Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • naja

    aktív tag

    Sziasztok!

    HTPC/NAS alá szeretnék linuxot. A kérdésem az lenne, hogy melyiket ajánljátok, milyen kiegészítésekkel.

    A vas egy Gigabyte J1900N mITX alaplap 4GB RAM-mal, de ez utóbbit tervezem bővíteni.

    Médialejátszáson (Kodi?) túl torrentezésre használnám, és otthon file-szerver lenne még, AFP/Time machine támogatással. Továbbá jó lenne, ha egy bizonyos mappán belül (munkák) a file-ok törléskor/felülíráskor csak egy biztonsági kukába kerülnének, illetve file verziókat kezelne.

    Sokat segítene, ha az adott feladatokhoz tudnátok ajánlani programokat illetve segédletet a telepítésükhöz/beállításukhoz. Windows és Mac telepítésben vagyok átlagosan jártas, a linux eddig kimaradt nekem.
    Köszi előre is!

    [ Szerkesztve ]

  • naja

    aktív tag

    Sziasztok!
    A segítségeteket kérném a fotóink rendezésének beállításban. Röviden a feladat az lenne, hogy több mappát kellene figyelni, és ha beesik oda egy-egy file, akkor azt a forrásmappa+exif adatok alapján kellene egy bizonyos célmappába áttenni. Mindezt egy nonstop futó Ubuntun (18.04 LTS) kellene megoldani, a file-ok egy QNAP NAS-on vannak, szintén helyileg.

    Sajnos Linuxhoz elég láma vagyok, a tudásom addig tart, hogy kigugliztam, hogy ezt nekem az exiftool és a inotifywait közösen megtudnák oldani valahogy. Ezeket találtam, de sajnos nem tudom kihámozni, hogy mit is kellene velük kezdenem: exiftool forum link, exiftool, inotifywait forum link, inotifywait.
    Persze ha tudtok rá egy GUI-val rendelkező programot, ami megoldja ezt nekem terminál nélkül akkor én lennék a legboldogabb, de a kereséseim, mindig az Exiftoolnál lyukadtak ki.

    Tehát:
    Figyelt_mappa1 –> User1_mappa/éééé/hh/nn/ééhhnn_óóppmm_eredetinév
    Figyelt_mappa2 –> User2_mappa/éééé/hh/nn/ééhhnn_óóppmm_eredetinév
    Figyelt_mappa3 –> User3_mappa/éééé/hh/nn/ééhhnn_óóppmm_eredetinév

    Az éééé, éé a 4 és 2 jegyű évszám az Exiftool alapján, a többi a hónap, nap, óra, perc és másodperc lenne. Ezek egyszer a mappastruktránál jellenek meg, illetve rövidítve az eredeti filenév elé is bekerülnének (pl: user1/2019/12/05/191205_105630_img0001.jpg)

    Azt részét nem igazán értem, hogy ha lenne egy scrpit mint amit a mellékelt fórumokon javasolnak, abból hogyan lesz olyan mint windowson egy service? Tehát folyamatosan fut és figyel és dolgozik, nem csak amikor egyszer lefuttatom.

    Remélem érthetően írtam össze a dolgokat. Köszönöm szépen előre is a segítséget!

  • naja

    aktív tag

    válasz samujózsi #69493 üzenetére

    Köszi!
    A systemd-s link érthetőnek tűnik, majd átrágom rajta magam.
    Közben látom az inotifywait tud folyton figyelni egy mappát a -m vagy -d paraméterrel (ezt így hívják?), bár a különbséget közöttük már nem értem. Így ha minden igaz a systemd felesleges vagy nem?

    A stdout az némileg homályos: az lenne amit egy program futása után válaszként/outputként visszaad (ez az argumentum?)?

    A CREATE helyett akkor lehet, hogy a CLOSE_WRITE lenne a megfelelőbb, mivel ez a mappa elméletileg folyton üres, amíg bele nem esik valami, így másra nem vonatkozhat ez az esemény. Upsz most látom, már írtad is.

