyan helyek (mint pl itthon nálam :), hogy a munkaállomások teljesítménye sokkalta nagyobb kell, hogy legyen, mint a serveré. Ugyanis az csak fileserver, meg proxy. Az asztali gép meg videót tömörít, setizik, cd-t ír, esetleg besegít netrenderbe az öcsémnek, és állandóan fordít valamit, amit kódolok. Mivel nem ma kezdtem a programozást, nem okoz problémát kihasználnom a duál adta lehetőségeket, de a kezdőbb kódereknek megsúgom, hogy ha a számításigényes részeket több szálra bontják meg van oldva a többi a kernel dolga nagyon szépen meg lehet figyelni winnt (vagy <) alatt is hogy szétdobálja őket az os. Szóval a jövő egyértelműen ez. Valamint aki otthon használt már duált rá fog szokni az NTFS tömörítésre, mert nem okoz teljesítménycsökkenést, sőt mivel a vinyónak kevesebbet kell olvasnia, hamarabb megvan kitömöríteni meg vezérelgetni nem tétel. Mondom ezt úgy, hogy dual celeron 550 elött ülök, abit lapnál :-) Akövetkező vasnak ezt a lapot néztem amúgy ki, tetszik az infopanel ötlete, meg minden. Egyáltalán asus filing... ;-) Szóval nem akarok elszállni supermicro irányba, annyi pénzem sajnos nem lesz soha...

    csao: GTP

  • Adi

    senior tag

    válasz Tomas von Beck #31 üzenetére

    Hát ha Parciéknak van XP-jük, akkor meglehet, de nekem semmilyen Windowsom nincs, nem is tudnám megcsinálni.

    Venni tudnék, de akkor már inkább jótékony célra adom oda azt a pár 10k-t, annak van értelme. :D

    ldm start-reconf primary

  • Parci

    HÁZIGAZDA

    Ha belefér, teszteljük vele. Van sajtótájékoztatóról valami WinXP Pro doboz :).

    dicranum scoparium + genista pilosa = :)

  • tocsa

    senior tag

    válasz Adi #26 üzenetére

    Hi!

    ''A GCC-ben meg meg merek bízni, mert ha eddig nekem kernelfordításnál hasalt, arról minden esetben kiderült, hogy valami hardware-probléma volt.''

    Azért vigyázz mert vannak kivételek. Ez alatt a RedHat által elcseszett 2.96-os, meg 3.0-ás GCC-t értem. Azokkal nehogy valaha is fordíts bármit. Ha még nem hallotál erről, akkor STFN. Illetve használjunk Debiant.

    Üdv!

    Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

  • tocsa

    senior tag

    válasz Adi #22 üzenetére

    Part 1.

    Kíváncsi lennék mások tapasztalataira is SMP-s rendszerek és a linux használatakor.

    Most Adi üzenetére reagálnék.
    Előző hozzászólásomban nem mondtam, hogy általában tetszett a kernel konfigurációd. Okosan voltak elhelyezve a megfelelő dolgok modulba. Nagyrészt az én szájam íze szerint csináltad.

    Az IRQ ütközésről. Sajnálatos, hogy BIOS MP v1.4-el nem bootolt be a kernel. És azt mondod, hogy IRQ rerouting az v1.1-esnél még nincs. De ettől függetlenül még lehetséges, hogy el lehetett volna osztani az IRQ-kat úgy hogy ne ütközzenek. Ez valószínűleg az ACPI miatt nem sikerült neked. Ugyanis ha az aktív, akkor még kártya cserével sem (sőt, ha a BIOS-ban direkt meg lehet adni a PIRQ-kat, akkor azzal sem) lehet lebeszélni az ACPI-t hogy egy adott eszközhöz egy adott IRQ-t rendeljen. Ez személyes tapasztalat.
    Egyébként valaki mondta itt, hogy BIOS frissítéssel már megy az MP v1.4.

    Most egyszerre szeretnék beszélni az SMP az APM és az ACPI ről. Előljáróban csak annyit, hogy az APM kizárólag Power Management funkciókkal foglalkozik, míg az ACPI minden Hardware Management kérdéssel: power managementen kívül erőforráslefoglalással (mint pl. IRQ elosztás), hardver monitoringgal, stb. Sajnos én az a típus vagyok, aki szereti befolyásolni, esetleg maga meghatározni a dolgok működését. Ezért az ACPI-től feláll a szőr a hátamon. Sajnos az ACPI-vel és az APM-mel is az a nagy gond, hogy nemcsak az operációs rendszer szoftverhibáinak van kitéve, hanem a BIOS szoftver hibáinak is, fokozott módon. Nem is beszélve a hardver implementációs bugokról.

    Lehet, hogy majd indítok egy külön topic-ot, amely a Win2000 operációs rendszer és az ACPI kapcsolatával foglalkozik. Te is használtál már Win2K-t és minden a 9-es IRQ-n van a hangkártya+hálókártya+VGA kártya+... ? Nem is tudod állítani az IRQ-kat, mint Win9x-ben? Én is így jártam. Ez azért van, mert a Win2K alapban ACPI HAL (hardware abstraction layer) kernelt rak fel. A topicban majd leírom, hogy pontosan miről is beszélek, és hogy hogyan lehet ''Standard PC HAL''-os kernellel felrakni a Win2K-t, hogy ne sharel-jen mindent kétpofára, és tudjad állítani a dolgokat.

    Na de mi a helyzet a linux kernellel SMP-ben? Nem kellett sokáig keresgélnem. Elővettem a kernel konfig help-et. Részleteket fogok ebből közölni. Tehát először is bekapcsoljuk az SMP-t:

    [I]Processor type and features
    [*] Symmetric multi-processing support
    CONFIG_SMP:

    ...
    People using multiprocessor machines who say Y here should also say Y to ''Enhanced Real Time Clock Support'', below. The ''Advanced Power Management'' code will be disabled if you say Y here.
    ...[/I]

    Aha. Nézelődjünk tovább. Mi a helyzet a PM-el? APM esetén már látjuk az előző üzenetből: ha befordítjuk a kernelbe, akkor sem fog aktiválódni SMP esetén ez a feature.

    [I]General setup
    [*] Power Management support
    CONFIG_PM:

    ''Power Management'' means that parts of your computer are shut off or put into a power conserving ''sleep'' mode if they are not being used. There are two competing standards for doing this: APM and ACPI. If you want to use either one, say Y here and then also to the requisite support below.
    ...
    Note that, even if you say N here, Linux on the x86 architecture will issue the hlt instruction if nothing is to be done, thereby sending the processor to sleep and saving power.
    ...[/I]

    Offtopic korrekció. Ha nem csinál semmit éppen a proci, akkor az ún. idle kernel threadet futtatja. Non-SMP kernel esetén ez valóban HLT utasításokból áll. Ez két okból fontos: mert egyrészt pihen a hardware, másrészt az APM BIOS innen érzékeli, hogy a rendszer nyugalomban van, lehet teljesítményt csökkenteni, laptopoknál ez nagyon fontos.
    SMP kernel esetén azonban egy HLT loopban processzor folyamatosan kernel módban futna és a spinlock-ot lefogva tartaná, ez deadlock-hoz vezetne. Ezt úgy oldották meg (legalábbis régebben), hogy SMP esetén aprocesszorok idle thread-je folyamatos reschedule-inget végez, és visszatér user módba. Ezért pl. laptopokon (uniprocesszoros rendszerekhez) kifejezetten nem érdemes SMP kernelt futtatni. A kernel ezen része lehet hogy fejlődött, majd megnézem.

    Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

  • tocsa

    senior tag

    válasz Adi #22 üzenetére

    Part 2.

    Lássuk az APM-et:

    [I] Advanced Power Management BIOS support
    CONFIG_APM:

    ...
    If you select Y here, you can disable actual use of the APM BIOS by passing the apm=off option to the kernel at boot time.

