Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • alba-regia

    aktív tag

    Két hónapja használok Mac Minit. Előtte épített htpc-m volt. Az ára sajnos jóval magasabb, mint ha valaki alkatrészekből rakná össze. DE! Ilyen méretű, és ilyen szinten összeállított gépet házilag ember legyen a talpán, aki épít.

    Húszévnyi windowsozás után azt tudom mondani, hogy az iOS a felhasználás szempontjából logikusabb op. rendszer. Egyúttal megjegyezném, hogy az ár az op. rendszert is tartalmazza, ami oktatási kedvezménnyel valamivel kedvezőbb.

    A HDD-t első körben SSD-re cseréltem, ez már a windowsos gépen is sokat dobott sebességben.

    Akinek elsősorban az ár a szempont, inkább építgessen. Aki ár-érték arányban jó gépet keres egy használható op. rendszerrel, annak bátran ajánlom.

    Egyébként a hangját nem hallom, annyira jól van optimalizálva a rendszer. Nem melegszik. A céges i3 notebookom (Win7) alapjáraton is fűt, okádja a hőt.

    Ha valaki windowsról váltana: kb. egy hónap alatt teljesen megszokható, valamint minden programnak van alternatívája.

  • alba-regia

    aktív tag

    válasz kiskaktusz #118 üzenetére

    Elnézésedet kérem a tévedésért, és egyben megnyugtatlak, hogy nem a Windowst akartam leszólni. Javítanám is magam: OSX.

  • alba-regia

    aktív tag

    Lehet, hogy az én gépemmel van a gond, de nem melegszik. Rengeteg önjelölt mérnök van itt. Ezek szerint nyáron rezsóként használhatom majd? :DD Elvégre a formája lehetővé teszi.

  • alba-regia

    aktív tag

    Megosztanék pár tapasztalatot Windows kontra OSX témában, ami kapcsolódik a Mac mini cikkhez is. Leírnám, hogy nem vagyok Apple-fan, illetve a Windows-zal sincs semmi bajom (legalábbis Win7-tel), sőt az elmúlt több mint húsz évben azt használtam.

    Kb. két hónapja vettem a Mac minit. Mivel SSD-t raktam bele a gyári HDD helyett, újra kellett húzni a rendszert. Az eredeti rendszerrel létrehoztam egy boot pendrive-ot, ami netről leszedte a telepítőt, majd szinte automatikusan végbement a telepítés. Nem mint ha nagy megerőltetés lett volna a külső DVD csatlakoztatása, stb., de így mégis egyszerűbb.

    Total Commander helyett ingyenes muCommandert használok. A funkcionalitása, kinézete hasonló. Nekem jobban bejön, mint a sokak által dicsért ForkLift.

    Kipróbáltam a mac-es MS Office-t. Közben elmondanám, hogy a 2003 utáni windowsos MS Office-ok sem voltak szimpatikusak, de ez egyéni vélemény. Sajnos az OSX-es sem jött be, így ment a kukába. Helyette az ingyenes Open Office-ot használom, ami meglepően jól teljesít. Letisztult, valamint sokat fejlődött az utóbbi időkben.

    Böngészésre nem a Safarit használom, annak ellenére sem, hogy az IE-nél mérföldekkel jobb böngészőnek tartom. Mivel sok Google szolgáltatást használok, így OSX-en is a Chrome van telepítve, valamint szinkronizálva. Itt megemlíteném, hogy az oprendszerbe integrált naptár (több réteg) és kontaktok szintén szinkronizálva van a Google azonosítómmal.

    Mivel iPadet és iPhone-t is használok, a jegyzeteket az iClouddal szinkronizálom, valamint a FaceTime is napi használatban van.

    Amit még telepítettem: VLC player (kb. mint Windowson), XnViewMP, TrueCrypt, APEH-es nyomtatványkitöltő, iBooks Author, ill. még pár alkalmazás. A flash telepíthető, gond nélkül megy. Megjegyezném, hogy iOS-en (iPad, iPhone) is működik a flash a Puffin nevű browserrel, hasonló sikerrel kb. mint egy Androidos felsőkategóriás készüléken, tehát nem tökéletesen.

