Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • süti5

    őstag

    válasz senki68 #23017 üzenetére

    Én tuti nem cserélek invertert, elegem van a papírozásból egy jó időre...
    Nekem a hivatalosan engedett túlpanelezés is elég lenne, csak érdeklődtem, hogy mik a lehetőségek. Lehet, hogy hagyom így ahogy van.
    A jelenlegi teljes fogyasztásunkra is bőven elég a mostani, csak ha pl. lesz valamikor elektromos autó, már kevés lesz, ami van.

  • Geresics

    Topikgazda

    válasz senki68 #23017 üzenetére

    Egy napelemes rendszer bekerülési összegében egy inverter ára azért jelentős összeg. Ha nézünk egy pl. 5kW-os invertert, ahhoz tökéletes, ha rakunk 6kWp napelemet. Ezt korábban számtalanszor láthattuk már, én magam is mutattam róla grafikont talán. Ezzel a 20%-os túlméretetéssel elérjük azt, hogy az inverter teljesen ki legyen használva, és vágás is csak ritkán legyen. Megjegyzem, most déli tájolás, és 30° körüli dőlésszögről beszélünk.
    Ha 5kW inverterre 5kWp napelemet teszük, akkor sosem lesz vágás, sosem fog 5kW-on menni, ergo feleslegesen vettünk ekkora invertert.
    Ha 5kW inverterre 7kWp napelemet teszünk, akkor sokszor lesz vágás, sokszor megy a kukába a termelésünk, ergo feleslegesen vettünk ennyi napelemet.
    Ugyanakkor azt is tudni érdemes, hogy az inverterek ára is kb. úgy alakul, ahogy a gyártásuk. pl. a Fronius Symo 5.0-6.0 között minimális az árkülönbség, mert a belsejük ugyan az, csak az ötös szoftveresen jobban van korlátozva. A Symo 8.2 viszánt már más belsővel van, az ugrás árban jelentős! Ha tehát valaki 7kWp napelemet szeretne, akkor tök jó, és gazdaságos választás a Symo 6.0, és gazdaságtalan a 8.2! Ilyen egyszerű! ;)

    Ha viszont valakinek keleti és nyugati tetőfelülete van, mondjuk 45°-os dőléssel, akkor a Symo 5.0-ra simán rá lehet tenni 10kWp napelemet úgy, hogy ötöt-ötöt a két tetőre, mert sosem fognak egyszerre termelni!

    *MOTOROS CSATORNA* youtube.com/MotorosVandor

Új hozzászólás Aktív témák