Hirdetés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Dany007

    veterán

    válasz Flashget #50 üzenetére

    "nem hiszek a HDD és egyébb hasonló lemezekre való mentésben.."

    Ez nem hit kérdése. Annyi pénzért amennyiért te 3 különböző márkás DvD-re kiírod az anyagot annyiért simán lehet 2db jóminőségű HDD-t venni és arra archiválni plusz back-uppolni.

    Ez megint egyéni tapasztalat. Neked se nekem nincsenek konkrét statisztikai adataink.
    De én amióta az elmúlt 15 évben vinyót használtam egyetlen egy ment tönkre! Egy Maxtor 40GB-os amiről később kiderült, hogy szériahibás volt. Tehát nem maga a vinyó felépítése tehetett a hibáról.

    Ellenben amennyi CD-t és DvD-t írtam annak idején ~ 10 éve, azoknak most kb a 75%-át nem lehet beolvasni! És igen fénytől portól mentes környezetben tároltam őket. Karc se volt rajta.

    Úgyhogy hiába mondod a DvD-re írás drágább, kényelmetlenebb, lassabb, és semmivel sem biztonságosabb, mint egy HDD. Egy DvD is ugyanúgy kivan téve fizikai sérüléseknek, mint egy HDD. Mért szerinted egy DvD-n nem sérülhetnek fizikailag az adatok? Ne röhögtess már... :S Napon nem lehet hagyni...

    [ Szerkesztve ]

  • ledgeri

    nagyúr

    válasz Yodafon #52 üzenetére

    megmarad? :F

    // #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Raucher #48 üzenetére

    Látom, vagytok itt páran, akiknek még nem soha szállt el a vinyójuk rajta a fél [digitális] életükkel, és úgy osztjátok az észt a vinyóra archiválással kapcsolatban. Nekem már szállt bizony, és nem akkora vidámság...

    Az archiválás ma még igenis DVD-t jelent, vagy max egy olyan vinyót, amit csak akkor kapcsolsz be, amikor ráraksz dolgokat, de feltételezem, az ár/érték arányt hangoztató egyedek aktív drive-ra "mentenek". Vagy tévedek?

    Én meg még mindig (és szerintem még sokan mások) a lemezes installálgatásban + a lemezes archiválásban hiszek, hívjatok maradinak. :P

    Amúgy pont nemrégiben találkoztam ismerőssel, akinek 8-9 éve írtam ki cuccokat Verbatim Taiyo lemezre, és mondta, hogy még mindig hibátlanul játssza le a gépe. Nekem ez bőven elég. Ja, és anno NEC 2500-ás íróm volt (dual-layer-es firmware-rel okosítva :DDD), és utána még 2 Optiarc-ot vettem, utóbbi a mai napig szolgál - gond nélkül.

    De hogy a cikknél is maradjunk: nem értem, miért jó károgni, hogy "nem kár érte" meg "kinek kell még", amikor azt nem veszitek észre, hogy a kínálat szűkülésével csak az árak fognak emelkedni. Tudom-tudom, ez már sokakat nem érint. :)

    Amúgy meg lássam a kezeket, aki még emlékszik, hogy anno Sulinet programba bekerült egy Plextor DVD-író is! Ha jól emlékszem 104.000 Ft-ot kértek érte, amiből 60.000 Ft-ot lehetett visszaigényelni. :DDD

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • Dany007

    veterán

    válasz Vincent_ #55 üzenetére

    Ugyanmár ember :) Számolj utána kicsikét és ne legyél ennyire elfogult.
    DvD-re archiválni? 4,5GB-onként? Mégis mit kell neked archiválni? txt-ket? :)

    Ugyanolyan esély van egy DvD tönkremenetelére, mint egy HDD-ra. Semmi különbség nincs. HDD esetében a lemezeket egy fém burkolat védi, DvD-nél meg jobb esetben egy műanyag tok.

    Mint korábban írtam azért, mert Te úgy tapasztaltad, hogy a HDD-k többször halnak meg, mint a DvD attól az még nem lesz igaz! Nálam pl pont fordítva történt. Igen meghalt egy szériahibás vinyóm. De azóta egyetlen egy sem! Ellenben DvD-ből tucatszámra dobhattam ki az olvashatatlan példányokat!
    Ráadásul az írás macerás, a beolvasás kényelmetlen, a keresgélés időigényes ráadásul jóval drágább is, mint vinyóra archiválni!

    Igen vinyó esetében is kell egy back-up vinyó. És? DvD-nél korábban azt írtátok, hogy 3 különböző márjákúra kell backup-ot csinálni. Akkor megint csak az jön ki, hogy még két vinyóval is a HDD-s megoldás az olcsóbb.

    De mondok mást. Nálunk a cégnél 1 év alatt 1TB anyag keletkezik amit archiválni kell. Tessék akkor ezt írogasd ki 4,5GB-os DvD-kre. Cimkézd fel mindet, majd katalogizáld be őket a gépen. Aztán persze csinálj nekik egy szép nagy polcrendszert meg keress helyet. Mert ez kb 230 DvD lemezt fog jelenteni. Hajrá! :D
    És mi még csak egy kis cég vagyunk!

    Nekem itthon van kb. 1TB FullHD filmem, 90GB FullHD 3D-s filmem, 300GB sorozat, és 225GB SD vagy BD-rip filmem, plusz 120GB egyéb, vegyesen zene, képek, programok, játékok. Tessék, archiváld őket 4,5GB-os DvD-kre. Hajrá :D Ja igen és 3 különböző márkájúra légyszives. :U Ja és mindezt úgy, hogy kijöjjön 2db 20 ezer forintos HDD árából!

    [ Szerkesztve ]

  • Chp

    őstag

    válasz Vincent_ #55 üzenetére

    Respect to the maximum, ott a pont! :R

    (#56) Dany007 Kár ezellen ellenérvelni, hiába mondasz korrekt dolgokat, van akinek ez, van akinek az, nem érdemes győzködni, aki másképp látja a dolgokat, azt úgyse fogod megváltoztatni, ahogy engem se tudnál, mert Én is inkább a korongban hiszek. :K

    [ Szerkesztve ]

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Vincent_ #55 üzenetére

    Nekem szállt már el vinyó, de olvashatatlan floppyval meg DVD-vel, sőt, olvashatatlan mágneskazettával is találkoztam már. A redundáns adattárolás HDD-vel is megoldható, (RAID-del egyszerű) nemcsak optikai lemezekkel.

    x gon' give it to ya

  • #00137984

    törölt tag

    Amig lesznek még dobozos játékok, DVD filmek, audio cd-k, magazinokhoz Lemezmellékletek amik a tulajdonunkban vannak, addig ODD-re is igényt tartunk. Kivonta a Sony magát, ahogy a Samsung a HDD piacról, hogy az SSD-re koncentráljon. A Sony nyilván még BD-re fordít egy kis figyelmet... Nekem a DVD költséghatékonyabb volt régen, mint most a Blu-Ray formátum. Még mindig magas a BD irók, újraírható lemezek ára. Ezért váltottam a több TB-os HDD-k írányába. Nem digitalizálhatók le mindent, mert az sok idő és pénz. Maradnak igy eredetiben addig amig eltarthatóak. Egyszer majd eljőn az ideje, de remélem addigra 10 TB körüli adathordozók lesznek. :)

  • Dany007

    veterán

    válasz Chp #57 üzenetére

    De értsd már meg :D ez nem hit kérdése! Ez nem olyan, hogy létezik-e Isten vagy sem.
    Ezek tények! Itt nincs mit elhinni. Ez úgy van.

    De komolyan, te képes lennél nekiállni kiírogatni az én archívjaimat DvD-re? Vagy a céges archívokat?
    De felőlem mehet BD lemezre is. Most megnéztem árkép.hu-n 2.100 forint a legolcsóbb(!) 50GB-os BD lemez. Amiből olyan 40db kellene. Ami ~ 75-80 ezer forint.
    Ennek az árából minimum 3TB-ot kapsz vinyón, de ha jól veszed kijön belőle 6TB is!

    Meg azon is érdemes ám elgondolkodni, hogy nem véletlenül hanyatlik a piac. Miért? Mert az embereknek nincs rá szüksége, nem veszik. Ennyi.

    [ Szerkesztve ]

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Dany007 #56 üzenetére

    Ne túlozzunk itt kérem... Aki háromszorosan ír, annak semmi értelme.

    Kérdésedre a válasz (mármint hogy mi fér ki 4,5 Gigára):

    - személyes fényképek (igen, én nem fotózom 15 gigányit kirándulásonként). 1 lemezre ráfér kb. 1 év termése. Aki 15 gigát fotóz per alkalom (van ilyen ismerősöm) az meg hónapokig rá sem néz, utána meg napokig szemezgeti a fotókat. Megéri, valóban...

    - dokumentumok (word, excel, ppt, pdf-ek. Egyik sem foglal sok helyet.)

