Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Madárpók #11 üzenetére

    A villamos hálózatot egyértelműen nem erre tervezték, nem véletlenül vannak csavart érpárok az UTP kábelben, az lenne a csoda ha tudná azt amit ráírnak.

    Semmi köze (ilyen értelemben) a vezetékes átvitelhez, ez egy rádiós eszköz lényegében, rövidhullámon dolgozik, méghozzá televágja a sávot 1155 db vivővel:

    Megjegyezném, ezt nem onnan találtam ki, hogy megtaláltam ezt a képet, hanem akinek van egy kis sütnivalója az elektronikáról, az maga is így oldaná meg, rádiós úton. Mivel ennek ez a módja.

    A hálózati vezeték ilyenkor csak közvetítő szerepet játszik, ahová kapacitív úton, vagyis kondenzátoron keresztül szokás becsatolni a jelet, ami szintén kapacitív úton "átszivárog" a különböző berendezéseken is, vagy a másik fázisra is a villanyóránál, de a párhuzamosan haladó vezetékek között is.

    Csak arra tudok gondolni, hogy kellően alacsony szintű jelet tesznek a vezetékre, mert egyébként a hálózat antennaként kisugározhatja, meg nem engedett rádiózavart okozva.

    Nem is tudom, Magyarországon hivatalosan engedélyezett-e egyáltalán az ilyen. Vagy majd meg kell küzdeni a hatósággal, a hazai forgalmazónak, ha lesz.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz kcsa #21 üzenetére

    Épp arról szól a dolog, galvanikus csatlakozást nem igényel, eleve kapacitív csatolásról beszéltem, ami egy szigetelésen való "áthatolás" lényegében. A kondenzátor két, egymástól elszigetelt lemez (szakszerű nevén fegyverzet).

    Ne feledjük, hogy az áramszolgáltató is a vezetékre csatolt rádiójellel kapcsolja az éjszakai áramról működő fogyasztókat, persze annak a villanyóraszekrényben van a vevője és kapcsolója.

    Egyébként a másik fázist azért említettem, illetve másik fórumozó is említette, mert ha 3 fázis van bevezetve a házba, akkor a különböző helyiségeket, terheléseket elosztják a három fázisra, nagyjából egyformán. Így soha nem tudhatja az ember, hogy az egyik szobában az R-fázis van, másikban az S vagy T-fázis.

    A szóban forgó szerkezetnek viszont illik működni akkor is.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz Kernel #24 üzenetére

    De természetesen itt nem is a fázison van a hangsúly, hanem a vezetéken, amibe a nullavezető is beletartozik. A rádiójel nem válogat ilyen szempontból, illetve bizonyára az sincs előírva, hogy a szerkezetet csak egyféle irányba szabad bedugni a konnektorba. Fázis vagy nulla, gondolom mindegy neki, elvileg mindkettőre kicsatolja a jelet.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz pakesz #45 üzenetére

    Nem vagyok villanyszerelő (noha valamikor tanultam erősáramot is), de attól még, hogy HF helyett RF-re emlékeztem, nem jogosít fel téged arra, hogy ilyen stílusban szólj be nekem.

    Lényegen szinte semmit nem változtat. Egy másik frekvencia, ennyi.

    A többivel kapcsolatban pedig ne csak ugass, hanem érvelj!

    Emlékszem, amikor régebben a HWSW-fórumon is beszólt nekem egy villanyszerelő, hasonló arccal. Amikor indokolni lusta valaki, csak az "nem úgy van és kész".

    Persze, hatalmas ostobaságot írt, elemi fizikához buta volt a figura, amivel plusz munkát okozott nekem. Én ugyanis nem sajnáltam a fáradságot, hogy elmagyarázzam neki.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz defiant9 #60 üzenetére

    Inkább úgy mondanám, hogy párhuzamosan futó vezetőkben a külső elektromágneses tér azonos fázisú és nagyságú áramot indukál, ami végül kioltja egymást, miután a fogadó erősítő bemenete elsősorban csak a vezetékek között fenálló feszültséget érzékeli. Ebben persze kulcsszerepet játszik a szimmetrizálás megoldása, baluntrafóval például.

    Tehát ez a szimmetrikus jelátvitel, akár párhuzamos (erre példa a régifajta TV-szalagkábel), akár csavart érpárakon. A csavarás növeli a zavarérzéketlenséget, de ront a magasfrekvenciás átvitelen.

