Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • esfrost

    tag

    válasz kchris78 #1915 üzenetére

    Mivel szinte mindenhol azt lehet olvasni, hogy rossz a „festés” a fekete i5 telefonok oldalán, illetve hátulján, gondoltam össze szedek egy kevés anyagot a netről, csak hogy egy kicsit jobban értsük, hogy milyen eljárással színezik a telefon eme részeit, illetve, hogy miért lehet az, hogy „ilyen” mértékben kopik fizikai behatásra. Nem vagyok szakértő, nem tanultam a témáról, csak és kizárólag a netet, illetve azt a kevés tudásomat használtam, amit az évek alatt összeszedtem, szóval elnézést, ha valahol bakizok, vagy valamit rosszul tudok, biztos lesz majd egy „szakértő” – a jó értelemben -, aki majd ki tudja egészíteni, vagy javítani a hibá(kat)t.

    Először is: nem festik, vagyis nem úgy festik, ahogy azt sokan gondolnák.

    Anodizálják őket (Eloxálás).

    Az elektrokémiai oxidálás (anodizálás vagy hagyományos néven "eloxálás") során a megfelelő összetételű és töménységű elektrolitokban - legtöbbször savakban - a munkadarabokat anódnak kapcsolják. Az anódon képződő oxigén reakcióba lép a fém felületével, amelyen a természetes oxidrétegnél vastagabb, keményebb, kémiailag ellenállóbb oxid réteg alakul ki. Anódos oxidáció során, tehát magából a fémből alakul ki a védőréteg.

    Pontosan nem tudom, hogy a következő két eljárás közül melyiket is alkalmazzák az i5 esetében:
    Színezés szerves festékekkel
    E művelet során a színtelen, pórusos réteggel ellátott alumínium munkadarabokat szerves festékek oldatába mártva, a festék behatol a pórusokba. Ezt követően a tömítéssel lezárják a pórusokat
    Egyszerű, de kevésbé színtartó eljárás.
    Elektrolitikus színezés
    Kültéri építészeti alumíniumelemek védő-dekoratív kikészítésére széles körben alkalmazzák a kénsavas anódos oxidrétegek elektrolitikus színezését. Az eljárás lényege az, hogy a korrózióállóságot biztosító oxidréteg a hagyományos 20 %-os, szobahőmérsékletű kénsavas anodizáló technológiával készül és a réteg színezését egy második elektrokémiai művelettel végzik. A színezés váltóárammal történik és a színezés során az oxidrétegbe - a technológiától függően - réz, ezüst, nikkel, ón stb. - épül be, ami az oxidrétegnek tetszetős megjelenést biztosít
    A szokásos tömítés elvégzése után megfelelő színtartósság érhető el.
    Nagyon röviden az anyagáról a keretnek, hátlapnak:

    Ugye a keret, illetve a hátlap is alumíniumból van, de természetesen nem nyers alumíniumból, hanem annak valamilyen ötvözetéből.

    Az alumíniumot leginkább rézzel, magnéziummal, mangánnal, szilikonnal, vagy pedig cinkkel ötvözik. Sokféle ötvözete van az alumíniumnak. Az anyag tulajdonságait a vele ötvözött anyag, vagy anyagok adják meg. 1000, 2000, 3000, 4000, 5000, 6000, 7000, 8000 szériás ötvözetekről beszélünk, de még egyes szériák között is lehetnek különbözőek, mint a 6061, 7075, 7007 stb. Az eltérő szériáknak más és más a keménysége, illetve tulajdonsága. A legjobb, illetve a legerősebb, legkeményebb szériák a 2000, 7000 szériák, illetve azok „variáció”. Azt is érdemes megemlíteni, és meg is kell, hogy minél jobb az ötvözet, annál drágább az előállítás, és annál drágább a végtermék.

    Ha valóban ilyen mértékű kopásról beszélünk az iphone 5 esetében, amilyeneket egyesek írnak, akkor annak több oka is lehet, ami nem feltétlenül gyártási probléma, de persze nem szabad kizárni azt sem.

    A szín kopásának okai:

    1. Nem megfelelő anodizálás.
    2. Alacsony szériás alumínium ötvözet használata.

    A nem megfelelő anodizálásnál valóban lehet, hogy csak a XX. héten készült telefonokra érvényes, és a többi héten készültre nem. Ebben az esetben – gondolom - azonnal cserélik majd az étintett készülékeket.

    Azt is el tudom képzelni, hogy nincs semmiféle hibás eljárás, hanem egész egyszerűn alacsony szériás alumínium ötvözetet használtak, ami viszont nem annyira kemény, hogy ellenálljon a nála keményebb anyagoknak, mint amilyen mondjuk egy fémpénz (nem réz).

    Nem annyira egyszerű ezt megállapítani. Szerintem, ha a fém sarkán, peremén, élén lejön ez a fekete bevonat, de az „alatta” található alumínium láthatóan nem sérült, nem deformálódott, akkor több mint valószínű, hogy az anodizálás sikerült rosszul. Ha viszont láthatóan deformálódik az anyag, akkor ott az ötvözet lehet a hunyó.

    Egy olyan eshetőséget sem szabad kizárni, hogy az alkalmazott anodizálás, ötvözés ilyen alacsony minőségű. Ez egy ilyen mennyiségben legyártott alkatrésznél arra utalhat, hogy egész egyszerűen sokba került volna a felsőbb kategóriás ötvözet illetve anodizálás. Viszont itt felmerül bennem a kérdés, hogy egy 200 ezer forintos telefonnál nem fér bele jobb minőség? Az i5 előállítási költsége kb. 42 ezer forint, tehát elég érdekes lenne, ha a fennmaradó 160 ezer forintba ne férne bele jobb minőség. Én azt mondom, hogy várjunk mondjuk egy, másfél hónapot mielőtt még messzemenő következtetéseket vonnánk le abból, amit a neten lehet olvasni erről a „scuffgate”-ről. Egy olyan közleményt egyéb iránt már adtak ki, melyben Phil Schiller a következőket válaszolta olvasói kérdésre a témával kapcsolatban:

    “Any aluminum product may scratch or chip with use, exposing its natural silver color,”

    “That is normal.”

