Hirdetés

Aktív témák

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Ebben a témában - azt hiszem nem meglepő módon - főként általam összeállított leírások lesznek, amik itt egyben látva minden bizonnyal összefüggéstelenek, de céljuk nem is az, hogy egy folytatásos regényt képezzenek, hanem sokkal inkább, hogy később szakmai témákban kerüljenek majd linkelésre, gyakran elhangzó kérdésekre válaszolva, segítve ezzel másokat, és persze valahol magamat is, hogy ne kelljen ugyanazt háromszázhuszonhatszor leírni, hatvankét témában.

    Ezen kívül, mivel - ezen hozzászólás írásakor - Topikgazda is vagyok több témában, előfordulhatnak majd itt ideiglenes jelleggel szerkesztés alatt álló téma összefoglalók, vagy akár véglegesen is, azok részét képező linkelt háttértartalmak, amik időnként szükségszerű módosításokon eshetnek át, így hozzászólás szerkesztési jog hiányában az érintett fórumba nem tudom tenni azokat, de terjedelmüknél fogva nem lenne célszerű direktben az összefoglalóba tenni sem.

    OpenWrt firmware csere failsafe módban
    OpenWrt firmware csere terminálban
    Néhány gondolat, router vásárlás előtt állóknak...
    WiFi csatornaválasztás az inSSIDer program segítségével
    Tomato firmware-t futtató router Switch+AP módba állítása
    Routerre kötött USB / HDD sebességteszt
    Az integrált Transmission cseréje Tomato firmware-ben
    A WinSCP használata
    Google DNS szerverek beállítása Tomato-ban
    ASUS RT-N12 D1 sebességteszt
    LED-ek ki / be kapcsolása ASUS RT-N18U routeren, Tomato firmware-el
    Mentett jelszavak kiolvasása Firefox böngészőben
    Firmware feltöltése ASUS routerre
    Partícionálás
    Mountolás, fstab
    Transmission Web Control telepítése Tomato routerre
    A cron használata Tomato firmware-ben
    ASUS RT-N16 sebességteszt
    Padavan firmware telepítése Xiaomi Mi Router 3G eszközre
    Entware + rTorrent telepítése Padavan firmware-t futtató routerre
    speedtest-cli telepítése Padavan + Entware rendszerre
    USB háttértár sebességteszt, ASUS RT-AC57U routerrel és Padavan firmware-el
    Internet sebességmérés
    Breed Web Recovery Console
    PXE Boot szerver Padavan firmware-el
    qBiitorrent Dark WebUI
    Fontos tudnivalók, és ajánlások, router firmware cseréhez
    2.4GHz vs. 5GHz
    Tomato-s router elérése SSH-n
    Mit tehetünk távközlési szolgáltatások (TV, internet) hibája esetén?
    qBittorrent telepítése, ASUS gyári firmware mellé

    ● Jelenleg nincs.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    OpenWrt firmware csere failsafe módban

    Többféle előzmény / körülmény okozhat olyan helyzetet, hogy csak failsafe módban tudjuk elérni az OpenWrt-s routert, így ezekbe itt most nem is mennék bele, csak tételezzük fel azt a helyzetet, miszerint nem érjük el a webes admin felületet, nincs net a routeren, és normál módban egyáltalán el sem indul a vas, tehát csak a failsafe mód marad a firmware cserére.

    A művelethez fog kelleni...

    ○ egy firmware, ami nem tartalmaz bootloader-t, Ilyet TP-LINK-hez ITT találsz
    ○ egy HFS ~ HTTP File Server
    ○ egy PuTTY vagy KiTTY program

    A letöltött firmware-t szükség esetén csomagold ki, és adj neki valami rövid nevet, mondjuk a firmware.bin megfelelő.

    Ezután a PC-n állíts be fix IP címet a helyi kapcsolatnak, és UTP kábellel kösd össze a routert a géppel. Még egyszer mondom, kábellel, tehát nem WiFI-n. Tudom ez a többségnek magától értetődik, de volt aki ezzel szívott fél órát, hogy WiFi-n próbálta elérni a halott routert.

    IP: 192.168.1.10
    maszk: 255.255.255.0

    Gateway, DNS, egyéb nem szükséges.

    Windows 7 esetén ez így néz ki valahogy

    Vezérlőpult -> Hálózati és megosztási központ - Adapterbeállítások módosítása

    Itt a Helyi kapcsolatra jobb klikk, és Tulajdonságok...

    TCP/IPv4 protokoll -> Tulajdonságok

    Itt beállítod a fentebb említett két IP címet, címet, majd OK.

    A routert kapcsold be, és amikor felvillan a SYS LED, akkor nyomj rá párszor a QSS vagy a RESET gombra, hogy a SYS LED kezdjen el gyorsan villogni.

    Indítsd el a PuTTY-ot, és lépj be telnet-en a 192.168.1.1 IP címre. Figyelj a részletekre, tehát nem SSH, hanem telnet, az IP cím pedig minden esetben 192.168.1.1, függetlenül attól, hogy esetleg korábban más címmel használtad a routert.

    A PC-n indítsd el a HFS szervert, és add meg neki a kicsomagolt firmware file helyét, hogy azt ossza meg http-n. Jobb klikkes menüben Add Files...

    Ezután a PuTTY programba írd a következőket...

    cd /tmp
    wget http://192.168.1.10/firmware.bin

    Ekkor elvileg letölti a PC-ről az új firmware-t, amit célszerű ellenőrizni md5-el, és összevetni az eredeti letöltött file értékével. Ha nem indulna el a letöltés, ellenőrizd a gépen, hogy nem blokkolja-e tűzfal a bejövő kapcsolatot.

    md5sum /tmp/firmware.bin

    Ha stimmel, mehet a flashelés, a következő paranccsal...

    mtd -r write /tmp/firmware.bin firmware

    Ez körülbelül 1 percig tart, majd ezután a router automatikusan újraindul, és rajta van az új firmware, ahol is sikeres elérés után elsőként csinálj egy gyári alapértékekre állítást, vagy áram alatt 10mp reset-et.

    FIGYELEM, az alábbi kép csak illusztráció, a firmware nevét ne a képről másold, hanem a fentebb írtak alapján csináld, illetőleg az md5sum ellenőrző összege is file-onként változik.

    FONTOS, hogy a PuTTY programot ne zárd be idejekorán, de a Rebooting... felirat megjelenése előtt semmiképpen! A router újraindulása elvileg a LED-eken látható, és a Windows is érzékelni fogja az új hálózati kapcsolat létrejöttét, amit többnyire jelez is a system tray-en, az óra mellett. Ha mindez megtörtént, akkor van készen a művelet.

    Sok sikert hozzá! :N

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    OpenWrt firmware csere terminálban

    Alább az a néhány művelet olvasható, amik segítségével terminálban flashelhetjük meg OpenWrt firmware-t futtató routerünket.

    Én firmware csere kapcsán mindenkinek javasolni szoktam, hogy lehetőség szerint előtte, és utána is csináljunk a routeren menüből egy gyári visszaállítást, vagy pedig a reset gombot használva állítsuk alapbeállításokra a routert, bár ez utóbbi OpenWrt firmware esetén nem mindig működik, mert vannak buildek, ahol a reset gombhoz nincs, vagy egyéb funkció van rendelve. Különösképpen szükséges ez, ha a régi és az új firmware fajtája eltérő, vagy pedig nagy verzióugrás van a kettő közt, mert ilyen esetekben a tárolt beállítások közt nagy eltérések lehetnek, amik a későbbiekben okozhatnak anomáliákat a router működésében, így aztán több kárt és felesleges munkát csinálunk magunknak azzal, ha megtartjuk a korábbi konfigot, mint amennyi időt fordítanánk a manuális újra beállításra.

    Első lépésként tehát végezzük el az alapra állítást, majd jelentkezzünk be telnet klienssel a routerre, és állítsunk be egy root jelszót.

    Szükség esetén állítsuk még be a routeren az internetkapcsolatot, hogy az le tudja tölteni az új firmware-t. Ha ez is megvan, akkor jelentkezzünk be SSH-n keresztül a terminálra, és álljunk is neki a firmware cseréjének, az alábbi parancsokkal...

    cd /tmp
    wget http://szervercime.hu/eleresi_ut/firmware.bin

    Ezzel letöltöttük az új firmware-t a router /tmp mappájába. Most ellenőrizzük annak md5sum összegét, és vessük össze a forrás oldalon találhatóval, hogy megbizonyosodjunk arról, hogy a letöltött firmware file nem hibás, sérült.

    md5sum /tmp/firmware.bin

    Ha minden rendben van, mehet a flashelés.

    mtd -r write firmware.bin firmware

    Élesben tehát így néznek ki valahogy az eddig leírtak...

    Ha mindet megvan, akkor ~1 perc elteltével a folyamat véget is ér, megjelenik a Rebooting... felirat, és újraindulás után használhatjuk is az új rendszert, amit a korábbiak alapján érdemes egy gyári alapra állítással kezdeni. De az SSH ablakot ne zárd be addig, amíg nem bizonyosodtál meg arról, hogy a folyamat sikeresen befejeződött. Erről meggyőződhetsz például úgy is, hogy nyitsz egy böngésző ablakot, és megpróbálod elérni a router webes felületét. Ha ez sikerült, akkor már nem érhet meglepetés.

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Néhány gondolat, router vásárlás előtt állóknak...

    Az alábbi sorok azoknak íródtak, akik torrentezés, és / vagy egyéb szerver funkciók kiváltása céljából szeretnének routert vásárolni. Ezzel kapcsolatban van néhány dolog, amivel nem árt tisztában lenni, nehogy aztán csalódás legyen a vége! Nézzük a leggyakoribb, és legfontosabb kérdéseket a témában, a leendő router típusától függetlenül...

    Garancia
    Gyári torrentkliens manapság csak az ASUS routerekben van, de ez sem feltétlenül elégít ki minden ezzel kapcsolatos elvárást. Az egyéb szerverfunkciók, mint LAN hálózati megosztás, FTP szerver, és egyebek, szintén csak korlátozottan konfigurálhatóak a gyári szoftverekben, tehát az esetek döntő többségében a történet vége az, hogy a routerre egy moddolt firmware fog felkerülni, hogy az igényeket a lehető legjobban kielégítse, és kihozza a vasból amit lehet. Igen ám, de ez viszont elvileg, a garancia azonnali megszűnését vonja maga után. Azért elvileg, mert ha később baj van a routerrel, akkor az esetek 99%-ban vagy vissza lehet állítani a gyári firmware-t, vagy egyébként sem állapítható meg, hogy mi volt rajta, mielőtt tönkrement. Szóval a garancia megszűnése leginkább csak formai, de azért jobb ezzel is előre tisztában lenni!

    HDD és PenDrive
    A routerre gyakorlatilag "bármekkora" tárterületű HDD-t rá lehet kötni, minden bizonnyal fogja tudni kezelni, de azt tudni kell, hogy alapesetben 2TB méretig boldogul el a rendszer a lemezekkel, mert e-felett már GPT partíciós táblát kell létrehozni, ezt pedig nem minden firmware támogatja. A gond nem annyira a HDD kapacitásával vagy típusával lehet, hanem inkább a külső USB-s ház Linux inkompatibilitásával. Szerencsére azért a legtöbb jól működik, de nem árt ha vásárláskor figyelünk a csomagoláson lévő Linux kompatibilitást jelző feliratra, és / vagy logóra. A kompatibilis eszközökről megbízható és teljes lista sajnos nincs, így azt ne is keress! Routeren való használat esetén probléma lehet még, hogy az USB portról táplált külső HDD számára nem elegendő az áram, ezért aktív USB HUB vagy Y USB kábel beiktatása lehet szükséges a stabil működéshez. A PenDrive használatáról még annyit, hogy meglehetősen lassú, nem bírja a több szálú egyidejű írást olvasást, ami sokszor a filerendszer összeomlását eredményezheti rajta, illetve ilyen extrém felhasználási körülmények között, mint például a torrentezés, vagy swap tárhelyként funkcionálás, igen rövid élettartamúak szoktak lenni, tehát lehetőség szerint kerülendő a használatuk!

    Az elvárásokkal kapcsolatban...
    Nézzük a szokásos elképzeléseket ezzel kapcsolatban, amik aztán soha nem válnak valóra!

    ○ LAN-on és WiFi-n Full HD videók továbbítása egy időben több kliensre
    ○ 1-200 darab torrent futtatása Fiber Power 500-as, vagy DIGI 1000-es nettel.
    ○ És persze játszani is kellene, tehát a fentiek közben 10 alatt maradjon a ping.
    ○ Az ára 10k körül lehet maximum.
    ○ stb...

    Ezzel szemben a tények, amik reálisan el is várhatók egy ilyen rendszertől...
    A mai nagyobb teljesítményű SOHO (otthoni felhasználásra készült) routerekben 600-800MHz-es processzor, és 128-256MB RAM található. Azt hiszem ennek tudatában érthető, hogy miért nem fog tudni kiszolgálni több korszerű munkaállomást az elvárt sebességgel. Ezek a routerek nem szervernek vannak tervezve! Türelmes és nyugodt embereknek jó alternatíva lehet a 7/24-ben működő PC kiváltására, és ezáltal a villanyszámla jelentős csökkentésére, de mindenképpen kompromisszumokkal jár. Az elérhető maximális sebességek igen széles tartományban változnak, mind a használt router és az azon futó firmware, mind a kérdéses alkalmazás, és annak beállításai, de még a HDD-n lévő filerendszer függvényében is. A mihez tartás végett azért megpróbálok egy-két jellemző adatot leírni, de fontos tudni, hogy ezekre a fentebb írt okok miatt semmilyen garanciát nem vállalok!

    A routerre kötött HDD-re, vagy arról történő másolás sebessége.
    Ez az érték valahova 10-30MB/sec közé tehető. Általában NFS-en keresztül a leggyorsabb, amit az FTP, majd végül a Samba követ. Filerendszerek tekintetében a FAT és az NTFS a leglassabb, és a Linux-os EXT 2/3/4 rendszerek a gyorsabbak, és megbízhatóbbak. Bár hozzá kell tegyem, hogy időközben jelentek meg olyan újabb NTFS driverek (Paragon, Tuxera), amikkel jelentős sebességnövekedés érhető el a támogatott routereken a korábbiakhoz képest, akár vetekedhet is az EXT 2/3/4 rendszerekkel.

    A torrent le, illetve feltöltés sebessége.
    Ez a sebesség 3-8MB/sec között mozog, de nagyban függ a nyitott kapcsolatok számától, mert ezek jelentős hatással vannak a processzor terhelésére. Általánosságban elmondható, hogy minél kevesebb a nyitott kapcsolat, annál nagyobb sebesség érhető el, tehát jobban járunk néhány seed-szerveres, vagy optikai netes peer-el, mint sok ADSL-essel. A legjobb sebesség elérése érdekében a routeren futó torrenkliensben érdemes a kapcsolatok maximális számát egy kellően alacsony, mondjuk 25-100 közötti értékre állítani, az egyéb körülmények figyelembe vételével. Ide tartozik még, hogy feltöltési irányban jellemzően nagyobb sebesség érhető el, mert letöltés közben az adatokat folyamatosan ellenőrizni is kell, ami plusz terhelést jelent a routernek.

    Torrentek maximális száma, és mérete.
    Ezek tekintetében mondhatni nincsenek korlátok, mert mint fentebb írtam, leginkább az össz-sebesség, illetve a nyitott kapcsolatok száma a döntő. Tehát a kliensben lehet akár több száz darab, illetve több száz GB méretű torrent is betöltve, ha azok együttes aktivitása a router teljesítményének határain belül marad.

    És végül...
    Szerintem elég egyértelmű, de azért felhívom a figyelmet még arra is, hogy természetesen ha az egyik alkalmazás jelentősen leterheli a routert, akkor a másik már nem fog tudni maximális teljesítményt nyújtani, illetve az erőforrások megoszlanak a programok között. Tehát, ha mondjuk nagy sebességgel tölt le a torrentkliens, akkor az a hálózati megosztás sebességére is komoly hatással lesz! Fontos még tudni, hogy ezek a moddolt firmware-ek Linux alapúak, és bár az alap router funkciók beállításához, amik a gyári fimrware-ben is megtalálhatóak, itt is webes felület áll rendelkezésre, de az egyéb programok telepítéséhez már parancssor használata is szükséges lehet! Persze van olyan is, ahol a torrentkliens is a firmware része, de ez a ritkább eset, tehát jobb felkészülni némi gépelésre is. Nagyjából ennyit szerettem volna elmondani ezzel kapcsolatban, és remélem, hogy azért nem riasztottam el senkit a témától, mert tényleg nem ez volt a szándékom vele! Az ezzel kapcsolatos fórumokon jelenlévő tömegek is igazolhatják, hogy a dolognak van létjogosultsága, hobbinak sem utolsó, valamint a Linux-al való ismerkedést is megalapozhatjuk vele... :)

    Kapcsolódó írás: Routerre kötött USB / HDD sebességteszt

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    WiFi csatornaválasztás az inSSIDer program segítségével

    A vezeték nélküli routerek, access point-ok beállítása során, talán az egyik leglényegesebb pont, a megfelelő WiFi csatorna kiválasztása. Ez azért fontos, mert ha a szomszédos hálózatokkal interferencia lép fel ez éterben, az jelentősen le tudja csökkenteni a kapcsolat sebességét és stabilitását. Ebben nagy segítségünkre lehet az inSSIDer program, melynek 3-mas verziója még ingyenesen letölthető Windows platformra.

    inSSIDer 3

    Android rendszerű kütyükön legalább ilyen eredményesen használható alkalmazás a Wifi Analyzer, ami letölthető a Google play oldalról.

    Wifi Analyzer

    Telepítés után indítsuk tehát el az alkalmazást, amivel rögtön látható formát öltenek a környék WiFi hálózatai, és az azok által elfoglalt spektrum.

    inSSIDer

    Wifi Analyzer

    Nem szeretném nagyon mélyreható technikai részletekkel untatni a nagyérdeműt, de röviden azért pár dolgot szükséges elmondani, hogy megértsük a lényeget, és, hogy mire kell figyelnünk a beállítás során.

    1. Vannak olyan vezeték nélküli eszközök, melyek csak az USA szabvány szerinti 1-11 közti csatornákat kezelik korrekten, tehát érdemes törekedni arra, hogy ebből a tartományból próbáljunk magunknak lefoglalni egy részt.

    2. A routerekben található 20/40MHz-es csatornaszélesség (Channel Width) opció állítása eredményeként, 40MHz-en jellemzően nagyobb átviteli sebességet lehet elérni, viszont mivel így a két csatorna használata miatt pontosan kétszer akkora tiszta, zavarmentes sávszélességre van szükségünk mint 20MHz-en, ez nem mindenhol kivitelezhető. Ha sok wifi hálózat van a környéken, akkor lehet stabilabb kapcsolat valósítható meg 20MHz beállítás mellett, még ha az elérhető maximális sebesség így némileg kisebb is. Továbbá vannak régebbi, jellemzően csak g szabványt támogató kliensek, amik 40MHz beállítás esetén meglehetősen instabil működést képesek produkálni, vagyis ilyen esetben sem szerencsés a a dupla csatornás beállítás.

    3. A 2.4GHz-es sávban teljesen interferenciamentes csatornából három darab állhat rendelkezésre, ezek az 1, 6, 11, csatornák.

    Visszatérve tehát a spektrumképekre amiket láthatunk a már elindított programokban, a beállítás során arra kell törekedni, hogy saját hálózatunknak azt a helyet, csatornát találjuk meg, ahol lehetőség szerint egyáltalán nem, vagy csak minél kisebb mértékben van átfedéssel más hálózatokkal. És mivel itt a fentebbi direktívákon kívül más, pontosabb útmutatóval nem tudok szolgálni, végezetül lássunk még néhány példát.

    1. Saját hálózatunk a FleuDeLys névre hallgat, és elég jó beállítást sikerült találni neki, mert egy olyan környékbeli hálózattal sincs átfedésben, ami számottevő zavart okozhatna a kapcsolatban. A másik, ugyanazon csatornán működő, GRASSHOPPER nevű AP jele már nagyon gyenge, nem lesz komoly hatással a hálózatunkra.

    2. Saját hálózatunk a NuKitOnDBlok névre hallgat, és jelen esetben elég szerencsétlen sávban működik, mert ugyanazon az 5-ös csatornán még másik két AP is hasonló jelerősséggel sugároz, az 1-es vagy 2-es csatornák valamelyike vélhetően jobb lenne, ezeket érdemes kipróbálni, mert ott található a leggyengébben fogható AP jele, ami a legkisebb zavart okozná a hálózatunkban.

    3. Az alábbi képhez hasonlóval jellemzően nagy lakótelepeken, felsőbb szinteken lakók találkozhatnak, és ez nevezhető talán a reménytelen helyzetnek. Ilyen környezetben nincs ideális beállítás, mert az interferencia olyan méreteket ölt, hogy legfeljebb csak néhány Mbps kapcsolati sebességet fogunk tudni elérni, és azt is csak a router közelében. Megoldás az 5GHz-re váltás lehet, de ehhez mind router, mind pedig kliens oldalon is arra alkalmas eszközök kellenek.

    Amennyiben a fentebb leírtak alapján továbbra sem látod át a dolgokat, a beállításhoz nyugodtan kérj segítséget az ezzel foglalkozó topikok valamelyikében.

    Router gondok
    WLAN, WiFi, vezeték nélküli hálózat
    Otthoni hálózat és internet megosztás

    Sok sikert hozzá! :)

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Tomato firmware-t futtató router Switch+AP módba állítása

    Előfordulhatnak olyan helyzetek amikor valakinek önszántából egyéb okok miatt, vagy kényszerűségből például a szolgáltatói végponti eszköz végett, két routert kell használnia. Ez több dolgot is nagyban megnehezíthet, mint mondjuk a port forwardok beállítása, vagy a két routerre kötött eszközök közti, LAN-on belüli kommunikáció. Ilyen esetben hasznos lehet, ha a második router NAT funkcióját kikapcsoljuk, és csak Switch+AP módban használjuk azt, így az egész hálózatunk egy egészet fog képezni, és nem lesz tűzfallal kettéosztva. Lássunk is tehát neki!

    Ehhez az elsődleges eszközről tudnunk kell néhány dolgot, amit annak annak adminisztrációs felületén nézhetünk meg...

    ○ Mi a LAN oldali IP címe, vagyis ahol az admin felülete elérhető?
    ○ Mettől meddig tart a DHCP tartománya, ahol IP címeket oszt?

    A példa kedvéért most tételezzük fel, hogy az elsődleges eszköz, mondjuk az internetszolgáltató által adott HGW (Home Gateway)...

    ○ a 192.168.0.1 címen érhető el
    ○ DHCP tartománya pedig 192.168.0.2 - 192.168.0.100 közé van állítva

    Most a saját Tomato-s routerünket kössük rá egy PC-re úgy, hogy más hálózathoz ne csatlakozzunk közben sem WiFi-n, sem másik kábelen, és a routerbe se dugjunk másik UTP kábelt erre az időre. A routeren érdemes egy reset-et elvégezni indulásként, hogy az esetleg korábbi beállítások egyike se zavarhasson be később. Ehhez a bekapcsolt, áram alatt lévő routeren nyomjuk le ~10mp-re a reset / restore gombot, majd engedjük fel azt. Amikor a router magához tért a reset után, lépjünk be az admin felületére, a szokásos 192.168.1.1 IP címen, és máris menjünk az Advanced -> DHCP/DNS menübe, ahol végezzük el az alább látható beállítást...

    Majd a Basic - Network menüben ezeket...

    Ha mindennel készen vagyunk, akkor itt is Save gomb az oldal alján, majd ha a router végzett a mentéssel, akkor be is köthetjük a végleges helyére. A switch konfigtól függetlenül továbbra is javaslom, hogy az elsődleges router felől érkező LAN kábel a Tomato-s router WAN portjába legyen kötve, a többi pedig szabadon használható. Bekapcsolás után érdemes belépni rögtön az admin felületre, immáron az új (192.168.0.254) IP címén, és megváltoztatni a root jelszót, valamint a WiFi beállítását elvégezni.

    DNS szervernek egyébként megadhatjuk a képen is látható Google féle 8.8.8.8, 8.8.4.4 párost, vagy akár az első router IP címét, ami a példában 192.168.0.1, és természetesen az internetszolgáltatónk által biztosított DNS szerverek címét is, sőt egyéb más publikus DNS szervert is választhatunk.

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Routerre kötött USB / HDD sebességteszt

    Elsőként kiemelendő, hogy a mérések nem feltétlenül az elérhető maximumot tükrözik, jómagam is láttam már ettől eltérő, nagyobb értékeket is, illetőleg arra sincs semmilyen garancia, hogy más, akár hasonló környezetben, ugyanezek a sebességek lesznek elérhetők, a mérések tehát csupán tájékoztató jellegűek.

    A használt eszközök, amik a mérések során természetesen UTP kábellel voltak összekötve, 1Gbit/sec linksebességű kapcsolattal.

    Router

    ○ ASUS RT-N66U
    ○ Broadcom 5300 @ 600MHz
    ○ 256MB RAM
    ○ WD Scorpio Blue WD5000BPVT 500GB 5400RPM 2.5" HDD + ext3 filerendszer
    ○ Tomato by Shibby 131 RT-N AIO 64K

    Laptop

    ○ Lenovo T500
    ○ Intel® Core™2 Duo Processor P8700 3M Cache, 2.53 GHz
    ○ 4GB RAM
    ○ Hitachi HTS545032B9 320GB 5400RPM 2.5’’ HDD
    ○ Windows 7 Home Premium N

    És akkor következzenek az eredmények...

    ○ Router -> PC
    ○ Samba
    ○ Total Commander

    ○ PC -> Router
    ○ Samba
    ○ Total Commander

    ○ Router -> PC
    ○ FTP
    ○ Total Commander

    ○ PC -> Router
    ○ FTP
    ○ Total Commander

    ○ Router -> PC
    ○ FTP
    ○ FileZilla

    ○ PC -> Router
    ○ FTP
    ○ FileZilla

    ○ Router -> PC / PC -> Router
    ○ Samba
    ○ CrystalDiskMark

    És végezetül egy kakukktojás, mert itt már a rendelkezésre álló internet sebesség is korlátozott volt, tehát sebességtesztnek nem mondanám, csak egy kis érdekesség a témához kapcsolódóan...

    ○ rTorrent 0.9.3 / 0.13.3 + ruTorrent 3.7
    ○ 302 megnyitott, 15 aktív torrent
    ○ 1.8 MB/sec letöltés / 924.5 KB/sec feltöltés

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Az integrált Transmission cseréje Tomato firmware-ben

    Vannak akik nincsenek megelégedve a Tomato firmware-be integrált Transmission klienssel, mondván instabil, de egyéb rendszert nem szeretnének telepíteni a routerre. Nekik érdemes azt lecserélni egy entware verzióra, mert önmagában a Transmission másolással is működésre bírható, és ehhez semmi más nem szükséges. A kivitelezéshez fog kelleni néhány MB tárhely, valamilyen Linux filerendszerrel, ahova a binárisokat eltároljuk. Ez lehet akár a router flash memóriája (JFFS) is, vagy ha ebből nincs már szabad rész, akkor a HDD is, de 32MB, vagy ennél nagyobb flashel ellátott vasaknál el fog férni a lfashben is, így most ezt fogjuk megcsinálni. Ha még nincs megformázva a JFFS, akkor ezt most csináljuk meg, és csatoljuk fel, az Administration -> JFFS menüben. Pipáljuk be az Enable opciót, majd lentebb Format / Erase, és ha ezzel végzett, akkor alul Save. Ha esetleg az állapota nem vált át Loaded-re, akkor vedd ki a pipát az Enable mellől, katt a Save-re, majd tedd vissza a pipát, és ismét Save.

    Ezután lépjünk be SSH-n PuTTY-al, és hozzunk létre egy könyvtárat a /jffs alatt, a binárisok számára.

    mkdir -p /jffs/opt/bin

    Majd ezt a mappát csatoljuk be az /opt alá...

    mount -o bind /jffs/opt /opt

    ...és állítsuk be azt is, hogy ez minden router újraindítás után megtörténjen. Ehhez az előző parancsot másoljuk be az Administration -> Scripts -> Init lapra, majd alul Save.

    Most pedig szerezzük be a router architektúrájának megfelelő transmission binárist. Források...

    MIPSEL entware
    ARM entware

    Töltsük tehát le a transmission-cli file-t, majd PC-n írjuk át a kiterjesztését tar.gz végződésre, mint például...

    transmission-cli_2.84-3_entware.ipk -> transmission-cli_2.84-3_entware.ipk.tar.gz

    Így már Total Commander-rel be tudunk lépni a csomagolt file-ba, és ki tudjuk másolni belőle a szükséges binárisokat.

    Most ezeket a file-okat másoljuk a routerbe, a korábban létrehozott /jffs/opt/bin mappába. Ezt megtehetjük FTP-n, Samba-n, vagy akár WinSCP programmal is.

    Ha ez is megvan, akkor nem marad már más dolgunk, mint a felmásolt binárisokat PuTTY-ban futtathatóvá tenni...

    chmod +x /jffs/opt/bin/*

    ...és az admin felületen a Transmission beállításaiban a binárisok útvonalát átállítani a megfelelő helyre.

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    A WinSCP használata

    Adódhat helyzet, amikor valami okból el kell érjük a router filerendszerét PC-ről, hogy oda, vagy onnan, file-okat másoljunk, vagy épp ott szerkesszünk, stb... Ehhez lehet segítség a WinSCP nevű program.

    Hivatalos weboldal: https://winscp.net/

    Jómagam portable párti vagyok, de ha valaki telepíteni szeretné, azt is megteheti, többféle verzió is rendelkezésre áll. Indítás után töltsük ki a szükséges adatokat...

    ...majd miután a Login gombra kattintottunk, nyomjunk Yes-t a feltett kérdésre...

    ...és már használhatjuk is a programot.

    Aki használt már valamilyen commander programot, annak szerintem nem fog nehézséget okozni ez sem, a legfontosabb alapfunkciók itt is ugyanúgy elérhetők, F4 szerkesztés, F5 másolás, F6 áthelyezés, F8 törlés, jobb egérgombos menüből pedig a file / mappa tulajdonságait érhetjük el, és szükség esetén akár a jogokat is állíthatjuk rajta.

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Google DNS szerverek beállítása Tomato-ban

    Többször lehet hallani a szolgáltatós DNS szerverek időszakos kieséséről, ilyenkor alapbeállítások mellett úgy tűnhet, mintha megszakadt volna a netkapcsolat, nem tudunk semmit megnyitni böngészőben, de képes lehet összezavarni bennünket, hogy a torrent forgalom zavartalanul megy tovább, ahogy esetleg a SkyPE kapcsolat sem szakad meg. Ilyen esetben (is) jól jöhet, egy az internetszolgáltatónktól független DNS szerver, ami egyébként konstans is beállítható, adott esetben még jobban is használható mint a szolgáltatós szerverek. Én már több éve a Google DNS szervereit használom elsődleges névfeloldóként Tomato fw-t futtató routereken, így most nézzük ennek beállítását.

    Első lépésként a Basic -> Network oldalon a LAN menüben található Static DNS mezőkbe írjuk be a Google DNS szerverek IP címeit, amik az alábbiak...

    8.8.8.8
    8.8.4.4

    Ezt követően alul a Save megnyomása után már meg is vagyunk, de finomíthatunk még a dolgokon néhány beállítással az Advanced -> DHCP/DNS oldalon.

    Use received DNS with user-entered DNS
    Ezt az opciót bepipálva a router a Google DNS-ek mellett megtartja másodlagos kiszolgálóknak a szolgáltatótól kapott DNS szervereket is.

    Prevent DNS-rebind attacks
    Hasznos opció lehet bizonyos támadási kísérletek ellen, ezért tartsuk bepipálva.

    Intercept DNS port (UDP 53)
    Ez az opció akkor hasznos, ha szülői felügyeleti beállításokban kényszeríteni akarjuk bizonyos DNS szerverek használatát a kliensekre, pl. OpenDNS.

    Use internal DNS
    Ezt az opciót szándékosan a végére hagytam, mert egy kicsit bővebb magyarázatot adnék hozzá. A SOHO routerek terhelésének egy tetemes részét a névfeloldási feladatok teszik ki, főként ha sok kliens, sok feladattal kapcsolódik ahhoz. Ezt a terhelést levehetjük a router válláról, ha kivesszük a pipát az opció mellől, így a címfordítást a kliensek részére nem a router fogja elvégezni, hanem a DHCP szerver által a klienseknek kerül kiosztásra a DNS szerverek címe, így azok a router helyett közvetlenül azokhoz fordulhatnak névfeloldási kérésekkel. Ez amellett, hogy csökkenti a routerre háruló terhelést, meg is gyorsíthatja a folyamatot, hiszen a "kliens -> router -> DNS szerver -> router -> kliens" lánc helyett csak a "kliens -> DNS szerver -> kliens" utat kell bejárni a kéréseknek, ezzel pedig a böngészés is gyorsulhat az interneten.

    Sok sikert hozzá! :)

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    ASUS RT-N12 D1 sebességteszt

    Ráérős időmben csináltam néhány sebességtesztet egy ASUS RT-N12 D1 routerrel, hátha valakinek hasznos lesz még ez az infó. A tesztre 1000/200-as DIGI netet használtam, illetve a DHCP-s tesztek idején egy ASUS RT-N18U router volt a tesztalany elé kötve. A két WiFi teszt 20MHz-es csatornaszélességgel történt, a mérésre használt laptopban Intel® WiFi Link 5300 agn adapter van.. A teszteket a http://szelessav.net/hu/sebesseg_meres oldalon csináltam, így az egyenletességről is van egy kis grafikon. Lássuk tehát az eredményeket...

    Elsőként a jelenlegi legújabb gyári firmware-el, és DHCP WAN kapcsolattal.

    Sajnos a gyári firmware-el történő PPPoE-s mérést elfelejtettem megcsinálni, mielőtt visszatettem volna a Tomato-t, így ez innen most kimarad, de szerintem közel azonos eredményt hozott volna, mint Tomato fw-vel, BCM NAT nélkül, tehát valahol 80Mbps környékén.

    A gyári szoftverrel csináltam még egy WiFi-s mérést, ami valamivel jobb eredményt adott mint Tomato-val.

    Firmware csere után Tomato-val elsőként DHCP kapcsolattal, és BCM NAT nélkül teszteltem.

    Majd ugyancsak DHCP, de már bekapcsolt BCM NAT mellett.

    PPPoE kapcsolattal és BCM NAT nélkül az alábbi eredmény született.

    És végül az utolsó WAN tesztben még mindig Tomato fw, PPPoE kapcsolat, és bekapcsolt BCM NAT.

    És persze Tomato alatt is csináltam egy WiFi tesztet.

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    LED-ek ki / be kapcsolása ASUS RT-N18U routeren, Tomato firmware-el

    Sajnos Tomato fw alatt sem minden tökéletes, így példaként a LED-ek vezérlése sem minden routeren megoldott. Mivel pont az RT-N18U is egy ilyen típus, tehát nem is stealthMode kompatibilis, így a LED-ek kapcsolgatását csak manuális úton, a gpio, a wl, és a led parancsokkal lehet megoldani, és ha nem is 100%-ban, de némileg pótolható a stealthMode funkció is. Elsőként vegyük sorra a LED-ek gpio pin számát...

    Power.....: 0
    WAN.......: 6
    LAN.......: 9
    USB 2.0...: 3
    USB 3.0...: 14

    A Wireless LED kakukktojás, mert azt nem a gpio, hanem a wl paranccsal tudjuk ki / be kapcsolni.

    /usr/sbin/wl -i eth1 leddc 1

    vagy

    /usr/sbin/wl -i eth1 leddc 0

    Ha az érték 1, akkor a LED kikapcsolt, ha pedig 0, akkor bekapcsolt állapotra vált.

    A fentiek alapján az összes LED kikapcsolásához hozzunk létre egy scriptet a /jffs mappában, az alábbi tartalommal.

    #!/bin/sh

    /sbin/gpio enable 0 # Power LED Off
    /sbin/gpio enable 6 # WAN LED Off
    /sbin/gpio enable 9 # LAN LED Off
    /usr/sbin/wl -i eth1 leddc 1 # Wireless LED Off
    /sbin/gpio enable 3 # USB 2.0 LED Off
    /sbin/gpio enable 14 # USB 3.0 LED Off

    A script neve legyen mondjuk disable_leds.sh, és adjunk neki futtatási jogot is.

    chmod+x /jffs/disable_leds.sh

    Ha mindent jól csináltunk, és ezt lefuttatjuk, akkor elsötétül a routeren az összes LED.

    /jffs/disable_leds.sh

    A LED-ek visszakapcsolásához csináljunk egy újabb scriptet.

    #!/bin/sh

    /sbin/gpio disable 0 # Power LED On
    /sbin/gpio disable 6 # WAN LED On
    /sbin/gpio disable 9 # LAN LED On
    /usr/sbin/wl -i eth1 leddc 0 # Wireless LED On
    /sbin/gpio disable 3 # USB 2.0 LED On
    /sbin/gpio disable 14 # USB 3.0 LED On

    Ennek a neve a fentebbit alapul véve, legyen enable_leds.sh. Ha valamelyik LED-et nem kívánod bekapcsolni, akkor a megfelelő sort töröld a scriptből, vagy tegyél elé egy # jelet. Ha készen van, ennek is mehet a futtatási jog, és a próba.

    chmod+x /jffs/enable_leds.sh
    /jffs/enable_leds.sh

    Első körben készen is lennénk, ezeket már csak időzíteni kellene az Administration -> Scheduler menüben, de sajnos van még egy probléma, ami árnyalja a képet, a LAN visszajelző LED ugyanis egy idő után magától visszakapcsol, hiába lett korábban lekapcsolva. Így aztán semmire sem megyünk azzal, hogy este 22 órakor kikapcsoljuk, mert néhány perc múlva, fél óra múlva, akármennyi múlva, vissza fog kapcsolni. Az okára nem jöttem rá, de azt találtam ki megoldásként, hogy a scriptek futását cron-al időzítem, így este 22 óra után 5 percenként kikapcsolja, reggel 6 óra után pedig 5 percenként bekapcsolja a nekem kellő LED-eket a router. Az ehhez szükséges cron parancsok az alábbiak...

    cru a disable_leds "*/5 22,23,0,1,2,3,4,5 * * * /jffs/disable_leds.sh"
    cru a enable_leds "*/5 6,7,8,9,10,11,12,13,14,15,16,17,18,19,20,21 * * * /jffs/enable_leds.sh"

    Bár utóbbi felesleges, lévén a visszakapcsolás jól működik, oda tehát megfelelne egy egyszeri időzítés is 6:00-ra, de az egységesség jegyében azt is így oldottam meg.