    - kedvenc zenék (nem az aktuális top 40, ami 2 és fél perc alatt letöltődik, köszönöm)

    Ezekre bőven elég 4,5 Giga.

    Amúgy nem egy vinyó elhalálozását értem meg a közvetlen környezetemben, de amikor ez megtörténik, és "repül minden" az mégis más, mint amikor kiírod a lemezt, lefuttatod az ellenőrzést (ugye?!), és kiderül, hogy hibás (irgum-burgum, írhatom ki újra a 60 Ft-os lemezre). Ezek után pedig évekig hibátlanul csücsül a helyén.

    Céges felhasználásnál, terrabájtokat nyilván megint csak butaság lemezre archiválni, de akkor ha ekkora májer vagy, gondolom a szalagos archiválás sem újdonság. Sokkal költség-hatékonyabb és gyorsabb, mint a lemezelés. De legyen igazad, ha van lehetőség még 1 HDD kezelésére, úgy az is megoldható, valóban. Viszont otthoni (!) felhasználásban mutass már nekem 100-ból csak 10 embert, aki tart otthon még egy HDD-t csak és kizárólag backup (tehát adat-duplikálás) céljára. Azért ilyen jól anyagilag nem állunk. A nagy többség legalábbis biztosan nem, a geek-eket meg ne vegyük ide. :(

    Amúgy meg backup-olásnál az átlag user nem a netről levarezolt HD-filmek elmentését hívja; azok - ahogy korábban Te magad is kifejtetted - később is elérhetőek, hanem a személyes adatok, dokumentumok elmentése lenne a lényeg. Arra pedig - tetszik ez Neked avagy nem - a DVD a mai napig megfelelő megoldás. Aki meg parás, az kiírja kétszer. Vagy háromszor. :P

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • saelin

    veterán

    Nekem nincs pcm, de bátyám notebook-jában van dvd meghajtó... nem láttam meg használni sem... Mint itt előttem mások is írták, ő is a linuxot pendrive-ról rakja fel. Filmet, zenéket meg miegymás külső hdd-re pokolja, ha valakinek kell valami csak elviszi és kész.

    De egy valamit nem tudom hogy fognak megoldani... pl a microsoft:
    Az ultrabookokban nincs optikaim. és az illető windowst szeretne rátenni (tegyük fel már kapni sem lehet a cd/dvd olvasót) a gépjére. Azt hogy? :-D
    Vagy az oprendszert egy usd kulcson kell majd megvenni? Ez a jövő?

    "It is only with heart that one can see rightly; what is essential is invisible to the eye."

  • Chp

    őstag

    válasz Dany007 #60 üzenetére

    Akkor is így van, ahogy mondom, vaze! ;] Sose mertem sok fontos dolgot tárolni a HDD-n! Majd esetleg ha SSD-m lesz, persze nem Intel. :DDD

    [ Szerkesztve ]

  • fordfairlane

    veterán

    válasz saelin #62 üzenetére

    Vagy az oprendszert egy usd kulcson kell majd megvenni? Ez a jövő?

    Lehet, hogy a jövőben lesznek "install kulcsok". Win7-et már én is USB kulcsról installálok (SSD-re, gyakorlatilag flashről flashre :) ), gyorsabb, mint a DVD-ről

    x gon' give it to ya

  • ledgeri

    nagyúr

    válasz Vincent_ #61 üzenetére

    Aki háromszorosan ír, annak semmi értelme. ezen elmosolyodtam.... :DDD

    (#56) Dany007ra (#61) Felhő alapján: Az utcsó bekezdésben felsoroltak neked 2 példányban vannak meg?

    (#62) saelin Mac Book Airhez így jött ki az új OS, de szerintem a jövő egy olyan telepíítő ami a gépeken van (Kvázi a bios vagy uefi), és netről rántja a kiválasztott OS tartalmat az esetleges boltban kapható Liszenkártya kifizetés után... vagy valami Í(legalábbis OS szinten...

    [ Szerkesztve ]

    // #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

  • Dany007

    veterán

    válasz Vincent_ #61 üzenetére

    Na itt jönnek ki a különbségek. A gyerekemről készült 10 perces kis Full HD videócska 500MB! Neked ez lehet nem fontos, de nekem - meg akinek gyereke van - igen. Innen már gondolhatod, hogy egy év alatt mennyi jött össze... sok.
    Aztán hogy ez mennyire fontos, had ne kelljen részleteznem... Az én gyerekkoromban még gagyi VHS minőségű felvételek készültek, az is kb 2x! Mert annyira kuriózum volt. Ráadásul most így ~ 20 év távlatából annyira leromlott a minősége, hogy gyakorlatilag nézhetetlen - meg eleve 320x240-es felbontásban rögzült anno... =/

    Vinyó elhalálozást én tényleg nem tapasztaltam. Nem azért mondom, hogy ellent mondjak neked :) De tényleg. Nekem egy vinyóm meghalt. Elismerem. De több nem.
    CD-DVD rengeteg!
    Amúgy ha nem kell DvD esetében backup, akkor vinyó esetében sem kell. Elég egy. Ha innen nézzük megintcsak sokkal egyszerűbb.

    Szóval teljesen mások az igények, így más a megoldásunk is. 10-20GB-ig jó lehet a DvD, bár én semmi érvet nem látok mellette. Nem biztonságosabb, mint a HDD - az én tapasztalataim szerint - lassabb is sokkal és fajlagosan(!) többe is kerül.

    A szalagos archiválás nálunk is felmerült a cégnél. De összességében hülyeség. Mert hiába olcsóbb, gyorsabb kompatibilitási gondok miatt nehézkesebb. Jelenleg egy NAS szerverre dolgozik mindenki. Így alapból el van mentve minden adat, függetlenül a saját géptől. Plusz ebben van egy raid tömb backup-nak. Tehát egyszerre készül a biztonsági másolat is. Teljesen tökéletes. 2x1TB-os vinyó még az árvíz előtt ~ 30 ezer forintért.

    De a cégnél mi is archiváltunk DvD-re... :) Van közel 1000 CD és DvD "gyűjteményünk". Mondanom se kell mekkora szívás, mert egy olyan 30-40%-a használhatatlan. Nem lehet beolvasni. Külön polcrendszereket kellett kiépíteni neki. Össze sem hasonlítható a mostani rendszerrel.

    Szóval továbbra sem látok semmilyen érvet a DvD mellett. A biztonsági részt nem tudod bizonyítani, ahogy én sem. Viszont a tapasztalataink ellentétesek. Más meg nincs.

    Amúgy nekem nincs is backup-om arról a sok cuccról, kivéve a fontos dolgokról. Mint a képek és videók. Ezekről van egy back-up egy külön fizikai meghajtón, plusz fent vannak egy cloud szerveren. Így az esély, hogy mind a három rendszer egyszerre pusztuljon meg gyakorlatilag nulla.
    De ezeket nem is lehetne tárolni másként a mennyiség miatt. Ha jön mondjuk egy rokon és megakarom neki mutogatni a képeket, nem fogok 10-15 DvD-ből kotorászni...
    Igazából azt vettem észre, hogy amióta nem használok DvD-t (5-7 éve) azóta sokkal gyakrabban nézem vissza a képeket, hallgatom meg a régi zenéket, nézem meg a videókat stb)

    @ledgeri: Itt a válasz! ^

    [ Szerkesztve ]

  • #00137984

    törölt tag

    válasz Vincent_ #61 üzenetére

    Igen nekem most a WD Green 2TB-os csak a másolatokat tartalmazza, és kezdek megint megtelni ( 4TB / 650 GB szabad tárhely). Nem biztam a tőbb éve LG DVD íróval megirt lemezeimben, igy az adatokat átmentettem vinyóra. :K Ezek viszonylag márkásabb lemezek voltak, nem egy ARITA meg ilyen 60ft-os lemezek, amik megírásuk után állásukban meghalodtak :W

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz ledgeri #65 üzenetére

    Persze, hogy nincs meg két példányban. Ahogy írtam csak a fontosabbak, de azok háromban.
    De még ha akarnék is minden filmemről két példányt, még akkoris olcsóbb(!), gyorsabb(!), kényelmesebb(!) lenne ha vennék egy másik vinyót backup-nak, mintha minden kiírogatnék BD lemezekre!

  • #00137984

    törölt tag

    válasz Dany007 #66 üzenetére

    Nem tudom, de én azért fontos családi dokumentumokat nem tárolnék felhő alapú tárhelyen. Az ingyenesek meg nem is adnak elég tárhelyet és biztonságot. A mai napig az egyik legbiztonságosabb adattárolásnak a mágnes szallagos szervereket tartják. Több állami közhivatal és cégek is használják, de otthoni használatra drága lenne és lassú a hozzáférése. Bakelitre és VHS kazettákra is probálkoztak digitális rögzítéssel (JVC). Én találkoztam VHS kazettára rögzített audio cd-vel, de egyik sem terjedt el a DVD megjelenése miatt.