    Ebben az esetben nem vagyok benne biztos, hogy lesz készülékcsere, ha valakinek összekarcolódik a telefonja, mert nincs elismert gond velük.

  • esfrost

    tag

    válasz whitezo88 #1958 üzenetére

    Szvsz elég nagy felelőtlenség nem megkötni azt az 1990 forintos készülékbiztosítást, amit pl. a T-Mobil ajánl a készülékhez. Ilyen esetben akkor is cserélik a készüléket, vagy javítják, ha leejtetted a földre, vagy beleejtetted a WC-be. Én az i4-re és most az i5-re is kötöttem ilyet. I4 esetében 790 forint volt, most az i5-nél 1990. Azért egy 200 ezer forintos készülék esetében nekem jó érzés tudni, hogy van rá biztosításom. Az meg, hogy a Vodafone nem cserélii a GYÁRIHIBÁS készüléket már az ő baja, ez nagyon remélem, hogy más szolgáltatónál nem fordulhat elő. Még szerencse, hogy T-s vagyok, nekem eddig nem volt velük bajom...

  • esfrost

    tag

    válasz esfrost #1963 üzenetére

    Egy kicsit még kiegészítve a válaszomat, ami igazából egy kicsit eltért a vodafone-os történettől. Ezt szerintem nem teheti meg a Voda. Fogyasztóvédelemhez mentem volna azonnal...

  • esfrost

    tag

    válasz N4ri87 #1979 üzenetére

    Ezekre a kérdésekre itt nem fogsz választ kapni, de azt hiszem, hogy jelen pillanatban sehol máshol sem.

  • esfrost

    tag

    válasz hurenzon #2142 üzenetére

    XMS, Fashion Stree, van egy fekete. Vagy Mammut (?!), van egy fehér (?). Az XMS biztos, tegnap voltam.

  • esfrost

    tag

    válasz Dany007 #2178 üzenetére

    Nem feltétlenül fügvénye a dolognak a hűség lejárta. Én aranykártyával két hónappal a hűség vége előtt már meg tudtam rendelni i5-öt. Nekem novemberben fog majd csak lejárni a két év hűség, vagyi akkor járna le, ha nem hosszabbítottam volna most meg.

  • esfrost

    tag

    válasz pufferzóna #2213 üzenetére

    Én csak azt nem értem, hogy mi értelme ennek a bizonygatásnak, ennek a győzködésnek? Az egyik rendszer ilyen, a másik olyan, az egyik telefon ilyen a másik olyan, és? Bizonyára meg van az oka mindenkinek arra, hogy miért vesz iOS vagy Android eszközt. Az utóbbi időben egy kicsit azt érzem az "androidosok" részéről, hogy ez már valamiféle hittérítés, csak nem tudom mire jó... Én évek óta iOS felhasználó vagyok. Soha a büdös életbe nem mennék oda egy emberhez sem, hogy elkezdjem győzködni, hogy miért iOS... És legfőképpen nem kommentelnék olyan topicban, fórumban, ahol az ég világon semmi köze nincs a témának az iOS-hez mondjuk... Irigylem azokat, akiknek az ilyen fajta hittérítésre van idejük. Nekem sem erőm, sem kedvem, sem pedig érdekem, hogy bárkit is meggyőzzek valaminek az ellenkezőjéről. Véleményt mondok, de csak ha megkérnek. A net tele van tesztekkel, összehasonlításokkal, amit ha az ember elolvas, szán rá 10 percet, akkor el tudja dönteni, hogy neki mire van szüksége, mi az ami tetszik. Teljesen felesleges ilyen vitákkal teletűzdelni az ilyen fórumokat, egész egyszerűen butaság.

  • esfrost

    tag

    válasz Remus389 #2326 üzenetére

    Marha sok helyen olvastam, és olvasom is, hogy az iphone 5 nem hozott túl sok, vagy szinte egyáltalán semmilyen újítást. Én már csak arra vagyok kíváncsi, hogy ezek az emberek, akik ezt mondják, mégis milyen újításra gondolnak, vagy milyen újításra számítottak?

    NFC? Még ennél is nagyobb kijelző? Szoftveres újítás? Még ennél is jobb kamera?

    Budapesten lakom, figyelem, hogy hol lehet NFC-vel fizetni, de sajnos nem nagyon lelem ezeket a helyeket. Nagyobb kijelző? Ez egy telefon, nem rossz azt egy kézzel is tudni kezelni... Jobb kamera? Minek a jobb kamera, amikor a felhasználok 98% szar instagram képeket készít vele, ami gányolja, effektezi a képeket. Nem elég gyors a telefon? Tényleg nem tudom, hogy mi lett volna a nagy előre lépés.

  • esfrost

    tag

    válasz SonicVersus #3932 üzenetére

    Nem is kérdéses, mindenképpen cseréltetném! Addig kérnék új telefont, amíg nem lesz egy hibátlan, ennyi pénzért ez nem elfogadható...

  • esfrost

    tag

    Én is gyorsan updateltem 6.1-re, de sajnos nem talál LTE hálózatot, pedig XIII. ker közepén vagyok kb...

Új hozzászólás Aktív témák