Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Laca 012

    őstag

    Előre is bocsi,de egy kicsit kibuktam.. A teszt egy két részén is, meg főleg pár hsz.-on is...

    A tesztről annyi a véleményem, hogy alapjaiban nem rossz,de aki egy ilyen, vagy ehhez hasonló routert tesztel, az kliensként ne egy USB-s wifi "pent"-vegyen alapul, mert aki egy ilyen routert megvesz, annak valószínűleg a laptopja is gyárilag jó n-es kártyával van szerelve..(jó esetben nem 150Mbit/s-os gagyival..)

    Az n-es Wifiről sajnos sok embernek fogalma sincs!!
    Az, hogy léteznek 802.11n -es kártyák 150-270-300-450Mbit/s névleges kapcsolati sebességgel,
    sőt léteznek MIMO 2x2, MIMO3x3 (2 v. 3 antennás) verziók...stb.
    Ezen kívül ezek a "szobadíszek" rejtett antennával is teljesíthetnek megfelelően egy 1szobás garzonban, de nyilván nem ez az átlagos!!!

    Szóval a tesztről összefoglalva: Egy vezetékes+vezeték nélküli hálózati eszközt illene olyan klienssel tesztelni, ami esetén nem a kliens a szűk keresztmetszet, illetve valóban a vezetékes átvitelt is illene tesztelni!!! :K (meg esetleg szétszedni, bár ez szubjektív..)

    A hsz-okról: (Senkit nem szeretnék megsérteni és előre is elnézést kérek, de...)
    Akik nem hálózati megosztóként (is) használják routerüket
    -mint ahogy ezek elődjeit (WL500gP, RT-N16...stb) rengetegen NAS/server/router -ként használtuk,-
    azok ebben a témában nem teljesen kompetensek! (Azok szerintem továbbra is vegyenek nyugodtan sima routert akár) :K

    Aki még mindig le van ragadva a b/g Wifinél, az szintén játszon továbbra is azzal, meg a 10/100-as vezetékkel, az Ő dolga .. (A technika rohamosan fejlődik, ma már alap a gigabit és az n..)

    Sokan a vezetékek láthatóságán vannak fennakadva, de az, hogy fekete kábelt használjanak esetleg 90fokos dugóval(ugyanis létezik) az meg sem fordul a fejükben. Mint ahogy az sem, hogy ha a kábeleket megfelelően vezeti, akkor a leginstabilabb készülék sem borul fel.. :W

    Szerintem azt is el lehet fogadni, hogy van olyan ember, akinek fontos, hogy ha már látszik az eszköz akkor hogyan néz ki..

    Természetesen nem ennek kell elsődlegesnek lennie, de én is először csak "összeraktam" a routeremet (mert sajnos kevés volt amit a nagy nevek (CISCO-Linksys, D-Link, ASUS...stb) gyártottak) és miután egy rádiós vezeték nélküli eszközt nem feltétlen előnyös "bedobni a sarokba" egyre több dizájnt kapott..

    Persze ez egy extrém eset, mert a legfontosabb nekem is az volt, hogy az 1,6GHz+2GB RAM-mal , SATA-n tudjam rádugni az adattárolót és a Wifi is tudja a valós (!) ~150Mbit/s átvitelt!!! (vagy közelebb még akár többet is)
    (Persze nem egy USB-s klienssel.. ) ;]

  • Laca 012

    őstag

    válasz kali #42 üzenetére

    Igen, úgy gondolom, hogy ha már dupla sebességet is el lehet érni a fájlátvitelnél egy másik kártyával akkor a lassabb gagyi, viszont arra szerencsére még jó (próbáltam magam vigasztalni) , hogy a DIGI TopNet 80/25-ös sávszélességét azért még éppen ki lehet használni vele. (Ez csak a magam megnyugtatását célozta, hogy ne érezzem annyira átverve magam)
    Ráadásul amilyen komoly-egységes szabvány ez a 802.11n, el tudom képzelni, hogy ha nem Atheros chipset lenne a "routeremben" és a laptopban is, akkor még ennyi sem lenne..