    Igazából az egész script összerakása a gond. Nincs sok fogalmam a linuxos syntaxisról. Nézem, hogy teli van speciális karakterekkel, és csak belekavarodok, mert nem ismerem az alapokat, ami alapján fel kellene építeni a szkrpitet.

    ...
    Pár óra alatt ezt férceltem össze az előzőekből:
    inotifywait -m /FigyeltMappa -e close_write -e moved_to |
        while read path action file; do      # EZ MI?
            exiftool -r '-FileName<CreateDate' -d %Y/%m/%y%m%d_%H%M_%%f-%%c.%%e -r  /FigyeltMappa
      done

    Az első sor végén mi ez: "|"?
    Illetve a második sor szerepét a "; do" előtt nem értem

    Aztán ha jól értem akkor ezt elmentem pl. /usr/bin/SortNewImages.sh txt file-ba (1. sor: #!/bin/sh), futtathatóvá teszem, és végül "Startup Applications" -ban beállítom (link alapján).

    A maradék kérdésem az, hogy hova kellene beírnom a célmappát, és hogy fog ez három különböző mappát figyelni?

    @májkimiki: köszi, de a lényeg a képek átnevezése lenne az exif adatok alapján.

    [ Szerkesztve ]

  • naja

    aktív tag

    Sziasztok!
    Klónoztam a otthoni szervert (Ubuntu 20 LTS) egy másik lemezre, mivel egy teljesen más gépbe szeretném költöztetni a rendszert. Rendesen bootol, viszont nincsen net. Gondolom mivel más az hálózati adapterek neve (a régi gép egy Gen3 Gigabyte alaplapos PC (J1900 Celeron), az "új" Gen6 Fujitsu Esprimo).
    Recovery alól a dhclient rendbehozza a netet, viszont restart után ez elmúlik. Gondolom valahogy véglegesíteni kellene, vagy a régi net beállításokat törölni.
    Mit kell tennem?

  • naja

    aktív tag

    válasz fatpingvin #89897 üzenetére

    Köszi a gyors választ. Az irány jó volt.
    Csak egy megjegyzés: Ubuntu 18.04 óta netplan intézi a net configot, így már nincs /etc/network/interfaces. A szükséges mókolást (net adapter nevét frissíteni) a /etc/netplan/xyz.yaml-on kellett végrehajtani.
    DHCP meg azért jó, mert a router macaddress alapján oszt ki fix ip-t, és így még egyszerűbb az élet milliónyi újrainstall esetén.

    Szóval Problem solved, köszi mindkettőtöknek!

    [ Szerkesztve ]

  • naja

    aktív tag

    válasz fatpingvin #89900 üzenetére

    Semmi gond, egy guglizással meglett a válasz. A kiindulási pont megvolt hozzá. Meg azt is sejtettem, hogy nagyjából mit kellhet csinálni. Csak azt hittem ennél bonyolultabb lesz...

    Nem létezik /etc/network/interfaces mappa. Amúgy nem rég letöltött ISO alapján készült az install. Ezt csak azért írom, mert emlékszem, hogy a 18.04 LTS install nem olyan volt eleinte mint most (például nem kellett játszani a cloud-init kiírtással).

    [ Szerkesztve ]

  • naja

    aktív tag

    válasz ubyegon2 #89915 üzenetére

    Szia, és bocsi ha úgy tűnik beledumálok, de tényleg nem ez a szándékom. Amikor a kérdésemmel előálltam (#89896) akkor –jelentem– előtte igenis agyaltam-olvasgattam-lapoztam-oda-és-vissza, hogy hol lenne alkalmas azt megtenni. Viszont csak azért, mert az én tudományomnak "haladó" a kérdés, ráadásul szerverrel kapcsolatos, én nem szerettem volna azt a haladóban feltenni. Csak azért mert összegugliztam némi gyakorlatot Linux-szal kapcsolatban, nem merném magam semmilyen szinten haladónak tartani (fogalmam sincs mi az a systemd, amikor szóba kerül mindig utána kell olvasnom, aztán rájövök, hogy mégsem akarom tudni). Ok, álszerénység miatt megkövezhettek, de van ennek egy praktikus oka is: ha ott teszem fel a kérdést, akkor egész más milyen választ kapok, mint itt (még ha tartalmilag is nagyjából ua lenne). Itt amatőröknek válaszoltok, amit könnyebb megértenem, mint a haladók "tolvajnyelvét".

    TLDR: Hol kellet volna feltennem a #89896 kérdést a leírtak fényében? Ígérem elfogom olvasni a választ ;)

  • naja

    aktív tag

    válasz gregory91 #89986 üzenetére

    efibootmgr -el nem lenne egyszerűbb rendbe rakni a bios boot "listáját"? Elsőre ijesztő, de igazából nem olyan nagy kaland.
    Ha másra nem is jó legalább ez részletesen (mi hova mutat) kilistázza milyen tételek vannak a bios boot listáján:
    sudo efibootmgr -v

    [ Szerkesztve ]

  • naja

    aktív tag

    válasz Yerix #89995 üzenetére

    Nekem az az érdekes, hogy a Manjaro (és még 3 másik azaz kodachi, debian és kali) után nem az van aminek lenni kellene (itt ha jól sejtem csak az EFI partíció UUID-je szerepel, az nem, hogy erről mit kellene betölteni).
    Viszonyítás képpen a Windows Boot Manager rendben van, ott megvannak a "HD(...)/File(...)" részek. A Manjaroéknál ott VenHw(UUID) van. Erről a VenHW-ről nem találtam infót.
    Hozzá tenném, hogy én egyáltalán nem értek az UEFI-hez, csak tippelgetek.

  • naja

    aktív tag

    válasz Warton #90070 üzenetére

    Szerintem jó, hogy van ilyen. Sorvezetőnek megfelel. Nyilván kezdőknek vagy középhaladóknak szól. Akinek meg van ébersége, az vélehetően nem felejti (mint minden vlog/blog/fórumnál), hogy ez csak egy vélemény. A linuxnindzsák meg már úgyis végig nyomkodták mindet, és megvan a saját elképzelésük a dolgokról.
    A provokatív stílussal egyetértek. Azért majd a pokolra jut, amikor eljön az ideje...
    Szerintem nem a befektetett energia a lényeg, hanem a nagy tapasztalat ami a "kinyilatkoztatása" mögött van.

  • naja

    aktív tag

    válasz natë #90086 üzenetére

    Ha jól sejtem a BIOS-odban Legacy/UEFI módok engedélyezve vannak, de lehet hogy az UEFI nem is volt korábban. Ha most sincs, akkor legyen.
    Jó tudni: Ha a telepítő pendrive-ot Legacy módban indítod, akkor a feltelepített rendszer is e szerint lesz. Szóval azt kellene elérni, hogy mindenképpen UEFI módban indítsd el a telepítést.
    Tehát vagy a BIOS erre vonatkozó részét kellene beállítani (UEFI only vagy hasonló), vagy bootoláskor a boot menüben kellene kiválasztani a pendrive UEFI-s változatát. Ha mindkét módot engedélyezted, akkor elméletileg kétszer fog megjelenni a pendrive.
    Továbbá vigyázz, mert a fogalmak sokszor keveredhetnek. Például az EFI/Legacy boot módot van ahol BIOS módnak hívják. Aztán boot partíciót szokás EFI (ESP) partíciónak hívni attól függetlenül, hogy EFI vagy UEFI módban lett-e telepítve. Szóval légy résen, és a részleteket ne nézd be :)
    Javítsatok ki, ha hülyeséget beszélek.

Új hozzászólás Aktív témák