Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • pallavolo

    csendes tag

    1. Mekkora összeget szánnál a monitorra?

    A Téma összefoglaló szerinti Alsóközép: (100,000-Ft---150,000-Ft ) kategória szerintem bőven elég lesz nekem.

    2. Mekkora átmérőre, felbontásra, Hz-re van szükséged?
    3. Melyik panelt részesíted előnybe? (IPS, VA, TN, OLED)
    5. Milyen területen lesz használva a monitor? (Általános, játék, irodai, programozói, ipar, film és kép készítés, stb-stb.)
    6. Milyen videókártyával rendelkezel? Milyen SYNC-re van szükséged?
    7. Milyen csatlakozási lehetőséged van, milyenre van szükséged az új monitornál? (VGA, DVI, HDMI, DisplayPort, Typc-C & Thunderbolt, USB-hub, KVM switch, jack 3,5mm, stb-stb)
    8. Fontos számodra a HDR funkció?

    Na itt már szükségem lesz egy kis segítségre, így ezt a hat kérdést össze is vontam, hogy teljes legyen a kép. Az alapfelállás, hogy a 12 éves asztali gépemet cserélem le végre egy teljesen új konfigra.

    A mostani monitorom egy szintén 12 éves, 23 colos, IPS paneles Dell U2311H darab, 1920x1080-as (FullHD) felbontással, 60Hz-es képfrissítéssel.
    Ez a mai napig kifogástalanul működik, mindig is meg voltam vele elégedve, de most úgy vagyok vele, hogy ha a hozzáértő fórumtársak is indokoltnak érzik, az új konfig megérdemel egy új monitort is.

    A 23 col helyett már a 27 is érezhető előrelépés lenne méretben (ettől sokkal feljebb nem mennék a korlátozott hely miatt, nagyon max. 32 col, illetve az alsóközép kategóriába gondolom nem is nagyon férne bele nagyobb), és ha a képminőség is fejlődött annyit az elmúlt 12 évben ebben a kategóriában is, ami szerintetek indokolja a váltást, akkor rászánnám ezt az összeget.

    Kezdjük a felhasználási területtel, alapvetően általános napi használat a cél (netezés, Youtube, filmnézés, ez utóbbiak esetén akár 4K felbontású tartalmak is, néha single player játékok, inkább régebbiek).

    Emiatt eleve nem is terveztem grafika terén túl az új gépet, nem is lesz benne dedikált GPU, egy Ryzen 7 5700G IGP-je oldaná meg a monitor meghajtását.

    Ez gondolom behatárolja a felbontást és a képfrissítést is. A mostani FullHD-ról szeretnék legalább 1440p-re váltani. Itt fel is merül bennem a kérdés, hogy 1440p felbontású monitornál okozhat-e problémát a FullHD vagy 4K filmek lejátszása, lesz-e torzulás a scaling miatt?

    Illetve azt sem tudom, az említett IGP milyen képfrissítésig tudná tartani a lépést az 1440p, vagy akár a 4K felbontással. Ha technikailag nincs akadálya, nyilván érdemes lenne itt is az eddigi 60Hz fölé menni. Mivel AMD-s IGP-ről van szó, itt szempont lehet esetleg a FreeSync támogatás, vagy az csak a dedikált GPU-k esetén fontos/érdekes?

    A HDR-rel is úgy vagyok, hogy nem volt még sose dolgom olyan kijelzővel, ami tudja a HDR-t, de nyilván ez is előrelépés lenne képminőségben, szóval ha ez ebben a kategóriában is reális opció, akkor miért ne?

    Az összefoglalót elolvasva azt is fontosnak érzem, hogy ne használjon PWM-et a monitor (ha ez még egyáltalán időszerű kikötés, nem tudom, mennyire jellemző ez még).

    4. Sík vagy ívelt kialakításban keresed új monitorodat?

    Az általam keresett méretben és felhasználásra szerintem semmi értelme az ívelt kialakításnak, maradjon a sík megoldás.

    9. Hagyományos vagy érintőképernyős megoldást keresel?

    Nincs szükségem érintőképernyős megoldásra.

    10. Ergonómiai kialakításában milyen legyen? Pivot, dönthető, forgatható, magasságában állítható?

    A magasság állíthatósága szerintem fontos, a pivot ritkán hasznos lehet, de a hiánya sem kizáró ok. A forgathatóság végül is kiváltható azzal, ha a talp olyan kialakítású, ha azzal együtt az egészet elforgatom, ha kell. A dönthetőség is inkább a nice to have kategória.

    Előre is köszönöm a segítséget és elnézést, ha túl hosszúra sikeredett, igyekeztem minden kérdésre kielégítő választ adni és elég infót az ajánláshoz.

    [ Szerkesztve ]

  • pallavolo

    csendes tag

    válasz pallavolo #134136 üzenetére

    Sziasztok!

    Erre esetleg tudnátok javasolni valamit: #134136

    Azóta én is nézelődtem kicsit, ezek közül melyiket ajánlanátok?

    GIGABYTE M27Q
    LG 27GP850P-B

    Szerintetek ezek passzolnának az előző hozzászólásomban vázolt elképzeléseimhez, illetve kompatibilisek a Ryzen 7 5700G IGP-jével?

    Ha ezek nem a legjobb választások ebben a kategóriában, akkor mi most a best by ezen az árszinten 27 col + 1440p méretben?