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Mentett jelszavak kiolvasása Firefox böngészőben

    Az Eszközök menüben válasszuk a Beállítások opciót,

    majd a Biztonság lapon kattintsunk a Mentett bejelentkezések gombra.

    A felbukkanó ablakban nyomjunk a Jelszavak megjelenítése gombra,

    miután a jelszó kiolvashatóvá válik.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Firmware feltöltése ASUS routerre

    A firmware feltöltésére a router típusától függően, több lehetőség is van. A legkönnyebb dolgunk az újabb modellekkel van, ahol is a CFE-be (bootloader-be) épített webszerver van, mert itt mindenféle külső alkalmazás nélkül tölthetjük fel a firmware-t, megkerülve ezzel a bosszúságokat, amiket egyes szoftveres tűzfalak, antivírus programok, vagy éppen maga a Windows tud okozni. Ha routerünkben ilyen funkció nincs, akkor az alábbi két program közül az egyikre szükségünk lesz, hogy melyik az, majd lentebb derül ki.

    ASUS Firmware Restoration Tool
    Upgrade Firmware

    FIGYELEM!
    Az itt leírt műveleteknek nem kell mindegyikét elvégezni, hanem sorrendben az 1-es, a 2-es, ezt követően választás szerint a 3/1 vagy 3/2 pontok valamelyikét, majd végül a 4. pontot kell végrehajtani!

    1. A számítógép beállítása

    Ha eddig nem így lett volna, akkor most a számítógép IP címét állítsuk fix-re. Ehhez látogassunk el a Vezérlőpult-ba, keressük meg a Hálózati kapcsolatok ikont, és nyissuk meg.

    Ezután jobb egérgombbal katt a Helyi kapcsolat-ra, majd válasszuk a Tulajdonságok menüt.

    Keressük meg a TCP/IP protokoll-t, majd kattintsunk rá kétszer.

    Itt adjuk meg a következőket:

    IP cím: 192.168.1.10
    Alhálózati maszk: 255.255.255.0

    Ezen kívül semmi más ne legyen itt megadva, se átjáró, se DNS, csak az előbbi két érték.

    2. A router indítása recovery módban.

    A routeren indulásképpen csináljunk egy Hard Reset-et. Ehhez működés közben nyomjuk le 10 másodpercre a hátoldalon található RESTORE gombot. Ha ez sikerült, akkor állítsuk be restore módba. Ehhez húzzuk ki a tápcsatlakozót a hátuljából, majd várjunk néhány másodpercet. Nyomjuk be a RESTORE gombot, tartsuk lenyomva, és közben dugjuk vissza a tápcsatlakozót. Most figyeljük a LED-eket, és ha a Power LED villogni kezd - ez néhány másodperc -, akkor elengedhetjük a gombot. A Power LED tovább villog, a router pedig várja a firmware feltöltését...

    3/1. Flashelés az ASUS Firmware Restoration Tool, vagy az Upgrade Firmware program használatával.

    A számítógépen a flash-elés idejére tiltsunk le minden tűzfal, illetve olyan kombinált antivírus programot, ami a hálózati forgalmat szűri, blokkolni tudja, mert ezek jellemzően megakadályozzák a firmware feltöltését. Vista és Win7 rendszeren az ASUS Firmware Restoration Tool programot Rendszergazdai módban kell indítani.

    A számítógépen tehát indítsuk el az ASUS Firmware Restoration Tool-t, vagy az Upgrade Firmware programot, és tallózzuk be a trx file-t, illetve utóbbi program esetén adjuk meg a cél IP címet (192.168.1.1), és indítsuk el a feltöltést!

    3/2. Flashelés a CFE miniWeb Server használatával.

    A legkönnyebb helyzetben azok vannak, akiknek olyan bootloader-rel ellátott routerük van, amiben van webes recovery mód. Nekik az 1-es, és a 2-es pontok végrehajtása után nincs más teendőjük, mint egy böngészőben megnyitni az alábbi címet...

    http://192.168.1.1

    Itt elérnek egy webes felületet, ahol elsőként célszerű törölni az NVRAM-ot, a Restore default NVRAM values opció használatával.

    Ha ez megvan, akkor a Continue gombbal lépjünk vissza...

    ...és már mehet is fel az új firmware, a Tallózás, majd az Upload gombbal!

    Itt várjunk türelmesen amíg a flashelés véget ér, és a router újraindul! Ez látható lesz a LED-ek állapotán is...

    4. Az NVRAM törlése.

    Ha végeztünk a flasheléssel, akkor a router újraindulása után már a Tomato menüje fogad bennünket.

    Belépési adatok:

    Név: root
    Jelszó: admin

    Mielőtt nekifogunk a beállításnak, érdemes törölni az NVRAM-ot. Ezt a következőképpen csináljuk. A menüben válasszuk az

    Administration -> Configuration -> Restore Default Configuration -> Erase All Data In NVRAM Memory

    pontokat, majd mellette nyomjunk az OK gombra.

    Ne felejtsük el visszaállítani gépünk IP címét dinamikusra, vagy ha jobban tetszik a fix beállítás, akkor töltsük ki az "Alapértelmezett átjáró"-t, és az "Elsődleges DNS kiszolgáló"-t is, mert ezek hiányában nehézségeink támadhatnak az internet használattal kapcsolatban. Aki e-mellett szavaz, az utóbbi két rovatba is a router belső IP címét írja (alapesetben 192.168.1.1).

    Ezzel a firmware telepítése készen van, neki lehet fogni a részletes beállításnak, majd igény szerint az optware / entware telepítésének.

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Partícionálás

    A firmware igazi előnyeit akkor tudjuk kihasználni, ha az USB portra egy külső háttértárat csatlakoztatunk, amire igényeink szerint különféle programokat telepíthetünk. Ez lehetőség szerint inkább merevlemez legyen, mert a tapasztalatok szerint a flash memória bizonytalan működést okozhat.

    FIGYELEM!
    A következő sorok írásakor feltételeztem, hogy a routerre kötött HDD-n nincs semmilyen partíció, ha nálad ez nem így van, akkor a folytatás előtt töröld azt! Tehát, hogy a lemezt működésre bírjuk, a webadmin felületen be kell kapcsolni az USB támogatást. Ehhez, az...

    USB And NAS -> USB Support

    menüpontban jelöljük be, az alábbi sorok melletti jelölőnégyzetet:

    ○ Core USB Support
    ○ USB 2.0 Support
    ○ USB Storage Support
    ○ File Systems Support - Ext2 / Ext3

    Végül ne felejtsük el megnyomni alul a

    Save

    gombot. Ha jól dolgoztunk, akkor az oldal alján, az

    Attached Devices

    részben már meg is jelenik a háttértár. Mivel azonban nincs rajta semmilyen partició, így ezeket most létre kell hozni. Ehhez szükségünk lesz a PUTTY programra. Ellenőrizzük a webadmin felületen, hogy be van-e kapcsolva az SSH támogatás... Ha nincs, akkor ezt most tegyük meg.

    Administration -> Admin Access -> SSH Daemon

    részben állítsuk be ezeket:

    ○ Enable at Startup
    ○ Port: 22
    ○ Allow Password Login

    Ezután ismét

    Save

    valamint nyomjuk meg a Start Now gombot, ami kicsit lejjebb található, és így már tudunk a PuTTY-al csatlakozni.

    A felbukkanó ablakban nyomj az Igen gombra.

    Ha még nem változtattad meg, akkor a belépési adatok:

    Név: root
    Jelszó: admin

    Itt egy mondat erejéig kitérnék arra, hogy ha neked szimpatikusabb úgy, akkor a lemezt particionálhatod Windows alatt is, mondjuk PQMagic-el, vagy bármi mással, ami tud létrehozni ext3, és linux swap particiót. Ha mégis úgy döntesz, hogy a nehezebb utat választod, akkor olvass tovább. :-)

    Tehát beléptünk SSH-n, hozzunk is létre gyorsan 3 particiót, amiből az első a programoké lesz, a második swap területként a szűkös memóriát fogja kiegészíteni, a harmadikat pedig kinevezzük adat particiónak. Az itt leírt példában most egy 1GB-os opt particiót, valamint egy 512 MB-os swap-et hozunk létre, és a maradékot az adatoknak szánjuk. Természetesen ezt mindenki módosítsa igényei, és a lemez mérete szerint. Tehát akkor a konzolba írandó parancsok sorrendben:

    fdisk /dev/sda

    Aki a régebbi, 2.4-es kerneles fw-t használja, annál a parancs így néz ki...

    fdisk /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/disc

    Valami ilyesmit kell látnunk, és az fdisk most várja az utasításainkat...

    Üssük le sorban a következő billentyűket:

    n ENTER p ENTER 1 ENTER ENTER +1024M ENTER

    Ezzel megvan az opt partició, következzen a swap.

    n ENTER p ENTER 2 ENTER ENTER +512M ENTER t ENTER 2 ENTER 82 ENTER

    Végül az adat partició:

    n ENTER p ENTER 3 ENTER ENTER ENTER

    Ezután nincs más dolgunk, mint a partíciós tábla kiíratása.

    w ENTER

    Most ki is léptünk az fdisk-ből, de még meg kell formázni az új partíciókat.

    mkswap /dev/sda2
    swapon /dev/sda2
    mkfs.ext3 -j /dev/sda1
    mkfs.ext3 -j /dev/sda3

    2.4-es kernel használata esetén a formázáshoz szükséges parancsok...

    mkswap /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part2
    swapon /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part2
    mkfs.ext3 -j /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1
    mkfs.ext3 -j /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part3

    Ezzel a végére is értünk, a lemez készen áll a használatra.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Mountolás, fstab

    Megvan tehát a formázás, most már csak gondoskodni kell arról, hogy ezek meghajtók minden újraindítás után a helyükre kerüljenek. Erre az fstab file-t használjuk, amit most létre kell hozni, a megfelelő helyen. Kapcsoljuk tehát be a JFFS-t. Ezt a webadmin felületen tudjuk megtenni.

    Administration -> JFFS -> Enable -> Save -> Format / Erase -> Save

    Már használhatjuk is a jffs-t.

    FIGYELEM!

    Akinek kisebb, 4 vagy 8MB flash memóriával ellátott routere van, azzal könnyen előfordulhat, hogy az általa feltöltött firmware-ben nincs JFFS menü, vagy ha menü éppen van is, a rendelkezésre álló hely olyan kicsi, hogy azt nem lehet formázni és felcsatolni! Ez a kis kitérő csak nekik szól, akinél megvan a JFFS, és sikerült is aktiválni, az hagyja figyelmen kívül ezt a néhány sort! Tehát, a JFFS hiánya azért lehetséges, mert a kis flash memóriában nem marad hely a firmware mellett! Kétségbe esni azonban nem kell, a dologra van megoldás, és így néz ki...

    USB and NAS -> USB Support -> Run After Mounting

    mezőbe másold be az alábbiakat, K26-os fw esetén...

    umount /tmp/mnt/*
    swapon /dev/sda2
    mount -t ext3 /dev/sda1 /opt
    mount -t ext3 /dev/sda3 /nas
    /opt/etc/init.d/rc.unslung start

    És ezeket K24-es fw esetén...

    umount /tmp/mnt/*
    swapon /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part2
    mount -t ext3 /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1 /opt
    mount -t ext3 /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part3 /nas
    /opt/etc/init.d/rc.unslung start

    Ezután Save, majd reboot.

    JFFS használata esetén folytatásként írjuk tehát be a PUTTY-ba:

    mkdir -p /jffs/rootfs/tmp/etc
    vi /jffs/rootfs/tmp/etc/fstab

    Itt most nyomjunk egy i (mint insert) betűt, és írjuk, vagy másoljuk be ezt:

    #Device Mountpoint FStype Options Dump Pass#
    /dev/sda1 /opt ext3 rw,noatime 1 1
    /dev/sda2 none swap sw 0 0
    /dev/sda3 /nas ext3 rw,noatime 1 1

    A 2.4-es kerneles firmware változathoz való fstab:

    #Device Mountpoint FStype Options Dump Pass#
    /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part1 /opt ext3 rw,noatime 1 1
    /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part2 none swap sw 0 0
    /dev/scsi/host0/bus0/target0/lun0/part3 /nas ext3 rw,noatime 1 1

    Ezután mentsük el a file-t, és lépjünk ki az editor-ból. Ehhez sorrendben a billentyűk:

    ESC :wq! ENTER

    Ahhoz, hogy működjön, még futtathatóvá kell tenni:

    chmod +x /jffs/rootfs/tmp/etc/fstab

    Készen van az fstab, még azt kell megoldani, hogy ez rendszerinduláskor az /etc mappába kerüljön. Ezt szintén a webadmin felületen oldjuk meg, az init script-tel.

