Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • LOTR

    addikt

    válasz stickermajom #160 üzenetére

    ezt a meme-t nem kifejezetten neked címeztem

    viszont úgy csökkenteni a fenntartási költségeket, hogy a bekerülésit meg a fogyasztáshoz (vagy a fogyasztás különbséghez) képest a sokszorosára vesszük, szerintem nem csökkentés (nyilván a megtérülési idő függvénye ez), egy napelem megtérül kb ~10 év alatt (h tarifával számolva mondjuk ~15), de tudjuk, hogy ~30 évig is működnek különösebb karbantartási költségek nélkül
    egy hőszivattyú erre nem képes

    én továbbra is tartom - a fenti esettel kapcsolatban - hogy mivel egy korszerűnek mondható épületről beszélünk, valószínűsíthető, hogy alacsony a hővesztesége, amit a meglévő fűtési rendszer ki tud szolgálni (habár magasabb egységáron mint a hőszivattyú, de még mindig nem túl komoly költségek mellett)

    és egy új fűtési rendszer kiépítése csak kiadással jár, ami amortizálódik, amíg egy napelem felfogható tulajdonképpen egy befektetésnek is, ahhoz képest minimális amortizációval

    de ezt ugye egész pontosan ki lehet számolni
    a kérdés csak az, hogy mekkora megtérülési idő után célszerű az egyik vagy a másik megoldást választani, itt meg valószínűleg már sokkal inkább az egyéni preferenciák fognak dönteni

    #165-re ez is igaz, de a másik véglet meg az, hogy valakik szerint már 10 éve sem szabadott napelemeket feltenni, aztán most meg lassan a hálózat el sem bírja, annyi helyen van

    #166 DUB Inc.
    valószínűleg azért, mert ez egy elég érdekes kérdés és nincs abszolút igaza az egyik oldalnak sem

    [ Szerkesztve ]

    One Ring to rule them all

Új hozzászólás Aktív témák