Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Egon

    nagyúr

    Hosszas hezitálás után mi is belevágtunk a lakáscserébe (nem biztos hogy jókor, sőt, de az idő szorít: két, ellenkező nemű gyerek közül a nagyobbik elkezdett kamaszodni, muszáj őket külön szobába rakni).
    A jelenlegi lakás (Kőbánya Újhegyi lakótelepi, 10. emeleti, szépen felújított panel) eladásával nem volt különösebb gond: csak magánhirdetésként hirdettük, gyakorlatilag 2-3 hét alatt elkelt (előbb csak a jófogáson hirdettem, aztán kapott fényképes hirdetést az ingatlan.com-on; utóbbi helyen kb. 10 nap hirdetés után vették meg, összesen 5 vevőjelölt látta a lakást).
    Az új lakások (házak) keresésével viszont bajban vagyunk. Számtalan hirdetés átnézése, és lassan 10 db lakás megtekintése után, kicsit kilátástalannak érzem a helyzetet. Egy drágább kerületbe mennénk, elég lenne a jelenleginél nem sokkalta nagyobb, 4 szobás ingatlan, de ilyen alig van: vagy 3 szobás, vagy 6-7-8-10 szobás házakat árulnak ezerrel. Ráadásul 35-37 milláért olyan kérók vannak, hogy legszívesebben ár a küszöbön visszafordulnék a megtekintés során... :((( El vannak szállva az árak és az emberek, nem kicsit.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz concret_hp #7580 üzenetére

    Természetesen nem vaktában vágtunk bele, de sajnos nem nagyon volt idő korábban ténylegesen élőben megnézni ingatlanokat, a képeken pedig minden tök jónak tűnik.
    Ettől függetlenül azért találni fogunk valamit, szóval nem kerülünk az utcára, max. pár millával több hitelt kell felvennünk, mint eredetileg gondoltuk... :U

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz attiati #7581 üzenetére

    azert ha dragabb keruletre is akartok valtani es lakasrol hazra, vagy panelrol teglara, akkor azonos meret eseten is van arkategoria valtas. Es ti meg nagyobbra is szeretnetek valtani.

    Persze, de így is szíven üt kicsit, hogy több mint a duplájába fog kerülni az új ingatlan (hacsak nem vágunk bele valami erősen felújítandóba).

    Nezd meg, hogy ugyanabban az utcaban mennyiert van nagyobb panel.

    Itt nincs nagyobb panel. Az ugyanekkorák között szvsz jó (korrekt) árban adtuk el (zömében olcsóbbra hirdetik őket, ráadásul közvetítőn keresztül, mi meg megkaptuk az irányárat).

    inkabb az arakkal van bajod, vagy a kinalat minosegevel?
    melyik keruletben nezegettek?

    Is-is. XVI. kerület, annak is a rákosszentmihályi része leginkább (esetleg Cinkota jobb része vagy Szentgyörgytelep stb.).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    Amit nem értek az egészben: az emberek miért nem közvetlenül hirdetnek, miért kell közvetítő?
    Ha már közvetítő: miért nem felkészültek a közvetítők?!? Az alábbi kérdéscsomagot szoktam feltenni, a töredékére tudnak válaszolni:
    1. Tulajdonjog
    a. Tehermentes az ingatlan?
    b. Tulajdonosi viszony (osztatlan közös tulajdon, társasház stb)?
    c. Elővásárlási joggal rendelkezik-e valaki?
    2. Műszaki állapot
    a. Mikor épült?
    b. Fűtés milyen? cirkó
    c. Kazán/cirkó kora?
    d. Szigetelt-e a ház?
    e. Ablakok műanyagok vagy régiek?
    f. Radiátorok cserélve lettek?
    g. Víz és/vagy villamos hálózat fel lett-e újítva?
    h. Burkolatok milyenek (parketta, laminált, szőnyegpadló stb.)?
    i. Födém beton vagy fa?
    j. Tető milyen (cserepes, pala, lapos stb.)?
    3. Elhelyezkedés:
    a. Aszfaltozott vagy földes utca?
    b. Sarokház?
    c. Utcafronti vagy a telek hátsó részén helyezkedik el?
    d. Körbejárható?
    e. Kert állapota?
    4. Elrendezés:
    a. Garázs vagy felszíni beálló van? Be lehet állni?
    b. Szobák mérete, alaprajz?

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz attiati #7585 üzenetére

    Így van. 68 nm-ből 100+ nm-re (legyen élhető méretű nappali (legalább 21-22 nm, ha amerikai konyhás illetve nincs külön étkező és kicsi a konyha, akkor 35 nm minimum), plusz 3 háló (ezek lehetnek félszobák is, de minimum 10-11 nm-esek, és ne 2 méter alatti szélességűek...).
    Az ingatlan kora nem releváns (pontosabban korreláljon az árral). Nem zárom ki sem az új építésűeket, sem a '70-es években épült házakat.
    Egyébként pont most szivatott meg az egyik eladó, aki ráadásul közvetlenül hirdetett, nem közvetítőn keresztül. Már majdnem lefoglalóztuk a kérót (az egész családnak bejött), amikor kiderült, hogy a szomszédnak elővásárlási joga van rá (mondjuk ezt tudtuk korábban is, de arról volt szó, hogy a szomszéd nem akarja megvenni) és élni is akar vele...:(
    Természetesen az ügyvéd mindenképp elkérte volna a lemondó nyilatkozatot, így pénzt bukni nem tudtunk volna, de az fáj, hogy a gyerekek már beleélték magukat...:(((