    Administration -> Scripts -> Init

    Ide írjuk be ezt a sort

    cp -r -f -p /jffs/rootfs/* /

    Mentsük el a változtatásokat.

    Save

    Egyetlen feladatunk van még ezzel kapcsolatban, bekapcsolni az automount-ot.

    USB And NAS -> USB Support

    oldalon, tegyünk egy pipát az

    Automount

    mellé, és nyomjunk rá a

    Save

    gombra, majd indítsuk újra a routert, ehhez a menüben van egy

    Reboot

    gomb, majd ellenőrizzük le, hogy rendben felcsatolja-e a partíciókat. PUTTY-ba írjuk be, hogy

    df

    és

    free -t

    Ha minden rendben van, akkor valami ilyesmi képet kapunk...

    Másik megoldásként a webadmin felületen, az

    USB And NAS -> USB Support -> Attached Devices

    részben is láthatjuk a mount eredményét.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Transmission Web Control telepítése Tomato routerre

    Nem tudom a többség miként vélekedik róla, de én úgy látom, hogy a Transmisson "gyári" Web Interface felülete meglehetősen fapados, mi több elég rusnya is.

    Aki ettől némileg többre vágyik, mind funkcionalitásban, mind pedig design terén, viszont megtartaná a webes elérés lehetőségét, annak ajánlom figyelmébe a Transmission Web Control-t.

    Telepítése Tomato firmware-t futtató routerre az alábbi módon történik. Először is töltsük le a csomagot a project honlapjáról.

    https://github.com/ronggang/transmission-web-control

    A /jffs mappájában hozzunk létre egy transmissionweb mappát! PuTTY-ban ez így néz ki...

    mkdir -p /jffs/transmissionweb

    Majd ebbe a mappába csomagoljuk ki a letöltött tar.gz file-ban lévő web mappa tartalmát úgy, hogy a /jffs/transmissionweb mappában lássuk az index.html file-t! Így valahogy...

    Ha nincs telepített Midnight Commander a routeren, vagy csak szívesebben csinálnád mindezt Windows alól, akkor használd a WinSCP-t.

    Ezután ezt a mappát csatoljuk be a transmission eredeti web interfészét tartalmazó mappába!

    mount -o bind /jffs/transmissionweb /usr/share/transmission/web

    És, hogy ez a későbbiekben minden router újraindításkor automatikusan megtörténjen, az előző sort illesszük be a az Administration -> Scripts -> Init részbe is!

    Ezzel készen is vagyunk, ha mindent jól csináltunk, immár a Transmission Web Control lesz elérhető az alapértelmezett felület helyett.

    Ja igen, van saját mobilnézet funkciója is.

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    A cron használata Tomato firmware-ben

    A cím láttán gondolom most többekben felmerül a jogos kérdés, hogy mi a fenét lehet magyarázni ezen, amikor egy világos és egyértelmű oldalon, az Administration -> Scheduler menü alatt, mindent szépen be tud állítani az is, aki először látja a Tomato-t. De nem véletlenül írtam cron-t, és nem Scheduler-t, ami megértéséhez egy pár mondatos magyarázat szükséges.

    Nos tehát igen, ez valóban így van, az említett Scheduler menüben be lehet állítani több dolgot is, router újraindítást, WAN újracsatlakozást, vagy akár több féle tetszőleges feladatot is, sok-sok fajta választható időzítéssel, bármilyen megadott időpontra 15 perces időközönként, vagy több féle ciklikusan ismétlődő beállítást is választhatunk. Ezt a funkciót már én is használtam többször, és használom a mai napig is. Régebben amíg DSL kapcsolatom volt, addig volt beállítva minden nap éjfélre egy WAN reconnect, illetve most is vannak 5 percenként időzítve különböző scriptek, amik minden 0, 5, 10, 15, stb... perckor futnak le.

    Ez eddig hibátlan is a dolog, de itt jön a csavar!

    A napokban szerettem volna időzíteni egy újabb feladatot, aminek minden órában négyszer kellett volna lefutnia, 0, 15, 30, és 45 perckor. Igen ám, de ha felvettem az időzítést "Every 15 minutes" beállítással, akkor nem 0, 15, 30, és 45 perckor futtatta a feladatot, hanem a beállítástól kezdte mérni az időt, és mindig onnantól számolva 15 percenként futott le. Tehát, ha mondjuk 14:03 időpontban adtam hozzá a feladatot, vagy éppen akkor indult el a router, akkor 14:18, 14:33, stb... időpontokban futott le újra a feladat, ami nekem ebben a formában nem felelt meg, ezért aztán utána néztem, hogy miként lehetne használni a "sima" crontab-ot.

    Nos, mi sem egyszerűbb ennél, a cru, azaz Cron Utility paranccsal.

    A parancsnak három lehetséges opciója van, a mint add, d mint delete, és l mint list, vagyis az elsővel új időzítést tudunk beállítani, a másodikkal törölni, a harmadikkal pedig a meglévő listát tudjuk kiiratni.

    A parancs tartalmaz egy tetszőleges elnevezést, amivel mondjuk eltávolításkor hivatkozhatunk a bejegyzésre, a hagyományos cron időzítést, illetve a futtatandó parancsot. Formátuma a következő legyen...

    1. Új időzítés hozzáadása

    cru a job_elnevezes "0,15,30,45 * * * * /jffs/parancsfile.sh"

    2. Ugyanezen időzítés törlése

    cru d job_elnevezes

    3. Aktuális lista kiiratása

    cru l

    Az 1-es pontban használható cron időzítés szintaxisa a következő legyen...

    Amennyiben azt szeretnénk, hogy az időzítés a router újraindítása után is mindig érvénybe lépjen, úgy az első parancsot adjuk hozzá az Administration -> Scripts -> Init oldalhoz is.

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    ASUS RT-N16 sebességteszt

    Kezembe került ma egy ASUS RT-N16, így gondoltam leteszteltem mire is képes Tomato firmware-el, lévén amikor élesben ilyet használtam, nem volt ehhez elég gyors netem, az akkori 50Mbps-t vígan ki tudta szolgálni.

    A jelenlegi net DIGI 1000/200, az RT-N16 teszthez elég lesz. :)

    A routeren Tomato K26USB 1.28 RT-N5x MIPSR2 140 AIO firmware fut alapbeállításokkal, csak a net elérés, és a WiFi lett beállítva.

    A teszteket a http://szelessav.net/hu/sebesseg_meres oldalon csináltam, így az egyenletességről is van egy kis grafikon.

    Elsőként tehát direktbe kötve az ONT-ra, PPPOE WAN kapcsolattal.

    Ezután még maradt a PPPOE WAN kapcsolat, de aktiváltam a BCM_NAT-ot.

    Ezután beiktattam elé a jelenlegi RT-N18U routeremet, és az RT-N16 WAN kapcsolatát DHCP-re állítottam, és a BCM_NAT-ot letiltottam.

    Végül pedig szintén az RT-N18U mögött DHCP WAN kapcsolattal, de újra aktivált BCM_NAT-al.

    WIFI-n is mértem kettőt, először 20MHz-es csatornaszélességgel.

    Majd ugyanaz 40MHz-en.

    Érdekes, hogy a WiFi-t 40MHz-re állítva sem lett jelentős sebességnövekedés, ám annál instabilabb lett a kapcsolat. Ami viszont meglepett, hogy BCM_NAT-al még PPPoE kapcsolattal is elég jó sebességre képes, én arra számítottam, hogy 120-140Mbps körül elkapar majd.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Padavan firmware telepítése Xiaomi Mi Router 3G eszközre

    Rögtön az elején szeretném is leszögezni, hogy az alább leírtak nem saját kútfőből származnak, azok döntő többségét én is az ezzel foglalkozó topikban kaptam segítségként az ottani szakiktól, vagy egyéb netes forrásból szedtem össze. Amiért itt újra leírom ezeket, annak oka, hogy egy helyen meglegyen minden, és persze futottam olyan módszerekbe is, amikről később kiderült, hogy zsákutca, ezek már be sem kerülnek ide. A leírtak mind tesztelt és kipróbált megoldások, nekem így sikerült végül az fw cseréje. Akkor fussunk is neki...

    Források:

    [Re:] [Szoszo94:] Xiaomi Mi Router 3G - Padavanra fel!
    Xiaomi Mi Wi-Fi Router 3G - Easy Flash English Padavan Firmware ROM / Easy Guide
    Boot and Recovery Environment for Embedded Devices (BREED)
    BREED bootloader English translation
    http://prometheus.freize.net
    http://miwifi.com

    Hozzávalók, amiket jó ha előre bekészítesz a gépre amivel dolgozni fogsz:

    miwifi_r3g_firmware_12f97_2.25.124.bin developer firmware (alternatív letöltés)
    ● miwifi_ssh.bin file, ami mindenkinél egyedi, így erről lentebb esik majd szó
    breed-mt7621-xiaomi-r3g.bin - BREED bootloader
    ● Padavan firmware tetszőleges verziója *
    PuTTY SSH kliens
    ● Előzetesen regisztrált Mi Account
    ● Firefox vagy Chrome böngésző Tampermonkey-val, és ezzel a userscript-tel.
    ● Egy pendrive FAT32 rendszerre formázva

    * Padavan firmware-ből én is készítettem egy saját összeállítást, akár ezt is használhatod, vagy keress egy tetszőleges másikat. Néhány alternatívát találsz a Padavan firmware topik összefoglalójában is.

    FIGYELEM!

    Fontos tudni, hogy az alább következők végrehajtásával megváltozhat a flash partíciók felosztása, így ha valakinek később esetlegesen szándékában áll visszaállni gyári firmware-re, esetleg OpenWrt-re váltani, akkor feltétlen csináljon mentést az eredeti állapotról, és azt jól őrizze meg. Köszi az infót vargalex! Mivel azonban nekem ilyen szándékom nincs és nem is volt, így ezzel a résszel itt nem is foglalkozok, ehhez segítséget a topikban kérhetsz.

    Indulás előtt azért győződjünk meg róla, hogy az új routerünk rendben működik. Ehhez az egyik LAN portját kössük össze a PC-vel, és böngészőben lépjünk be az admin felületre.

    elérési cím: http://192.168.31.1
    felhasználónév: admin
    jelszó: 123456789

    Ha megcsodáltuk a kínai menüket, akkor fogjunk is neki.

    Az fw cseréhez a router recovery módját fogjuk használni. Elsőként tehát a letöltött fejlesztői firmware-t nevezzük át miwifi.bin névre, és másoljuk a FAT32 rendszerre formázott üres pendrive-ra, amit csatlakoztassuk az áramtalanított router USB portjába. Ezután nyomjuk be, és tartsuk nyomva a router hátulján lévő reset gombot, majd kapcsoljuk be a routert, de a reset gombot csak akkor engedjük el, amikor a router elején a LED lassú villogásba kezd. Várjuk meg a művelet végét, amit a LED kékre váltása fog jelezni.

    Ha szeretnéd, ellenőrizheted a művelet sikerességét az admin felületen a fentebb bekarikázott helyen (ha a linkelt fejlesztő fw-t használtad, akkor 2.25.124 verziót kell láss), de ha mindent a leírtak szerint csináltál, és minden úgy is történt, akkor jónak kell lennie, és akár tovább is léphetsz. Ezzel még egyébként sem okozhatsz visszafordíthatatlan károsodást a routerben.

    Ha eddig OK, akkor szerezzük be a miwifi_ssh.bin file-t, ami minden routerhez egyedi. Ehhez fog kelleni a Mi account azonosító száma, és a router sorozatszáma. Mivel a letöltési oldal elérésével sokaknak akadt problémája - köztük nekem sem töltődött be -, így vagy wwenigma és trance89 direkt linkes megoldását javaslom használni, tehát az alábbi linkbe helyettesítsük be a router alján olvasható sorozatszámot és a Mi Account ID-t, majd a böngésző címsorába másolva azonnal fel kell dobja mentésre a saját egyedi miwifi_ssh.bin file-unkat.

    https://d.miwifi.com/rom/ssh/download?sn=XXXXX%2FXXXXXXXX&userId=YYYYYYYYYY

    Vagy pedig az alábbi oldalon is érdemes próbálkozni:...

    https://d.miwifi.com/rom/ssh?userId=XXXXXXXXXX

    Nekem ez működött elsőre. Értelemszerűen a link végén a user id-t mindenki írja át a saját Mi Account számára. A mentett file-t másoljuk az előzőleg üresre törölt pendrive-ra, amit újra csatlakoztattunk az áramtalanított routerre, és ismételjük meg a korábbiakat. Nyomjuk be, és tartsuk nyomva a router hátulján lévő reset gombot, kapcsoljuk be a routert, de a reset gombot csak akkor engedjük el, amikor a router elején a LED lassú villogásba kezd. Várjuk meg a művelet végét, amit újfent a LED kékre váltása fog jelezni.

    A folytatáshoz szükség lesz az SSH belépéshez tartozó admin jelszóra, amit a woodworm által linkelt oldalon tudunk beszerezni.

    http://prometheus.freize.net/ssh.html

    Az oldalon a szövegmezőbe be kell írni a router alján található sorozatszámot és a Pawnd! gomb megnyomásával megkapjuk a jelszavunkat, amit jegyezzünk fel.