    [ Szerkesztve ]

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Dany007 #68 üzenetére

    FullHD-videókat lefoganék, hogy nem felhőben tárolsz, vagy pedig nem ingyen, hanem komoly havidíjért. Annak feltöltögetése is felér egy dvd-írással sebességben. :) Ekkora fájlok duplikálását is megnézném külön HDD-n (azért ez így már megint nem lesz olcsó), ráadásul nem is jó, ha egyszerre megy a másik HDD-vel mert pl. táp-hibánál, villámcsapásnál, etc. mindkét egység együtt füstöl. És akkor annyi a költséghatékony backup-rendszernek! :)

    Verbatim-ban még nem csalódtam ITmedia-ban 60-néhány forinttól van hengerben, de aki tutira megy, az +-osat vesz (már ha érdekli a +/- közötti különbség) 70 Ft-ért. Benne még nem csalódtam, ha mégis rossz lenne a lemez alapanyaga (20-30 lemezenként egyszer), azt ellenőrzéskor egyből kidobja a gép, és újraírom. Ennek a ktg-e 0-hoz konvergál.

    1 szó mint száz: Hazulra nagy file-okhoz (megalapozott igény mögé) NAS a nyerő (bár szerintem még mindig nehezen nevezhető olcsónak egy komplett rendszer + a későbbi fogyasztás), az átlag-user meg hadd használjon már DVD-t írásra/olvasásra. :DDD

    Peace mindenkibe! :)

    [ Szerkesztve ]

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • Raucher

    tag

    válasz Vincent_ #55 üzenetére

    Látom, vagytok itt páran, akiknek még nem soha szállt el a vinyójuk rajta a fél [digitális] életükkel..

    Dehogy nem előfordult. Egy Maxtor adta be a kulcsot tökéletes SMART jelentés mellett. Kiszállt a füst.
    De:
    Az első CD íróm TEAC volt. Meghalt mert szeretet. Pontosabban leutánozta a modern kor szellemét, nem írt és nem olvasott. Utána 2 no name. Átlag 18 hónap. Az írott médiát nem olvassák. Utána egy NEC (Optiarc), ami a préselt lemezeket nem hajlandó olvasni. (Ezzel unicum lett, mert a többiek az írottal nem boldogultak idővel.
    Most egy USB Samsung áll szolgálatban. De alig használom.

    A lemezekről jobb nem beszélni. Utoljára egy Verbatim szívatott meg. Három nap után már csak részlegesen lehetett olvasni. Ekkor szakadt meg végleg a barátság az optikai adattárolókkal. Amikor a DC minősége csapott át szabadesésbe, azt monták, majd a DVD. Amikor a DVD-+R, akkor a DVD-RAM. A DVD-RAM megér egy külön misét, mert a 3 éves bontatlan lemezt már nem ismerte fel az író. Aki ezek után nekem azt állítja, hogy az optikai tárolás megbízható, az nem tudja mit beszél, vagy szándékosan hazudik.

    Nem akarok senkit megsérteni. De aki azt mondja, hogy három példányban, eltérő gyártmányú lemezre kell menteni, az nem azért használja, mert bízik benne. Egyszerűen nem mer váltani.

    A saját fotók megvannak SD kártyán és merevlemezes mentésen. A többi anyag merevlemezeken, kettő példányban. Igen, a merevlemezek csak a mentés vagy visszatöltés idejére vannak géphez kötve.
    (Az adattárolás leghatékonyabb eszköze ma is a mágnesszalagos streamer lenne. Sajnos a megfizethetetlenség határát ütik felülről ezek az eszközök.)

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • Dany007

    veterán

    válasz Vincent_ #70 üzenetére

    De cloudban tárolom. 50GB-ot kaptam ingyen csak azért mert LG telefonom van... Amúgy az LG p500 kb 5.000 forintos kategória... :U

    És a két HDD-t nem úgy értettem, hogy folyamatosan megy mind a kettő. Az egyik külső vinyóként funkcionál. Az a back-up. Azon vannak a képek a videók, persze a full hd filmek nem.

    Egyébként a felhőben én sem bízok. De a családi fényképekben nincs semmi olyan amit ne láthatna bárki. Plusz mivel ezek a fontos állományok 3x-osan biztosítottak így nem hiszem, hogy probléma lesz. Egyszerre mind a három csak nem hal meg. Ha meg igen akkor ott egye meg a fene.

    Tehát ha a villám belecsap a gépbe akkor a szekrényben tárolt HDD-n még mindig ott van minden adat amiről csak backupot csináltam. :P

    De nem látom előnyét a DvD-nek a HDD-vel szemben. Érted? Ez a bajom. :) Azonkívül, hogy ti szeretitek meg minden... Okés.

    @Zsébernardo:

    Ugyanezt írom neked is. Családi fotókért, videókért nem fogok szalagos rendszert beszerezni és üzemeltetni. :) Annyit nem ér az egész... Kb egy éve vettem 15k-ért 1,5 TB-os vinyót. Ha annyira akarnám backupolni a rendszert vennék még kettőt. És akkor cloud se kellene. Így se kell, de ha már ingyen van 50GB akkor mért ne használjam ki? :)

  • #00137984

    törölt tag

    Nekem is Sony Optiarc DVD van a gépben. Egyszer frissitettem (AD7245_GEN_104_Official_Updater) mikor megvettem, azóta nem zavar, hogy ott van. Ritkán, de használom, ahogy az asztali PIONEER DV-696 AV DVD lejátszómat, amit szintén upgradeltem. Lehet venni kéne mégegy Optiarc-ot, amig ilyen alacsonyan van az ára.

    [ Szerkesztve ]

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Raucher #71 üzenetére

    "Aki ezek után nekem azt állítja, hogy az optikai tárolás megbízható, az nem tudja mit beszél, vagy szándékosan hazudik."

    Nem azt mondtuk, hogy megbízható, hanem azt, hogy elégséges, az olvasó pedig - az átlag user számára - továbbra is szükséges.

    Megbocsáss, de nekem sántít a DVD-írással kapcsolatos történeted. Valószínűleg hardveres hiba (túlfesz? noname-tápok produkálták az ingadozó feszt), olcsó lemez (Arita és társai) és/vagy túl gyors írás (IDE csatin nem volt illendő írás alatt mást is csinálni 'hála' a lassú HDD-nek). A HDD-d elhalálozása sem lehetett "véletlen egybeesés". Ha az ember utána olvasott kicsit, körültekintően vásárolt (gépet, írót, lemezt), és türelmes is volt, úgy tudott jó minőségben archiválni. Erre én vagyok az élő példa, de anno pl. nagy megelégedéssel olvastam még a PCGuruban PPéter írásait erről [mond ez még valakinek valamit?]. Persze akkor is tele voltak már a fórumok a rosszul megírt lemezes panaszkodóktól, aztán előbb-utóbb kiderültek a (user) hibák. Persze lehet, hogy Te vagy a kivétel, és a Sors összeesküdött ellened! :DDD

    És még egyszer (utoljára?):

    Nem azt állítom/juk, hogy képtelenség lemez nélkül meglenni, mert erre Ti vagytok az élő ellenpélda. Csak azt állítom, hogy a többség még mindig könnyebben/kényelmesebben elvan lemezezéssel, és/vagy nem akarna erre újabb tízezreket költeni (második HDD/NAS/SD-kártya). Oprendszert is köszönjük, de szeretünk lemezről feltolni (én meg USB-installálóval szívtam sokat [igen, átolvastam több leírást, köszönöm]). Ez van, nem vagyunk egyformák. :)

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • horush

    addikt

    válasz #00137984 #59 üzenetére

    "Amig lesznek még dobozos játékok, DVD filmek, audio cd-k, magazinokhoz Lemezmellékletek amik a tulajdonunkban vannak, addig ODD-re is igényt tartunk."

    Én nem. Mire való az internet? Nyugodtan kilehet adni kézzel fogható dobozban is egy linket + egy kódot, amik segítségével letölthető az internetről az adott játék. Inkább legyen minden háztartásban elérhető legalább 100mbps letöltési sebességű internet, normális áron.

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Vincent_ #74 üzenetére

    Továbbra sem értek veled egyet. :( De nem azért mert kötekedni akarok, hanem mert néhány ponton önellentmondást vélek felfedezni az érvelésedben.

    Azt írod, hogy:

    "Nem azt mondtuk, hogy megbízható, hanem azt, hogy elégséges, az olvasó pedig - az átlag user számára - továbbra is szükséges."

    Ha nem kifejezetten megbírható, mondjuk csak annyira, mint egy HDD, akkor miben jobb nála?

    "Valószínűleg hardveres hiba (túlfesz? noname-tápok produkálták az ingadozó feszt), olcsó lemez (Arita és társai) és/vagy túl gyors írás "

    Épp az előbb pár hsz-szel utaltál rá, hogy ha nem sikeres az írás akkor csak fogsz egy másik 60 forintos lemezt és kiírod újra... :U Egyik hsz-ben az olcsó lemezzel érveltél, a mostaniban meg az olcsó lemez ellen.

