Hirdetés

Aktív témák

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Fontos tudnivalók, és ajánlások, router firmware cseréhez

    A hardver azonosítása

    A firmware helyes megválasztásához - legyen az gyári, vagy akár valamilyen 3rd party verzió - fontos tudni a router pontos típusát, az esetleges hardver verziószámmal együtt. Ezeket semmiképpen se a webes admin felültről olvassuk le, mert ott sajnos sokszor tév, vagy fél információk vannak, például minden v1.2, v1.5, v1.8 verziójú routert, simán csak v1.0-nak jelöl, és ha ezt vesszük alapul, az jelentheti akár a router végét is egy rossz, nem rá való firmware feltöltése után. Ajánlatos tehát a routert megfordítani, mert az alján jellemzően található olyan címke, feliratozás, ahol részletesen megtalálható minden szükséges információ.

    A firmware letöltése

    Ha meggyőződtünk a router pontos típusáról, akkor látogassunk el a weboldalra, ahonnan a firmware-t szeretnénk letölteni, és ott keressük meg a típusnak megfelelő file-t, majd töltsük azt le. A letöltött fw sokszor tömörített állományban van, tehát ha rar vagy zip kiterjesztésű a letöltött file, akkor csomagoljuk ki abból a firmware-t. Egyes esetekben az fw mellé szoktak tenni egy txt, esetleg pdf állományt, amiben a változások, vagy éppen a cserével kapcsolatos néhány fontos tudnivaló van leírva, tehát ha van ilyen, akkor nézzünk rá arra is.

    A letöltött file ellenőrzése

    Amennyiben a file mellett, vagy a letöltési oldalon megtalálható md5 ellenőrző összeg, úgy azt flashelés előtt ellenőrizzük le, hogy a letöltött file, és az eredetileg megadott md5sum összeg egyezik-e. Ha ilyen ellenőrző összeg nincs a file mellett, akkor legalább ránézésre győződjünk meg róla, hogy a file mérete megegyezik-e a szerveren, vagy a csomagolt állományban lévővel. Bár ez egy elég gyenge megoldás a file épségének ellenőrzésére, de láttam már olyan esetet, amikor valakinek egy 8MB-os firmware-ből egy átviteli hiba folytán 3-4MB jött le, és azt flashelte a routerre, ami természetesen nem is indult el utána.

    Flashelés

    A művelet megkezdése előtt erősen ajánlott egy reset, vagy menüből gyári alapértékek visszaállítása a routeren, és ezt követően jöhet a flashelés, amit mindenképpen UTP kábelen keresztül - tehát ne WiFi-n - végezzünk, és ha van rá lehetőség, akkor használjunk szünetmentes tápegységet is, nehogy egy pillanatnyi áramszünet kivégezze a routert. Persze a korszerűbb modellekben többnyire van már egyszerűen elérhető recovery felület, pont az efféle balesetek következményeinek gyógyítására, de egyrészt, ha csak egy mód van rá, jobb ezt előre elkerülni, másrészt nem minden routerben van erre megoldás, akkor pedig jöhetnek a macerásabb soros kábeles, JTAG-es élesztések, vagy még rosszabb esetben végleg elbúcsúzhatunk a routertől. Tehát, ha megkerestük az admin felületen a firmware upgrade menüt, akkor ott tallózzuk be a korábban letöltött file-t, majd indítsuk el a flashelést. A művelet jellemzően ~1 perc alatt meg szokott történni, de van amikor 5-10 percet is igénybe vesz. Legyünk türelmesek, várjuk meg a folyamat végét, ne zárjuk be korábban a böngésző ablakát, és ne indítsuk újra sem a gépet, sem pedig a routert, mert ezek szintén végzetesek a routerre nézve. Ha készen van a flashelés, és újra elérhető a router, akkor ismételjük meg a reset-et, vagy a menüből történő gyári visszaállítást, és ezt követően jöhet az újbóli beállítás.

    Röviden összefoglalva a lényeg

    ○ Pontos hardver azonosítás, és hozzá megfelelő firmware kiválasztása
    ○ A letöltött firmware épségének ellenőrzése a lehető legpontosabb módon
    ○ Stabil kapcsolat biztosítása a router és a PC közt (UTP kábel, szünetmentes táp)
    ○ Firmware csere előtt és után is reset elvégzése a routeren
    ○ Odafigyelés, nem kapkodás, mindent kétszer megnézés

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

Aktív témák