    Note that the APM support is almost completely disabled for machines with more than one CPU.
    ...
    Generally, if you dont have a battery in your machine, there isnt much point in using this driver and you should say N. If you get random kernel OOPSes or reboots that dont seem to be related to anything, try disabling/enabling this option (or disabling/enabling APM in your BIOS). [/i]

    Random kernel OOPS-ot tapasztalhatunk egyes esetekben. Mit tehetünk?

    I Some other things you should try when experiencing seemingly random,
    ''weird'' problems:
    ...
    6) make sure that the CPU is not over clocked.
    ...
    9) install a fan for the video card or exchange video RAM
    10) install a better fan for the CPU
    11) exchange RAM chips
    ... /I

    Magyarul overclock-olt rendszernél nem tanácsos. A 14-es linux chiptárban a 20 oldalas kernel konfig cikkben (amiben 2.2-es kernelt konfigolnak) azt tapasztalták, hogy az APM funkciók közül az ''Enable PM at boot time'' és a PM Shutdown opciók biztonságosak. A többit instabilnak találták.

    Látható, hogy az APM-et nem tartják annyira biztonságosnak, hogy SMP rendszer esetén aktív legyen. Az ACPI egy újabb dolog, a linux kernelben még ennél is újabban jelent meg, ebből már követeztethetünk a válaszomra. De nézzük mit mond a help.

    I ACPI support
    CONFIG_ACPI:

    ACPI/OSPM support for Linux is currently under development. As such, this support is preliminary and EXPERIMENTAL. Configuring ACPI support enables kernel interfaces that allow higher level software (OSPM) to manipulate ACPI defined hardware and software interfaces, including the evaluation of ACPI control methods. If unsure, choose N here. Note, this option will enlarge your kernel by about 120K.
    .../I
    No comment...de egyébként is, 120K-val megnövelné a kernel méretét :))). És még valami:
    ...
    I This code DOES NOT currently provide a complete OSPM implementation -- it has not yet reached APM's level of functionality. When fully implemented, Linux ACPI/OSPM will provide a more robust functional replacement for legacy configuration and power management interfaces, including the Plug-and-Play BIOS specification (PnP BIOS), the Multi-Processor Specification (MPS), and the Advanced Power Management specification (APM).
    .../I
    Én azt mondom: attól mentsen meg minket az ég, hogy mindent az ACPI rendez el, és én nem szólhatok bele.

    I Character devices
    <*> Enhanced Real Time Clock Support
    CONFIG_RTC:

    If you say Y here and create a character special file /dev/rtc with major number 10 and minor number 135 using mknod (''man mknod''), you will get access to the real time clock (or hardware clock) built into your computer.

    Every PC has such a clock built in. It can be used to generate signals from as low as 1Hz up to 8192Hz, and can also be used as a 24 hour alarm. It reports status information via the file /proc/driver/rtc and its behaviour is set by various ioctls on /dev/rtc. /I

