Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Enter65

    Topikgazda

    Adózással kapcsolatban már volt itt szó ezen e fórumon, 22600-as hsz-től lehet keresgélni. Ugye deadwing, ezt már kibeszéltük rendesen. :K

    De íme egy kis ízelítő:

    Adókötelesség

    A bitcoinos tranzakcióknál és a bitcoin-kereskedelemnél is felmerülhet az adókötelesség kérdése. Az ilyen lehetséges helyzetek némelyikét vázoljuk az alábbiakban, z azonban NEM minősül sem jogi, sem pedig könyvelési tanácsadásnak.

    Adózási kérdések

    Az általános kérdéseket és válászokat bitcoinaccountant felhasználó osztotta meg a fórumról:

    Adóköteles-e a bitcoin akkor, ha valamilyen, valaki másnak elvégzett szolgálatért vagy valamilyen holmiért cserébe kaptam?

    Általában minden adóköteles, amit fizetség gyanánt kapsz valamilyen áruért vagy szolgáltatásért, hacsak nem olyasvalamiről van szó, amivel konkrétan kivételez a törvény.

    Ha tehát mondjuk lenyírod a szomszéd kertjében a füvet, akkor teljesen mindegy, hogy készpénzben vagy bitcoinban (vagy akár paradicsomban) ad-e át neked 20$-nyi értéket, attól az még 20$-nyi jövedelem marad.

    Sok helyütt ezt a jövedelmet is be kell vallanod. Persze ha bitcoinban kapod a fizetést, úgy arról esetleg nehezebben értesülhetnek a hatóságok, de ha nagyipari mennyiségű fűnyírásba kezdesz a kerületedben, akkor nagy valószínűséggel így is le leszel fülelve.

    Jövedelemként vagy tőkenyereségként adókötelesek a bitcoinjaim?

    Jövedelem az, amit valamilyen szolgáltatás elvégzéséért cserébe kapsz valaki mástól, bármilyen formában is (dollár, bitcoin, csere, miegyéb), így beleszámít az összesített bruttó jövedelmedbe, és ennek megfelelően adóköteles. Adott esetben önfoglalkoztatási / vállalkozói adó is szóba jöhet.

    Egyes helyeken előfordulhat az is, hogy a bitcoin-adásvételből származó jövedelem is beleszámít ugyan az összesített bruttó jövedelembe, viszont tőkenyereségként kezelik.

    Megjegyzés: A fenti értelmezés abból az előfeltevésből indul ki, hogy a bitcoint az aranyhoz és más árucikkekhez hasonló értékőrzőként kezelik. Ha ehelyett pénzként vagy adósságként kezelik, úgy a teljes nyereség megadóztatható az egyes adózási évek végén aktuális piaci értékük alapján. A pénzt azonban az USÁban soha nem tekintik hosszútávú befektetésnek. Következésképp, ha a bitcoint pénzként kezelik, akkor ugyanúgy leszel megadóztatva, mintha bármilyen más nem-funkcionális (külföldi) pénz lenne.

    Mi a helyzet a saját magam által bányászott bitcoinokkal?

    Trükkös kérdés, mivel a bitcoin az első olyan digitális pénz, amit ily módon lehet előállítani, és amellett még mérhető értékkel is rendelkezik más pénzekhez viszonyítva. Ennélfogva ez még egy némileg homályos terület, lévén a bitcoin és a digitális pénz úgy általában még annyira új dolog, hogy nem igazán vannak értékelhető precedensek például a bányászat egyes tényezőinek adózási szempontból való értelmezéséhez.

    Mivel bitcoinnal jelenleg több különböző netes piacon is kereskednek, ezért ha valaki kap valamennyi bitcoint, könnyen kiszámolhatja annak a helyi pénzében mért értékét. Ebből következően elképzelhető, hogy az adóhatóság adóztathatónak tekinti a bányászott bitcoint is (függetlenül attól, hogy egyénileg vagy társulás útján bányászott-e). Ez esetben az adófizetőnek fel kell becsülnie a szóban forgó bitcoinok dollárban mért értékét és feljegyeznie azt az összeget. Ezt a számítást naponta vagy hetente kell elvégezni – annak függvényében, hogy mennyire ingadozik épp a bitcoin árfolyama. Így ezek az összegek is jövedelemnek minősülhetnek (mínusz a költségek), és szintén adóztathatóak.

    A bányászott bitcoinok eladása esetén azonban megadóztathatnak még a kibányászásuk és az eladásuk pillanatában aktuális árfolyamuk közti esetleges pozitív különbözet után is.

    További lehetőség azonban az is, ha “kézzelfoghatatlan személyes tulajdonnak” minősítik a kibányászott bitcoinokat – viszont a pénzügyi eszközöket általában kizárják ebből a kategóriából. E téren tehát az elsődleges kérdés az, hogy pénzügyi eszköznek minősül-e a bitcoin, illetve, hogy az adóhatóság annak minősíti-e? Ezt illetően nem nagyon tehetünk mást, mint hogy kivárjuk a fejleményeket; ha a bitcoin kellőképpen elterjed, akkor kétségkívül lesz majd hivatalos állásfoglalás ebben a kérdésben is.

    Milyen költségeket könyvelhetek el bitcoin-bányászat kapcsán?

    Ez a helyzetedtől függ, de általában minden olyan költséget elkönyvelhetsz, ami elengedhetetlenül szükséges a bányászathoz. Az erős videókártyák tehát még tökéletesen indokolhatóak ilyen szempontból, de a nagyképernyős tévé pusztán azért, hogy azon kísérhesd figyelemmel a bányászat folyamatát, már egyáltalán nem az.

    Regisztrálnom kell magam valamiféle üzletként, vállalatként vagy kft.-ként ahhoz, hogy elkönyvelhessem a bányászati költségeket?

    Általában nem. A bitcoinok adózási szempontból való értelmezésére nincs semmilyen kihatása annak, hogy vállalatot vagy kft.-t alapítasz-e, vagy egyszerűen csak magánszemélyként (magánvállalkozóként) működsz. Így is, úgy is be kell vallanod valamennyi bruttó jövedelmet, levonni a költségeket és kihozni ebből egy nettó adóztatható jövedelmet, ami után jövedelemadót kell fizetned – és adott esetben vállalkozói adót, attól függően, hogy milyen formában működteted a bányászüzletedet.

    Vannak még más egyéb jelentési kötelezettségek?

    Az USA-ban jelentést kell tenni arról, ha a külföldi számlákon lévő pénzed összesített értéke bármikor is meghaladja a 10.000$-t egy naptári év során. Nem kizárt, hogy ezt alkalmazhatják a bitcoinra és az USÁn kívüli váltókon és tárcaszolgáltatókon tárolt USD-összegekre is.

    Tranzakciótípusok

    * Kereskedés a váltókon
    * Befektetés (árucikk-jelleggel)
    * Termékek és szolgáltatások vásárlása
    * Barter
    * Kompenzáció/bérlista

    Adótípusok

    * Forgalmi adó
    * ÁFA
    * Jövedelemadó
    * Jövedéki adó
    * Béradó

    Feljegyzendő adatok

    Kereskedés

    Ugyanazokra az adatokra lehet szükség, mint részvény- vagy pénzpiaci kereskedelem esetén; így pl. “kereskedés dátuma, leírása, mennyiség és ár, díjak”.

    Bányászat

    Attól függően, hogy hogyan kezelik a bevételt, szükséged lehet a bitcoinos bevétel megjelenésének időpontjára is.

    Kereskedelem

    A feljegyzési kötelezettségek feltehetőleg változatlanok lesznek minden egyéb tényezőtől függetlenül is. Így szükség lesz az eladások és a kapott összegek (BTC-ben), valamint a kapcsolódó dátumok feljegyzésére. Ha forgalmi adó is felmerül, akkor a vonatkozó dokumentációba elkelhet még annak az eladás időpontjában aktuális árfolyam súlyozott átlaga alapján elvégzett kiszámításának menete is.

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák