Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • ergoGnomik

    tag

    válasz Tigerclaw #6 üzenetére

    Én azt gondolom, hogy hatekonyan es hasznosan kell felhasznalni az Urkutatasra adott penzt, idot, szurkeallomanyt, mar csak azert is, mert sok teruletuk meg alapkutatasnak is tulsagosan egzotikus. Arra fokuszaljanak foleg, aminek van jarulekos haszna par evtizeden belul.
    Na, akkor tessék szépen elővenni a jövőbe látó kristálygömböt, és pontosan megmondani előre, minek mennyi haszna lesz mennyi időn belül! Ha ez nem megy, akkor meg nem jobban járunk ha a lehető legtöbb lehetséges irányt próbáljuk ki?

    A Foldon szuletett ember tobb szempontbol sem idealis urutazo, de talan a Holdon szuletett az lesz.
    Amivel csak az lesz a probléma, hogy a már most is meglevő "faji" törésvonalak mellé mesterségesen nyitunk egy újabbat. Nyilván fantázia szülemény a The Expanse világa, de kiváló modellként lehet rá tekinteni ebből a szempontból (csak a frakciók mennyisége tűnik szegényesnek).

  • BiP

    nagyúr

    válasz Tigerclaw #6 üzenetére

    Én azt gondolom, hogy hatekonyan es hasznosan kell felhasznalni az Urkutatasra adott penzt, idot, szurkeallomanyt, mar csak azert is, mert sok teruletuk meg alapkutatasnak is tulsagosan egzotikus. Arra fokuszaljanak foleg, aminek van jarulekos haszna par evtizeden belul. Emberi utazast tekintve a kovetkezo logikus lepes a Hold, nem a Mars. Persze nem egy ujabb zaszlokituzes a cel, hanem tartos berendezkedes. Kutatobazist kell epiteni egy kornyezetileg vedetteb reszre, talan a felszin ala, vagy esetleg hold koruli palyara allitva.

    Ezt nehéz belőni, meg demagóg is lenne megmodani, mire költsék, és hogyan lenne hatékony.
    (mert ugye azt is mondhatnánk, hogy miért az űrkutatásra költünk,miközben annyi megoldandó probléma van itt a Földön is, lenne helye annak a pénznek és szürkeállománynak)
    Annyira messze vagyunk egy emberes Mars missziótól, hogy kb. minden előzetes kutatás hasznos.
    (bár emberi léptékkel nézve annyira lassan haladnak a dolgok, hogy tök haszontalannak tűnhet). De talán még megérjük.
    Viszont tudni kell, hogy csomó kutatás párhuzamosan megy. Tehát kutatjuk a Marsot, közben készülünk a Holdutazásra, és közben meg a Földön is foglalkozunk a problémákkal.
    Egyik sem zárja ki a másikat, és mindegyknek van jelentősége. De egyiket sem lehet teljesen félretenni, mert mindegyik alapból sok év.

    Nem lenne jo tul jo propaganda sem egy iranyu halaljarattal elkuldeni az elso Marsra utazokat meg akkor sem ha ezt felvallaljak. Ha megis mennek a Marsra, tervezzek eleve ugy, hogy vissza is jonnek. Ehhez pedig az az idealis, ha le sem szallnak, csak keringenek par hetig, honapig korulotte, majd irany vissza.
    Pedig az első ilyen one-way-ticket utazás is óriási szenzáció lesz, nem hiszem, hogy elsőre megcsinálnak egy visszajövő küldetést. Aztán franc tudja, milyen irányt vesz a dolog.
    És annak is igen nagy a valószínűsége, hogy az első emberes tényleg nem fog leszállni, csak kering egyet, onnan kutatnak, ahogy mondod. (bár az meg olyan haszontalannak tűnne, hiszen utaznak 8hónapot, ott vannak pár hónapot, majd utaznak vissza 1 évet, és még le se szálltak :) )
    De hát az ISS-en is csomó mindent kutatnak, egy le nem szálló, de visszatérő emberes marsi utazás is komoly mérföldkő lesz.

    #18 Pano : Egyébként tényleg jó látni, hogy sok év kvázi szünet után most nagyon belelendültek, privát oldalról is rengeteg pénz folyik az űrkutatásba, és a hidegháború óta újra felpörgött a dolog, felpezsdült a téma.
    De amúgy attól is függ, mit ért janeszgol drasztikus változás alatt. Pl. Holdbázis, Ember a Marson, Rover a Vénuszon nem várható 10éven belül, ez igaz.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák