Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • rudi

    nagyúr

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    Jó, de ha a robot csinálja meg a terméket, akkor nem kap fizetést az ember. Ha meg nincs fizetés, akkor miből veszi meg a terméket, amit a robot legyártott? Ezért kell adó a robotra, az embernek meg alapfizetés. Hogy a pénz körforgalma ne rekedjen meg. A másik megoldás se jobb (sőt rosszabb), hogy a kézzel készített dolgokat brutális felárral lehessen árulni. Utóbbira sok-sok évvel ezelőtt Dániában láttam példát. Ikea ruháskosár 10 pénz, kézzel font ruháskosár 100 pénz. Az már mellékes, hogy ezt a kézzel font ruháskosarat erdénylen 1 pénzért árulták az út mentén.

    Resistance Is Futile. You will be assimilated!

  • [CsuCsu]

    őstag

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    Azert az kicsit mas jellegu volt. Egyebkent beloluk lettek a soforok, ugyanis a paraszt sajat maga hajtotta a kocsijat. A fizikai munka el fog tunni. Es az adoztatas sem lesz megoldas, ugyanis egy nagyon szeles reteg szamara minden felemelkedesi esely eltunik. Orvos, jogasz, mernok, menedzser maradnak, tobbi megy a levesbe. A Wall Streeten a bankok peldaul mar ket kezzel szorjak ki a tradereket, mivel az o helyuket mar aktivan veszi at a robot.

  • Feruendios

    aktív tag

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    Nekem úgy tünnik a KUKA gyárban már régóta robot gyártja a robotot.

    https://www.copybook.com/img/pib2190s43638/kuka-robotics-automated-systems.jpg

    Sajnos mar nincs magyar billentyuzetem :(

  • Because

    őstag

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    már volt nem egy cikk hasonló témában és rengetek hozzászólást vont maga után... a PH közönsége egy intellektuálisabb rétegből kerül ki aki nem is tudja igazán értelmezni ennek a veszélyét. egy iparvárosban élek, középfokú végzettséggel rendelkezek és érzem annak hatását amiről itt szó van. autóipar egy kézi sor 10 embernek ad munkát egy automata nekem mint gépbeállító és egy operátornak -> 8 emberre nincs szükség. vannak rétegek akiket nem tudsz átképezni, nem érdekli őket, a monotonitást szeretik, nem is akarnak gondolkodni, nem tudnak összetetten gondolkodni vagy a korukból adódóan már nem is lennének képesek új ismeretek elsajátítására és az 50 felettieknek is dolgozni kell.

  • Tigerclaw

    nagyúr

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    Nem hülyeség, hanem kényszer. Biztos hogy kénytelenek lesznek ezt meglépni, sőt ez talán csak a jéghegy csúcsa. Nem csodálkoznék, ha Kína lenne ez első aki ezt bevezetné.

    A problémásabb dolog, hogy mi alapján döntik el, hogy egy berendezés csak egy a termeléshez nélkülözhetetlen gép, vagy egy olyan gép (nevezhetjük robotnak is), ami csak azért lett beállítva, hogy élőmunkát váltson ki. Nagyon nehéz jogilag megfogni a dolgot. Egy órás kotró, ásó, markológép sokkal több ember munkáját váltja ki, mint egy hegesztőrobot, mégis csak az utóbbit adóztatnák.

    Lehetne mondani azt is, hogy a cég bevételét/nyereségét elosztják az alkalmazottak számával és bizonyos arány felett többet kell adózniuk, vagyis aki sokat termel, kevés munkaerővel az adózzon többet.

    A kormányok megoldásai mellett biztosan megjelennek majd fogyasztói csoportok, közösségi mozgalmak, akik a sok robotot használó cégek termékeinek, szolgáltatásainak bojkottálásra szólítják fel az embereket.

    Azt felesleges mantrázni, hogy a robotok tervezése, gyártása, üzemeltetése mennyi munkahelyet teremt, mert valószínűleg több tucat munkahely veszlik el, amíg 1 új teremtődik emiatt. Pont az az üzlet a "robotok" alkalmazásában, hogy nagyon megéri anyagilag.