  • pallavolo

    csendes tag

    válasz Pano #134180 üzenetére

    Tök jogos, akkor lehet érdemes inkább a 4K felbontást választani, cserébe a frissítési frekvencia maradhat 60 Hz. Ilyen felbontással akár a 32 colos méret is OK lehet, ha belefér az árba, de lehet inkább egy minőségibb 27(-28) colos lesz a jó választás.

    Ugye a nem OLED típusú kijelzők közül még mindig az IPS számít a legjobbnak? Ahogy olvasgattam, az OLED ár/érték arányban még mindig nem az igazi, és még mindig nem tökéletes a technológia (pl. beégés), így azt most kizárnám, maradjon a 100-150 ezer forintos keret.

    Egy újabb gyors szűrés ezekkel a módosításokkal ezeket dobta ki (mivel még így is baromi sok találatot kaptam, szűrtem a legalább 305 cd/m2 fényerejűekre, nem tudom ez fontos szempont-e valóban, illetve az állítható magasságúakra, bár végül is alá lehet tenni valamit, ha csak ez hiányozna egy egyébként egyértelműen jobb vételnél).

    Itt még mindig el vagyok egy kicsit veszve, pl. adott márkán belül még a specifikációkat végigböngészve sem feltétlenül látom a különbséget ezek között (az alábbi sorrend ár szerint növekvő). Az AMD FreeSync támogatás megléte nekem vajon releváns lehet, vagy az is inkább a játékosoknak fontos és csak a magasabb frekvenciájú modellek esetén?

    LG 27UP650P-W
    AOC U2790PQU
    AOC U27P2
    Dell S2721QSA
    Philips 278B1
    ASUS VG289Q
    Dell S2722QC
    LG 27UK650-W
    LG 27UP85NP-W

    Ezek közül melyiket ajánlanátok? Mivel a mostani 12 éves Dell U2311H monitorommal nagyon jók voltak a tapasztalataim, és találtam egy oldalt, ahol a fentiek közül pont a Dell S2722QC-t nevezik meg a legjobb irodai monitornak, most ez az új kedvencem:

    https://www.rtings.com/monitor/reviews/best/monitors

    Még a 32 colos kategóriába felpillantva ez az egy jöhetne szóba az árát tekintve a 4K felbontásúak közül, de gondolom ez nagyon belépő szint lehet, akkor inkább már egy minőségibb 27 colos a jobb választás, ha nem tévedek és nem olyan fontos a nagyobb méret:

    LG 32UN650P-W

    Remélem nem gond, hogy ilyen sokat kérdezek, remélem ezzel legalább másnak is tudunk segíteni, 12 éve nem foglalkoztam a témával, tulajdonképpen még abban sem vagyok biztos, hogy érdemes-e egyáltalán lerecsélni a még mindig tökéletesen működő Dell U2311H-mat, de most afelé hajlok, hogy ha már lesz egy teljesen új konfig is mellé kb. 250-300 ezerért, ennek a felét megéri egy 23 --> 27 col, illetve FullHD --> 4K upgrade még úgy is, ha marad a 60Hz és az IPS technológia sem nagyon változott(?) az elmúlt 12 évben.

    És még egyszer köszi a tök jogos észrevételt, ha nagy ritkán mégis játszanék, akkor is régebbi játékokkal, és azt meg nyilván FullHD felbontásban fogom, a filmek meg mehetnek 4K-ban, sokkal jobb lesz nekem a 60Hz/4K, mint a 144+Hz/1440p kombó.

    [ Szerkesztve ]

  • pallavolo

    csendes tag

    válasz Pano #134185 üzenetére

    Szia!

    Köszi szépen, akkor szerintem megnézem élőben az te LG-det meg az általam írt Dellt, és amelyik úgy jobban tetszik, az lesz majd, nincs értelme többet variálni ezen.

    Meg 4K-ről vissza fullhd-ra a játékokban annyira nem lesz szép. 1440p még tök OK rajta.

    Ezen kicsit azért lepődök meg, mert azt hittem, a 4K --> 1440p scaling kicsit torzítani fog, míg a 4K --> FullHD esetben csak simán egy 2x2-es négyzetnyi képpont fog egy-egy FullHD képpontot reprezentálni, tehát ott semmilyen torzítás nem lesz, csak nyilván a rosszabb felbontás.

    Bár végül is utánaszámolva jogos, mert egy másfeles szorzó van csak az x és y tengelyen is, szóval azért így nem nagyon van minek torzulnia. :)

  • pallavolo

    csendes tag

    válasz Pano #134179 üzenetére

    Ha nem játszol akkor szerintem felesleges a nagy frissítési frekvencia.

    Még az az aspektus jutott az eszembe, hogy OK hogy nem játékra kell a monitor, de ha egész nap a gép eltt ülsz munka miatt, nem jobb mégis a szemnek a 60Hz helyett egy 120 vagy 144 Hertz-es frekvencia?

    Ha már vált az ember, akkor érdemes több szempontból is körüljárni, tapasztalt valaki ilyet, aki 60Hz-ről magasabbra váltott, hogy az egész napos használat után emiatt kevésbé fárad el a szeme, illetve kevésbé lesz hajlamos megfájdulni a feje tőle?

Új hozzászólás Aktív témák