    Az APIC tulajdonképpen az i82489 chip, mely a korábbi i8259 interrput vezérlőket (PIC) váltja fel. Természetesen az APIC képes úgy viselkedni, mint egy régi PIC, bootnál ezt emulálja (PIC mode). A PC rendszereknek a nagy rákfenéje az Interrupt rendszere, ebben biztosan egyet értünk. Két szintű interrput rendszer (NMI és IRQ). Nagyon kevés az IRQ, számszerint 15 darab. De ebből a 2-es a cascade (amivel az egyik PIC a másikra csatlakozik, régen XT-kben ugyanis csak 8 IRQ volt), meg egy csomó IRQ foglalt alapban. Ezt a helyzetet próbálja javítani az APIC. 16-nál jóval több IRQ-t kezelhet, ha nem PIC módban fut, hanem Virtual Wire vagy Symmetric IO módban. Az utóbbi csak high-end PC-ken bukkanhat fel szerintem, a kernel bootból is látszik, hogy Virtual Wire módba megy a kernel.
    Az APIC segítségével valósulhat csak meg az MP működés, tudniillik az IRQ-k lekezelését el kell osztani a procik között és ez csak HW támogatással sikerülhet. Az i82489-nél ez elég jól, dinamikusan van megoldva. A prociknak kell tudni egymásnak IRQ-t küldeni, ez az IPI (Inter Processzor Interrupt). Ezeket mind-mind témogatja az APIC. Minden processzorban található egyébként egy APIC, és ezen kívül még a chipsetben is van belőle. (Egy vagy több, attól függően, hogy hány busz van, pl. több PCI busz esetén midegyikhez van egy-egy. Tipikus mondjuk, hogy 2*4 db PCI slot van a server alaplapon, két darab PCI buszra elosztva.) A chipsetben lévőket IO-APIC-ként tünteti fel a kernel.
    Egy rákfenéje a régi PIC-nek, hogy alacsony felbontású az timer-e. 18Hz-es ugye a timer interrupt felbontása. Az APIC-ba került a régi timer-en kívül egy jóval nagyobb felbontású is. Valószínűleg az Enhanced Real Time clock opció ezt használja fel.

    I If you run Linux on a multiprocessor machine and said Y to ''Symmetric Multi Processing'' above, you should say Y here to read and set the RTC in an SMP compatible fashion. /I

    Csak az a kérdés, hogy ez a konfig opció mindössze erről a /dev/rtc és /proc/driver/rtc-ről, illetve annak kezeléséről szól-e, vagy más ettől viszonylag független, de az i82489-es high performance interval timer-ével kapcsolatos kódot is aktivál. Ahhoz kevés vagyok, hogy ezt megmondjam, de bele szoktam fordítani, egyrészt mert ezt ajánlják, másrészt meg nem lesz bajom tőle, ha ott van parlagon ez a két fájl.

    Adi írta: ''Ennek tükrében most már megértheti bárki, hogy miért nem nevezhettem ezt a deszkát stabilnak...''

    Én azt mondom: ennek tükrében ne jelentsük ki egy deszkáról hogy instabil. Ez csak fokozza az a tévhiedelmet, miszerint az AMD-s rendszerek instabilak. Egyes emberek ezt vallják sajnos. Nem említek neveket.

    Egy tipp a köv. csoportos SMP teszthez: ReiserFS gyorsabb, mint az ext3, ext2, ez nagyon jól kijönne kernelfordításkor.

    Üdv!

    Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

  • tocsa

    senior tag

    válasz tocsa #36 üzenetére

    Elnézést minden ''fórumni vágyó''-tól az előbbi monstre hozzászólások miatt. Mint észrevehető, szájmenésem volt.

    Azért remélem konstruktív voltam (legalábbis úgy álltam a dologhoz).

    Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

  • tocsa

    senior tag

    válasz Adi #22 üzenetére

    Bocsánat még egy észrevétel a dmesg logból:

    ''Matrox MGA G200/G400/G450 YUV Video interface v2.01 (c) Aaron Holtzman & A'rpi
    mga_vid: Found MGA G400/G450
    mga_vid: MMIO at 0xd285f000 IRQ: 11 framebuffer: 0xF8000000
    mga_vid: OPTION word: 0x40141560 mem: 0x05 SDRAM
    mga_vid: hard-coded RAMSIZE is 32 MB
    syncfb (mga): IRQ disabled in mga_vid.c''

    Yeeeaaah. mplayer rullz.

    Üdv!

    Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

  • Adi

    senior tag

    válasz tocsa #34 üzenetére

    Debiant használok. :) Potatót, egészen pontosan, csak pár plusz csomag volt/van fenn, a 2.4-es kernelhez.

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    válasz tocsa #35 üzenetére

    B+, ne írj ilyen hosszút, mert görgetnem kell mindig és elfelejtem, hogy mit akarok válaszolni. :D

    Az ACPI-s tanácsaid jók és ha tényleg bezavarhat, akkor valóban ki kellett volna kapcsolnom. Itthon viszont nekem fontos, hogy shutdown után ki is kapcsoljon a gép (mert akkor én már fogat mosok a fürdőszobában :) ). Az meg ACPI nélkül nem megy.