    "Ha az ember utána olvasott kicsit, körültekintően vásárolt (gépet, írót, lemezt), és türelmes is volt, úgy tudott jó minőségben archiválni. ....
    Csak azt állítom, hogy a többség még mindig könnyebben/kényelmesebben elvan lemezezéssel..."

    Namármost a többség pont, hogy nem vásárol körültekintően és nem türelmes. Nem gondolod, hogy amikor 32x40x-esen lehet írni, majd a többség pont 2-4x-esen fogja megírni a cuccait mert az úgy biztosabb... :)
    Szóval egyik részben leírod, hogy a CD - DvD olvasási hibákat a nem megfelelő írás okozza a másikban pedig azt, hogy az átlagjúzernek ez mennyire jó - mármint maga a DvD archiválás. Holott tudjuk jól, hogy az átlag júzer pont le...rja hogy 60 forintos gagyi DvD-t vegyen-e vagy 200 forintosat, ahogy azt is le...rja, hogy 32 vagy 4x-esen írja. Nyilván az átlag a gyorsabbat fogja választani.

    De abban kiegyezhetünk, hogy olyan minimális mennyiségű anyagot, mint amit korábban felsoroltál kilehet írni DvD-re is. Valóban. De azt továbbra sem értem, hogy mi értelme? Miért jobb, mint a HDD / memóriakártya / pendrive stb...

  • Ulyxes

    csendes tag

    Halleluja! :C
    Személyes tapasztalatom az, hogy a sony képtelen volt megfizethető áron megbízható optikai meghajtókat gyártani. Az optiarc éráról ne is beszéljünk... a munkahelyemen kb 15 számítógépben van optiarc meghajtó szerelve és kivétel nélkül mindegyik problémás.

    Már régebb elterjedt nálunk egy általános válasz a "Milyen DVD írót vásároljak?" c. kérdésre: Mind 1, csak épp sony-t ne!

    Nem kár értük...

    [ Szerkesztve ]

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Dany007 #76 üzenetére

    Nem tudom, Te mennyiért veszel lemezeket. Este még elszállt az előző kommentem, amiben itmedia-s lemezeket linkeltem: 60 Ft a mínuszos hengeres Verbatim, 70 Ft a pluszos. Továbbra is állítom, hogy ha 4/8-szoroson írsz, mellette mondjuk nem videót kódolsz, és a végén még 1-2 percben hagyod lefutni az ellenőrzést, akkor nem lehet nagy baj.

    A Te önellentmondása (500+ megás HD videók felhőbe "archiválása") is ott maradt. Nekem pl. ~150 kb/sec a feltöltésem, átlagos neteléréssel. Így azért kemény dió egy ilyen feltöltés. ;)

    Parttalan a vitánk. Egy jó barátom notijából szállt el a merevlemez, rajta másfél év fénykép-gyűjteménye (járja a világot). A végén már a Kürthöz vitte volna, hátha visszanyerhetőek a személyes adatai. Notebook-ban pedig márpedig még egy (belső) HDD megoldása nem fog menni, a külső HDD pedig még mindig drága.

    Ja, és próbálj elmagyarázni egy átlag-usernek egy NAS-telepítést/fenntartást. Szerintem nem fog menni.

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • Dany007

    veterán

    válasz Vincent_ #78 üzenetére

    "a mínuszos hengeres Verbatim, 70 Ft a pluszos."

    Te hengerben tartod a DvD-ket? : o Na azt ne mond, hogy az úgy biztonságos. Úgy gondoltam minimum, hogy külön tokban mindet!
    Amúgy én semennyiért sem veszek lemezeket már minimum 6-7 éve.

    "Továbbra is állítom, hogy ha 4/8-szoroson írsz, mellette mondjuk nem videót kódolsz, és a végén még 1-2 percben hagyod lefutni az ellenőrzést, akkor nem lehet nagy baj."

    Én ezt elhiszem, de az átlagjúzer le...rja! Nem fogja 4x-esen megírni meg k...va sok idő. Nem foglalkoznak ilyenekkel. Épp ezért nem jó megoldás átlag júzernek.

    "A Te önellentmondása (500+ megás HD videók felhőbe "archiválása") is ott maradt. Nekem pl. ~150 kb/sec a feltöltésem, átlagos neteléréssel. Így azért kemény dió egy ilyen feltöltés. ;)"

    Ez nem önellentmondás. :) Azért mert neked lassú neted van másnak még lehet normális sebességű. De mielőtt azt hinnéd, nekem is a legolcsóbb digi netem van 20/10Mbit / sec. Bőven elég nekem ez a 10Bbit feltöltés bármire! És igen, mellette akár még kódolhatok is :D Akkoris feltölti.

    "Notebook-ban pedig márpedig még egy (belső) HDD megoldása nem fog menni, a külső HDD pedig még mindig drága."

    De miért drága? Akkor hogyan archiválod ki a teljes HDD méretű anyagokat? Neharagudj, de akinek 1,5 évnyi képanyagot meg kell őrizni, járja a világot - tehát van pénze(!) - annak nehogymár egy plusz HDD olyan sokba kerüljön?! USB-vel vagy eSata-val könnyedén laptophoz is lehet kapcsolni. És két kattintás és megvan a backup.

    Épp azt magyarázom, hogy fajlagosan GB/ forint sokkal olcsóbb egy HDD, még így is, hogy most nagyon magasak az árak.
    És nem, nem vennék hengeres DvD-t 70 forintért Szlovákiából behozatva, semmi pénzért! :D Annál még én is többre tartom a DvD-t, minthogy 70 forintosra írjak.
    Árkép.hu-n egy TDK keménytokos DvD lemez 150 forint / db! Szintén árgép.hu-n Segate / samsung HDD 1TB-os 20.000 forint.

    Akkor számoljuk ki, mennyibe is kerül 1GB adat tárolása? DVD esetében 32 Forintba kerül 1GB. HDD esetében pedig 20 Forintba! Ez másfélszer olcsóbb! Ráadásul nincs benne a macera amíg kiírod. Mert ugye az idő pénz! Annak aki dolgozik és családja van annak méginkább!

    "Ja, és próbálj elmagyarázni egy átlag-usernek egy NAS-telepítést/fenntartást. Szerintem nem fog menni."

    NAS-t lehet venni készen. Csak be kell dugni és megy. De otthonra szerintem se kell NAS. De ha már itt tartunk magyarázd el ugyanilyen alapon a mezei júzernek, hogy miként vegyen 5ks DvD írót meg márkás lemezt meg írja ki csak 4x-esen stb...

    [ Szerkesztve ]

  • Dany007

    veterán

    válasz Vincent_ #78 üzenetére

    Egyébként HDD esetében léteznek felügyelő, monitorozó progik. Amikkel folyamatosan figyelni lehet a HDD aktuális hozzávetőleges állapotát. Jó, tudom, hogy ezek sem tökéletesek. De legalább van valami. Ellenben a polcon tárold DvD-k állapotát sehogy se tudod ellenőrizni, csak ha kipróbálod őket egyenként.

  • Raucher

    tag

    válasz Vincent_ #74 üzenetére

    (túlfesz? noname-tápok produkálták az ingadozó feszt)
    Az utolsó táp Cooler Master iGreen Proower 500W. Az író NEC AD7173S
    Azt sem lehet mondani, hogy a régi táp leharcolta az írót, mert csomagban jöttek.

    olcsó lemez (Arita és társai) és/vagy túl gyors írás. A legkevésbé márkás a Tevion volt, az írás sebessége meg a legalacsonyabb.

    (IDE csatin nem volt illendő írás alatt mást is csinálni 'hála' a lassú HDD-nek)
    Amíg nem ürül ki az író puffere, addig nincs gond. A nagyon régi írók esetében nem létezett védelem a kiürülés ellen. Egyszerűen kiadta a félig megírt lemezt az eszköz. Nagy öröm volt, mert a lemezek még nagyon drágák voltak.

    Persze akkor is tele voltak már a fórumok a rosszul megírt lemezes panaszkodóktól, aztán előbb-utóbb kiderültek a (user) hibák. Persze lehet, hogy Te vagy a kivétel, és a Sors összeesküdött ellened!

    A cinizmustól eltekintve próbálok válaszolni.
    Az a technológia amelyik bonyolult és nagy odafigyelést kíván a felhasználótól, halálra van ítélve. (Egyetlen kivételt a rituálét kedvelők tábora jelenti.) Normálisan megírni 2-3 lemezt, elég szép időt vesz igénybe. Évente ellenőrizni a lemezeket, és pótolni a kieső példányokat szép feladat.

    Csak azt állítom, hogy a többség még mindig könnyebben/kényelmesebben elvan lemezezéssel, és/vagy nem akarna erre újabb tízezreket költeni (második HDD/NAS/SD-kártya).