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz axioma #7589 üzenetére

    Azért az túlzás, hogy az oc.hu-n minden fenn lenne, bár kétségtelen, hogy jelentősen töb infó olvasható, mint pl. az ingatlan.com-on. Ugyanakkor nevetségesnek tartom, hogy saját oldalra nem tudnak elégséges mennyiségű (értsd: minden helyiségről legalább egy) fotót feltölteni.
    Azt gondolom, az alaprajz és a fotók is lényegesek. Ha már alaprajz: tök jó, hogy műszaki rajzokat töltenek fel sokan, kb. 320*200-as felbontásban, amin kb. semmi sem látszik, így olyan mintha fel sem töltötték volna. A fotók azért fontosak szvsz, mert azokról sok esetben meg lehet állapítani, hogy milyen szintű felújítás fér rá a lakásra: ablakok (ezt mondjuk sokszor megadják), belső nyílászárók (!), radiátorok, burkolatok stb., illetve talán a leglényegesebb a konyha-fürdőszoba állapota (volt olyan ház (sajna már elkelt, mire meg tudtuk volna nézni), amelynél a fürdőszoba volt egyedül olyan szinten felújítva, hogy gyakorlatilag nem kellett volna hozzányúlni (max. egy tisztasági festés a plafonra); ezen helyiségek fajlagos felújítása általában többe kerül, mint mondjuk a nappalié, amihez úgyis hozzá kell nyúlni, ha másért nem, a tapéta színe miatt).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Oppenheimer #7590 üzenetére

    Szerintem nem éri meg a hosszú kamatperiódus felára. Én 20 évre fogok hitelt felvenni, 1 éves kamatperiódussal (majd kiderül, mennyire volt jó döntés).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz axioma #7594 üzenetére

    Egy pár tapasztalat, a megnézett házakról:
    - szép képek, felújított(nak tűnő) ingatlan, korrekt ár (35M). A helyszíni bejáráson kiderül, hogy van még egy ház az udvarban hátul (!), ennek megközelítése a saját telken keresztül (!!!) történik... :Y . Belül jobban körülnézve kiderül, hogy igen régen volt felújítás, a festék itt-ott pereg lefele, az előszobában vékony parafa faburkolat mállik stb. Hja, és a busz pont a ház előtt áll meg.
    - ránézésre elfogadható állapot, már nem annyira korrekt áron (fix 37M), de nézzük meg. A közvetítő szólt, hogy forgalmas úton van. Azt viszont nem mondta, hogy a ház előtt (az út túloldalán) áll meg a busz. A lakás felújítandó, ráadásul két részre van osztva, még falat is kell törni. Az elrendezés elég idétlen: egy negyedórás gondolkodás után sem tudtam úgy sakkozni a helységekkel, hogy ne egymásból nyíljanak a szobák. A belmagasság bőven 3 méter feletti, a tulaj szerint így olcsóbb a fűtés... :O A kertben egy szükséglakásszerű ingatlan áll, bérlővel. A kert végében hatalmas, cirka 15 méteres tűzfalat lehet bámulni. A kertrész amúgy nagyrészt betonozott, növényt alig látni.
    - Az elővásárlási jogos kavarást inkább nem részletezem, mert ideges leszek.
    - Hirdető szerint a Lajos utcában található egy ingatlan. Mivel elég jellegzetes, Google Street view-el megtaláltuk a szomszéd utcában, 2012 óta rajta levő "Eladó!" táblával... A közvetítő 37-38 között hirdeti, a tulajt (vagy a feleségét) elérve, 43 millás vételár hangzik el... :Y A nő szerint régi a hirdetés. Az ingatlanos szerint napokkal korábban is ennyiért vitt embereket. Hja, a kert elején itt is van egy másik ház.
    - Magán hirdető (1990-ben épült sorház, 39M), kép nincs feltöltve. Telefonon megbeszéljük, hogy küld képeket e-mailben. Átküldöm SMS-ben a címemet, várok, de kép még egy hét múlva sem jön. Telefont nem veszi fel. Nagynehezen elérem, mire közli: most áztak be a szomszéd terasza felől (!), így perpill. nem aktuális a hirdetés...
    - Képeken szépen kinéző sorház. Megtekintve kiderül, hogy kb. 20 méterre fekszik a kerület egyik legforgalmasabb útjától. Belülről felújítandó, az ablakok erősen csereérettek. A fűtésszámla a tulaj elmondása szerint 40K télen-nyáron... :Y A legalsó, félszuterén szinten beázás/vizesedés nyomai, felül a plafonon csúnya repedés. Mindezt 40 milláért. Legalább a kert szép, gondozott és elég nagy is.
    - Ugyanebben az utcában hasonló ingatlan, csak kisebb kerttel, picit olcsóbban. Rengeteg ablak, mind cserélni kell. Többre nem emlékszem (összefolynak kicsit sajnos).
    - Új építésű, 120 nm, élhető méretű helyiségekkel. Az építkezés helyszínére kimenve kiderül: kint van a világ végén (Magtár utca, kb. útlevél kell kategória), ráadásul forgalmas úton fekszik, szorgalmi utat kell hagyni a telekből, a garázs 12 nm és egy keskeny útról ráfordulva kellene beállni...
    - Jó helyen levő ikerház fél. Megtekintve kiderül: a (meglehetősen kicsi) kert végében közvetlenül egy ház áll, a kert felé néző ablakokkal. Bent vegyes a kép: van ami szépen meg van csinálva, de sokmindent fel kell újítani. Két félszobája gyakorlatilag használhatatlan: az ingatlanos szerint 2,10 szélesek, lemérve 190 cm-t mutat a mérce. Egybenyitva jó lenne, de akkor kevés a háló (van még egy szoba lent a garázsszinten, de oda nem akarom egyik gyereket se "száműzni". Mindezt 40 misiért.
    - A kinézett ingatlanok 15-20%-a elkelt, de a hirdetést azt nem veszik le.

    Eddig ennyi. Hócipőm tele. Persze lehet túl igényes vagyok, és/vagy a pénztárcám nem elég vastag.

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    Lassan írhatnék egy önálló blogot a lakásvásárlás viszontagságairól.
    Ma három címre mentünk volna, de lerohadt alattunk a kocsi... :W Mintegy 700 méterre az első címtől, egy viszonylag forgalmas úton. Élmény volt öltönyben kocsit tolni. Betoltam egy mellékutcába, majd gyalog elmentünk a címre. A második lakáshoz busszal mentünk, a harmadikat lemondtam. Egy barátom eljött értünk, elvitt a kocsihoz, és elvontatta az autót a párszáz méterre levő márkaszervizhez, ahol ott tudtam hagyni (szerencsére az egyik munkafelvevő túlórázott, így át is vette a kocsit).
    A holnapra tervezett lakásnézés elmarad, helyette a szervizbe megyek majd. Remélem legközelebb már pozitívumokról is be tudok majd számolni.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Jojo5 #7651 üzenetére

    Melyik bank?
    A környezetemben max. 6 hét alatt mindenki kapott hitelt, általában a K & H-nál vették fel. Az Unicredit ajánlható még, ellenben pl. a Raiffeissen-t messzire kerülném (jellemző még, hogy a kis bankok (pl. Gránit) is veszélyesek: egyrészt szeszélyes lehet a hitelezési gyakorlat, másrészt nem szívesen finanszíroznak nagyobb összegeket a lakosságnak).
    Szerk.: nekem ha 2 hónapig elhúzza a bank a 20 milla feletti hitelemet, az baj lesz, mert addigra ki kellene költöznöm a jelenlegi ingatlanból... ;]

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Zeki #7654 üzenetére

    Az OTP bizonyos szempontból nem rossz választás, ugyanakkor - a jelek szerint - nem túl gyors, és a törlesztőrészlet sem alacsony. Gondolom a hitelintéző onnan kap több jutalékot... ;]
    Egyébiránt nem egy rakétatudomány a hitelintézés. Fel kell menni a bankracio.hu-ra, beírni a paramétereket, elolvasni a feltételeket, és választani. A K&H azért is jó választás, mert a saját oldalukon is lehet hitelkalkulációt végezni, telefonon is lehet előminősítést intézni stb. Ráadásul olcsó, az egyik (ha nem a) legolcsóbb a piacon. Náluk a megadott paraméterek alapján 6 kategóriába sorolják az adósokat. Mi a 2. kategóriába kerültünk (az 1. a legjobb). Bő 40% önrésszel veszünk egy XVI. kerületi ingatlant, a család (két kereső + két kiskorú gyerek) havi nettó jövedelme 600K környékén van.

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Zeki #7657 üzenetére

    Ez sajnos nem így működik, mivel mindig a bank utal utoljára, azaz az önrésznek meg kell előznie a hitelt.
    Szerintem hiba volt várni arra, hogy a vevő megkapja a hitelt: kérnetek kellett volna a vevőtől egy banki igazolást, hogy az előzetes hitelbírálaton átestek, és hitelképesek, majd ennek tudatában párhuzamosan megindítani a saját hitelt (ehhez ugyebár kell a földhivatal által érkeztetett adásvételi szerződés, tehát az új kérót ki kell nézni addigra.
    A birtokbaadás napját ki lehet kötni a szerződésben, az már a felek megállapodásán múlik, hogy a teljes vételár kiegyenlítését követően mennyi időt hagy az eladónak a kiköltözésre. Van olyan megfogalmazás, hogy a birtokbaadás már az utolsó vételár-részlet készhez vétele napján esedékes, a másik véglet az, amikor több hetet-hónapot is kap az eladó. Mi speciel kettő hétben maradtunk (az eredeti szerződés szerint legkésőbb január 15-ig fizetnek a vevők nekünk, mi pedig január 31-ig birtokba adjuk az ingatlant. Annyi mozgásterünk van azért, hogy ha még februárban is itt lennénk, akkor nem bukjuk a foglaló összegét, hanem napi 5K kötbért kell fizetnünk - a foglaló dupláját akkor kell megfizetnünk a vevőnek, ha még február 28-án sem sikerülne kiköltöznünk, és ő - élve a szerződésben szereplő jogával - egyoldalúan felbontaná a szerződést).
    Most már a vevő jóindulatára vagytok utalva: vele kell egyezkedni, hogy belemenjen egy szerződés-módosításba (esetleg el kell gondolkodni azon, hogy valahogy kompenzáljátok őt ezért, mondjuk visszabérlitek tőle az ingatlant egy hónapig).
    Szerk.: a bankok biztos hogy nem lesznek 3 hétig zárva... :U Max. két nap bankszünnapot kérhet minden bank évente, azt kb. két héttel korábban be kell jelentenie az MNB-nél stb., szóval elég nagy macera. Munkanapokon nyitva lesznek.

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Zeki #7666 üzenetére

    Tedd fel a kérdésed itt, de szerintem azt fogják mondani, hogy nem nagyon tudsz mit csinálni, mivel a szerződés kötelez (azaz jó eséllyel a foglaló összegének dupláját kell visszafizetned, plusz ez miatt bukhatod a másik adásvétel kapcsán lerakott foglalót is - nem irigyellek...:().
    Próbálj meg beszélni az ügyvédeddel, hogy mit lehet tenni, hátha van valami okos ötlete. Nem tudom, hogy Vis Maior esetnek minősül-e az eseted (tartok tőle, hogy nem).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz axioma #7672 üzenetére

    Ajjaj...
    1. Tehát szerinted az összes bank azonos jutalékot ad a hitelközvetítőknek... LOL... :C
    2. Kettő bank ajánlatát első kézből (azaz a banki ügyintézőtől) meghallgatva, kb. párszáz forint eltérés volt esetünkben az említett oldal és a bank által közölt kalkulációban. Tekintettel arra, hogy 100K-t meghaladó törlesztőrészletről beszélünk, az eltérés tizedszázalék nagyságrendű. Azt pedig rád bízom, hogy két ajánlatot statisztikailag reprezentatívnak tekintesz-e vagy senem... :U

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz lumija620 #7678 üzenetére

    Attól függ, hogy hol veszel házat (ennyiért gondolom nem Bp-en).. A CSOK-ot a bank elismeri önrészként.
    Bp-en maximum 60-70%-ot finanszíroz a bank (bankfüggő), vidéken ez az arány jóval alacsonyabb (azaz több önrész kell).
    Szerintem vidéken nem nagyon adnak ilyen magas arányú hitelt (ha jól számolom, kb. 40% az önrész, ergo 60% lenne a hitel). Amennyiben vannak új építésű ingatlanok, inkább abban kellene gondolkodni, mivel jóval nagyobb a CSOK, ha jól tudom.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    Banki (lakáscélú) hitelfelvétel rejtelmei és viszontagságai.
    Természetesen az előzetes (telefonos) felvilágosítástól eltérően, a bank (jelen esetben a K & H, de szerintem nem tipikus) újabb papírok beszerzését írta elő számunkra, ezért okulásul megosztom veletek, hogy mire kell jóelőre felkészülni.

    1. Személyes iratok. Ezzel nem szokott gond lenni, nem is kértek többet annál, mint amiről előzetesen informáltak:
    a/ személyi igazolvány,
    b/ lakcímkártya,
    c/ adóigazolvány.

    2. Jövedelemhez, munkálatóhoz kapcsolódó igazolások. Na itt már egyes esetekben lehetnek meglepetések. Alapvetően az alkalmazottakkal kapcsolatban megfogalmazott elvárásokat tudom, mivel ránk ez jellemző:
    a/ munkáltatói jövedelemigazolás (a bank adja/letölthető a formanyomtatvány!),
    b/ utolsó 3 havi hitelesített bankszámlakivonat,
    c/ utolsó 3 havi jövedelem visszaigazolás (az a papír, amit havonta ad a munkáltató), munkáltató által hitelesítve (ezt nem mondták - csak tudnám, hogy akkor minek az a/ pont... :( ),
    d/ amennyiben neadjisten határozott idejű munkaszerződéssel rendelkezik az adós vagy az adóstárs, akkor egyrészt kell a munkaszerződés, másrészt mindenképp kell egy olyan nyilatkozat a munkáltatótól, hogy a munkaszerződés lejárta után is szándékszik tovább foglalkoztatni a munkavállalót, akkor is, ha egyébként a bank által előírt minimum határidőn (a K &H esetében egy év) túl szűnik meg a munkaszerződés!!!

    3. Ingatlanhoz kapcsolódó iratok. No itt jönnek a finomságok (szintén csak adott esetben). Ne higyjünk az ügyvédnek: a banknak mindenből eredeti kell, másolat nem játszik!!!
    a/ adásvételi szerződés földhivatal által érkeztetett példánya (eredeti!!!),
    b/ letéti szerződés (az adásvételkor az ügyvéd készíti, a lényege, hogy az eladó letétbe helyeznek egy nyilatkozatot az ügyvédnél, amely alapján az ügyvéd kezdeményezheti a földhivatalnál a tulajdoni lapra történő bejegyzést) - (eredeti!!!),
    c/ amennyiben osztatlan közös tulajdon:
    - ügyvéd által ellenjegyzett Használati megállapodás, amely kizárólagos jelleggel tartalmazza az ingatlan használati jogát (eredeti!!!),
    - A tulajdonostársak által az elővásárlási jogról való Lemondó nyilatkozat (eredeti!!!).

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz attiati #7698 üzenetére

    Normál esetben igen, de itt arról van szó, hogy egy létrejött jogügyletet későbbre dátumozzanak annak érdekében, hogy az egyik szerződő félnek ne legyen visszafizetési kötelezettsége (az már más lapra tartozik, hogy nem biztos hogy felróható okból keletkezett a kötelezettség). Ez akár okirat hamisításnak is felfogható, ha nagyon bakafántoskodom.
    Egyébként a vevő élethelyzetében is bekövetkezhet olyan változás, ami miatt a megismételt hitelbírálat negatív lenne. Sajnos ez így nagyon nehéz ügy. Szerintem inkább a kormányhivatalt kellene meggyőzni.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Oppenheimer #7702 üzenetére

    Tehát a megvásárolni kívánt ingatlanon kívül, egy másik ingatlant akarsz felajánlani fedezetként?
    Érdekes elképzelés, mindenképp informálódj a banknál, hogy ebbe belemennek-e...

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz adalbert1 #7713 üzenetére

    Kíváncsi lennék, hogy miért nem építettek elég nagy garázst/parkolót, azért egy társasházakat építő cégtől elvárnám, hogy ismerjék a szabályozást.

    A hvg.hu-n megjelent cikkben benne van. Elvileg parkológép lett tervezve (aknába süllyednek le a kocsik), de kihagytak 1-2 "apróságot" a tervekből (pl. a gpek helyét). Amúgy a cég az alvállalkozóra mutogat.

    Ez a fenti cikk is tovább erősíti bennem azt a nézetet, hogy újépítésű lakást is inkább pár éves korában jó vásárolni, addigra az ilyen jogi helyzetek remélhetőleg már tisztázódnak, illetve az esetleges építési hibákra is fény derülhet.

    Akkor bukod a CSOK lehetőségét. Szerintem inkább oda kell figyelni a referenciákra, illetve ha már új építésű, akkor inkább kisebb (max. 6 lakásos) házban kell gondolkodni...

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz lean #7719 üzenetére

    Sok ügyvéd dolgozik fél százalékért, ott rögtön lehet spórolni 100K-t. Közjegyző inkább 50-60K tudtommal.
    A többivel egyetértek.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Zeki #7708 üzenetére

    Van valami fejlemény?

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Kobe #7732 üzenetére

    Fundamenta mikor jár le?
    Általában min. 20% önerőt kérnek a bankok Bp-en, ami egy 20 millás kéró esetén 4M ugyebár. Azonban ha kicentizitek az önrészt, plusz még van egyéb hiteletek is, elég rossz besorolást fogtok kapni, és necces lehet a bírálat (pl. előfordulhat, hogy azt mondják: kaphatsz hitelt, de csak mondjuk 12 millát...).
    Mindenképp kellene legalább 1-2 bankkal személyesen konzultálni, még az adásvételi megkötése előtt. A másik gond meg az, amilyen ütemben nőnek a lakásárak. Nézz szét, hogy mit kapsz manapság 20 milláért Bp-en...:( Ne csak a képeket: ha teheted, menj el, és nézz meg pár házrészt élőben is...

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Kobe #7734 üzenetére

    Az nem úgy működik, hogy csak úgy lecsapsz 1-1 jó hirdetésre: rajtad kívül még ezren gondolkodnak ugyanígy. Mire felhívod, már nem aktuális (annak ellenére sem, hogy még aktív a hirdetés pár napig, mondjuk amíg elmennek ügyvédhez). Jellemzően azok tudnak élni a jó lehetőségekkel, akik kp-ban ki tudják perkálni a teljes vételárat, és/vagy ingatlanosok (vagy van ilyen kontaktjuk).
    A képekkel sokat lehet csalni. Volt olyan hirdetés, ami tök jól nézett ki képeken - aztán a küszöbről majdnem kifordultunk, élőben úgy nézett ki. Írtam fentebb pár példát.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Land #7735 üzenetére

    Bankfüggő, igen. Max. az értékbecslő által megadott érték (ami nem egyezik meg feltétlenül a vételárral...) 70-80%-áig adnak hitelt, azaz értelemszerűen min. 20-30% önrész kell (a fentebbiek miatt nem érdemes kicentizni). K &H-nál 20% önrész kell minimum, a többi banknál nem tudom.
    A banki minősítési gyakorlat viszont azt mutatja, hogy a kockázatok értékelésénél a legfontosabb szempont az önrész mértéke: ha az túl kicsi, nem lesz jó a hitelminősítés, hiába nagy a jövedelem (ismerőst nettó 2 milla jövedelemmel is ugyanabba a csoportba soroltak ugyanannál a banknál, mint minket, harmadannyi jövedelemmel, szignifikánsan nem eltérő egyéb paraméterekkel).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Zeki #7745 üzenetére

    :C
    Örülök, hogy megoldódott. :)

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz concret_hp #7752 üzenetére

    Ezek elvi határok, ezek felett biztos nem kapsz hitelt, ha a határokon belül vagy, akkor talán kapsz hitelt...
    A hitelminősítést még sok dolog befolyásolja, a napfolttevékenységtől kezdve az is számít, hogy a minősítő milyen lábbal kelt fel...:( Példa: mi kb. pont az általad vázolt paraméterekkel kértünk hitelt (40% önrész, a törlesztő meg kb. csak a kettőnk jövedelmének 20%-a...), mégsem 100%, hogy megkapjuk a hitelt: speciel nálam abban kötözködnek, hogy határozott idejű munkaszerződésem van, ami egy év (!) múlva fog lejárni... Senkit sem érdekel, hogy így nekem még egy évig biztos a jövedelmem, míg - ahogy említed - bárkit kirúghatnak vagy felmondhat, akár a minősítés ideje alatt is...

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Oppenheimer #7758 üzenetére

    Nekem azt mondták most a bankban, hogy csúszik a bírálat, mert sokan várnak hitelre.
    Szerdán volt két hete, hogy beadtuk az igénylést, de múlt hét hétfőn még vittünk be pótlólagosan igazolásokat. Az értékbecslő múlt hét kedden volt kinn az ingatlannál. Először azt mondták, egy hét a hitelbírálat (nyilván onnantól számítva, hogy megvan az értékbecslés), aztán másfél hetet mondtak, most úgy tűnik, hogy minimum két hét lesz...
    Nyilván bankja válogatja, hogy mi meddig tart.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz gerisz23 #7770 üzenetére

    OTP-vel nincs tapasztalatom, de nekünk pont 3 hét volt, az értékbecsléstől számítva a pozitív elbírálásig. SMS-ben értesítettek délelőtt, aztán kb. egy óra múlva hívtak is.
    Elvileg közvetítőn keresztül akár gyorsabb is lehet az ügy, mivel a közvetítő érdeke, hogy hamar menjen a minősítés, mert tudtommal ő csak akkor kap pénzt, ha létrejön a szerződés.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz concret_hp #7783 üzenetére

    Ingatlan.com most a fő hirdetési felület szvsz.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz gerisz23 #7790 üzenetére

    5% THM?!? :Y :Y :Y
    K&H-nál hirdetés szerint 3.1%, nekünk kedvezményekkel együtt 2.92 lett a vége...

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz gerisz23 #7798 üzenetére

    Kétségtelen, hogy (pl.) a K&H-nál akkor kapsz jó minősítést és ezáltal kedvező kamatozású hitelt, ha viszonylag jó (vagy legalábbis átlag feletti) jövedelmed van, és mindemellett nem árt, ha minél csekélyebb az önrész, és minél kurrensebb a megvásárolni szándékozott ingatlan.
    1-től 6-ig értékelnek: mi a 2. legjobb (azaz a kettes) kategóriába kerültünk, 20 milla feletti hitellel (ami a vételár 60%-ánál kevesebb; mondjuk az értékbecslő cca. másfél millával kevesebbre értékelte az ingatlant a vételárnál, így már 60% feletti a hitel aránya), illetve a jövedelmünk (az asszonnyal ketten vettük fel a hitelt) cca. 20%-a a törlesztő. Ha a legjobb kategóriába kerültünk volna, 0.1%-kal lett volna kisebb a THM. Mi 20 évre vettük fel a hitelt, illetve éves kamatperiódust választottunk.

    Szerintem (nyilván csak vélemény), ha az önrész legalább 50%-os nálad, akkor is max. 4% körüli THM-re jönnél ki a K&H-nál, Unicredinél stb.: az OTP köztudottan drága (ugyanakkor kétségtelen, hogy némely esetben rugalmasabb más pénzintézeteknél).
    Persze az is igaz, hogy egyáltalán nem könnyű bankot választani, és kívülről mindig könnyű okoskodni.

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz axioma #7801 üzenetére

    Elirtad: minel nagyobb onresz, kisebb hitelresz.

    Így van, köszi a javítást.

    Es ezek jol megfernek egymas mellett.

    Pontosan.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz gerisz23 #7803 üzenetére

    Ez szűk 27% önrész: ilyen paraméterekkel (a jövedelmed is figyelembe véve) csoda hogy kapsz hitelt (vidéken nem nagyon adnak a vételár 50-60%-ánál több kölcsönt, azaz minimum 40-50% önrész kell).
    Legalábbis az olcsóbb bankok (K&H, Unicredit, CIB stb.).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz gerisz23 #7808 üzenetére

    Elmondom, nálunk hogyan volt a folyamat.
    0. Telefonos előzetes hitelminősítés.
    1. Szerződés kötése ügyvédnél, foglaló lerakása.
    2. Szerződés a bankkal, szükséges papírok bemutatása.
    3. Értékbecslés, majd pozitív hitelbírálat után a szükséges papírok kitöltése (közjegyző, biztosítás stb.).
    4. A bank által adott papír, földhivatali lepecsételtetése.
    5. Önrész elutalása, az eladók által kitöltött, önrész készhez vételét elismerő, ügyvéd által ellenjegyzett nyilatkozat beszerzése, és az előző pontban szereplő papírral együtt a bankhoz történő eljuttatása.
    6. A bank utalja a hitelt az eladónak.
    7. Birtokbavétel.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz attiati #7812 üzenetére

    Így van.
    Egyébként nem igazán értem a hirdetőket (illetve az eladókat), de mindegy. Egyrészt amit mi néztünk, annak a 90%-át közvetítők hirdették, holott célzott kereséssel, 90-es IQ felett bárki megtalálja az összes, őt érdeklő ingatlant egy adott portálon. Másrészt egy lakás ára alsó hangon több millió (de inkább tízmillió feletti) összeg általában. Ehhez képest kemény 990,- Ft egy hétre a fényképes hirdetés (az első hét akciós), utána heti 2 rongy (vagy havi 7). A tapasztalatok azt mutatják, hogy mostanság eléggé pörög a piac: 1-2 hét alatt kelnek el lakások.
    Summa summarum: aki most nem tudja eladni a kéróját, az vagy túlárazza, vagy nem is akarja eladni, vagy hagyta annyira lerohadni (esetleg olyan rossz helyen van), hogy a kutyának sem kell, illetve nincs elég sütnivalója normálisan (korrekt képekkel stb.) hirdetni...

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz gerisz23 #7822 üzenetére

    Igen, de amúgy is kötelező ilyet készíttetni adásvételkor, akkor is ha nincs hitel. Az eladó költsége szokott lenni. 10 évre adják, tehát elég sokáig jó...

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz concret_hp #7828 üzenetére

    Egyrészt akkor is kellett 10% önrész legalább, másrészt nekünk a sz*r panel 40-50%-kal ér többet, mint 8-10 éve (a többi lakás általában jobban drágult), szóval azért necces picit a matek, de ettől még lehetnek kivételek.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz gerisz23 #7841 üzenetére

    Nézik, de nem hiszem, hogy kizáró ok lenne, max. ha nagyon alacsony. A D az nem olyan rossz, szerintem E-ig elfogadják (legalábbis amit mi vettünk, az E besorolású, igaz viszonylag alacsony költséggel C-vé alakítható a tanúsítvány melléklete szerint).

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Zeki #7932 üzenetére

    Szerintem elég t*ketlen ügyvéded van. Nem vagyok szaki, de úgy tudom, egyszerűen írsz egy nyilatkozatot az ügyvédnek, hogy - élve a szerződésben foglalt jogoddal (remélhetőleg van ilyen passzus az adásvételiben, nekünk volt) - egyoldalúan felbontod a szerződést, mivel a vevő nem teljesítette a fizetési kötelezettségét a megadott határidőig. A többit már intézze az ügyvéd.
    Jobban belegondolva, anno 2008-ban volt egy hasonló ügyletünk. Akkor 10 milla körül mentek az olyan lakások, amilyenben laktunk, és a válság hatására rohamosan csökkent az értékük. Vevő nem nagyon volt, de mi azért árultuk a lakást. Jött egy közvetítő, aki rossz anyagi helyzetben levő (önrész nélküli) embereknek próbált lakást intézni (banki kontakttal, hogy a hitelbírálat pozitív legyen). Önrészként elég volt 10% akkoriban, amit a szocpolból fedeztek. Valami minimális foglalót adtak csak (messze volt a 10%-tól). Az első vevőjelöltnek visszadobta a bank a papírjait, mi belementünk, hogy átpapírozzák egy másik jelöltre, és a foglalót áttettük a másik szerződésre. Az sem jött össze. Utána ugyan próbálkoztak visszakérni a foglalót (bár nem erőltették nagyon), de mivel nekünk is voltak költségeink (saját ügyvéd stb.), nem adtuk. Emlékeim szerint semmilyen papírt nem töltöttünk ki ezzel kapcsolatban: egyszerűen nálunk maradt a foglaló.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz ithomas #8040 üzenetére

    15.7-ért adtunk el Kőbányán, az Újhegyin egy 68 nm-es lakást pár hónapja (igaz, tényleg szépen fel volt újítva, kiváló állapotban leledzett). Ma már egy ilyen lakás legalább 17, de inkább 18 milla.
    15-ért nehéz jó állapotút venni, bárhol is.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Kobe #8073 üzenetére

    Egyrészt akkora a fix kamat felára, hogy az nagyon durva: különösebb modellezés nélkül is látni, hogy nem éri meg (csak igen szélsőséges esetben). Ha rövid távra veszel fel hitelt, akkor azért nem éri meg (mivel olyan mértékű kamatemelés valószínűtlen pár éven belül), ha meg hosszú távra veszel fel, akkor azért (mivel annyi pénzt kifizetsz a banknak, amiből már kis túlzással kijön egy kisebb lakás ára).
    Másrészt pont magadnak mondtál ellent: mégis, hogyan érhetné meg a kamatkedvezmény miatt a fix kamatláb, ha egyszer arra kisebb mértékű kamatkedvezményt adnak, mint a változóra? :U

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz cincinatus #8078 üzenetére

    Nem a 2% a lényeg, hanem az, hogy a törlesztőd mennyivel emelkedik. Nekünk ez többtízezer forintot jelentett volna havonta (100K felett fizetünk havonta), 5 évre fixálva. 20 évre nem is tudom mennyibe került volna (ha egyáltalán lehet úgy kötni hitelt). Mi 20 évre vettük fel, változó kamatozású hitelt, és nem érzem kockázatosabbnak, mintha fixáltam volna.

