Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Bferibörs

    addikt

    Sziasztok!

    Jön a hétvége gondoltam ma délután elkezdem a linux újra telepítését.

    a laptopom:

    Lenovo B50-30 20382 ( alpvetően windowshoz készült )
    CPU: Pentium N3540 (4 mag, 2,16GHz, turbó: 2,66GHz)
    RAM: 2x4GB DDR3L Kingston 1600MHz
    SSD: 120GB Kingston
    GPU: NVIDIA® GeForce® 820M ( plusz alaplapi intel valami,sajna nem tudom a tipusát )
    DVD: DVD-olvasó/ -író
    Ujjlenyomat olvasó

    Amire gondoltam a folyamat során:

    Törlöm a partíciókat GParteddel. ( utána kell formázni ?)

    Az első kérdések : ( csak linux lesz a laptopn 1 db)

    - GParteddel hozzam létre az új partíciókat vagy telepítésnél csináljam meg ? (ext4 jó vagy mást csináljak ? )

    - 8 GB RAM mellett, hány GB swap partíciót készítsek, elég 1 GB vagy nagyobbat
    kell ?

    - root partíció ( esődleges ) , csatolási pontja : / , ez mennyi legyen kb. 10-15 GB ,ha létre szeretnék hozni /Home partíciót is ?

    - /Home partíció ( másodlagos) ez lenne a maradék a winyón teljes mértékben , csatolási pontja: /Home

    csak akkor lenne rá szükségem ha újra telepítésnél megmaradnak rajta a felpakolt cuccim, gondolok itt képekre,videókra,dokumentumokra. Ha nem marad meg akkor értelmetlen számomra a /Home.
    ( ezt még nem tudom, hogy újra telepítésnél mit, hogy kell csináljak , hogy ne vesszen el minden cuccom, csatolások ilyesmik, szóval gőzöm nincs az ilyen újra telepítésről.)

    Disztró: (amire szükségem van a 64 bit )

    Jelenleg az Ubuntu Mate 16.04 64 bite-et használom , több disztrót kipróbáltam, ez maradt meg számomra ami jól használható, tetszik a kinézete, a laptop sem köhög tőle ,szinte minden működik rendeseen ( leállítás, újra indítás 100-ból egyszer jön össze ,más distronál is jelentkezett , ez az összes jelenlegi hiba , -volt olyan distro ami el sem indult ha jól emlékszem a GRUB nem töltött be-. ( olyat is kipróbáltam, hogy Makulu linux , annál a nyelvet nem tudtam magyarra átállítani,Zornig,Mint ,Ubuntu , meg még a fene tudja miket , vagy nem tetszett vagy valami nem jól működött).

    Bele néztem a topikon említett ChakraOS - be is (fórum, honlap) , teszik,kérdés, hogy zöldfülűként érdemes e belekezdenem?

    Amire a linuxot használom : ( nem játszom )

    böngészés ( lehetőleg chrome-n nem chromiumon ) , képek,videók nézése , dokumentumok szerkesztése saját célra (Libre office megfelelő) , nyomtatás (jelenleg HP LJ 1020) , szkennelés , ez lázálom számomra ha menne jó lenne , ha nem az sem nagy tragédia, jelenleg nem műxik. UMAX Astra 4700.
    Viber, f.messenger ezek működnek. Ami még szívfájdalmam a TVGO , nem találtam rá egyszerű megoldást sajnos. ( ha működne kidobnám az összes windowsos vackomat a többi gépeimről is).

    Köszönöm a segítséget, útközben biztos, hogy kérdezni fogok még :U :R

    [ Szerkesztve ]

    Galaxy S23 ultra, Xiaomi 12T, Blackview Tab 18, Lenovo P2 dual

Új hozzászólás Aktív témák