    Attól eltekintve, hogy már nem a többség - mert hír is arról szól, hogy a csökkenő eladások okán szüntetik be a gyártást - de használjátok egészséggel az optikai tárolás eszközeit.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • Adler

    aktív tag

    válasz Dany007 #56 üzenetére

    Ha nagyon archiválni akar valaki az nem HDD-re készíti, hanem DAT kazettára. Mai napig a legjobb, cserébe nagyon drága és lassú. Otthoni használatra nem biztos, hogy kifizetődő! :DD

    Nikon D40 kit/D90 +18-70mm AF-S IF + 70-300mm ED AF + SB-900 + MB-D80; ASUS Crosshair V Formula + AMD FX-8150 + ASUS GTX660 + Kingston DDR3 KHX1600C9D3K2/8G

  • Dany007

    veterán

    válasz Adler #82 üzenetére

    "Mai napig a legjobb, cserébe nagyon drága és lassú. Otthoni használatra nem biztos, hogy kifizetődő! :DD"

    Akkor miről beszélünk? :DD

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Vincent_ #78 üzenetére

    Vöröslézeres DVD-t a kis kapacitás miatt már senkinek nem ajánlanék, ráadásul a kéklézeresek állítólag tartósabbak. ok, nem olcsó a hdd. De inkább egy 100db-os henger dvd-dl (neadjisten 200db vastagtokos 4,5gb dvd) lemezzel szaladgálsz, vagy egy 2,5"-os 1 terás mobilvinyóval? (aminek a fontosabb tartalmáról van backup a fiókban lapuló 3 terás külső vinyón)

    Tény, kicsit drágább, de
    1: még 3,5"-os backupvinyóval együtt is kevesebb helyet foglal
    2: 100x gyorsabban megtalálsz valamit.

    Ha meg valaki fél, h véletlen/egy rossz pillanatban formázná+felülírná a tartalmat, és odd-t akar, akkor könyörgöm legalább 1 picit haladjon a korral és vegye meg azt az évi 5db bluray lemezt, amire szüksége van. Masszív 2000Ft-os kiadás lesz, amitől még a MOL is csődbe menne...

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • negyedes

    addikt

    Szep lassan eltunnek ezek is mint a floppik. Az ujonnan vasarolt notimban sincs iro, ez volt az egyik kriterium vasarlaskor. Nem sokara beszerzek gey bolcsot a hddnek es egy kulso olvasot, ha neadj isten valaki ilyennel talalna meg.

    Amugy a lemezes zene es videokrol: ha mar audio cd-et veszek, akkor mar legyen hozza egy normalis hi-fi. nem, nem az ilyenekre gondolok:[link]

    Három dolog biztos az életben: az adó, a halál és az adatvesztés. - Baráth Gábor

  • válasz Flashget #50 üzenetére

    "fizikailag sérülhetnek és annyi az adatoknak is. volt akinek fél évig pihent a vinyó a polcon és eltüntek az adatai...kis utánajárás után kiderült mert nem történt semmilyen írás a HDD-re."
    Bármi! Mondom bármi sérülhet fizikailag. Még egy porszem is. A dvd-den ugyanúgy átmehet a tűzoltó zenekar mint a wincsin. Ráadásul nem értem mi ez a fél évig nem nyúlok hozzá marhaság? Ilyen van? Van, hogy évekig nem vagyok itthon, de a wincsin minden a régi miután bekapcsolom a masinát. Voltak nemrég 10éve eltett 80mb-os winyóim amiken rajta volt a 10 éve rámásolt holmik ata meg nem kapott áramot a kicsike. Nem SSD-ről hanem HDD-ről beszélünk.
    Én úgy csináltam eddig, hogy volt két 160-as winyóm azokon tároltam a fontos anyagaimat. Mind kettőn ugyanazt. Ennél mehet biztosabbra is az ember, de a DVD szerintem nem biztonságosabb ennél. Ellenben a dupla wincsi még mindig olcsóbb megoldás mint a korong.
    Barátnőm lemezeinek nagy része most kezd "elrákosodni"... alig győztem menteni a dolgait, volt is aminek annyi volt. Nálam sem a mágnes szalag, sem a lézeres megoldások nem számítanak maradandó archiválásnak. Ha nagyon maximalisták szeretnénk lenni akkor marad az LP és a lyukkártya ;] de nekem megteszi egy duplawincsi jég nélkül.

    Ettől függetlenül, használok RW cd-t, pl oprendszer telepítőnek, vagy a múltkor kellett használonm az RW-dvd-t mert azt mondták, hogy a gép aminél ülök "pendrive gyilkos", nem volt kedvem kipróbálni, hogy igaz-e, kiírtam az anyagot amire szükségem volt. De évente ha 5-10 cd/dvd-t megírok...

    re: (#78) Felhő
    nézd milyen drága az 1 terás külső wincsi: usb3 30pénz; usb2 27pénz
    esetleg ha az ember szeret legozni akkor: wincsi 20pénz + dokkoló usb2 4pénz; usb3 6pénz vagy esata 8pénz

    [ Szerkesztve ]

    Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

  • Dany007

    veterán

    Azt is érdemes megjegyezni, hogy a DvD lemez sikere a PC szegmensben nagyban köszönhető volt a tárolókapacitásának.

    Ugye amikor a DvD piacra került a 2000-es évek elején a HDD-k tárolókapacitása átlagban olyan 6 és 10GB körül mozgott, de lehet sokat mondok. Annyi biztos, hogy nekem akkoriban egy 6,4GB-os Quantum fireball vinyóm volt. Osztálytárs akkor vett méregdrágán egy 10,2GB-os vinyót. És mi nem értettük minek neki ekkora? :U
    És ekkoriban kezdett elérhető lenni a DvD lemez is a maga 4,7GB-os tárolókapacitásával.

    Emlékszem rá a srácokkal elvoltunk hűlve, hogy pár DvD lemezre kifér majd a teljes vinyónk tartalma! :) Ergo nem nagyon volt alternatívája annak idején a DvD lemeznek.

    És mi van most? Manapság épp a BD lemez van elterjedőben. Igaz már évek óta "elterjedőben" van. Egy oldalasan 25GB-ot lehet rá írni. Egy mai átlagos vinyó pedig ~ 1000GB-os. Tehát amíg annak idején a DvD elterjedésekkor a kettő között alig volt 3x-os különbség az átlagos HDD-k és DvD között, addig ma egy átlagos HDD és egy alap BD lemez tárolási kapacitása között 40-szeres különbség van! Ez hatalmas különbség! De ma már egy pár centiméteres memóriakártyán több adat fér el, mint egy mezei BD lemezen (25GB-oson).

    Ráadásul az előző hsz-ekben végső soron arra jutottunk, hogy a mezei egyszer kiírt DvD lemez nem nyújt különösebb biztonságot. Legalábbis nem jeleskedik ezen a területen. Ráadásul a kiírás macerás és roppant időigényes (HDD-re másoláshoz képest). Plusz drága, és az adatok visszaolvasása szintén időigényes és nem kényelmes. Akkor hol vannak az előnyei?

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dany007 #87 üzenetére

    Azért 2000-ben még az átlagusernek nemigen volt DVD-írója, de abban igazad van, h akkoriban a winyók kb 2DVD-nyi kapacitással bírtak. A DVD masszívan a leggazdaságosabb megoldás volt, a Ft/GB versenyben, még talán 2005/6 táján is a 5x-ös előnye volt a dvd-knek.

    Megaztán az nem túl sok logisztikai előny, hogy egy hdd-n pl 10-20DVD-nyi infót tárolsz/rendszerezel. De ma egy 2terás mobilwinyóra kb 4-500 DVD anyaga fér rá! És akkor a fajlagosan legdrágább, extra kapacitású+hordozhatóságú változatot néztem. Nem mellesleg 400DVD alsóhangon 24eFt-ba + egy külső író 10eFt-ba kerül és kb 70 óráig tart csak megírni - és akkor mindent alábecsültem. Ráadásul még ha hengerben is tárolja az ember kb 3-4 kiló és egy kisebb polc felét elfoglalja.

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Dany007 #87 üzenetére

    Értek én mindent, nem engem kell meggyőzni semmiről...

    Csak ez a [figyelem, túlzok!] "lőjünk a Dunába mindenkit, akinek DVD író/olvasó van a gépében" szintű duma irritált nagyon, elnézést mindenkitől, akit bánthattam a soraimmal. De az, hogy nem fog még évekig eltűnni DVD-formátum viszont egy tény, de ne hülyézzünk már itt le orrba-szájba mindenkit, aki nem rohan második vinyó (akár külső is) után csak azért, mert a lemezre írás már nem 'trendi'. Ne csak 'write-only' módban gondoljunk a lemezre, hanem olvasásra való felhasználásban is.