    Arról tudtam, hogy az APM-SMP ütik egymást, ezért ez kiesett, de amúgy is az egy elég barkácsmegoldás - tudtommal (de javíts ki, ha tévedek!) a BIOS-ban hívogat mindenféle szubrutinokat APM funkciókhoz. Ezért nem SMP-safe pl.

    Windowst IRQ-hegyekkel már láttam, de nem foglalkoztam vele túlzottan. :) Itthon én is szeretem kézzel beállítani az egész BIOS-t, az IRQ-kat is úgy osztom ki és az automata funkciókat lekapcsolom. Az Abit lapoknak van tudtommal híresen renegát BIOS-a, ami szereti az összes PCI eszközt egy IRQ-ra rakni. :D

    A PCI-nak egyébként korlátoltsága, hogy négy IRQ vonalat tud csak kezelni: A, B, C, D. Ezeket kell a PC szabad IRQ-vonalaira rákötni. Ha egy egyszerű, APIC nélküli lapon 4-nél több PCI slot van (az AGP is annak számít!), akkor mindenképpen lesz IRQ-ütközés. A PCI-nál pont azért találták ki a szintérzékeny IRQ-kat az ISA-s élérzékenyek helyett, mert ezeket meg lehet osztani.

    Az Asus lapon kettő PCI busz volt (bocsánat, három, mert az AGP slot külön számít), így valószínűleg tágabb tere van az embernek ezzel játszani. Mint már írtam régebben: a SCSI kártyát próbáltam 64 bites és 32 bites slotban is, de a működést nem befolyásolta.

    Amit a HLT-ról és a kernel lockról írsz, az igaz, elvileg ezen finomítottak/finomítanak folyamatosan (van kernel hacker a vonalban? :D).

    SMP kernelt egy procis gépen amúgy sem érdemes futtatni, mert kicsit lassabb lesz. Duálprocis laptopról meg nem tudok, de küldjetek URL-t, ha létezik ilyen! :))

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    Még valami: Intel HX/LX/BX chipsetnél duálprocis lapon láttam már olyat, hogy a PCI IRQ-kat felrakta a 15-ös fölé, ami tök jó, mert alul meg felszabadul - bár ennek a modern, ISA slotot nem tartalmazó lapoknál egyre kevesebb a jelentősége.

    Viszont az alapból egy IRQ-n osztozó eszközök a felpakolás után is osztoztak az IRQ-n. Teszem azt, az 1. PCI slot és az alaplapi SCSI vezérlő megoszt egy IRQ-t, ezt a BIOS-ban beállítod 9-esre. Ha azt a kernel felpakolja a 16-osra, akkor mind a kettő ott lesz.

    A probléma a PC architektúra őskorból származó IRQ-vezérlőiből ered és nem a BIOS-ok vagy a Linux az oka. :(

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    válasz tocsa #38 üzenetére

    Az mga_vid-nek ne örülj annyira, kiszedtem. :) Ahogy észrevettem, nem SMP-safe és csontmerevre fagyasztotta párszor a gépemet. :( Egy procival vagy az MPlayer Xv kimenetével semmi gond nincs. A syncfb driver szintén ezt teszi.

    Amúgy tényleg MPlayer rulez. :D

    ldm start-reconf primary

  • Adi

    senior tag

    válasz tocsa #36 üzenetére

    Azért az RTC-t ne kezeld a bölcsek köveként :), írtam lejjebb, hogy van pár server a kezem alatt, duálos gépek is köztük, nincs a kernelben RTC és mennek szépen ettől még.

    A PC timer 18Hz-es frekijét meg rosszul tudod. Emlékeim szerint valami 1,9MHz-es kvarcon volt eredetileg és a 18,3Hz úgy jött ki, hogy a legnagyobb leosztást használták. Tehát tud ennél sűrűbben is IRQ-t nyomni, amit tesz is - hiszen x86 platformon a Linux ütemező 100Hz-es megszakítást használ.