    Ha valami fele annyit tud, és valószínűleg marketinges érdekek miatt nem hangsúlyozzák, hogy "barátom, ez csak fele annyit tud", hanem általánosítanak, hogy "n-es wifi" aztán itthon derül ki, hogy fele olyan sebességgel kommunikál a vadi új laptop mint a másik akkor az igen gagyi és talán csalás is!
    Sajnos mivel ezeket a dolgokat nem kommunikálja egyik notebook gyártó sem, ezért érzem úgy, hogy ez is egy pont ahol kihasználják az átlagemberek laikusságát!

    arról nem is beszélve, hogy a tesztet az usb wifi modul miatt szóltad le! nem találkoztál még minőségi (mimo képes...stb) usb csatolású wifi modullal? mert olyan is létezik ám!
    (Hát igen, ez alapján az adott ASUS USB-s modul szerinted nem minőségi..szerintem meg még lehet ez a jobbak közé tartozik, de ezen nem veszünk össze :N )
    Ám ez itt nem is volt kérdés, mert nyilván ha létezik rosszabb, akkor létezik jobb is!
    Csak attól még USB-s marad.. :K
    De látod?? Pl. MIMO 2x2 vagy MIMO 3x3???? Mert nagyon nem mindegy!!! (Bár USB-snél pont lehet ez nem is annyira oszt szoroz...)

    Mint ahogy az antennák mérete-nyeresége sem mindegy!!! Egy USB-s Wifiben soha nem lesz 3db jó antenna beleintegrálva, de még 2db sem! (méretéből adódik)
    Így kizárt, hogy ugyanazt a térerőt produkálják, mint beépített társaik. Térerő híján pedig nincs olyan sávszélesség sem, még ha a névleges kapcsolatra ki is írja, hogy 300Mbit/s-al kapcsolódott. Ezenkívül érzékenyebb lesz a környezeti zajokra is, ingadozik a sebesség...stb. Ha pedig távolodsz a routertől akkor ez a különbség hatványozódik!
    (Nem véletlenül említették itt (is) a tapasztaltabbak a külső antenna lehetőségének hiányát negatívumként a router esetében)

    Persze néha próbálkoznak gyártók külső antennás USB-s megoldásokkal is (na ezek lennének a jobbak esetleg), de az meg kényelmetlen is (alapból útban van mert kilóg a gépből, hát még antennával.) és még mindig nem az igazi, mert a belső "zsúfoltság" miatt mindenféle interferencia, melegedés és egyéb tényezőkkel is kell számolni, amit pl. rádiófrekvenciás teljesítmény csökkentésével lehet orvosolni némileg..

    Ragozhatnám még, de az tény, hogy az USB-s Wifi mindíg is szükségmegoldás volt és lesz! :K

    Azt nem szabad elfelejteni, hogy egyre jobban digitalizálódunk, de a rádiós átvitel az rádiós átvitel marad!! Itt a térerő és még sok más is) nagyon sokat számít, ha nem a router mellett ülsz 10cm-re!!! (Bár akkor meg minek wifi? :F )

    Végsősoron a tesztet eszembe nem jutott leszólni, mert szerintem tök jól összeszedett és valóban az első benyomásokat közvetíti. Csak véleményem szerint a "tesztkörnyezet" adottságai nem voltak megfelelőek egy objektív valós átviteli sebesség meghatározásához router oldalról.
    (Talán az USB-n kívül még lehetett volna 1-2 jobb adottságú eszközzel is mérni így router szempontból hitelesebb lehetne)

    [ Szerkesztve ]

  • Laca 012

    őstag

    válasz Alex91 #49 üzenetére

    Összességében nem, de csak a dizájn miatt!! Ha csak a feltétlenül szükséges hardvert nézed (nyilván HDD-k nélkül, mert az ehhez is ugyanúgy kell, ráadásul valami RACK-ben elhelyezve ami külön költség), akkor pont ennyibe került!!! :Y :C

    Jó, persze mint azt itt is írtam, nem illik egy ilyen eszközt "bedobni a szekrénybe-sarokba", de egy olcsó házzal (esetleg switch-el, ha valakinek az 1db LAN kevés) sem jelentős a különbség. :K
    Szóval nyugodtan mondhatom, hogy kb. ugyanennyibe került, csak kicsit jobban bővíthető, amit ki is használtam!!! ;)

  • Laca 012

    őstag

    válasz r-chee #51 üzenetére

    Stabilan? Milyen sebességgel??
    Mert nem mindegy milyen neted van! Egy 10/1 Mbit/s-os átlag nethez még a g-s router is elég, főleg ha nem akarsz nagyobb fájlokat megosztani a család egy másik számítógépével..