    Aszimmetrikus jelátvitel pedig a koaxiális kábel, ahol van egy test (hidegpont, viszonyítási pont) és van egy jelút (melegpont), ahol tisztán az árnyékolás minőségére van bízva a zavarvédelem.

    Az elektromos hálózat jelátviteli szempontból aszimmetrikus rendszernek tekinthető, hiszen itt van egy közös viszonyítási pont (föld, nulla), valamint egy "melegpont" (ha megfogjuk, pláne "hot") vagyis a fázis.

    Egy ilyen rendszerbe rövidhullámú jel betáplálása kicsit felemás, elég jól halad "mindenfelé", nem csak a vezetéken, hanem a szórt kapacitásokon keresztül is, illetve még a trafók és egyéb induktivitások kapacitásain is átszivárogva.

    Természetesen, mivel a jelet nem antennával sugározzuk és vesszük, ilyen értelemben ez vezetékes átvitel, míg a frekvencia rádiófrekvencia, az alkalmazott sokvivős modulációs technika pedig a digitális TV-adás területéről lehet ismerős.

    Nyilván nem véletlenül használtam a korábbi hozzászólásomban is az "ilyen értelemben" kifejezést, mivel ez több irányból megközelíthető.

    Csak pont a csavart érpáras témához nem kellene hasonlítgatni, ami abban is különbözik, hogy az alapsávi jelátvitel, ez pedig modulált nagyfrekvenciás átvitel, kicsit más téma.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz defiant9 #62 üzenetére

    Valld be őszintén, hogy te ilyeneket csak kifilózol magadnak, vagy valami Interneten terjedő hülyeség, és akkor elnézem neked. Azt azért merem remélni, hogy ilyesmiket nem tanítanak sehol.

    Ráadásul ez ugye épp egy sima szalagkábelre teljesül a legtisztábban.

    Pontosan úgy teljesül a csavart érpáron is. Próbáld meg elképzelni, hogy hiányzik az egyik ér, csak egy szál vezeték fut önmagában, spirálban. Ha kicsit húzol rajta, már majdnem egyenes. Hogy a változó elektromágneses tér (vagyis a képzeletbeli erővonalak) pontosan milyen szögben metszik a vezetéket, az csak az eredő indukált áram nagyságát befolyásolja. Esetünkben mindkét érben pontosan egyformán, akár csavart, akár egyenesen párhuzamos.

    Ha mindkét vezetékben ugyanaz indukálódik:


    Ekkor, ha a két hullámot egymásra képzeled, egyik időpillanatban sem mérhető közöttük különbség.

    A csavarás amellett, hogy javítja a szimmetriát, csökkenti az érpár saját kisugárzását is. Telefonkábel esetén például az egymás mellett haladó érpárakban a beszélgetést ne lehessen áthallani a másik vonalra. Adatkábelnél se zavarják egymást az érpárak.

    ha ezek párhuzamosan futnak akkor minden egyes ponton ugyanolyan mértékben eltérő nagyságút,

    Kicsit mintha belezavarodtál volna, ezt is gondold még át, vagy fogalmazz érthetőbben.

    Semmi különbség nincs, a csavart érpár ugyanazon elv mentén ellenállóbb az 50Hz-es zavarással szemben mint az 50MHz-essel.

    Nem követted rendesen a szálat (topik), az egész innen indult ki, a másik fórumozó megjegyzéséből:

    A villamos hálózatot egyértelműen nem erre tervezték, nem véletlenül vannak csavart érpárok az UTP kábelben,

    Erre mondtam én, hogy teljesen más téma a szimmetrikus, földfüggetlen jelátvitel, és megint más a szóban forgó földelt, aszimmetrikus rendszer, ráadásul nem is alapsávon, hanem modulált nagyfrekvencián.

    Higgy nekem, én már eleve forrasztópákával a kezemben születtem, zsenge ifjúkoromban már saját tervezésű elektronikákat, rádiót, erősítőt stb. építettem, későbbiekben audió, video, majd TV szervizt üzemeltettem. Illetve jelenleg is.

    Tehát most már szedd össze magad, gondold át jobban ezeket a dolgokat, kevesebb fantázia, alaposabb fizikai ismeretekkel "párhuzamosítva".

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz defiant9 #64 üzenetére

    Tévedés, én csak onnan kezdve váltottam kicsit stílust, ahol beszólt itt nekem egy figura, eléggé arcátlan módon. Sokan megmondhatják, én szívesen átadok a tudásomból, fórumokon, hobbiból. De amikor hülyének néznek, vagy nyilvánvaló butaságokról akarnak meggyőzni, azt már nem nagyon bírom.

    De te akartad, én szóltam, hogy a vesztedbe rohansz.

    A valóságban azonban egy zajos térbe tett párhuzamos vezetőt az scope-ra téve látni fogjuk a zajt, illetve halljuk ha olyan frekvenciájú.

    Hagyjuk ezt, erre még külön allergiás vagyok. Letörne a kezed, ha azt írnád, hogy "szkópra téve", vagy pláne "oszcilloszkópra"? Ez egy magyar fórum, minek kell itt majomkodni?

    Meg tudnád mondani, hogyan csatlakoztatod a szkópot, illetve hogyan kell szakszerű mérést végezni egy ilyen esetben, amikor földfüggetlen, szimmetrikus jelátvitelről beszélünk, az oszcilloszkóp pedig köztudomásúan aszimmetrikus bemenettel rendelkezik, vagyis földelt viszonyítási ponttal?

    a valóságban nem ugyanaz a jel indukálódik a két vezetéken, sarkítva valahogy így:

    Te miről beszélsz ilyenkor? Ha nem ugyanaz indukálódna, akkor a zavar durva feszültségkülönbséget okozna a két ér között, ami megengedhetetlen. Akkor feleslegesen alkalmaztunk érpárat, aminek épp ez a dolga, vagyis a megfelelő közösmódusú zavarelnyomás.

    A rajzod nem bizonyít semmit az állításoddal kapcsolatban, minek ástad ezt elő? Valójában épp engem igazol: tökmindegy, hogy csavart vagy párhuzamos. Ugyanaz történik, mindkét esetben.

    Szerintem azt nem bírod megérteni, hogy amikor a spirálban a vezeték, az erővonalak hatásához képest hajlik ide-oda (de ez nem is tudom értelmesen megfogalmazni, érezni kell), az egyeneshez vezetékhez hol több, hol kevesebb indukálódik benne, vagyis végeredményben nem történt semmi, mert a kis többletek és a kis mínuszok pont kiegyenlítik egymást. Mintha egyenes lenne.

    http://hu.wikipedia.org/wiki/UTP

    "Emellett a vezetékek párosával össze vannak sodorva, így csökkentve az elektromágneses és rádiófrekvenciás interferencia jeltorzító hatását. Az árnyékolatlan érpárok közötti áthallást úgy csökkentik, hogy az egyes párokat eltérő mértékben sodorják."

    http://hadmernok.hu/2011_3_horvatht_1.pdf

    "A ma használatos kábelek több, általában 4 érpárból állnak, amelyek spirális formában meg vannak csavarva, ezáltal csökkentve az érpárok közötti esetleges interferenciát."

    http://www.ms.sapientia.ro/~vajdat/education/computernetworks/Szamitogep%20Halozatok%20kabelezese.pdf

    "A legrégebbi és még ma is elterjedt átviteli közeg a csavart érpár (Unshielded Twisted Pair = UTP). A huzalok egymás köré spirálisan vannak tekerve, hogy csökkentsék az egymás közötti elektromos kölcsönhatást. Két párhuzamos huzal ugyanis antennaként is működik, szemben a csavart érpárral."

    Most akkor én is ezt mondtam, vagy ezt mondtam?

    Ha ugyanaz a jel indukálódna akkor valóban egyáltalán nem is lenne zaj probléma.

    Hibásan látod azt hogy a csavart érpáron a vevőpont mindkét vezetékén megjelenik a zaj. Csavart érpáron egy szuper árnyékolt referencia kábelhez képest sem mérhető ki (jelentős)zaj egyik éren sem, míg szalagkábelen ott világít.

    Teljesen félrebeszélsz ember, gondolkozz már, vagy kérdezz meg egy okosabbat... Szerintem neked még arról sincs fogalmad, hogy a hagyományos TV-szalagkábel miért nem csavart.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz pakesz #69 üzenetére

    Ezt már tisztáztuk, hogy véletlenül rosszul írtam, az éjszakai áramot hangfrekvenciás vezérléssel kapcsolja a szolgáltató. Nem foglalkozom mindennap ezzel a témával, régebben tudtam, csak hirtelen kiment a fejemből.

    A cikk tárgyát képező eszköz modulált rövidhullámú jelet bocsát a hálózati vezetékre, tehát így szó szerint ez is vezetékes jelátvitel, de nagyon távol áll a csavart érpáras technikától, azzal nem összevethető. Ezt is már kifejtettem, hogy miért.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz pakesz #67 üzenetére

    Nem veszed észre, hogy olyasmit bizonygatsz, amire én már két korábbi hozzászólásomban is utaltam. Ezeket is én írtam, ha nem tűnt volna fel:

    "A csavarás növeli a zavarérzéketlenséget, de ront a magasfrekvenciás átvitelen."

    "A csavarás amellett, hogy javítja a szimmetriát, csökkenti az érpár saját kisugárzását is."

    Legfeljebb nem fogod egy ilyen fogalmazás mélyebb értelmét, amikor azt mondom, hogy "a csavarás javítja a szimmetriát".

    Becsapoltam egy képet amin látszik hogy más is úgy látja ahogy én írtam.
    Te ezzel még adós vagy.

    Becsapoltál egy képet, ami semmit nem mondott, azon kívül, hogy lehet csavarni is.

    ellenben a sodrott érpárral ahol a folyamatos 180 fokos fázisfordítás kioltja a szomszédos vezetékdarabon indukált zajt.

    Én inkább erre lennék kíváncsi, ezt a 180 fokot hogyan számoltad ki?

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz defiant9 #66 üzenetére

    Előző hozzászólásomnál pedig véletlenül rossz helyre kattintottam, így az előzmény linkje nem stimmel, de gondolom értelemszerű.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz defiant9 #76 üzenetére

    A fő problémám nekem az volt, hogy itt-ott olyan zavarosan fogalmaztál, hogy az kapásból gyökér ostobaságnak tűnik.

    Másik, hogy fő hangsúlyt helyezel a csavarásnak erre a tulajdonságára, aminek jelentősége szerintem el van túlozva, ezekben a fizikai méretekben, amit egy csavart érpár csekély össz. átmérője képez. Nyilván érzékelhető a jótékony hatása, nem véletlenül utaltam erre én is, de szerintem sokkal lényegesebb az érpárak közötti áthallás, vagyis az érpár saját kisugárzásának csökkenése.

    Ezt a részét mintha maximálisan ignorálnád, következetesen a másik tulajdonságán lovagolva.

    Később az idealizált hullámokkal én viszont a ló másik oldalára átesve próbáltam szemléltetni a dolgot, de ne feledjük, hogy korábban magam is utaltam a csavarás mindkét előnyére, nem is egyszer.

    Segítek: a képen látszik hogy más más zavaró feszültség indukálódik a kér érben, és az is látszik hogy a csavarással ez a zaj nem jelenik meg a vételi oldalon.

    Ne keverjük össze a képeket, ott még erről volt szó, én erre utaltam, hogy nem mond semmi újat:

    Annyira egyébként nem is áll távol mint elsőre gondolnánk, nem tudom szereltél-e mostanában MTK kábelt,

    Nem szerelek villanyt, vagy magamnak ritkán, de a kettő sajnos továbbra sem összevethető, mert a villamos hálózat egy földelt, aszimmetrikus rendszert képez, az UTP pedig földfüggetlen, szimmetrikus jelátvitel. Amellett esetünkben rövidhullámra ültetik az adatot, tehát ez már egy nagyon más technika.

    Teljesen feleslegesen lett behozva a topikba a csavart érpárakon való rugózás kérdése, köze nincs a témához.

    Mintha azt mondanánk, hogy van ez a MinDigTV-adás, hát ez nem az igazi, mert a HDMI-kábel sokkal jobb. ??? Értelmezhetetlen. (Csak a MinDigTV nem vezetékes, de most hirtelen nem tudok jobb hasonlatot.)

    A cikkben szereplő eszköz konstruktőrei nagyon jól megtalálták az adott feladatra optimálisan alkalmazható frekvenciasávot, kihasználva a korszerű, sokvivős, digitális modulációs technikát. A hálózatra tett jelszint nyilván olyan alacsony szintre van beállítva, hogy az igyekezzen a vezetéken belül maradni, rádiós kisugárzást nem, vagy csak kismértékben okozni, lakás határait lehetőleg nem átlépni, vagy minimálisan. Ez ki van találva.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz pakesz #73 üzenetére

    helyes...
    szoval ervkent a hfkv az nem erv...
    haladas

    Mire nem érv? Az egyik eljárás HF-jelet juttat a hálózatba, a másik trükk RF-jelet. Ez is egy frekvencia, meg az is. Elvi alapon nem mindegy?

    A gyakorlatban a technikai megvalósítás különbözik, ami természetes, hiszen a különböző nagyságrendű frekvenciák kezelésének megvannak a sajátosságai és technikai fogásai, de sok esetben az alapelv teljesen ugyanaz.

    Gondoljunk például a hangdobozokból közismert keresztváltó elvére, két frekvencia szétválasztására vagy közösítésére. Maga az elv nagyon sok területen, sokféle frekvenciára alkalmazható, csak képzeld bele a cikk tárgyát képező eszközbe is.

    az open cable az ugyanaz mint a twisted csak ki van egyenesitve :R es elegge karcsu

    Ne essünk túlzásokba, az egyszerű távíróvezetéket ne vessük össze például egy TV-szalagkábel minőségével, ami lehet mára elavult, de azért pár helyen a földi digitális TV-adást még ma is ezen nézik. Vagyis szalagkábellel van levezetve az antenna a padlásról. Attól még az simán működik.

    ja es meg egy aproszag... a muholdas jelet a TVbe is lehet coaxon ganyolva vezetni rovid ideig, de hosszabb tavon nem

    Ez meg nagyjából érthetetlen, 75 Ω-os koaxon működik a rendszer, ez a módja, nem gányolás. Nem tudni, miről beszélsz.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz pakesz #79 üzenetére

    Akkor rád is érvényes, pedig tegnap csak véletlenül írtam rossz helyre:

    "Nem veszed észre, hogy olyasmit bizonygatsz, amire én már két korábbi hozzászólásomban is utaltam."

    viszont nalad komoly agyi gondok lehetnek hogy nem veszed eszre hogy a 2 fent jelzett dolog az EGY es UGYANAZ

    Na ne viccelj, rosszul írtál valamit, de én vagyok a hibás... ne fárassz...

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz defiant9 #84 üzenetére

    Pedig - nem meglepő módon ugyanolyan - villamos jelek közlekednek az UTP kábelen(CAT5 100MHz) mint Homeplug (30MHz).-on.

    Ezzel pedig szintén alátámasztod, hogy miért nincs értelme a korábbi fórumozó kijelentésének, amiből az egész kiindult, illetve láthatóan mások is benézik ezt:

    A villamos hálózatot egyértelműen nem erre tervezték, nem véletlenül vannak csavart érpárok az UTP kábelben...

    De ezen a hálózaton nem is akarunk 100 MHz-et átvinni, csak 30-at, épp ez a trükkje. És hiába említettem már többször is, hogy az egyik földelt, aszimmetrikus rendszer, az érpáras technika viszont földeletlen, szimmetrikus jelátvitel, az elektrotechnikában ez egy nagyon fontos különbség, de ebben a topikban ilyeneken átsiklanak.

    Csak megy az állandó rugózás a csavart érpáron. Ti erre teljesen rá vagytok kattanva, holott a cikk tárgyához nem is tartozik, az eszköz működésében szerepet nem játszik.

    Az alkalmazott modulációs és demodulációs technikának persze ilyenkor saját hibajavító trükkjei vannak, a digitális műsorszóráshoz hasonlóan, de ezzel talán nem mondtam újat.

    [ Szerkesztve ]

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz defiant9 #91 üzenetére

    Remélem ezzel nem azt akarod mondani hogy a 100MHz és a 30MHz már a fizika két külön ága

    Nem erről van szó, de ha ismernéd az RH és URH rádiótechnika áramköreit, gyakorlati sajátosságait, akkor talán jobban éreznéd a különbséget.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

  • Kernel

    nagyúr

    válasz #00523776 #104 üzenetére

    Ezt jól megcsináltad, ha megnézzük az előzményt, szépen összekevertél mindent. Ki fogja ezt bogozgatni, hogy melyek a saját szavaid, melyik az idézet?

    Normális esetben dőlt betű az idézet, ez viszont össze-vissza van.

    Azért is tud kellemetlen lenni az ilyen (velem is megcsinálják néha), hogy nem idézetként tünteti fel a szavaimat, ezért olyan, mintha a válaszoló írta volna, holott én írtam. Zavaró, mintha ellopnák az ember szavait.

    Ahol trollok hangja többet ér, ahol a kiskirály, mint kutyával beszél? A fórum szakmai támogatását befejeztem.

Új hozzászólás Aktív témák