Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Ádám16

    addikt

    válasz kisza25 #173544 üzenetére

    Szerintem túl kevésből levonta a konzekvenciát a srác. A prototípus MX30 bevágását pedig nem is értem.
    Máshol olvastatok ekkora hibákról villanyautó téren?

  • CactuS

    Arcképgyáros

    válasz kisza25 #173544 üzenetére

    Nálunk is lehalt az egyik leaf úgy, hogy csak pár hetet állt. Több, mint 3 hónapig javították alkatrészhiány miatt. Mégse ezért mondom, hogy sz*r a leaf. Ilyenek előfordulnak. :D

    Have you ever noticed that anybody driving slower than you is an idiot, and anyone going faster than you is a maniac? George Carlin

  • 3L1T3

    addikt

    válasz kisza25 #173544 üzenetére

    Varsányi Péter (Elektronikai (hardver-szoftver) fejlesztő)

    Tegnap volt egy virális TotalCar videó, amit bizonyos Anti (Update: Sturcz Antal) követett el, és röviden annyi történt benne, hogy a próbára kapott két (francia) elektromos autó is ismeretlen hibával leállt a próbaútjuk alatt. Anélkül hogy ismerném a pontos hibakódokat, eddigi szerviz-tapasztalataim alapján van egy eléggé biztos és tapasztalati úton szerzett sejtésem, hogy mit művelhettek az autókkal, hogy mindkét típust sikerült kinyírniuk rövid idő alatt.


    Egy belsőégésű autónál a maximális motorfordulatszám a fő teljesítmény-limit. Teljesen mindegy, mennyi a fordulatszáma a motornak, mivel belül egy szabályozott égés van, amelynek a hőleadását a henger belső össz-felülete szabja meg, széles fordulatszám tartományban nincs nagy eltérés egy alacsony és egy magasabb fordulatszám esetén. Tehát ha padlógázt nyomsz, nem fog 8-10x akkora hőenergiát leadni a henger a vízhűtésnek, maximum a kipufogód izzik fel, mivel még el nem égett üzemanyag-keverék is kerül bele. A motorfék meg azon az elven alapul, hogy a motor egy üzemanyag-szegény keveréket szív be, amit össze kell nyomnia a kompressziós ütemben, ezáltal több munkát végez rajta, mint ami a végén kijön. Ez viszont inkább hűti a motort, semmint melegítené, mert a kevés üzemanyag alig visz be plusz hőt.

    Az elektromos autó teljesen máshogy működik. A hajtómotor egy energia-átalakító, amely a villamos energiát mágneses közvetítéssel mechanikus energiává alakítja, ill. vissza, ha motorfék van. A mágneses energia pedig örvényáramokat kelt, amelynek mennyisége nagy mértékben függ az áram nagyságától. Kis áramnál kicsi a gerjesztés és a hiszterézis, így kicsi a vasveszteség is. Nagy áramnál nagy a mágneses gerjesztés, a vastest teljes keresztmetszetében és jó erősen felmágneseződve belemegy a nemlineáris karakterisztikába is, emiatt a hiszterézise óriási lesz, ahogy a vasvesztesége is.

    Tehát ha egy kb. 2 tonnás autót felgyorsítunk 150 km/h-ra, akkor a fizika kérlelhetetlen szabályai szerint E=1/2*m*v^2 energiát tolunk bele; ez a fenti adatokkal 1,73 MJoule -t jelent, amit a "Mega" prefixből már Ti is sejtetek, hogy elég nagy érték. Ha átszámolom más mértékegységbe, akkor 0,5 kWh jön ki, ami szintén energia. Ha ezt a gyorsítást 10 másodperc alatt követi el az autó, akkor ki is jön a 0,173 MJoule/Sec, ami kW-ba átszámolva 173 kW átlagot ad - merthogy a Watt meg a Joule/Sec - álnéven.

    Tehát egyetlen padlógázzal átkonvertáltunk egy 50-80 kilós réz-vasdarabbal 1,73 MJoule-t, miközben ennek úgy 10-15% simán melegíti azt a vasdarabot. Ha motorfékkel, felengedett gázpedállal lelassulunk, ezt az energiát visszakapjuk egy perc alatt, ismételten lecsípve belőle 5-10% veszteséget, ami pont elég arra, hogy szerencsétlen vas-réz gombolyagnak esélye se legyen közben visszahűlni. Aztán jöhet az újabb padlógáz, miközben stopperrel mérjük az újabb gyorsulás idejét (vagy a legújabb szokás szerint a "bekaphatod" nemzetközi kézjelét mutatjuk be a tetőablakon kinyúlva a mögöttünk jövőnek), majd ismét motorfék - és mindezt vég nélkül.

    Az eredmény? A kevésbé okos motorvezérlő azt látja, hogy a motor hőérzékelői olyan sebességgel közelítik a 180 °C-os maximális hőmérsékletet, ahogy a kilométer-óra a 180 km/h-t, majd bármit is tesz ellene, már a hőérzékelés lomhasága miatt is még ha le is korlátozna 150 °C-nál, az a hőfok már szépen be fog szaladni a 200 °C-ba, amire az inverter meg azonnal letilt termikus megfutás miatt. Bármilyen elektromos autó (még egy Tesla is!) kinyírható azzal, ha 10-15x gyors egymásutánban felgyorsulsz vele minél magasabb sebességre (mivel az energia-képletben a sebesség négyzete van, így a végsebesség feltétlen elérése nagyon fontos momentum a kinyírásnál!), majd motorfékkel visszalassulsz, hogy visszanyerd az akkuba a ~0,5 kWh-dat, és hogy közben esélyt se adj a motornak a visszahűlésre addig sem.

    Most, hogy elárultam az elektromos autók kinyírásának univerzális módszerét, jöhet az igazságosság jegyében az új TotalCar videó, amiben az összes elektromos autót trélerre lehet rakni röpke 10-15 perc alatt, németet, japánt és persze a Teslát is. Én meg köszönöm szépen, jól járok vele, mert ellenőrzésre jön majd hozzám ez a sok inverter, és én majd szépen mindről megállapítom, hogy kutya baja, csak letiltott.

    ASUS ROG STRIX Z790-E GAMING WIFI ֎ Intel® Core™ i9-14900K ֎ G.SKILL Trident Z5 RGB 64GB (2x32GB) DDR5 6400MHz CL32 ֎ Arctic Liquid Freezer III 420 A-RGB Black ֎ ASUS TUF Gaming GeForce RTX 4090 OC Edition 24GB GDDR6X ֎ SAMSUNG 1TB 980 PRO M.2 PCIe ֎ Lian Li O11 Dynamic EVO XL

Új hozzászólás Aktív témák