Hirdetés

Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • King Unique

    titán

    válasz Véreshurka #4660 üzenetére

    A HDS-ben van olyan opció, hogy a "kapcsolat nélküli lemezek állapotának betöltése", de az normál esetben nincsen bekapcsolva és USB-n a szoftveresen / fizikálisan leválasztott lemezek sem maradnak benne a listában. Ellenben, ha nálad engedélyezve volt az offline állapotú lemezek megjelenítése is, akkor az magyarázat az említett problémára.

    A WD Gold esetében ennyi üzemidő után a 118 db parkolás kb. semmi, illetve az adatlapján is 600 ezres névleges limit szerepel. Tehát ilyen minimális értékeknél nem szükséges piszkálni a parkolást.

    Szívesen!

  • King Unique

    titán

    válasz qfm #4663 üzenetére

    Üdv!

    A 2 modell elég hasonló, de azért van pár különbség, ami a gyártó oldalán is fel van tüntetve. Vagyis, hogy pl. az egyiknél USB 3.0 + eSATA interfész is van, míg a másiknál csak az előbbi. Valamint a RAID 1-et ugyan mindkettő tudja, de a leírás alapján vannak apróbb eltérések a JBOD / RAID módoknál a 2 modell között.

    Itt a topikban ugyan a többlemezes, illetve a RAID funkciós külső házakkal kevés tapasztalat van, de az IB-RD3662U3S pont kivétel, mert azzal van. Valamint a négylemezes IB-3640SU3-ról készült korábban egy teszt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz jackbacsi87 #4666 üzenetére

    Szia!

    Pont ezzel a 2 modellel nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat, tehát ezért sem megerősíteni, sem cáfolni nem igazán lehet itt az ajánlottságukat. Ha egyéb típus is megfelel, akkor az összefoglalóban vannak beszámolók, tesztek, információs táblázat stb. Valamint olcsóbb USB 3.0-s külső házakról pl. ebben, ebben és ebben a hozzászólásban is volt szó.

  • King Unique

    titán

    válasz Headless #4669 üzenetére

    Szia!

    Ahhoz, hogy X perc üresjárat után automatikusan készenléti állapotba (alvó módba) váltson a külső ház, azt USB-chip firmware szinten kell támogatnia. Igaz pl. az OS-nek is támogatnia kell ezt, de eleve a külső ház a meghatározóbb. Egy korábbi beszámoló alapján a Kolink esetében ez elvileg nem teljesül. Valamint nekem ennek a 2,5"-os változata van szintén ASM1153 chippel és PID: 1153 azonosítóval. A róla készített tesztben pedig többek között arról is volt szó, hogy nem támogatja az automatikus alvó módot, még az OS-t (gépet) alvó állapotba helyezve is tovább pörgeti a merevlemezt stb.

    Linuxnál amúgy szintén nem működik a 2,5"-os Kolink esetében a standby állapot, legalábbis normál módon nem. Ellenben a hdparm -y és a hdparm -Y parancsok hatására már leáll a HDD és elvileg készenléti módba kapcsol a külső ház. De ez inkább amolyan kényszerített megoldás, illetve ha a fájlkezelőben próbálom elérni a lemezt, akkor elég nehézkesen és nem kis fáziskéséssel lesz újra aktív. Bár a hdparm -z parancs kiadása után már gyorsan felpörög és újra elérhető lesz. Azt viszont nem próbáltam, hogy ezeket lehet-e időzíteni, de jó esetben talán akár még az is megoldható lenne.

    Tehát, ha azt szeretnéd, hogy X perc üresjárat után automatikusan alvó módba váltson a külső ház és leállítsa a HDD-t stb., akkor eleve olyat kellett volna venni, ami ezt firmware szinten is támogatja (példa). Ha a Kolink esetében ez nem valósul meg, akkor Linuxon használva marad a hdparm, mint alternatív megoldás. Aminél a parancs kiadása után normál esetben elvileg tartós alvó állapotnak kellene lennie. Ha nálad röviddel utána újra felpörög a HDD és újra aktív lesz a külső ház, akkor valószínűleg az OS, vagy egy program intéz hozzáférést hozzá.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Moonwolf #4672 üzenetére

    Szia!

    Normál esetben nyilván azért bírnia kell ezt egy külső háznak, hiszen pont erre van kitalálva. De, ha a megszokottnál jóval gyakrabban akarod cserélni a merevlemezt, vagy akár többféle méretszabványú típust is használni, akkor ez esetben célszerűbb lenne inkább egy dokkolót venni.