    Az a baj a világgal, hogy a hülyék mindenben holtbiztosak, az okosak meg tele vannak kételyekkel.

  • #82729984

    törölt tag

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    Azért a te kommented hülyeség faktorban bőven veri a cikkét...

    Más cikkeknél ezt már alaposan kiveséztük, ez egy igen komoly probléma és nem lehet a múltbéli helyzethez hasonlítani.

    A múltban bejött egy új iparág ami felszivta a kieső munkásokat (szolgáltató ipar) illetve felfedeztünk néhány kontinenst ahová exportálódott a felesleg (lásd amerikai gyarmatosítása).

    Jelenleg semmi ilyen nincs, se új iparág ami felszivná a kieső munkásokat, se egy gyarmatosítandó bolygó...

    Ez a hozzáállás ami neked is van, csak kb. olyan mint a Titanic katasztrófája hogy hát végülis eddig megtelt az 5-ből 4 légkamra vizzel és csak kétharmadig süllyedt el a hajó, mi baj lehet ha megtelik az 5. is...

  • Angel1981

    veterán

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    "a robotot meg kell tervezni, legyártani, ehhez pedig még emberek kellenek" - csak sokkal kevesebb, mint amennyi ember munkáját az a bizonyos robot majd átveszi

    Aztán meg kell venni, ami után adózni kell,stb. - ez azonban sokkal kisebb kiadás, mint amennyi bért az adott robot majd megspórol a gyárnak - ez a fő ok, ami miatt alkalmazzák őket

    Vajon a lovaskocsi-hajtók is ennyit sírtak annak idején, amikor jöttek az autók? - a gőzkocsi korszak idején igen, komoly társadalmi ellentétek születtek, olvass csak utána. Az autó korszak hajnalán már nem, mert azokat sokkal könnyebb volt kezelni, mint a gőzautókat, így hamar át tudták magukat képezni gépjármű sofőrnek.
    És ha olvasol a sorok között, akkor rájössz, hogy a robotok az elkövetkezendő évtizedekben szakmák százait tehetik feleslegessé, ami bizony már valóban komoly gond - ha az autó anno feleslegessé tette volna a gyári munkásokat, cipészeket, szabókat, kőműveseket, stb. stb. az is komoly gond lett volna, de akkor nem erről volt szó.

  • azbest

    félisten

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    Vannak területek, amelyek sok embert tudnának foglalkoztatni. Viszont jellemzően nem a létminimum alatt élők és a segélyesek a fogyasztói. Mégpedig a szórakoztató és szolgáltatóiparban. Ezekben nem is feltétlen akarják az emberek, hogy robotok szolgálják ki őket, hanem élő embert szeretnének. De az ilyen igényhez pénz kell.

    A bibi, hogy a futószalagos melók főleg ott vannak, ahol az általános életszínvonal is alacsony. Szóval, ha csak simán kirúgják őket és jövedelem nélkül hagynak tömegeket, akkor az ottani gazdaság is hanyatlani kezd és függeni a külső megrendelőktől, akik a robotgyárat munkával látják el. Ez viszont nem tartható fenn örökké, mert éhséglázadáshoz vezet.

    Amit a buta pénzemberek hatékonyságnak hívnak az valójában arról szól, hogy a megtermelt értékből egyre kisebb részt fizetnek ki a munkásoknak. Persze nem a könyvelési trükkös érték, hanem a valós eladási és bekerülési költség különbségére gondolok. Ez nem fenntartható.

    (#13) smc
    én inkább úgy közelíteném ezt meg, hogy a mai jóléti világban a kotrógép munkáját emberrel kiváltani szinte kegyetlenség. Afrikában lehet még ma is dolgoztatnak embereket így és nem hiszem, hogy sokan cserélnének velük. Ahoz képest a futószalag melletti munka is álommeló.