    Szlovák lemez ügyében nem nyilatkoznék. Az, hogy nem vagyok hajlandó sarcot fizetni az Art***jussnak a rádióban játszott magyar előadók havi támogatásáért, az hadd legyen az én döntésem. Elég hosszú időt töltöttem a Verbatimot hazánkba egyedüliként importáló cégnél, hogy lássam, mennyi a tényleges ára egy ilyen lemeznek. És az bizony nem 150 Ft. És így meg a Ft/GB arány is jó, de nem szabad több-száz gigára vetítve hasonlítgatni (ahogy írtam, az átlag user nem dolgozik ekkora fájl-okkal).

    Hengeres tárolásnak nem látom nagyobb hátrányát, volt, hogy tokban tartott olcsó lemez simán tönkrement.

    Másik kolléga sorozatos hardver-hibái miatt meg aztán már tényleg ne okoljunk egy technológiát úgy teljességében. :)

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz benedekco #86 üzenetére

    Köszi, én most mégsem adnék 30k-t "backup" célra. De mondom, ez én vagyok!

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • Dany007

    veterán

    válasz Vincent_ #89 üzenetére

    Én nem hülyéztem le senkit.
    Az első hsz-ek között egyik fórumtárs megemlítette, hogy lehet ő "maradi" a DvD-s archiválások kapcsán. Én meg helyeseltem, hogy igen szerintem is az.

    Ami meg engem irritál, hogy úgy állítjátok be a DvD-s archiválást mint ami minden mezei júzernek tökéletes megoldása. Pedig nem az. Van már olcsóbb, gyorsabb, kényelmesebb megoldás is. Engem csak ez az egy zavart.

    Plusz érdemi előnyét a HDD-vel szemben továbbra sem látom. Az rendben van, hogy drágább egy 20k-s terabájtos vinyó, mint 2db DvD. És nyilván akinek nincs sok adata annak jobban hangzik a DvD. Na de ehhez hozzá kell venni az író árát is. Amiből ugye nem illik a leggagyibbat megvenni. De nem is ez a lényeg, hanem az, hogy mégha nincs is akkora mennyiségű adata az illetőnek a vásárolt HDD kapacitása bőven elég lesz legalább későbbre! Hosszútávra. De ha ez se tetszik lehet venni kisebb HDD-t jóval olcsóbban. Akár használtan is. Mint mondtam nekem az elmúlt 15 évben egyetlen egy darab HDD adta meg magát. Pedig volt már egy pár... Sőt itt a cégnél is egyetlen egyszer volt vinyóelszállás. Ellenben a korábban kiírt CD-k DvD-k ~ 40%-a mára már olvashatatlan (itt most közel 1000db korongról van szó).
    Ha megnézed a hardveraprót akkor láthatod, hogy egy 300GB-os vinyót már megkapsz 4.000 forintért (90%/100%! állapotban). És nem kell hozzá író se! :) De ha félsz, hogy tönkremegy akkor max veszel mégegyet backup-nak és még mindig nem tartasz 30 ezer forintnál, még tíznél se.

    Szóval tényleg csak az zavar, hogy a DvD-t favorizáljátok miközben egyetlen egy érdemi előnyt nem tudtatok felmutatni mellette. De még ez is magánügy, csak akkor ne legyen kijelentve, hogy a DvD a legjobb megoldás az átlagfelhasználó számára, mert egyértelműen nem az.

    [ Szerkesztve ]

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Vincent_ #90 üzenetére

    Backupolni - ha fontos adatokról van szó, megoldástól függetlenül érdemes. Ha csak a költségvonalat nézed, akkor így a DVD-nek talán vmivel nagyobb az előnye: 1. tuti nem törlöd/formázod le, 2. ha egyszeres tárolásnál kb 10eFt-ot nyersz TB-onként, akkor kétszeresnél 20eFt a megtakarítás.

    Az, hogy kinek hol húzódik a határ az optikai és mágneses adattárolás között, egyéni - attól függ, mit/mennyit ment az ember, akar-e utólag belenyúlni - vagy éppen védeni akarja bármiféle belepiszkálás ellen. Ill. ott a büdzsé, bár ha elmúlik az árvizes HDD-árhullám, ez nem lesz téma.

    Nekem olvasóegységem valszleg 20 év múlva is lesz - ha a dvd-im bírják addig (eddig hálistennek csak 1db pusztult meg kb 300-ból 6év alatt), de újakat 10db bluray kivételével (ajándékba kaptam az üres lemezeket, csak íróm nincs...) nem fogok írni.

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • t72killer

    titán

    LOGOUT blog

    válasz Dany007 #91 üzenetére

    Biztos nem ilyenre dolgoztatok:)) Előző melóhelyemen írtak ennek a dvd-tesójára, szép darab. Csak ilyen árak mellett már tényleg érdemesebb 2-4-6db usb winyót venni és évente letesztelni őket.

    1db-ot lehet veszek, egy "fiatalkori" fotósportfólió kimentésére:))

    [ Szerkesztve ]

    30€ Meta store bónusz Quest headset aktiváláshoz, keress priviben :)

  • ledgeri

    nagyúr

    válasz Dany007 #66 üzenetére

    :R

    (#88) t72killer plusz 1szer megírtad a dvd-r-et, és úgy marad, vagy neccesen dvd-rw-t többször ami koros...., míg egy vinyó szabadabban átírható

    // #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

  • Raucher

    tag

    válasz Vincent_ #90 üzenetére

    Köszi, én most mégsem adnék 30k-t "backup" célra.

    Kezdem érteni. A megőrzésre szánt anyagok mennyiségétől függ a dolog.
    Ha (nagyon) csekély az összesített méret, akkor sima ügy DVD-s mentés.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • Vladi

    nagyúr

    válasz Dany007 #5 üzenetére

    Csak lg van. :DD

    más: várható volt, nem nagyon használom már én sem. mobil gépekbe megszerintem már nagoyn régóta felesleges, csak plusz súly, fogyasztás, hely. :U

    Nem félünk! Nem félünk! Itthon vagyunk e földön. Nem félünk! Nem félünk! Ez nem maradhat börtön!

  • válasz Vincent_ #90 üzenetére

    "Egy jó barátom notijából szállt el a merevlemez, rajta másfél év fénykép-gyűjteménye"
    Ha valóban fontosak voltak a képek, és akár a kürt is szóba jött, akkor ahhoz képest a 30k-s külső wincsi sem lett volna sok! Meg nem tudom hogy jön ide ez most. Mint írtam a DVD ugyanúgy ledobhatja a kérgét. Kifogsz egy hibás lemez sorozatot és akár egy doboz dvd-d megy a kukába... akár 25 lemeznyi mentett cucc. Ez nem érv.
    Nekem ment már ganajra wincsim. Azt hiszem életemben eddig kétszer, ezen felül formáztam meg meghajtómat amin az adat volt (3-4 óra alvás után inkább ne nézz be a lemezkezelőbe ;] )
    A legális forrásból származó, jó minőségű anyag meg drágább 1tera esetén mint a külső wincsi. Ha csak pár giga motyót kell lementeni, akkor ok, de ha komoly mennyiségekről beszélünk akkor már nem mind1. Ráadásul megírni egy dvd-t még időben is több mint esata-n feltolni a motyót a wincsire. Tetriszezned kell a hellyel, kivéve ha saját magad kódoltad az anyagaidat. De ízlések és pofonok, különböző szokások.
    Nekem amúgy már DVD íróm is szart be. Plextor, LG, Samsung, Nec szintén (Pana, Creative, Sony cd írókról nem is beszélve) Különböző időkben, különböző gépekben, különböző korszakokban. Mindezt úgy, hogy sosem voltam egy archiváló güzü. Igaz ilyen esetekben az adat nem vész el, csak az eszköz.

    [ Szerkesztve ]

    Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

  • Flashget

    félisten

    válasz Dany007 #51 üzenetére

    úgy látszik a te értékrendedben az archiválandó anyagnak a torrentről leszedett filmeket tartod.
    Én meg azt írtam ami fontos családi esetleg vállalkozót, könyvelői, céges anyagok.
    De ha így kérdezed mi fér fel egy DVD lemezre és nem vagy ezekkel tisztában mekkora mérete ven egy elektronikus bevallásnak amit megkell őrizni, akkor nincs miről beszélnünk :)

    BD-t meg szándékosan nem írtam mert alig van 2-3 éves múltja az otthoni BD anyagok írásának.

    Realme GT Master Edition

  • Dany007

    veterán

    válasz Flashget #98 üzenetére

    Szerintem teljesen mindegy, hogy kinek mi az archiválandó ha egyszer az.
    De írtam neked céges példát is. Reklámstúdióban dolgozom és a nyomdai anyagok éves szinten ~ 1 TB-ot tesznek ki. 1-1 plakát nyomdai minőségben lazán elérheti a 2-300MB-os méretet. Egy út feletti 10-12 méteres molinó meg akár a 1,5GB-ot is.