    ReiserFS-t meg nem szívesen használnék, mert
    1) még mindig olvasok róla híreket, hogy gáz lehet vele
    2) nincsen szabad vinyóm, amit erre formázhatnék le.

    Tudom, hogy sok kicsi file-nál rettentő gyors, de az ext2/ext3 előnye pont abban rejlik, hogy kiegyensúlyozott teljesítményt ad. Az ext2 stabil, az e2fsutils csomag is rendben működik évek óta. Az ext3 meg ugyanez, csak még egy napló is került rá. Engem azzal fogott meg teljesen, hogy még lecsatolás nélkül is, futásidőben konvertálható ext3-ra egy ext2-es filerendszer. :)

    Válaszoltam mindenre? :)

    ldm start-reconf primary

  • Goodman

    tag

    apm=power-off

    Adi: kernelnek ezt megadod bootnal bekapcsolt apm-el smps gepen, akkor ezt a reszet aktivalja, es nem kell acpi

  • hairless

    csendes tag

    Üdv!

    Érdeklődnék, hogy a többi teszt eredményét nem teszed fel?
    Kiváncsi lennék, hogy mit tud kihozni abból a
    konfigurációból... ;)

  • Adi

    senior tag

    Goodman: köszi. Mindig megtud az ember valami újat. :)

    hairless: nem teszem fel, leírtam miért. Bocs. :) Majd ha lesz egy olyan alaplap a kezeim között, ami kibírja mindet. :)

    ldm start-reconf primary

  • tocsa

    senior tag

    válasz Adi #46 üzenetére

    Sziasztok!

    ''Az Abit lapoknak van tudtommal híresen renegát BIOS-a, ami szereti az összes PCI eszközt egy IRQ-ra rakni.''

    Ezt cáfolhatom eddigi tapasztalataim alapján. Személyesen van egy ZM6-om, ill. egy BP6-om. Ezek mindegyike jól meghatározott módon sharel PCI slot-okat (AGP sharel a mellette levő PCI-al, a 3-as PCI az USB-vel, es az alsó kettoőPCI egymással). A BIOS persze Non-PnP OS-en van, tehat ő elrendez mindenkit a BIOS boot procedure alatt. Ami a problémát okozza (legalábbis Win2K alatt) az a Win2K ACPI HAL.

    Amitől föláll a szőr a hátamon azok az Intel alaplapok BIOS-ai. Mégcsak véletlenül se Del gombbal lépsz be! F2. Az igen. Vagy yesname gépeknek szokott még egzotikus BIOS-a lenni. Abit BIOS tök jó, jól érthető, minden állítható, látható.

    ''Ha egy egyszerű, APIC nélküli lapon 4-nél több PCI slot van (az AGP is annak számít!), akkor mindenképpen lesz IRQ-ütközés.''

    Itt majdnem egyet értünk. De nem az APIC-tól függ a dolog. Szerintem kevés Pentiumos chipkészlet van, amiben nincs APIC. Inkább a PCI buszok számától függ. És nem szerver alaplapokon nem szokott 1 PCI busznál több lenni. Na _ekkor_ (tehát az esetek többségében) ütköznek a PCI slotok.

    ''Viszont az alapból egy IRQ-n osztozó eszközök a felpakolás után is osztoztak az IRQ-n. A probléma a PC architektúra őskorból származó IRQ-vezérlőiből ered és nem a BIOS-ok vagy a Linux az oka.''

    Így igaz. Így igaz.

    ''Az mga_vid-nek ne örülj annyira, kiszedtem. Ahogy észrevettem, nem SMP-safe és csontmerevre fagyasztotta párszor a gépemet.''