    A következő lépés a BREED rendszertöltő telepítése, ami a művelet legkényesebb pontja. Ha van szünetmentes tápunk, akkor ez alatt erősen javasolt a használata, ha nincs, akkor meg lehetőleg ne a legnagyobb viharban fogjunk neki, mert egy esetleges áramkimaradás már komoly gondokat okozhat a routerben. Ha eddig nem lett volna, akkor most kössük össze a router LAN portját és a gépet egy UTP kábellel. Kapcsoljuk be a routert, majd a PuTTY alkalmazással nyissunk egy terminál ablakot a routerre.

    IP cím: 192.168.31.1
    port: 22
    felhasználónév: root
    jelszó: amit a fentebb linkelt oldalon generáltál

    Ne lepődj meg, a jelszót vakon kell beírnod, visszajelzésként még csillagok sem lesznek.

    Ha sikerült belépni, akkor újra töröljük üresre a pendrive-ot, és másoljuk rá a korábban letöltött BREED rendszertöltő - breed-mt7621-xiaomi-r3g.bin - file-t. A pendrive-ot csatlakoztassuk a routerre, és ellenőrizzük a file épségét. Ehhez az alábbi parancsot futtassuk PuTTY-ban:

    md5sum /extdisks/sda1/breed-mt7621-xiaomi-r3g.bin

    Ha minden rendben van, akkor az alábbi karaktersort kapjuk válaszul:

    e65d388129a6d1ac39abf99329f1978b

    Ezt alaposan egyeztesd le, és ha eltérés van, akkor ne folytasd a műveletet, hanem töltsd le újra a file-t a netről, formázd meg a pendrive-ot, másold rá, csatlakoztasd a routerre, és újra ellenőrizd az md5sum összegét.

    Ha stimmel az eredmény, akkor fel lehet írni az új rendszertöltőt, mihez ezt a parancsot futtasd PuTTY-ban:

    mtd write /extdisks/sda1/breed-mt7621-xiaomi-r3g.bin Bootloader

    Ezzel néhány másodperc alatt végeznie kell, de sajnos visszajelzést nem kapunk róla, így azt javaslom, mindenképp adj neki legalább egy percet, mielőtt áramtalanítod a routert. Ezután a LAN kábelt a router LAN portjából dugd át a WAN portba. A router hátulján nyomd be és tartsd benyomva a reset gombot, kapcsold be a routert, és ha elkezd villogni a LED, elengedheted a reset gombot. Böngészőben nyisd meg a BREED rendszertöltő felületét, ami eredetileg kínai nyelvű...

    elérési cím: http://192.168.1.1

    FIGYELEM!
    Többen is jelezték a Padavan firmware-el foglalkozó topikokban, hogy Chrome böngésző alatt előfordulhatnak problémák a Breed működésével, de akár később a firmware beállítása közben is, így javasolt inkább Firefox vagy Edge használata.

    ...de a fentebb linkelt Tampermonkey userscript elég jól lefordítja a lényeget angolra.

    Itt tehát a második - Firmware - opciót választva betallózzuk a Padavan firmware tetszőleges verzióját, majd azt flashelve készen is vagyunk. A LED állapotából itt is látni fogjuk a művelet végét, utána visszaköthetjük az UTP kábelt a router LAN portjába, és használatba is vehetjük az új rendszert.

    elérési cím: http://192.168.1.1
    felhasználónév: admin
    jelszó: admin

    Mindenkinek sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Entware + rTorrent telepítése Padavan firmware-t futtató routerre

    A szakiktól előre is elnézést kérek, ha itt-ott majd égnek áll a hajuk az olvasottaktól, de Linux rendszerekben én is csak "hobbysta" vagyok, viszont a leírtak tesztelve lettek és működnek, így amíg valaki nem csinál jobbat, ez a megoldás is használható. Eredetileg a jóval újabb Entware-ng volt a terv, le is próbáltam, de sajnos a telepítés végén a lighttpd webszerver nem indult el, mert a konfigfile-ban több hiba is van. Ezek bár javíthatók, de mivel a leírás abszolút kezdőknek szól, így jó lenne ha minden inkább elsőre működne.

    Értelemszerűen kelleni fog valami háttértár, amire én mindenképp egy HDD-t javaslok, mert tapasztalatok szerint sajnos a flash alapú rendszerek (pendrive, SSD) a routeren hamar tönkremennek, emellett a pendrive nagyon lassú is többszálas írás-olvasás esetén.

    Induljunk ki tehát abból, hogy a HDD üres, nincs rajta partíció sem. Ha mégis van, akkor azt előzőleg töröld PC-n, vagy ha tudod akkor a routeren is megcsinálhatod. Miután tehát csatlakoztattad az üres HDD-t a routerre, nyisd meg a PuTTY-ot, és lépj be SSH-n Ez remélem mindenkinek megy, mert erre most nem térek ki külön. Ezután indítsd el az fdisk-et.

    fdisk /dev/sda

    Én a magam részéről szeretem, ha a rendszer el van különítve az adattárolásra szolgáló területtől, így létre fogunk hozni egy partíciót SYS néven, egyet mondjuk DATA néven, és egy swap-et is. Utóbbi a MiR3G 256MB memóriája mellé már egyáltalán nem létszükséglet, tehát ha gondolod el is hagyható, de ha valaki extra mennyiségű torrentet futtat akkor jól jöhet, és egyébként meg nem árt senkinek, plusz erőforrást nem emészt fel, szóval elfér.

    Beléptünk tehát az fdisk programba, elsőként hozzuk is létre a swap partíciót, aminek a mérete legyen 256MB. Ehhez sorban a következő gombokat nyomjuk...

    n ENTER p ENTER 1 ENTER ENTER +256M ENTER t ENTER 82 ENTER

    Most következzen az 1GB méretű rendszer partíció...

    n ENTER p ENTER 2 ENTER ENTER +1024M ENTER

    És végül a fennmaradó összes tárhelyet szánjuk az adatoknak...

    n ENTER p ENTER 3 ENTER ENTER ENTER

    Ezután nincs más dolgunk, mint a partíciós tábla kiíratása.

    w ENTER

    Ezzel ki is léptünk az fdisk-ből, de még meg kell formázni az új partíciókat, előtte viszont az automount okozta esetleges bosszússágot hárítsuk el.

    umount /media/*

    Formázásból az első legyen a swap, majd utána a két ext4 partíció. Az adatterület formázása mérettől függően több időt is igénybe vehet...

    mkswap /dev/sda1
    swapon /dev/sda1
    mkfs.ext4 -L SYS -j /dev/sda2
    mkfs.ext4 -L DATA -j /dev/sda3

    Ha kész a formázás, akkor válasszuk le majd csatoljuk vissza a HDD-t, vagy indítsuk újra a routert, hogy lefusson az automount.

    Ekkor elvileg a router automatikusan fel is csatolja a partíciókat a /media könyvtár alá. Ehhez mindkettőnek külön létrehoz egy-egy almappát a lemezcímke alapján. Ezt ellenőrizzük is! Az utolsó két sor megléte a lényeges...

    df -h

    Az adat partíció jó is van itt ahol van, viszont a rendszernek szánt területet be kell csatolni az /opt mappába, amit egy bind-el oldunk meg.

    mkdir -p /media/SYS/opt

    mount -O bind /media/SYS/opt /opt

    Végül pedig azt kell megoldani, hogy router újraindítás után ezek a csatolások automatikusan történjenek meg, és majdan a telepített entware rendszer is elinduljon. Ehhez az alábbi sorokat illesszük be a Padavan admin felületén a Customizaton -> Scripts -> Run After Router Started dobozba, az ott meglévő sorok alá.

    # USB Mounting & Entware Start
    swapon /dev/sda1
    mount -o bind /media/SYS/opt /opt
    /opt/etc/init.d/rc.unslung start

    Aztán indítsuk is mindjárt újra a routert, majd ellenőrizzük, hogy mindent jól csináltunk-e.

    df -h
    free -t

    Ha minden rendben van, akkor neki is foghatunk az entware alaprendszer telepítésnek. Ehhez töltsük le az /opt mappába az installer scriptet, adjunk neki futtatási jogot, és indítsuk el. A parancsok a következők...

    cd /opt
    wget http://entware.wl500g.info/binaries/entware/installer/entware_install.sh
    chmod +x /opt/entware_install.sh
    /opt/entware_install.sh

    Ha kész, tegyünk fel egy Midnight Commander-t is, később jól jöhet még.

    opkg install mc

    Ezután mehet az rtorrent.

    opkg install rtorrent-easy-install

    A vége felé a script kérdezni fog pár alap dolgot, erre válaszoljunk. Elsőként a rutorrent webes felületének eléréséhez szükséges felhasználónevet és jelszót, amivel majd be szeretnénk jelentkezni. A válasz formátuma az alábbi legyen...

    admin:password

    Következő kérdés a webszerver portja, majd a maximális le és feltöltési sebességek, amit engedélyezni szeretnél, és végül a torrentek tárolására szolgáló mappa helye. Ez utóbbi legyen mondjuk...

    /media/DATA/rtorrent

    Ha mindez megvan, a script jelzi is az rtorrent és a lighttpd webszerver elindulását, amit rögtön használatba is vehetünk.

    A cím alapesetben: http://192.168.1.1:81/rutorrent/
    Felhasználónév: admin
    Jelszó: password

    Persze aki eltérő portot adott meg, vagy más a routere IP címe, az annak megfelelően módosítsa az url-t, a belépési adatokra ugyanez igaz.

    Mindenkinek sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    speedtest-cli telepítése Padavan + Entware rendszerre

    A speedtest-cli egy parancssoros sebességmérő alkalmazás, Python alapokon. Bár mivel a router hardveres erőforrásai igencsak korlátozottak, így ~100Mbps feletti netsebesség esetén inkább csak érdekesség lehet, mert nem lesz képes kimérni az internet hozzáférésünk valós sebességét. Akit így is érdekel, és van már meglévő Entware rendszer telepítve a routerére, az néhány paranccsal ezt is telepítheti.

    opkg update
    cd /opt/bin

    wget -O speedtest-cli https://raw.githubusercontent.com/sivel/speedtest-cli/master/speedtest.py

    chmod +x /opt/bin/speedtest-cli
    opkg install python
    opkg install ca-certificates

    Ha eddig készen van, már mérhetünk is.

    /opt/bin/speedtest-cli

    Mindenkinek sok sikert hozzá! :)

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    USB háttértár sebességteszt, ASUS RT-AC57U routerrel és Padavan firmware-el

    Mivel a közelmúltban szert tettem egy ASUS RT-AC57U routerre, és fordítottam is hozzá egy Padavan firmware-t, most ezzel a párossal csináltam egy-két gyors mérést a háttértár sebességét illetően. A tesztalany egy 120GB-os HDD egy 2.0-s USB rack-ben, bár ennek annyiból nincs jelentősége, hogy a router USB portja is csak 2.0 szabványú, a teszt során használt filerendszer pedig egy frissen létrehozott ext4 kötet volt.

    Elsőnek egy publikus internetes FTP szerverről (ftp.fsn.hu) töltöttem le egy 2GB-os tesztfile-t, a firmware-be fordított, vagyis a routeren futó Midnight Commander programmal. Az eredmény nagyságrendileg 9-10MB/sec körüli sebesség lett.

    Második lépésben ugyanez visszafelé, csak mivel itt nem találtam feltöltési lehetőséget, egy másik szervert kerestem a mérésre, de az eredmény számottevően nem változott, feltöltésnél is 9-10MB/s közt ingadozott a sebesség.

    Harmadik mérés során a routeren futó FTP szerverről töltöttem le a laptopra, ugyanezt a 2GB-os tesztfile-t. A sebesség itt 35MB/sec körül volt.

    Lokális FTP feltöltésnél, tehát laptopról a router megosztására másolva is nagyon hasonló eredményt kaptam, közel 34MB/sec volt a tempó.

    Csináltam két mérést helyi hálózati megosztáson, vagyis SMB-n keresztül is. Első lépésben a laptopról a routerre töltöttem fel a 2GB-os teszt file-t. Itt az elért sebesség 22MB/sec körül alakult.

    Ellenkező irányba, tehát a router HDD-ről a laptop felé, ahol a routernek csak az olvasással kellett megbírkóznia, a sebesség 33MB/sec körül volt.

    Az utolsó mérés egy torrent letöltés volt, a routeren futó Transmission klienssel, ahol a sebesség valamivel 8MB/sec felett alakult. A Transmission kliens az alapbeállításokkal ment, ahhoz nem nyúltam.

    Mondjuk itt azért már a load értéke is jelentősen megugrik, bár megjegyzem BroadCom alapú ASUS-okon láttam ettől jóval nagyobb számokat is, szóval ettől még nem kell kétségbe esni.

    Azt viszont még fontos megemlítenem, hogy ezek az eredmények sokkal inkább vannak közel az elérhető elméleti maximumhoz, mint a hétköznapok során tapasztalható sebességekhez. Ennek oka, hogy a teszt alatt a router semmi más feladatot nem látott el, ezzel szemben egy élesben működő eszköz közben mást is kiszolgálhat, illetve idővel és az adatok sokasodásával a HDD is töredezik, ami szintén jelentős hatással lehet az eredményre.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Internet sebességmérés

    Manapság egyre gyakrabban találkozunk azzal a problémával, hogy egy átlagos hardver konfigurációval böngészőben majdhogynem lehetetlen kimérni a gyorsabb internetcsomagok sebességét. Ennek többféle oka is lehet, de a végeredmény általában ugyanaz, hogy a mérés sokszor akadozik, erősen terheli a hardvert, így aztán az elért eredmény sem lesz kielégítő, de ez nem feltétlenül mindig az internetszolgáltatás hibája. Ilyenkor két dolgot szoktam javasolni...

    Az első a Speedtest® CLI, ami egy több platformra is elérhető parancssoros felületű sebességmérő kliens.

    A linkelt oldalon lejjebb görgetve megtalálod a letöltési opciókat. A Microsoft oprendszerei közül jelenleg ez csak a 64bit-es Windows verziókra érhető el, de mivel manapság talán már ez a leginkább elterjedt rendszer, így ez nem különösebb probléma. Letöltés után nincs más dolgod mint kicsomagolni a zip file-t, és az adott könyvtárban megnyitni egy parancssor (cmd.exe) ablakot, elindítani a mérést, és várni az eredményt.

    Ha valami okból nem felelne meg a parancssoros mérés, akkor még mindig van egy másik opció, ami optimálisabb mint a böngészős mérés, ez pedig a Speedtest® for Windows alkalmazás. Windows 7 rendszerekre elérhető az előbbi linkről, ha pedig Windows 10 felhasználó vagy, akkor a Microsoft Store.ban keresd Speedtest by Ookla néven.

    Egyszóval ha problémád akad az internet sebességével, akkor mielőtt felborítod az asztalt az ISP-d ügyfélszolgálatán, javaslom próbáld meg a fentebbieket is!

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Breed Web Recovery Console

    Letöltés: https://breed.hackpascal.net/

    A Breed webes felületen, tehát böngészőből elérhető helyreállító konzol, aminek segítségével egyszerűen és biztonságosan cserélhetjük a firmware-t a routeren, ezért javasolni szoktuk a telepítését. Használatához kössük össze a router WAN portját egy PC-vel vagy laptoppal, majd a routert áramtalanítsuk. Ezután a reset gombot benyomva és nyomva tartva kapcsoljuk be ismét a routert, és amikor a LED villogni kezd, akkor a gombot elengedve elérhető a Breed felülete, tetszőleges böngészőből a http://192.168.1.1 címen. A felülete eredetileg kínai nyelvű, de van userscript Tampermonkey alá, amivel szinte tökéletesen fordítható angolra, az alábbi képek is ezzel készültek. Továbbá Chrome böngészőhöz van addon is erre a célra, de azt sosem próbáltam, én Firefox-os vagyok.

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    PXE Boot szerver Padavan firmware-el

    Nem egy napi használatú dolog, de adódhat, hogy valami okból egy gép nem indítható másképpen. A saját laptopomban nem régen cseréltem SSD-t, amikor is a régi meghajtót kivettem, az új üreset betettem a helyére, majd ezután kiderült, hogy az előkészített pendrive-ra felírt rescue rendszer valami okból nem indul, és éppen másik gép sem volt kéznél, amivel újra lehetett volna írni a pendrive-ot. Persze nyilván megoldódott a helyzet, de akkor jól jött volna egy ilyen hálózati boot-olási lehetőség, néhány hasznos tool-al. Korábban Tomato rendszer alatt volt ilyenem, de Padavan alatt eddig nem üzemeltem be, hát most megcsináltam.

    A dolog nem bonyolult, először is töltsd le az alábbi file-t, amiben megtalálod a hozzávalókat.

    Letöltés: tftpboot.zip

    Az általam fordított firmware-ekbe van egy erre előkészített könyvtár, a /tftpboot. Akinek ilyen nincs, használhat tetszőleges másikat is, ezzel kapcsolatban semmilyen megkötés nincs. Szóval a letöltött file tartalmát csomagoljuk ki valahova az USB-re kötött háttértárra, majd azt a mappát bind-eljük a /tftpboot mappába.

    mount -o bind /media/DATA/tftpboot /tftpboot

    Hogy ez a parancs ezentúl minden router indítás után is lefusson, írjuk be ugyanezt az Advanced Settings -> Customization -> Scripts oldalon, a Run After Router Started dobozba is. Ezután egy dolog van még hátra, az Advanced Settings -> LAN -> DHCP Server oldalon, a Custom Configuration File "dnsmasq.conf" dobozba írjuk be ezt.

    enable-tftp
    tftp-root=/tftpboot
    dhcp-boot=pxelinux.0

    Mentés után már él is a boot szerver, egy arra alkalmas klienssel akár ki is lehet próbálni. A /tftpboot/pxelinux.cfg file szerkesztésével hozzáadhatók a listához további opciók is.

    Sok sikert hozzá! :)

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    qBittorrent Dark WebUI

    Letölthető innen: qbittorrent-dark-webui.zip

    Részemről a kiindulási alap ez a csomag volt, amit csak Google-el találtam, de ennek a színei és betűtípusa számomra elég zavaró volt (login screen & main window), így némi átalakításra szorult, és a végeredmény ez lett:

    A letöltött csomag tartalmát célszerű valahova a qbittorrent profil-könyvtárába másolni, majd a default WebUI-ban engedélyezni az alternatív WebUI-t, megadni a mappa elérési útvonalát, és már működik is. Fentebb volt róla szó, hogy sajnálatos módon a megjelenés beállításait (oszlopok, oszlopszélességek, stb.) nem tartja meg a kliens, ha a böngészőből törlöd az előzményeket és a sütiket, így én például az alapbeállításokat módosítottam saját igényeim szerint. Ha szeretnéd ugyanezt megtenni, akkor a főablakban megjelenő és elrejtett oszlopokat, illetve ezek méreteit a...

    ./private/scripts/dynamicTable.js

    fileban tudod állítani, a 816 és 847. sorok közt. Szerintem elég egyértelmű, de ha valaki számára mégsem, annyi, hogy a sorok végén lévő true / false értéktől függően jelenik meg, vagy marad rejtve az adott oszlop, illetve az előtte lévő szám a szélességét adja meg.

    Továbbá én belepiszkáltam még a főablak bal oldali oszlopának (Állapot/Kategóriák/Címkék) szélességébe is, ami a...

    ./private/scripts/client.js

    file 129. sorában lévő érték módosításával állítható, valamint ugyanitt a fő ablak jobb oldalán megjelenő alsó és felső területek (torrent lista és torrent részletek) méretarányába is, ami ugyancsak a...

    ./private/scripts/client.js

    file, 849. sorának végén lévő arányszámmal módosítható.

    Jó szórakozást! :)

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Fontos tudnivalók, és ajánlások, router firmware cseréhez

    A hardver azonosítása

    A firmware helyes megválasztásához - legyen az gyári, vagy akár valamilyen 3rd party verzió - fontos tudni a router pontos típusát, az esetleges hardver verziószámmal együtt. Ezeket semmiképpen se a webes admin felültről olvassuk le, mert ott sajnos sokszor tév, vagy fél információk vannak, például minden v1.2, v1.5, v1.8 verziójú routert, simán csak v1.0-nak jelöl, és ha ezt vesszük alapul, az jelentheti akár a router végét is egy rossz, nem rá való firmware feltöltése után. Ajánlatos tehát a routert megfordítani, mert az alján jellemzően található olyan címke, feliratozás, ahol részletesen megtalálható minden szükséges információ.

    A firmware letöltése

    Ha meggyőződtünk a router pontos típusáról, akkor látogassunk el a weboldalra, ahonnan a firmware-t szeretnénk letölteni, és ott keressük meg a típusnak megfelelő file-t, majd töltsük azt le. A letöltött fw sokszor tömörített állományban van, tehát ha rar vagy zip kiterjesztésű a letöltött file, akkor csomagoljuk ki abból a firmware-t. Egyes esetekben az fw mellé szoktak tenni egy txt, esetleg pdf állományt, amiben a változások, vagy éppen a cserével kapcsolatos néhány fontos tudnivaló van leírva, tehát ha van ilyen, akkor nézzünk rá arra is.

    A letöltött file ellenőrzése

    Amennyiben a file mellett, vagy a letöltési oldalon megtalálható md5 ellenőrző összeg, úgy azt flashelés előtt ellenőrizzük le, hogy a letöltött file, és az eredetileg megadott md5sum összeg egyezik-e. Ha ilyen ellenőrző összeg nincs a file mellett, akkor legalább ránézésre győződjünk meg róla, hogy a file mérete megegyezik-e a szerveren, vagy a csomagolt állományban lévővel. Bár ez egy elég gyenge megoldás a file épségének ellenőrzésére, de láttam már olyan esetet, amikor valakinek egy 8MB-os firmware-ből egy átviteli hiba folytán 3-4MB jött le, és azt flashelte a routerre, ami természetesen nem is indult el utána.

    Flashelés

    A művelet megkezdése előtt erősen ajánlott egy reset, vagy menüből gyári alapértékek visszaállítása a routeren, és ezt követően jöhet a flashelés, amit mindenképpen UTP kábelen keresztül - tehát ne WiFi-n - végezzünk, és ha van rá lehetőség, akkor használjunk szünetmentes tápegységet is, nehogy egy pillanatnyi áramszünet kivégezze a routert. Persze a korszerűbb modellekben többnyire van már egyszerűen elérhető recovery felület, pont az efféle balesetek következményeinek gyógyítására, de egyrészt, ha csak egy mód van rá, jobb ezt előre elkerülni, másrészt nem minden routerben van erre megoldás, akkor pedig jöhetnek a macerásabb soros kábeles, JTAG-es élesztések, vagy még rosszabb esetben végleg elbúcsúzhatunk a routertől. Tehát, ha megkerestük az admin felületen a firmware upgrade menüt, akkor ott tallózzuk be a korábban letöltött file-t, majd indítsuk el a flashelést. A művelet jellemzően ~1 perc alatt meg szokott történni, de van amikor 5-10 percet is igénybe vesz. Legyünk türelmesek, várjuk meg a folyamat végét, ne zárjuk be korábban a böngésző ablakát, és ne indítsuk újra sem a gépet, sem pedig a routert, mert ezek szintén végzetesek a routerre nézve. Ha készen van a flashelés, és újra elérhető a router, akkor ismételjük meg a reset-et, vagy a menüből történő gyári visszaállítást, és ezt követően jöhet az újbóli beállítás.

    Röviden összefoglalva a lényeg

    ○ Pontos hardver azonosítás, és hozzá megfelelő firmware kiválasztása
    ○ A letöltött firmware épségének ellenőrzése a lehető legpontosabb módon
    ○ Stabil kapcsolat biztosítása a router és a PC közt (UTP kábel, szünetmentes táp)
    ○ Firmware csere előtt és után is reset elvégzése a routeren
    ○ Odafigyelés, nem kapkodás, mindent kétszer megnézés

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    2.4GHz vs. 5GHz

    2.4GHz előnyei

    ○ nagyobb hatótávolság
    ○ minden vezeték nélküli eszköz ismeri, támogatja

    5GHz előnyei

    ○ nagyobb átviteli sebesség
    ○ kisebb interferencia, lévén korántsem olyan elterjedt, mint a 2.4GHz

    5GHz-es WiFi-re tehát leginkább akkor lehet szükséged, ha a környéken olyan mértékben elszaporodtak a 2.4GHz-es WiFi hálózatok, hogy már-már alig lehet normális és stabil kapcsolatot létrehozni, és ennek okán az elérhető sebesség is drasztikusan lecsökkent. Ez jellemzően lakótelepi környezetben megszokott, ahol nem ritka, hogy a kliens akár 20-30, vagy még több WiFi hálózatot is lát egyszerre. Másik hasznos tulajdonsága az 5GHz-es WiFi-nek, hogy a kétszer nagyobb frekvenciájából és a modulációból adódóan a 2.4GHz-től jóval nagyobb sebesség átvitelére képes, így ha gyorsabb internetcsomagot szeretnél kihasználni WiFi-n is, akkor ugyancsak ebben kell gondolkodnod. Hátránya viszont, hogy a falak és egyéb tereptárgyak sokkal inkább csillapítják, vagyis ugyanolyan környezetben jellemzően nem ér el olyan messzire, mint a 2.4GHz-es jel. Az 5GHz WiFi használatához azt mind a routernek, mind pedig a klienseknek támogatni kell.

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Tomato-s router elérése SSH-n

    Ez egy meglehetősen egyszerű és rövid történet lesz, de mivel nem mindenki számára egyértelmű, és voltak kérdések erre irányulóan is, így írtam róla egy rövid szösszenetet.

