Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Gyantusz

    tag

    válasz Menahem #665 üzenetére

    Noha nem engem ért a kérdés, de a véleményem:
    - A légvédelmi haditechnika elavult, lévén kivétel nélkül az 1960-70-es években lettek bevezetve az eredeti, azaz a szovjet rendszerbe. Ilyenek az egyes rádiólokátorok (P-14, -15, -17, PRV-16, -17 stb.),
    - A rakétások közül: SZ-75: Dvina, Volhov, Deszna (azért nem rossz, hogy a Lavocskin miket nem bírt gyártani), SZ-125 Nyeva, Vega, Kub, tán még volt Krug-unk is.
    Mint látható, nem kétféle eszközállomány. De mivel a jugókkal a szovjetek (és maga a VSZ) nem voltak túlságosan jóban, így Magyarországot ütközőzónaként léptették fel és meg is kaptunk minden komoly fegyvert, amit csak el tudtunk képzelni (kis túlzással).
    - Csöves légvédelemben ami említésre méltó az az 1980-as évek közepén(?) M-zárolt kb. 50 db önjáró ZSZU-23-4 Silka, ami a mai napig az M-készletet képezi. A többi vagy vontatott egy-kétcsövű (14,5 mm űrmérettől 57 mm-ig), vagy rakétás (Szterlák).

    Hadrendben tartásuk tetemes költségeket emésztett fel (lásd mecseki 3. NATO-radar esete napjainkban - "civil szakértők" szerint "jobb" a régi szanaszét telepített kemoterápiázó ruszki technika, mint az 1 db modern NATO-komplexum...).

    1990. január 1-ével (hivatalosan) véget ért a hidegháború (Bush és "Gorbi" papa újévi beszédével), új időszámítás vette kezdetét. A cél nem a tömeghadsereg költséges fenntartása, hanem egy jól felszerelt, közepes létszámú, katonai szervezetbe tömörülő (és nem önállóan tevékenykedő!) haderő létrehozása. Mivel a Varsói Szerződés már az 1980-as évek vége felé elkezdett döglődni, hála nekünk és a lengyeleknek, így 1990-re nyílvánvalóvá vált, hogy a Magyar Néphadsereget (MN) anyagilag fenntartani nem lehet. Emlékezz vissza az 1990 körüli káoszos állapotokra. Államkincstári hiány (? gyak. kiürült), tetemes államadóság nyílvánosságra kerülése, a "jóléti társadalom" darabokra hullása, taxisblokád... szóval voltak események. => Haderőleépítés. "Gerecse" a légierőnél, a VSZ rakétavédelmi és tömegpusztító fegyverrendszereinek leépítéséről szóló szerződések ratifikálása, 1993 körül nyílvános Scud-megsemmisítések szinte az összes ex-VSZ tagállamban. 1994-ben az elsők között csatlakoztunk a NATO Békepartnerségi programjához (angolul Partnership for Peace, PfP), amibe 1997-ben meghívtak, majd 1999-ben tagjai lettünk.

    Másrészt a felsorolt (még korántsem teljes) harceszközök javítóbázisai megszüntek, illetve átalakultak. Értem ezalatt például a Magyar Honvédség Haditechnikai Intézetét (röviden MH HTI) Gödöllőn, megszünt a FÉG, átalakult a Pestvidéki Gépgyár, a MÁV járműjavítói, a Gördülőcsapágy-gyárak és még sorolhatnám... Így az állam az eszközöket fenntartani nem tudta. => Az alakulatok fokozatos és folyamatos létszámleépítése nem tette indokoltá az eszközök hadrendben tartását. Modernizálásuk a kellő műszaki paraméterek betarthatatlansága miatt lett elvetve (értsd "szitából nem lehet lábast csinálni"). Elöregedtek, üzemidejük lejárt, kivontuk őket a hadrendből, az őket üzemeltetőkkel együtt (nyugdíj), lásd a laktanyák kaotikus egészségügyi állapotait 2003-ig.

    - Illetve lejárt a rakéta-hajtóanyagok és a harci részek (értsd: robbanófej) üzemideje. További tárolásuk környezet-, baleset- és életveszélyes volt, műszaki értelemben pedig felesleges. => Nincs pénz a jaításra, újak beszerzésére sem => Hadrendből való kivonás.

    Modernizálni csak kevés légvédelmi technikát volt értelme. Az egyik a Kub, mint látható és olvasható, volt is értelme (meg nem fafejű kezelők kellenek rájuk - erről [link] amúgy a hm.gov.hu is írt). A másik pár modernizált közül pl. az SZ-68U-t lehet említeni és a P-18M-et. Ezeket 2007-ben a kKecskeméti Repülőnapon is lehetett fogdosni és megmászni. Lásd: MH 12. Arrabona légvédelmi rakétaezred és MH 54. Veszprém Légtérellenőrző Ezred
    Legjobb tudomásom szerint lengyel segítséggel modernizálta az ex-HTI őket.

    A szervezetben való gondolkodás azért fontos és hasznos, mert így nem kell minden fegyvernemre nagy összegeket költeni, az önvédelmen túl (amit maga a szervezet is biztosít tagjainak) csak a felajánlott erőket kell rendelkezési állományban tartani. Jelentős költséghatékonyságot eredményez. Ez az "elmélet", a gyakorlat korántsem ilyen egyértelmű. Rengeteg politikai, gazdasági és műszaki buktatók vannak.

    [ Szerkesztve ]

    Örülj ifjú ember a fiatalságodnak! (A prédikátor könyve)

Új hozzászólás Aktív témák