    Szóval jó dolog szerintem, hogy bizonyos munkafajtákat gépekkel váltunk ki, de valahogy azt is meg kell oldani, hogy ne a munkanélküliek száma gyarapodjon ezzel. Ezt pedig az általános életszínvonal növelésével lehet megoldani, mivel a szolgáltatások igénybevételéhez pénz kell. A nyugati jóléti országoknak pedig éppen ez adja meg az élhetőségét. Ezért van, hogy mosogatásból is lehetséges olyan szinten élniük, amihez a robotoló országokban kemény munka kell.

    Igazából a legtöbb cikkben, amikor a munka értékét csűrik csavarják, ha kivesszük a ködösítést, meg a félremgyarázást, akkor azt kapjuk, hogy a jóléthez az kell, hogy legyen pénz az emberek zsebében, ami folyamatos körforgásban tud lenni és ez a körforgás az, ami a résztvevők munkájával megteremti a pénz értékét. Ahol nem hagynak pénzt az embereknél, ott nincs körforgás, hanem csak nyomor.

    Persze nem a robotot kéne adóztatni, hanem a cégek profitját, csak annyiféle adóoptimalizálási kiskapu van, hogy ott nem tudják megfogni. Ezért a gyártásnál próbálják. Bár az állami újraelosztás helyett jobb lett volna, ha a rendes fizetést adtak volna az embereknek, akkor képesek lennének maguktól is váltani az emberek. Viszont ahhoz már késő, így egy fajta alapjövedelem formájában lehet elejét venni a nyomornak. Viszont ez csak úgy működik, ha a dolgozóknak egyúttal előjogokat is adnak. Tetszik nem tetszik, társadalmilag hasznosabb a dolgozó, mint a csak fogyasztóként működő entitás.

    (#18) Béééla
    több milliárd embert érint a munkanélküliség, valahogy ezt kezelni kell. Ha nem akarsz háborút vagy mészárlást, akkor meg kell adni a lehetőséget az életben maradásra. Ellenben az valóban nem járható út, hogy korlátlanul élősködni lehessen a rendszeren. Több scifiben is vannak erre elképzelések, a másodrendű és korlátozott jogok tudhatják ösztönözni, hogy valaki akarjon dolgozni. Most sem egyenrangúak az emberek, csak most a vagyoni helyzet különbözteti meg őket.

    [ Szerkesztve ]

  • xmaas

    őstag

    válasz Dark Archon #1 üzenetére

    Mi lenne ha hagynank a francba ezt a lovaskocsi hasonlatot mert egyszeruen orbitalis baromsag . Amig egy kocsi kocsi marad vagy mozdony vagy akarmi egy ilyen robotot be lehet tanitani osszes munkara itt nem hogy csak egy fajta gyarbol vagy egy iparbol kuldik el az embereket hanem osszes gyarbol tetszik erteni a problemat?

    Es akkor mar mar ha ezen a "robot" vonalon maradunk meg onvezeto auto stb. tenyleg mindenki elvesziti a munkajat lesz egy "minimalis karbantarto brigad" meg programozok, IT fejlesztes ,ami lesz mennyi jo esetben 20-30% a nepessegnek joindulattal mondok ennyit plane hogy mindehol mindig csak a profitot akarjak novelni meg a koltsegkiadast/letszamot csokkenteni .

    Szoval a tobbi resze a nepssegnek mibol a fenebol fog megelni aki nem eleg "okos" nem eleg "kivanatos" a vallalatok szamara hogy munkahelyet adjanak neki amibol megtudja legalabb a napi kajat biztositani sajat reszere vagy a csalad reszere ? csinalunk majd szappant beloluk ?

    Egyertelmuen amit en most mondtam egyelore meg "koltoi" tulzas mert persze messze van de igenis ottvan a "fenyegetes" es mar mostantol mielott robbanasszeruen beindul a dolog es emberek kerulnek az utcara kell talalni ezekre a dolgokra megfelelo megoldast hogy emberi elet ne lassa a karat ennek a "fejlodesnek" mert lattunk eleg peldat abbol hogy mennyire levan szarva az emberi elet es egeszseg hat meg akkor ha meg olcso munkaerore sem lesz szukseguk a vallalatoknak akkor mi a fene lesz velunk ?

Új hozzászólás Aktív témák