    Egy korábbi hozzászólásban részletezve volt, hogy milyen azonosítóval kell keresni az egyes Captiva modelleket. A 2 között egyébként elvileg csak a színükben van eltérés, de itt a topikban többnyire inkább csak a fekete színben kapható modellel van tapasztalat.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz XuChi #4675 üzenetére

    Szia!

    Nemrég egy hasonló kérdésre adott válaszban pont arról volt szó, hogy manapság aktív hűtéses külső házat már kevésbé lehet találni. Legalábbis egylemezes kivitelben, mert inkább a többlemezes RAID és NAS házaknál vannak még ilyenek. Az összefoglaló végén esetleg át lehetne nézni a gyártók listáját és kínálatát, de még ha akad is ilyen egylemezes változatban, korántsem biztos, hogy a hazai boltok forgalmazzák. Lehet már csak külföldi boltokból és webshopokból, illetve online piacterekről szerezhetők be, feltéve ha még nem futottak ki végleg.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz XuChi #4677 üzenetére

    A 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású HDD-k kezelésére vonatkozóan van egy kérdés-válasz a gyártó oldalán, de a pontos limit ott sincsen megadva. Illetve az sem, hogy a Max 5 kezeli-e rendesen, mert a válaszban a Max 5G modellt javasolják. Aztán az ott említett felosztás megint nem teljesen világos. Ahhoz, hogy egy 3 TB-os HDD teljes tárterülete használható legyen, ahhoz normál esetben eleve GPT-re kell inicializálni. Viszont akkor már nyilván felesleges csak emiatt felosztani, mert egy modern desktop OS kezelni tudja 1 db kötetként is. Max. pl. a 32 bites XP nem tudja, de az magát a GPT-t sem kezeli és már eleve megszűnt a rendszer támogatása. Annál max. trükközéssel lehetett megoldani az USB-s háttértárak esetében, amiről egy korábbi hozzászólásban volt szó. Sőt, ott az is le van írva, hogy a SATA / USB csatlakozásnál particionált GPT stílusú és 2 TB-nál nagyobb HDD-k oda-vissza történő kezelése nem mindig működik. Ha jelen esetben a külső ház kezeli a 3 TB-os merevlemezt, ellenben USB-n történő particionálás után a gépben (SATA) nem lehet hozzáférni a tartalmához, akkor lehet itt is az előbb említett dolog okozza a problémát.

    Vannak nyilván olyan külső házak, amelyek kezelik a 2 TB-nál nagyobb tárolókapacitású merevlemezeket is. Ilyen pl. a Sharkoon Swift Case Pro, amelynél jelenleg 12 TB a limit. Legalábbis akkora tárolókapacitású HDD-vel tesztelte a gyártó, azért adták meg azt limitként. Viszont ezen modellnél az előbb említett oda-vissza történő kezelés megint nem feltétlen működik. Ha olyan külső ház kell, amelyiknél biztosan, akkor vannak ilyenek is (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz XuChi #4680 üzenetére

    Azokkal kevesebb van, de azért akad néhány modellel (példák). Viszont az előbb részletezett probléma akár azoknál is előfordulhat.

    Egyébként, ha egy kérdésre válaszok érkeznek, akkor a téma további fejtegetésénél szokás használni a válasz opciót. ;)

  • King Unique

    titán

    válasz adamv2192 #4683 üzenetére

    Az egyes USB-szabványok eleve visszafelé kompatibilisek, tehát egy USB 3.0 eszköznek normál esetben nyilván működni kellene USB 2.0 porthoz csatlakoztatva is. Viszont a lényeges részletek nem derültek ki sem ebben, sem a másik topikban, ahol szintén fel lett téve kb. ugyanez a kérdés.

    Vagyis, hogy pl. mit is jelent pontosan a nem érzékeli a Windows? Az, hogy a fájlkezelőben megjelenik-e a külső meghajtó, az másodlagos. Illetve ott amúgy is csak akkor fog, ha van a kötet(ek)nek meghajtóbetűjele. Tehát eleve az eszközkezelő és a lemezkezelő a lényeg! Illetve, ha ezeknél egyáltalán nem jelenik meg a külső merevlemez, akkor lehet azt mondani, hogy nem érzékeli a rendszer. Valamint, ha a másik topikban említett további infók alapján Windows 7-ről van szó, akkor az sem derült ki, hogy a megfelelő USB 3.0 és egyéb driverek telepítve vannak-e. De, ha USB 3.0 porthoz csatlakoztatva megfelelően működik az eszköz, valamint USB 2.0 portnál a pendrive is, akkor ez a része valószínűleg OK. Vagyis ilyenkor lehetőség szerint érdemes lenne másik USB-kábellel, másik USB-portban, valamint másik gépen és operációs rendszerrel is kipróbálni a külső házat. Ugyanis volt itt a topikban is olyan eset, ahol a gyári kábellel és PC-n az előlapi portoknál voltak ilyen felismerési problémák.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #4686 üzenetére

    Ez a topik 3,5"-os (USB-s) külső házakkal foglalkozik. Viszont, ha jelen esetben egy gyárilag összeszerelt külső HDD kell, akkor azokkal már a téma fő topikja, vagyis a Külső merevlemezek - USB, eSATA, FireWire HDD topik.

    Egyébként a fizikai méret sem teljesen világos, vagyis hogy az ismerős USB-s megnevezés alatt 2,5"-ost típust ért, vagy a javasolt 3,5"-os külső táposat. Pláne, hogy 2 TB-os manapság az előbbieknél is van olcsón, sőt már 5 TB-os mobil külső merevlemezek is vannak a kínálatban. Aztán a stabil tápellátás felől megközelítve a dolgot a döntés a lejátszón és a tv-n lévő USB-portoktól is nagyban függ, ami a másik topikban részletezve volt. Valamint pl. ebben és ebben a hozzászólásban említve többek között 2,5"-os és 3,5"-os típusok is ilyen célra.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #4688 üzenetére

    A linkelt hozzászólásokban már említve volt néhány típus, vagyis pl. azokat. De, ha olyan megoldás kell, ahol maga a belső háttértár az átlagnál tartósabb, akkor ilyen téren nyilván a külső ház / dokkoló egy spéci HDD-vel előnyösebb. Na meg a szerelhetőség és a háttértár cseréjének lehetősége, egy full alumínium külső háznál a jó hővezetés stb. sem mellékes szempontok. Valamint 2 TB-os 3,5"-os külső HDD már nem minden gyártó gyárilag összeszerelt sorozatánál van, ellenben ekkora tárolókapacitású belső merevlemezekből nagyobb a választék. Viszont az megint más dolog, hogy a kompatibilitás és működés szempontjából eleve másodlagosnak mondható hardver- és szoftverkörnyezetben mi az ideális választás. Ez ügyben javasolt mindig az adott készülékek topikjaiban is érdeklődni a tapasztalatok felől.

    Egyébként, ha már itt lett elkezdve, akkor elég nyilván ebben a topikban megtárgyalni a dolgot. Pláne, hogy a magam részéről a másikban is kb. ugyanazokat tudnám mondani, amiket itt. De azért legközelebb majd lehetőleg abban a topikban kellene feltenni a kérdést, amelynek a témájához inkább kapcsolódik! :)

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz muld #4691 üzenetére

    Az NTFS fájlrendszert a macOS eleve natívan olvassa, de akár az írása is megoldható vele. Vagyis normál esetben nem kellene ismeretlennek mutatnia a HDD-n lévő NTFS kötetet. Ha ugyanazt a HDD-t a dokkolóval már rendesen kezeli a rendszer, akkor akár az is lehet, hogy a nemrég említett dolog okozza a problémát. Ha nem a külső házban lett inicializálva és particionálva a HDD, akkor pedig megint esélyes.

    Egyébként desktop OS vonalon elsődlegesen a Windows a támogatott, azért szokták jellemzően azt megadni a gyártók kompatibilis rendszerként. Viszont normál esetben azért rendszerint használható egy ilyen külső ház macOS és Linux operációs rendszerekkel is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #4693 üzenetére

    A gyártó oldalán a HM900-nál az az Y-kábeles megjegyzés echte zöldség és valószínűleg csak véletlenül került oda. Az eleve egy 3,5"-os külső HDD, aminek külső tápegysége van, tehát nem a gazda hardveren lévő USB-porttól függ.