    Viszont pl. egy DIGI TopNet-nél ahol 80Mbit/s a letöltés 25Mbit/s pedig a feltöltés, azt már egy átlagos lakásban 2falon keresztül nem biztos, hogy meg tudod oldani még egy külső antennással sem!! Pláne ha az az átlagos lakás egy modern lakóparkban van, ahol 20-30 Ap-t látsz és ezek egyértelműen még zavarják-rontják a helyzetet...

    A stabil, és gyors böngészés nem feltétlenül felel meg mindenkinek!! :(
    Mert ez esetben gondolom erre gondoltál..
    Persze az is kérdés kinek mi a lassú és a gyors... ;]
    Bocsi, látom adatátvitelben is... Így pláne kíváncsi lennék mi az a "gyors"... :K

    [ Szerkesztve ]

  • Laca 012

    őstag

    válasz Alex91 #53 üzenetére

    Persze valahol ez is igaz!
    De ha az alapkonfigurációt vesszük egy gyári házzal, akkor valójában az összerakással-telepítéssel együtt egy délután megvan!!!! :K

  • Laca 012

    őstag

    válasz kali #44 üzenetére

    Gondolkoztam, hogy privibe vagy ide, de mivel ASUS-ról szól ez is, egy UP-nak elmegy szerintem..
    Szóval Közben vettem egy ASUS Netbookot. Nem a legdrágább Lamborghini szériát, de azért a 10"-os Asusok "normál" szériájának talán legerősebb hardverű tagját.
    Asus EEE PC1015PN. Atom N550/ION2, HDMI-n 1080p FullHD lejátszás,...stb..
    Szóval egy ilyen gépbe beletesz az Asus egy 10/100-as hálókártyát, de amin a legjobban kiakadtam, egy 72Mbit/s (!!!) maximum névleges csatlakozási sebességű Broadcom Wifi kártyát.. :W :Y
    Hát így már nem is annyira gagyi, a 150Mbit//s-os kártya a párom ASUS K50I laptopjában.. :U
    Ezt minek hívják Lite-Lite N szabvány??? :F
    Az ész megáll!! :W :W
    Garancia ide-oda, úgy kivágom belőle, mint a........ (Moszkvát a hóesés...)
    Persze ezt sem írták sehol, csak annyit, hogy 802.11n...

    [ Szerkesztve ]

  • Laca 012

    őstag

    válasz Isee #61 üzenetére

    Moszkvát a hóesés tudtommal beteríti, nem kivágja :DDD

    Nem akartam rondán fogalmazni.. :D

    A hálózatkezelés-fájlátvitel nem túlzottan CPU igényes feladat szerintem..

    Egyébként Digi 80/25 Topnetem van. Mivel FullHD lejátszásra is alkalmas a gép, sőt a 24"-os monitorommal ezt ki is használom, nem mindegy, hogy egy 10-20GB-os blu-ray film mennyi idő alatt "vánszorog" át... :U
    Ez az átviteli sebesség, annyira nem terheli be a "kis Atomot", hogy ellen oldalon ugyanezzel a sebességgel gigabites vezetékes hálóval és névleges 300Mbit/s -os Wifivel egy fele ekkora egymagos N270 "birkózik" és Webszerver, Torentkliens...stb feladatokkal együtt is csak 0.07, 0.10, 0.09 a load. :C
    A hálózati adatátvitelre nem kell erőgép, különben a cikkben említett router és társai sem bírnák, hisz hardverileg azok meg még ennél is sokkal "gyengébbek".. (általában 200-480MHz-es CPU, 64-128MB RAM)

    Szóval egy gyengébb nettoppal is bőven ki lehetne használni még ennél is gyorsabb sávszélességet, ami egyelőre sajnos nincs, de már megrendeltem az 5. generációs (!) Atheros chipsetes Xspan 300Mbit/s-es kártya bele. :C

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák