Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Caboose

    tag

    válasz Topiccsendőr #118097 üzenetére

    "Magas fordulatnal a hajtorud megnyulik korulbelul a lokethossz 1%-aval."

    Azért ez nekem soknak tűnik. Vegyünk egy egyszerű példát: 100x76,4mm furat/löket; 150mm hajtórúd hossz(kb). A te "ökölszabályod" szerint a hajtórúd megnyúlik 76,4/100=0,764mm-t. Ez 0,764/150=0,509% relatív nyúlás. Na most a legtöbb acél folyáshatárát a 0,2% fajlagos nyúláshoz adják meg. Szerinted a hajtórudak a folyáshatáron túl szoktak üzemelni? Nem hinném.
    De menjünk tovább. Ugyan az az egyhengeres motor. Kb. 350g-os dugattyú. A maximális dugattyú gyorsulás (lassulás) a felső holtpont/alsó holtpont közelében szokott lenni. Ki lehet számolni szépen a dugattyú pozíció-fv. kétszeres deriválásával, a geometria ismeretében. Most az egyszerűség kedvéért vegyünk egy extrém magas 5000 G-s értéket. (egyhengeres motornál nem lesz ekkora sem)

    Ezzel: F=m*a= 0,35*5000*9,81= 17168 Newton, tehát 1,7 tonnányi erő, ami soknak tűnik.
    De, ha kiszámoljuk, hogy a hajtórúd keresztmetszetére (10x25mm mondjuk) P=17168/(0,01*0,025)= 68 672 000 Pa= 69 MPa húzófeszültség hat, akkor már nem is olyan vészes, ha azt vesszük, hogy a legegyszerűbb biliacélnak is 235 MPa a folyáshatára...
    Az égésből adódó terhelést direkt hagytam, ki ugyanis az összenyomja a hajtórudat. (mellesleg ha jól tippelek egy nagyságrendileg nagyobb érték)
    Nem a hőtágulásra gondoltál eredetileg?

    Egyébként abban teljesen igazad van, hogy változik a hajtórúd és a dugatttyú formája és mérete. Nem csak a hő hatására, hanem a terhelés hatására is. Nekünk például, amikor motorokat indikáltunk a legnagyobb problémát az jelentette, hogy emiatt a deformáció miatt "elmászik" a motor valós felsőholtpont-hoz tartozó főtengely szöge (tized vagy század fokban mérhető de itt számít) és nagyon nehéz mérni, de a hőfelszabadulás számításnál meg sokat számít.

    (Nyilván ez egy egyszerűsített számolás, részben hasracsapós adatokkal, de nagyságrendileg helyesnek kell lennie. De nyugodtan javíts ki, ha elszámoltam volna valamit, vagy ha én írtam hülyeséget.)

Új hozzászólás Aktív témák