    Határozottan cáfolom. Régóta mplayer-ezek. Az említett Abit BP6-ban dual 333-as cerkával 2.2.19-es, 2,4,7-es, és jelenleg 2.4.19-es (pre4-ac3) SMP-s kernelekkel is tudom használni az mplayert mga_vid-el Matrox G200-al. Királyul megy. Pont ma néztünk tesómmal filmet, és lepetéztem, hogy -vo ffdivx dekóderrel vitte a gép a 320x240-es filmet _full_ postprocessinggel (értsd: x és y irányú deblocking és deringing mind chroma, mind luma tartományban, auto brightness controllal).
    Szóval azonnal rakd vissza az mga_vid-et! :)))))

    ''A PC timer 18Hz-es frekijét meg rosszul tudod. Emlékeim szerint valami 1,9MHz-es kvarcon volt eredetileg és a 18,3Hz úgy jött ki, hogy a legnagyobb leosztást használták. Tehát tud ennél sűrűbben is IRQ-t nyomni, amit tesz is - hiszen x86 platformon a Linux ütemező 100Hz-es megszakítást használ.''

    Öööö. Valóban. Elnézést a téves infó miatt. Egyébként az APIC timer-e a CLK-ra van kötve (ami valószínűleg az FSB-t jelenti).

    ''ReiserFS-t meg nem szívesen használnék, mert
    1) még mindig olvasok róla híreket, hogy gáz lehet vele
    ...
    Tudom, hogy sok kicsi file-nál rettentő gyors''

    Kár. Én csak jót mondhatok. Ma fagyott a kernel, mert próbálgatjuk a packet writert (CD-RW UDF írás) és sajna fagyott a kernel. De rebootnál tök gyorsan reply-olta a logokat, mindössze 3 truncated transaction volt. A fagyás a mi hibánk, túl van patch-elve a kernel, a cdrom részekbe nyúlt bele timeout szempontjából az ac3, a cdrom, az udf, a packet patch is.

    ReiserFS-hez pedig még lennének tippjeim. Pl. -noatime-al mountolva gyorsabb lesz. Csak ilyenkor access time-ot használó programok (pl. mutt) tévedhetnek. Én fenyőfát (pine) használok.

    Később azonban mi is áttérünk ext3-ra. Főleg azért, mert lehet ext2-ként is mountolni.

    Üdv!

    Acer Predator Helios 500 Ryzen, Samsung 960 Pro NVMe + GeChic 15.6" kulso monitor a mobil irodahoz

  • guest

    veterán

    Szép, szép ez a config. De az viszont nem kultur dolog, hogy csak linuxot tettetek rá. Egy Win2k Server is ki tudta volna használni a procit, és a környezetet is. És lehet poénkodni, hogy az NT így szar meg úgy szar, de az a nagy büdös igazság, hogy ahhoz éppúgy érteni kell, mint a linuxhoz. Attól, hogy windowsnak hívják, még nem biztos, hogy rosszabb. Írom ezt én, aki egy CUR-DLS-t használ két 933-as p3-mal, ami egy éve megy, a telepítés óta fagyás, újraindítás nélkül. És win alatt a túlmelegedés tesztecske is sikeres volt. Szal azért megérdemelt volna egy win2k servert a cucc.

    prohardver vendég

  • guest

    veterán

    Az Epox-nak is van dualos lapja, asszem M762A. Probaljatok azt is bevenni a tesztbe.

    prohardver vendég

  • Adi

    senior tag

    válasz guest #48 üzenetére

    Egyet mondj meg akkor nekem még: Windowsnál szerinted hogyan jöttünk volna rá, hogy hardware-gond van és nem az oprendszer hasal? :)

    A CUR-DLS meg azért más tészta, a ServerWorks nem kispályás játékos és évek óta a piacon van. Az AMD MPX nemrégen jelent meg és lehetnek még gyermekbetegségei.

    A túlmelegedés tesztnek meg oprendszertől függetlenül sikeresnek kellett volna lennie, mert ha nem az, akkor az ember csókolommal elköszön és vesz egy másik lapot a serverébe. Vagy leőszül. :D

    ldm start-reconf primary

Új hozzászólás Aktív témák