    Az operációs rendszer gyorsan megszokható, belakható, annak ellenére, hogy jópár dolog másként van mint a megszokott Windows alatt. Egyelőre csak a hálózatnál akadtak problémáim, bár még nem volt igazán kedvem és időm utánaolvasni.

    Ami negatívum még, hogy az OSX alapból csak olvassa az NTFS partíciókat. Az adataim külső HDD-n vannak, sőt azon van egy TrueCrypt-tel védett fájl is. Így telepítettem egy alkalmazást, ami képessé teszi a rendszert az NTFS írására is. Így ez is kipipálva. Driverekkel viszont nem kell vesződni. A beépített hangkártya meglepően dinamikusan és kevés zajjal szól. Az alaplapra integrált hangkártyák meg sem közelítik ezt a szintet.

    Az alkalmazási terület: TV-re kötve használom filmnézésre, internetezésre, office-ban munkára, néha videovágásra. Az adataim egy részét Dropboxból szinkronizálom ugyanúgy mint a munkahelyi windowsos gépemen.

    A könyvelő programomból sajnos nincs OSX-es, de azt évente kb. egyszer használom, így ezt megoldom munkahelyi gépen vagy valami emulátorral. Itt megjegyezném, hogy az OSX mellé Windows is telepíthető. Sőt, az Apple honlapján még van is erről leírás, hogy érdemes elindulni, mivel a hw PC alapú.

    Mivel számítógép építésében van jópár éves tapasztalatom, elmondanám, hogy ilyen méretű PC-t házilag ilyen kiépítésben nem fogtok építeni. Az előző, épített HTPC-im is jók voltak, halkak, stb., de azért ez egy finomabb szerkezet. Ha most nem lett volna az a pénzmennyiség, amit erre költöttem, talán én sem veszem meg, mivel ésszerűen ennyiből már jobb paraméterekkel rendelkező gépet lehet építeni. Ami mellette szól: nagyon jól van optimalizálva az egész.

    A hő kérdése már csak azért sem annyira mérvadó, mivel alapjáraton szinte hűtés sem kell neki, ellentétben az i3-as Toshiba wines notebookommal. Gondolom a rendszer kevésbé veszi igénybe a hw-t. A játékok különösebben nem érdekelnek, ha valakinek arra kell gép, nyilván ésszerűbb építeni, és felrakni rá egy Win-t.

    A fentieken kívül zeneszerkesztésre, egyéb dolgokra is használom a gépet. Ennek ellenére nem merült fel bennem, hogy az OSX mellé Windowst telepítsek, mivel nem érzem szükségét. Az első egy-két hétben volt egy-két pillanatnyi fennakadás a használat során, de tényleg gyorsan belakható és megszokható. Ezt követően nem vágyik az ember vissza, legalábbis nekem nincs ilyen kényszerem.

    Összefoglalva elmondanám, hogy bátran ajánlom mindenkinek, aki nem nagyon akar szórakozni a beállításokkal, driverek telepítésével, még akkor is, ha csak windowsos tapasztalatai vannak. Akinek meg fontos a Windows, használja azt. Aki meg ebből a pénzből inkább PC-t építene, tegye. De az olyan hozzászólások, hogy a flash nem használható rajta, stb. nem állják meg a helyüket.

  • alba-regia

    aktív tag

    válasz Xero #397 üzenetére

    Mivel OSX telepítésében korábban nem volt tapasztalatom, a biztonság kedvéért hoztam létre a boot pendrive-ot. Egyébként még így is egyszerű volt a telepítés.

    Mostanában nem dolgoztam olyan fájlokkal, melyek makrókat tartalmaznak, stb., de a MS Office OSX-es verzióját tényleg nem sikerült megszoknom. A Pages-t még nem akartam megvenni, de az az érzésem, hogy szükség esetén az lesz a következő a sorban.

    A flash-t a Safari miatt telepítettem, mivel azért ritkán azt is használom.

    Az NTFS-t is leginkább azért írtam le, hogy a kezdő OSX felhasználók belefuthatnak ebbe a problémába, de van rá megoldás.

Új hozzászólás Aktív témák