    Ezek után én meg úgy látom, hogy Te nem tudod elképzelni, hogy mást is lehet / kell archiválni nem csak dokumentumokat, txt-ket excel táblákat stb...

    szerk.: de rajtam kívül már annyian érveltek az optikai adattárolás ellen, hogy örülnék ha másokat is próbálnátok cáfolni. :) Nem pedig csak kiragadni 1-1 apró részletet amire éppen van mint válaszolni a többivel meg úgy tesztek mintha nem is írtunk volna másról.

    szerk. 2: de amúgy ha elolvasod az előzőeket, akkor látod, hogy a kollegával már kiegyeztünk abban, hogy ha ennyire csekély mennyiségű adatot kell archiválni akkor elfogadható lehet a DvD lemez. Bár jeleztem, hogy értelmét akkor se látom.
    Amúgy egy csomó esetben leírtam tételesen miért tartom életképtelennek a DvD-t és senki nem cáfolt meg. Csupán kiragadtatok 1-2 kisebb részletet ami épp "bele lehet kötni".

    [ Szerkesztve ]

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Flashget #98 üzenetére

    úgy látszik a te értékrendedben az archiválandó anyagnak a torrentről leszedett filmeket tartod.

    Teljesen mindegy, ki mit akar archiválni, és kinek mi a fontos. Az optikai lemezek felett eljárt az idő, ez az archiválási forma semmiféle előnyt nem jelent már, és ezt a Sony is látja. Kár itt előhozni ilyen olyan példát, hogy miért jobb a DVDkre archiválás, mert nincs mellette egy érv sem, csak az olcsósága. Ugyanúgy elszállhatnak a DVD-re mentett anyagok, mint bármely más tárolási forma esetében.

    x gon' give it to ya

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Dany007 #99 üzenetére

    Nem akartam már többet posztolni, de azért ez erős, amit írtál.

    "Amúgy egy csomó esetben leírtam tételesen miért tartom életképtelennek a DvD-t és senki nem cáfolt meg."

    Több ponton, többször cáfoltalak. Azt írtam, és tartom most is, hogy kellő szaktudással (nyilván Neked megvan) meg lehet lenni optikai meghajtó nélkül. Archiválásra (write only) nem erős az optika, de olvasásra/telepítgetésekre azért még mindig nehezen megkerülhető. És mondom, nem a top10%-ra gondolok, akik zsigerből raid-elnek, hanem a "masszára", akik továbbra is a felhasználók többsége, és lövésük nincs az archiválás fogalmáról sem. USB-ről oprendszer feltelepítés sem egy belépőszintű feladat.

    Ahogyan megegyeztünk, nagy méretű és/vagy céges fronton nem működőképes alternatíva az optikai archiválás, de felhasználói szinten, nem csak mentegetéseket szem előtt tartva még mindig szükséges, nehezen megkerülhető a lemezes meghajtó.

    Nem kötekedésből, de tényleg nem értem, mi nem érthető ebben. Korai még a formátumot temetni, bár jól látszik, hogy idővel ki fog kopni. De ma még azért köszöni, jól van. :)

    [ Szerkesztve ]

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • #72042496

    törölt tag

    válasz Vincent_ #101 üzenetére

    De hát éppen a DVD-re archiváláshoz kell szaktudás: milyen meghajtót és milyen lemezeket vegyek, milyen íróprogrammal írjak és hogyan. Én ezt még a gépőrült korszakomban is annyira utáltam, hogy inkább hagytam a fenébe. Szerencsére előbb jelentek meg az USB 3.0-s külső HDD-k, mint hogy elveszett volna valami fontos adatom - azóta havonta fogom, bedugom, áthúzom amit át kell és pikk-pakk kész az archív anyag.

    Olvasásra még én is használok ODD-t, archiválásra viszont nem.

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz #72042496 #102 üzenetére

    Újra mondom, nem csak az archiválásról beszélek. Azzal kapcsolatban írtam, hogy egyetértek, csak nekem továbbra is drága a húszon-harmincezres usb-s vinyó.

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • válasz Vincent_ #103 üzenetére

    Maradjunk annyiban, hogy: egyszeri pénzkiadásként drága, hosszútávú archiválásra olcsó(bb, mint a dvd).

    Mos mé, hánem? De! Vagy nem...

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz benedekco #104 üzenetére

    Pontosan! :R

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • 8th

    addikt

    válasz Raucher #71 üzenetére

    Ha a három napos lemezt nem tudod használni az két dolgot jelenthet. Vagy szar a lemez vagy szar az íród. Egyébként is érdekes dolgokat írsz. Mióta az eszemet tudom többnyire Verbatim-ot használtam és egyetlen darab sem ment tönkre belőle az egy helyben állásban. Egyetlen egy sem! Van vagy két tucat sokak által lefikázott pink-fehér arita dvd-r lemezem amit 2004ben írtam és szintúgy a mai napig használható mind. egy kezemen meg tudom számolni, hogy írás közben hány lemez makkant meg eddig (3-4db). Azok is mind filléres noname lemezek voltak amik a maximumon lettek írva. Használat közben persze karcolódott már meg annyira, hogy csak beolvastatni lehetett de lemásolni róla az adatokat már nem. Olyan is volt, hogy kölcsönbe volt és szarrá karcolva kaptam vissza -> kuka. És? 80ft/db. Én többnyire csak filmeket tárolok dvd-n. Ha karcos lesz legrosszabb esetben letöltöm és kiírom még egyszer. Nagy kaland. Úgy vagyok vele, hogy ha 2évente max 1x megnéznék egy filmet nekem ne foglalja feleslegesen a gépen az értékes tárhelyet. De mondok jobbat. 1999-ben az akkoriban egyik legolcsóbbnak számító TDK cd-r lemezre írt cuccaim a mai napig hibátlanul olvashatóak/másolhatóak (külön kipróbáltam az imént) pedig van rajta karc rendesen. Semmi extra vigyázgatás. Szimplán be volt vágva a szekrény aljába egy karton dobozba sima hagyományos cd tokban. Még az előző évezredben írt lemez és ma sincs semmi baja. Nagyon túl van lihegve ez a jujj az optikai lemez nem jó mert tönkremegy, megkarcolódik téma. Nem tudom mit csinálsz a lemezeiddel de értetlenül olvasom, hogy ennyi meg annyi idő alatt tönkrement pedig használva sem volt. Számomra ez elég hihetetlenül hangzik. A családi fotókat azóta tartom két példányban lemezen amióta elszállt a 160gb-os vinyóm amin volt kb 100gb-nyi pótolhatatlan fotó/videó. A mai napig verem a fejem a falba, hogy hogyan lehettem akkora retardált fasz, hogy nem irkáltam ki lemezre őket. Minden arra volt másolva. Keresztelő, tesóm esküvője, a ballagásom, születésnapok, a szüleim házassági évfordulójára tartott összejövetelen át minden. Minden leveszett, semmi nem maradt. Apám időközben meghalt. A többszáz képből és videóból összesen egy tucat maradt róla amit rokonoktól és 1-2 kiírt lemezről sikerült összeszedni. Csak, hogy megfordítsam a dolgot: Aki ezek után nekem azt állítja, hogy a merevlemezes tárolás megbízható, az nem tudja mit beszél, vagy szándékosan hazudik.

    Tőlem aztán nyugodtan archiváljatok csak fontos dolgokat hdd-re, őszintén remélem, hogy nem jártok úgy mint én. Bármennyire is elavultnak vélik egyesek amíg nincs jobb alternatíva én biztosan maradok az optikai lemezeknél. Amit a gépen, felhőben esetleg memóriakártyán, usb eszközön tárol az ember az önhibáján kívül bármikor elveszhet. Ami fizikailag független mindentől és két példányban fent van a polcon az biztosan nem.

  • Raucher

    tag

    válasz 8th #106 üzenetére

    Ezt most miért?
    Teljesen feleslegesen húzol vissza a beszélgetésbe.
    Használd megelégedéssel a lemezeidet.

    Más:

    A Microsoft Storeból letölthető a Windows 7 USB DVD Download Tool. Ezzel a Vistától kezdődően, ki lehet tenni pendrive-ra és SD kártyára a telepítőkészletet. 4 egyszerű lépés segítségével vezet át a problémán. Az elkészült telepítőkészlet használata, nem okozhat problémát.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Raucher #107 üzenetére

    Az általad is említett programmal többször futottam már neki az USB-s telepítő elkészítésének, és mindannyiszor "hibás ISO" üzenetet dobott bármelyik verziós Win7 telepítő használatával. Biztos én vagyok a béna, de engem ez zavart, h nem megy zökkenőmentesen. Vérciki, vagy sem, de az SSD-met is lemezről telepítettem.

    + kb. 3 éve a netbookomra próbáltam 2 teljes napon keresztül USB-s win-telepítést rávarázsolni teljesen eredménytelenül. [Win7 startet nem támogatta a beépített 3G modemet, nem viccből ragaszkodtam az xp-hez]. Végül Linux ment fel rá, az nem szórakozott. Úgyhogy ez a "telepíts USB-ről" azért nem teljesen állja meg a helyét.

    Amúgy meg régi (pl. USB 2.0 nélküli) gépet is vicces 600 kb/s-es (USB 1) adatátvitellel telepítgetni. :DDD Értem én, hogy "vegyélújat", de sokan nem engedhetik meg maguknak, vagy éppen nincs is rá igazán szükségük.

    A vinyó-elszállás miatti adatvesztés lehetőségével én is egyetértek (már írtam korábban). USB-s eszköznél nyilván kisebb az esély erre, de ott is fenn áll az, hogy ha netalántán beüt a gebasz (elszáll a FAT-tábla, kisteső leformázza, stb.) és minden elszáll az egységről, akkor azért majd máshogy fog mindenki ehhez a témához hozzáállni. A DVD-lemez meg pl. arra is jó, hogy a közös fotókat kikarcolva szétdobom a haveroknak "szinteingyen", és nem kell "vinyóki-vinyóbe" módon, vagy akár USB-n keresztül, de fizikailag egyesével mindenki gépéhez egyesével elsétálgatni.

    Aki továbbra is makacsul ragaszkodik a DVD-lemezek életképtelenségéhez, az tényleg nem akarja megérteni, hogy más mennyiképpen tudja még ezt a formátumot megelégedéssel használni - annak direkt megkerülése nélkül.

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • #72042496

    törölt tag

    válasz 8th #106 üzenetére

    Mi történt azzal a merevlemezzel? Mert ezekről általában elég jó eséllyel vissza lehet hozni az adatokat. Itt a PH!-n is vállalnak adatmentést. Ha netán még megvan a HDD, egy próbát mindenképpen megérne.

    "Amit a gépen, felhőben esetleg memóriakártyán, usb eszközön tárol az ember az önhibáján kívül bármikor elveszhet. Ami fizikailag független mindentől és két példányban fent van a polcon az biztosan nem."

    Ezt annyival kiegészítem, hogy a második példány lehetőleg ne a polcon legyen, hanem egy teljesen másik helyen. (Off-site backup.) De ez otthoni környezetben talán már túlzás egy kicsit.
    Otthonra szerintem/számomra az egy példány a gépen, egy pedig a gépen kívül felállás teljesen megfelelő.

    [ Szerkesztve ]

  • Raucher

    tag

    válasz Vincent_ #108 üzenetére

    1. Tegyél egy Telepítő lemezt az optikai meghajtódba.
    Tegyél egy USB tárolót a portba. ( Lehetőleg gyors USB eszközt kell használni.)

    2. A pendrive-ot formázd meg NTFS fájlrendszerrel.

    3. Parancssorból (lehetőleg adminisztrátori joggal):

    diskpart
    list disk (keresd meg a pendrive id-jét, pl: "Lemez 1"-nél, 1)
    select disk x (x helyén a pendrive id-je álljon)
    active
    exit

    4. Végrehajtani a következő parancsot:

    Z:\boot\bootsect.exe /nt60 X:

    Ahol Z a DVD betűjele
    Az X a pendrive-é.

    5. Utána már csak át kell másolni a DVD tartalmát. Legegyszerűbben:

    xcopy Z:\*.* /s/e/f X:\
    exit

    Készen van a telepítőkészlet. Ezzel nem lesz gondod, csak a meghajtók betűjeleit ne téveszd el.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • Raucher

    tag

    válasz 8th #111 üzenetére

    Pontosan hol, és kit?
    Komolyan kérdezem, és linkel ha kérhetem.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Raucher #110 üzenetére

    3. Parancssorból (lehetőleg adminisztrátori joggal):

    diskpart
    list disk (keresd meg a pendrive id-jét, pl: "Lemez 1"-nél, 1)
    select disk x (x helyén a pendrive id-je álljon)
    active
    exit

    Ezt én is olvastam a neten, de nem értem, miért kell parancssor ahhoz, hogy ntfs-re formázz egy pendriveoit, meg fájlokat másolj rá xcopyval, amikor ezt simán meg lehet tenni intézővel is. Egyedül a bootsect-hez kell konzol. Kipróbáltam.

    x gon' give it to ya

  • 8th

    addikt

    válasz Raucher #112 üzenetére

    "nem tudja mit beszél" ergo = hülye
    "vagy szándékosan hazudik" = hazug.

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz Raucher #110 üzenetére

    "Tegyél egy Telepítő lemezt az optikai meghajtódba." -> :DDD Tehát akkor mégis csak szükség van azokra a fránya meghajtókra?? :DD

    Van egy kattintgatós felületű csodaprogram az MS-től, ami pont ezzel a céllal készült, de a saját Win-telepítőjének pontos ISO-fájlját nem ismeri fel, mint támogatott ISO. Sem Win7, sem XP.

    Szerintem parancsorba írogatani nem teljesen normál/átlagos. Nem köszönöm, pont erről beszélek, amikor "átlag" userekre gondolok, "átlagos" nehézségű problémákkal, amiket csak ilyen megkerülős, backdoor-os módon lehet teljesíteni. Ez így köszönöm, de nem "egyszerű", de persze könnyű "lebénázni" azt, aki ezzel nem akar/tud ilyen mélységben foglalkozni. :(

    Ezzel szemben egy lemezről telepítés (ami bár kétség kívül lassabb) nagyságrendekkel egyszerűbb ("next-next-next").

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • Raucher

    tag

    válasz fordfairlane #113 üzenetére

    (#113) fordfairlane:

    Az active okán van, így bizonyosan aktív lesz a partíció.
    Vélhetően kihagyható, de nem biztosan. Most néztem egy még gyári formázású pendrive-ot. Azon nem active a partició. Probléma lehetne a boottal.

    (#115) Felhő:
    Mountolj fel egy ISO fájlt, akkor nem kell CD/DVD. (Nem akartam bonyolítani a dolgot.)

    (#114) 8th:

    Ja, hogy erre gondoltál! Közszemlére tettem egy inget. De senkinek sem volt kötelező felvennie.

    De nem szeretnék senkit sem megsérteni, vagy tüskét hagyni a talpában.
    Tehát ezennel ország - világ előtt kijelentem:

    Az optikai tárolási technológiákat, archiválásra felhasználó felhasználók, kivétel nélkül okosak. Az optikai tárolás, mint technológia, igen megbízható.

    Remélem jó így.

    Tisztán emlékszem minden előző életemre, ezért nem hiszek a reinkarnációban!

  • ledgeri

    nagyúr

    válasz Raucher #116 üzenetére

    Gondolkodom, mert rosszat írtam..

    [ Szerkesztve ]

    // #ublockO-HardMode // anti-blockadblock-er // PH! új arculat: 1/ 500 // szeksziboj -nálam van egy pirospontod! // Találtam sárga fényű lézert! (kézit, ceruzaelemest) https://youtu.be/XQnmMjYHgcM //

  • fordfairlane

    veterán

    válasz Vincent_ #115 üzenetére

    A Microsoft féle ISO tool elvileg arra szolgál, hogy a Microsoft Store-ból letöltött ISO képfájlt ki tudd írni DVD-re vagy pendrive-ra. Sajnos valami elcseszett formátumbeli eltérés miatt ez az ISO nem ugyanolyan, mint azok, amelyeket az ISO ripperek kreálnak. Ez is szokás szerint el lett bonyolítva, olyan microsoftosan.

    x gon' give it to ya

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz fordfairlane #118 üzenetére

    ISO-t töltsek be, amit nem fogad el az MS saját programja ISO-ként (nyilván nem véletlenül...)... Innentől számomra felejtős, és hát "egyszerűnek" semmiképp sem nevezhető. Bár így legalább érthető, h miért nem boldogultam...

    Raucher: Cinizmusra semmi ok, nem vagyunk egyformák. Bár engem továbbra sem győztetek meg erről a "hagyjuk ki az ODD-t a rendszerből, mert béna", míg épp az ellenkezőjét sem állítottam. De sajnos a mai napig nem lett még minden szempontból tökéletes leváltója. És itt most nem (csak) az archiválásra gondolok (mert ez ugye arra is jó, még ha nem is túl kényelmes). A tippet amúgy, h mountaljam be, és mint külső lemezt olvastassam be, lehet, h kipróbálom, bár most nem fontos még, de köszi a tippet tényleg.

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

  • szeksziboj

    tag

    a helyén kell értelmezni minden technológiát, ha terabájtnyi adatokat szeretnénk egyben gyorsan, időnként frissítve kezelni akkor hdd, értelemszerűen duplikálva, de ha le kell adni a nyomdába a cuccot, vagy a családban lepasszolni az esküvői videjót semmi baj nincs a 60ft-os lemezzel...

    hitvitát erről lehet nyitni, de minek :U

  • Vincent_

    aktív tag

    válasz szeksziboj #120 üzenetére

    100%-ban egyetértek! :R

    szerk.: holnap leszel 3600 napos (!!!!), gratu! :C

    [ Szerkesztve ]

    Első hirdetésem: https://hardverapro.hu/apro/vadiuj_magyar_kiosztasu_dell_noti-billentyuzet_d62/hsz_1-200.html

Új hozzászólás Aktív témák