    Elsőként tehát a router admin felületére belépve, az Administration -> Admin Access oldalon, az SSH Daemon részben, kapcsoljuk be az SSH szervert, és ha már ott vagyunk, akkor alatta a Telnet Daemon részben tiltsuk le a telnet szervert, amire semmi szükség nincsen SSH mellé. De hosszas magyarázat helyett mindjárt itt van egy kép, eszerint állítsuk be az opciókat.

    Ezután töltsünk le egy tetszőleges SSH klienst, én a Portable KiTTY-et használom, ezt javaslom.

    http://www.9bis.net/kitty/

    Indítsuk el, és pötyögjük be a belépéshez szükséges dolgokat.

    Miután ráklikkeltünk az Open gombra, a felugró kérdésre válaszoljunk Igen-el.,

    Ezután a login adatokat kéri majd a kliens, ahol a falhasználónév minden esetben root, a jelszó pedig az, amit az admin felületre belépéshez is használsz. A jelszó beírásakor nem jelennek meg csillagok sem, tehát úgymond vakon kell beírnod, de ez ne zavarjon, írd, és a végén nyomj egy ENTER-t.

    Ha mindent jól csináltál, előtted is van a terminál...

    Sok sikert hozzá! :)

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    Mit tehetünk távközlési szolgáltatások (TV, internet) hibája esetén?

    Először is a szolgáltatód weboldalán nézd meg, hogy a környéken nincs-e előre bejelentett karbantartás, mert ha ilyen van, akkor érdemes kivárni annak végét, mielőtt megkongatod a vészharangot az ügyfélszolgálaton. A nagyobb hazai szolgáltatók karbantartási ütemterve az alábbi linkeken érhető el...

    UPC, Telekom, Invitel, DIGI

    Internet sebességet érintő probléma esetén mindenképpen úgy mérd meg a sebességet, hogy az esetleges meglévő saját eszközöket (switch, router) kikötöd a hálózatból, és a modemre, HGW-re közvetlenül, UTP kábellel csatlakoztatott PC-vel mérsz! Mérés előtt minden egyéb hálózati erőforrást használó oldalt és alkalmazást zárj be. A mérést lehetőleg ismételd meg több sebességmérő szerverrel, és esetleg más sebességmérő oldalakon is, mert főként gyorsabb csomagok esetén adhat hamis eredményt egy-egy mérés. Az esetleges későbbi hibabejelentéshez csatolhatod a mérési eredményt is. A szolgáltatók saját sebességmérő oldalai esetén előfordulhat, hogy azok csak saját hálózatukból érhetőek el.

    http://speedtest.upc.hu/ (a UPC saját tesztoldala)
    http://www.sebessegteszt.telekom.hu/ (a Telekom saját tesztoldala)
    http://speedtest.invitel.net (az Invitel saját tesztoldala)
    http://digi.hu/meres (a DIGI saját tesztoldala)
    http://szelessav.net/ (az NMHH sebességmérő oldala)
    www.speedtest.net (a közismert nemzetközi sebességmérő oldal)

    Illetve érdemes lehet csinálni még egy ping (válaszidő) mérést is, de az alap 4-5 mintavételezéstől egy jóval nagyobb, mondjuk 100-as periódusban, a pontosabb helyzetkép érdekében. Ehhez Windows parancssorba írd be az alábbi parancsot...

    ping -n 100 bix.hu

    Ugyanez Linux esetén...

    ping -c 100 bix.hu

    Bár a válaszidőre vonatkozóan többnyire egy szolgáltató sem ad semminemű garanciát, de azért ha nagyon magas, több-száz ms értékeket kapunk, akkor mindenképpen érdemes megreklamálni azt, illetve a csomagvesztés a legkisebb mértékben sem megengedett jelenség.

    xDSL csatlakozási probléma esetén indítsd újra a modemet / HGW-t, és nézd meg, hogy a DSL LED világít-e rajta. Ha nem, akkor a probléma hardveres eredetű, valahol vezeték szakadás van, vagy kihúzódott egy kábel, esetleg a DSLAM oldalán van műszaki meghibásodás. Ha a DSL kapcsolat felépül, de a szoftveres PPPoE nem, és használsz saját routert, akkor ellenőrizd annak log-ját, hátha vannak benne árulkodó PPPoE hibaüzenetek, illetve próbálj meg router nélkül, közvetlenül a modemre kötött PC-vel csatlakozni.

    Kábel TV-s, koax kábel-internetnet esetén, ha szakadozik, vagy egyáltalán nincs kapcsolat, az első amit tehetsz, a modem / HGW újraindítása. Ha ezután is szakadozik a netkapcsolat, és / vagy gyakran újraindul a modem / HGW, érdemes ránézni a jelszint értékekre. Ezt jellemzően az alábbi címeken, a szolgáltatói eszköz admin felületén teheted meg...

    HGW esetén: http:// 192.168.1.1 vagy http:// 192.168.0.1
    Modem, vagy bridge módban működő HGW esetén: http://192.168.100.1

    Felhasználónév és jelszó páros is szolgáltatónként és eszköztípusonként is eltérő lehet, így ebbe most nagyon nem mennék bele, de ha korábban nem változtattad meg, akkor érdemes admin / admin, vagy admin / üres, esetleg üres / üres párosokkal próbálkozni. A kérdéses menüpont szintén változó helyen található, de olyat keress, ahol DOCSIS jelszinteket látsz dBmV mértékegységgel, lefelé és felfelé irányuló, esetleg angolul downstream és upstream, valamint SNR mezőkkel. Erről amit röviden tudni érdemes, hogy...

    ○ lefelé / downstream irányban -8dBmV és 12dBmV közt
    ○ felfelé / upstream irányban 52dBmV alatt
    ○ és legalább 30-as SNR értékek mellett

    ...jellemzően nem szokott probléma lenni. Vannak bizonyos modem típusok, amik ettől szélsőségesebb értékeket is elviselnek, de általánosságban a fentieket lehet nevezni minőségi határértékeknek. Ha ezeken kívül eső adatokat látsz, akkor az jó eséllyel lehet akár a probléma következménye is.

    Fontos azonban megjegyezni, hogy a modem nem műszer, így az általa kijelzett értékek nem feltétlenül a teljes valóságot tükrözik, azokat csak tájékoztató jellegűként kell kezelni, és még ha kívül is esnek az ajánlott határértékeken, önmagában ez semmilyen reklamációra, panaszra, nem ad jogalapot, ha egyébként a szolgáltatás jól működik. Továbbá senkit sem buzdítok, sőt egyenesen inkább lebeszélek arról, hogy a szolgáltató szakemberei által létesített hálózat kiépítését bármilyen okból megváltoztassa, azok elemeit átkösse, kicserélje, mert ha ezzel esetlegesen a szolgáltató hálózatának működésében zavart okoz, az a szolgáltatásból való kizárását vonhatja maga után!

    DVB-C televízió szolgáltatásban tapasztalt hiba esetén, amennyiben több készülékkel is rendelkezel, mindenképpen nézd meg, hogy a hiba más vételi helyen is előjön-e! Ha a vételhez használsz box-ot, azt javasolt újraindítani, esetleg gyári alapbeállításokra visszaállítani, a kártyát kivenni belőle, majd visszatenni. Ha médiacard-ot használsz, szintén javasolt az adapter kihúzása, majd visszadugása a CI+ foglalatba, és ugyanígy ajánlott eljárni a benne lévő kártyával is.

    IPTV esetén nézd meg, hogy a box és a HGW közti UTP kábel csatlakozója nem húzódott-e ki, indítsd újra a box-ot és a HGW-t is. Amennyiben UTP kábel helyett mondjuk Power Line adaptereket használsz, érdemes ezeket is újraindítani, esetleg egy próba erejéig UTP kábellel helyettesíteni.

    Általános tanácsként érdemes megfogadni, hogy bármilyen hiba esetén, elsőként minden érintett eszközt indítsunk újra, legyen az modem, HGW, box, TV, akármi, mert ez lesz az ügyfélszolgálat első kérdése is, hogy próbáltad-e újraindítani, illetve ha használsz saját eszközt (pl. routert), próbáltad-e anélkül is. Ha ez nem segít, akkor egy reset-el is próbálkozhatunk. Ezen kívül ellenőrizd hogy nem húzódott-e ki (például takarítás miatt) valamilyen csatlakozó. Ugyancsak takarítás után gyakran előforduló hiba, hogy az eszközöket nem a saját tápegységükkel kötik vissza a konnektorba, a másik táp pedig nem képes elegendő áramot adni az eszköznek, tehát ha ilyen történhetett, ellenőrizd ezt is. Ha módodban áll, akkor érdeklődj szomszédoktól, környékbeliektől, hogy ők tapasztalnak-e hasonló problémát, ez az információ ugyanis jól jöhet az esetleges későbbi hibabejelentés során is, mert ekkor mindjárt tudod mondani az ügyfélszolgálatnak, hogy a hibát a szomszédban, esetleg a tágabb környéken is tapasztalják, tehát nem lakáson belüli probléma van, és a nagyobb kiterjedésű problémákat nyilván nagyobb prioritással is kezelik mint az egyedieket, tehát várhatóan gyorsabban megkezdik a javítást is.

    [ Szerkesztve ]

  • Intruder2k5

    MODERÁTOR

    qBittorrent telepítése, ASUS gyári firmware mellé

    Na mégsem hagyott nyugodni a dolog, és csak működésre bírtam az ASUS-Wrt firmware-t a Xiaomi Mi-R3G routeren, így elkészülhetett ez a néhány soros útmutató. :)

    FONTOS megjegyezni, hogy az alább leírt műveletek nem visszafordíthatatlanok, ezekkel nem kerül módosításra a router gyári szoftvere, nincs benne semmilyen "hekkelés", az extra dolgok a saját HDD-re / SSD-re lesznek telepítve, így tehát nem járnak garanciavesztéssel, és a router működését sem veszélyeztetik. A router flash memóriájába csupán két darab script kerül beírásra, amik a háttértárra telepített szoftverek indítását és leállítását végzik, és amik egy sima reset-el bármikor törölhetünk onnan.

    Induljunk tehát ki abból, hogy adott a router, amire rá van kötve egy HDD vagy SSD, ext3-ra formázott partícióval. Nem, NTFS nem jó! A művelethez szükség lesz még egy SSH kliensre, így én ehhez javaslom a KiTTY vagy a PuTTY használatát. Ha ez is megvan, akkor a router admin felületén a rendszer menüben engedélyezd az SSH szolgáltatást!

    Majd ezután lépj is be SSH-n a klienssel!

    Felhasználónév és jelszó a routerben egyébként is használt páros, utóbbit beíráskor nem fogod látni, de ez így van rendjén, írd csak be és nyomj egy ENTER-t utána! Ha bejutottál, írd be a df -h parancsot, hogy megtudd a csatolt kötet pontos nevét. Esetemben 240G_SSD.

    Ezután az alábbi két scriptben a "MYPART" részt írd át a saját kötetcímkédre, és copy & paste módszerrel másold be az SSH kliensbe. KiTTY / PuTTY ablakba beilleszteni jobb egérgomb klikkel tudsz.

    cat << EOF > /tmp/script_usbmount.tmp
    if [ \$1 = "/tmp/mnt/MYPART" ]
    then
    ln -sf \$1 /tmp/opt
    /opt/etc/init.d/rc.unslung start
    fi
    EOF
    nvram set script_usbmount="`cat /tmp/script_usbmount.tmp`"

    cat << EOF > /tmp/script_usbumount.tmp
    if [ \$1 = "/tmp/mnt/MYPART" ]
    then
    /opt/etc/init.d/rc.unslung stop
    fi
    EOF
    nvram set script_usbumount="`cat /tmp/script_usbumount.tmp`"

    Ha kész, mentsd el az NVRAM-ba, és indítsd újra a routert.

    nvram commit
    reboot

    Ha eddig mindent jól csináltál, akkor mehet is az Entware telepítés. Ehhez lépj be újra a klienssel a routerbe, és MIPSEL alapú routereken futtasd az alábbi parancsot:

    wget -O - http://bin.entware.net/mipselsf-k3.4/installer/generic.sh | sh

    Ha ARM alapú a routered, akkor pedig ezt:

    wget -O - https://bin.entware.net/armv7sf-k3.2/installer/generic.sh | sh

    Aztán rakj fel egy Midnight Commander-t is, ez később még jól jöhet, és mehet a qBittorrent is.

    opkg install mc
    opkg install qbittorrent

    Ha ez is végzett, indítsd újra ismét a routert...

    reboot

    ...és már használatba is veheted az új torrentklienst, a http://192.168.1.1:9080 címen.

    Első belépéskor a felhasználónév és jelszó mezőket hagyd üresen, vagy ha ez nem jön be, akkor próbálkozz az admin / adminadmin párossal. Van sok beállítási lehetőség is, ezeket elsőre célszerű átnézni, aztán mehet is a letöltés.

    Forrás: https://github.com/Entware/Entware-ng/wiki/Install-on-Asus-stock-firmware

    Sok sikert hozzá! :)

Aktív témák