    [ Szerkesztve ]

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Qtya123 #8115 üzenetére

    Konkrétan a Köki környékét (a vasút Kispest felőli oldalát) nem ismerem, de tizensok évet laktam az Újhegyin. A Kökihez közeli része mindig is (még a 90-es évek végén is) a gyengébb részek közé tartozott (olcsóbb is volt pl. a Gőzmozdony utca, mint mondjuk a Dombtető): ott a Penny környékén sok a roma. Óhegyhez közeledve egyre jobb a helyzet: a "demarkációs vonal" szvsz a Bányató utca. Nekünk 17 év alatt semmi közbiztonságbeli negatív élményünk nem volt (a Kővágó utcában laktunk), leszámítva, hogy még a 2000-res évek elején valamikor betörtek a lépcsőházban egy lakásba (nem hozzánk, és nem is a mi emeletünkön). Többször előfordult, hogy letekerve maradt az ablak a kocsin, de sosem tűnt el semmi, megpiszkálva sem lett.
    Viszont a kollegina fiát állítólag többször érte intulzus a buszmegállóban a Sibrik-Harmat sarkán (ők ott laktak a régi színes házakban). Ők elköltöztek emiatt (Békásmegyerre, ami nem tudom mennyivel jobb megoldás). Mondjuk mi kocsival közlekedtünk.
    A Köki metrómegálló közlekedés szempontjából sokkal jobb, mint az Örs. Utóbbin akkora tömeg van, hogy az brutális. A Sibrik Miklós úton, a Family Centerben levő Interspar magasan veri az Árkádban levő megfelelőjét.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz hurenzon #8118 üzenetére

    Ez engem is érdekelne.
    Összesen 175 nm lakóterületű, 3 szintes épületet (ikerház fél) szeretnék korszerűsíteni (ablakcsere, külső szigetelés, esetleg fűtéscsere). A kéró értéke cca. 40 milla, 23 millió hitelt vettünk fel rá. Kb. 4 milla kamatmentes hitelt szeretnénk, ha lehet. Mi kell hozzá? Önrész, papírok stb.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz hurenzon #8120 üzenetére

    Az utófinanszírozás nem gond, szerintem megoldanánk valahogy.
    Amit inkább problémásnak látok: nem tudom, hogy a gyakorlatban ugyanaz van-e, mint a hasonló, energetikai célú vissza nem térítendő támogatásos pályázatoknál (ahol ha jól rémlik, 50%-ot finanszírozott az állam): az egyik kollégám belevágott, és bár spórolt rajta, korántsem 50%-ot (ugyanazok a cégek, akiktől árajánlatot kért, amikor meghallották, hogy miről van szó/mire kell a számla, egyből kvázi megduplázták az áraikat, és a 2 millás ajánlatból egyből 3.5 milla lett... :(

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Zeki #8157 üzenetére

    Igen, az a szerencséd azért megvan, hogy most eléggé pörög a piac, szinte bármit el lehet adni...:)

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz concret_hp #8172 üzenetére

    A "becsérték" az értékbecslő által meghatározott összeg. Ez a banki ügyintéző szerint, kb. mindig alacsonyabb a tényleges vételárnál (általában 5, ritkábban 10%-kal). Ergo nem tartom, hogy eladhatatlanok lennének ezek az ingatlanok.

    (miért vállalnád diszkontár nélkül az ezzel járó macerát?)

    Ezt nem is értem. Semmilyen ráhatásod nincs a becsértékre.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz concret_hp #8175 üzenetére

    Jobban belegondolva van némi igazad.
    Kérdés, hogy melyik (mikori) értékbecslésből indulnak ki: gondolom logikusan új értékbecslést kell csinálni, nem a hitelfelvételből aktuálisból kiindulni, hiszen a korábbitól bármelyik irányban eltérhet a jelenlegi állapot (lelakhatták, de akár fel is újíthatták az adott ingatlant); az új értékbecslés pedig valamilyen szinten akár tartalmazhatja is az általad citált, árcsökkentő tényezőket.
    A gyakorlatban majd kiderül, hogy mi lesz. A bankok helyében ezt úgy reagálnám le, hogy nagyobb önrészt írnék elő.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Zeki #8210 üzenetére

    Arra is kell vigyázni (ez esetünkben akár problémás is lehetett volna), hogy egy lakáscélú ingatlan eladása, csak lakáscélú (illetve a lakáscélú része) ingatlan vétele esetén illetékcsökkentő tényező. Azaz ha mondjuk eladsz egy lakást 20 milláért, és veszel egy házat 22-ért, amihez tartozik garász, kerti tároló stb. összesen 3 milla értékben, akkor nem 2 hanem 3 milla után kell illetéket fizetni.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

  • Egon

    nagyúr

    válasz Mercutio_ #8215 üzenetére

    Mik az elvárások?
    Szerintem a Dózsán innen elég gáz, a Dózsa és a körút között meg jelentős részben szokásos paneldzsungel.

    "Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

Új hozzászólás Aktív témák

Hirdetés