    A 10 ezres keretbe az olcsóbbak közül pl. a Captiva és az LC-35U3-Sirius, a kissé drágábbak közül pedig a Sharkoon Swift Case Pro férne bele. Ha olyan külső ház kell, amelynél a nemrég említett dolog biztosan OK, akkor ezen információ alapján a Chieftec CEB-7035S és egy másik szerint a RaidSonic ICY BOX IB-351StU3S-B jó választás lehet. Bár az előbbi ára a megadott kereten egy kicsit túlmegy, az utóbbi pedig a hazai boltokban jelenleg nem elérhető.

    Egyébként normál esetben az USB 3.0 kábel javasolt max. hossza 3 méter lehet, amit az alábbi táblázat is szemléltet. Ugyan vannak ott egyéb esetek is, de túl hosszú kábelt nem érdemes használni, mert drasztikusan csökkenhet a jel erőssége, ami gondot okozhat. Korábban készült is erről egy érdekes teszt még USB 2.0 alapon.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #4695 üzenetére

    Az Y-kábeles megjegyzés minden, a kínálatukban lévő 2,5"-os külső HDD-hez oda van írva. Viszont egy 3,5"-os típusnál a külső tápellátás miatt nyilván szükségtelen és egyben értelmetlen, mint említve volt. Az egyes USB-szabványok eleve visszafelé kompatibilisek, tehát egy USB 3.0 eszköznek normál esetben nyilván USB 2.0 porthoz csatlakoztatva is működnie kell. Vagyis ilyen szempontból nyilván opció lehet a HM900 is. Viszont, hogy fontos-e a tartósabb belső HDD egy külső házas megoldással, valamint hogy az említett készülékek és külső merevlemezek kompatibilitása stb. mennyire OK, az már más dolog. Ezeket viszont egyrészt el kellene dönteni, másrészt lehetőség szerint megérdeklődni a megfelelő topikokban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #4697 üzenetére

    Ha később esetleg 2 TB+ HDD-t is akar benne használni, illetve SATA-n GPT stílus szerint particionáltat, akkor jó választás lehet ez a külső ház. Ellenkező esetben megteszi a korábbi válaszban említett olcsóbb modellek valamelyike is. De, ha mindenképpen az előbbi kell és belefér a keretbe, akkor az más dolog.

    Maga a HDD a merevlemezekkel foglalkozó topik összefoglalójában szerepel az ajánlottak között, valamint a P300-as sorozat 3 TB-os modelljéről nem olyan régen magad is készítettél egy tesztet. Tehát elvileg OK a 2 TB-os is. Viszont egy passzív hűtéses USB-s külső házban elsődlegesen 5400 RPM-es típusokat szokás használni többek között a kisebb melegedés végett. Jó esetben talán a 7200-as P300 sem fog megfőni benne, de azért pl. egy 5400-as WD Red / Purple kedvezőbb lehet ilyen szempontból. Igaz, ez utóbbiak valamivel drágábbak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz muld #4700 üzenetére

    Az USB 3.0-s ASMedia chipeknél az újabb 2.x MP Tool verziók a frissítésnél eleve nem engednek belepiszkálni a More Config beállításaiba, azért van a screenshoton lévő hibaüzenet. Viszont pl. az alvó mód miatt nem is feltétlen szükséges, mert az összefoglalóban linkelt weboldalakon található firmware-ek rendszerint már alapértelmezetten tartalmazzák a 10 perc után érvénybe lépő, vagy éppen a tiltott alvó módot. De, ha az előbbire van szükséged, akkor a firmware verziója pont nem stimmel. Ugyanis az ASM1153E chipnél a 140509A18280 firmware kikapcsolja az alvó módot. Vagyis a másikkal, azaz a 140509A18200 verziójú firmware-rel kellett volna frissíteni. De ezek az összefoglalóban is le vannak írva világosan. Illetve az is, hogy csak szükség esetén és csak saját felelősségre javasolt próbálgatni ezt!

    Egyébként a hiba pontos oka nem derült ki, illetve az érdekes, ha a gyári firmware-rel (verzió?) nem működött rendesen a külső ház macOS esetében. De, ha az előző válaszban említett dolog, vagyis EZ volt a gond, akkor azon eleve csak egy másik firmware képes változtatni.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Orgi #4702 üzenetére

    Üdv!

    Nem olyan régen egy hasonló kérdésre adott válaszban említve volt, hogy az optikai meghajtókkal és pl. az asztali típusoknál az azokhoz való 5,25"-os külső házakkal más topikok foglalkoznak. Tehát jelen esetben is célszerűbb lenne pl. a Milyen DVD-írót vegyek? topikban érdeklődni ez ügyben, ha már a CD-íróknak nincsen külön topikja.

    Egyébként ilyen célra nemcsak egy külső ház, hanem akár egy univerzális IDE/SATA-USB adapter is opció lehet (példa). Az EW7016 esetében konkrétan a gyártó oldala is említi, hogy még optikai meghajtókhoz is használható. De akár egy olcsóbb USB 2.0-s változat is megfelelhet a célra, az összefoglalóban vannak beszámolók és tesztek egyéb modellekről. Viszont azoknál külső tápegységet már nem mindegyikhez mellékelnek, ellenben a külső tápellátás egy 5.25"-os ODD esetében nyilván kellene fog!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz MaxxDamage #4706 üzenetére

    Az állapotjelző LED kábele egy korábbi tesztnél jól látszik az alábbi képen. Megoldhatták volna azért diszkrétebben is az elvezetését, de ha nem zavaró és nincs útban így sem, akkor rendben. A linkelt tesztben szereplő példány egy másik kép szerint JMicron JMS566 chippel van szerelve. Egy újabb tesztnél a képen viszont már elvileg JMS567 felirat szerepel a chipen, bár nem látszik elég tisztán. Az nem derült ki, hogy a tiedben milyen vezérlő van, de valószínűleg talán továbbra is JMicron. Aztán az ilyen külső házaknál többek között még azt is szokás lecsekkolni, hogy az UASP adatátviteli mód működik-e, valamint a szoftveres leválasztás után és X perc üresjárat utáni alvó módban (ha működik) a HDD leáll-e, a LED-ek kialszanak-e stb.

    Köszönjük a beszámolót! :R

  • King Unique

    titán

    válasz Toncos #4709 üzenetére

    Szia!

    Az összefoglaló gyakran ismételt kérdések fejezetében le van írva, hogy ilyen, illetve hasonló problémáknál miket célszerű lecsekkolni és kipróbálni. Vagyis lehetőség szerint célszerű kipróbálni az eszközt másik USB 3.0 porthoz csatlakoztatva, akár másik USB-kábellel, másik gépen és másik operációs rendszerrel is stb. Valamint ez az inicializálás sem teljesen világos, mert ha már particionálva van a lemez és USB 2.0 portban rendesen működik a külső HDD, akkor normál esetben nyilván nem kell újból inicializálni és particionálni. Ha a lemezkezelőben ennek ellenére esetleg inicializálatlan lemezként jelenik meg, az más dolog. Viszont többek között a Windows verziója és a külső meghajtón lévő fájlrendszer sem ismert, ahogyan az sem, hogy csatlakoztatáskor az eszközkezelőben és a lemezkezelőben pontosan mi a helyzet (screenshot).

    Az EPM gondolom az EaseUS külső particionáló programja akar lenni, ahogyan van hasonló pl. az AOMEI és a MiniTool kínálatában is. Valamint a Windows parancssori eszköze, azaz a DiskPart is használható az MBR / GPT szerinti particionáláshoz, ha grafikus felületen (pl. lemezkezelő) esetleg gondok lennének. De, ha fontos adatok vannak a külső merevlemezen, akkor azokat az újraparticionálás előtt nyilván le kell menteni!

    Az eddigi információk alapján egyébként valóban ASMedia chip van ebben az nBase külső házban, de ezen a gyártó időnként változtathat, szerelheti akár másikkal is. Pont ezért volt épp nemrég említve a Chieftec külső házzal kapcsolatos beszámolónál, hogy most éppen vajon milyen vezérlő lehet benne. A firmware piszkálása előtt meg azért nem ártana biztosan meggyőződni az előbbi dolgokról, azaz hogy valóban maga a külső ház hibája okozza-e a problémát, vagy sem. Az meg a másik, hogy a firmware frissítése amúgy is csak szükség esetén és csak saját felelősségre javasolt! Ha nem közvetlenül a külső ház gyártójától származik a firmware, hanem egyéb forrásból, akkor meg pláne.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Bargab #4712 üzenetére

    Ha a PC-be téve SATA-n volt GPT-re inicializálva és utána particionálva a 3 TB-os HDD, akkor valószínűleg az lehet a probléma, ami egy korábbi esetnél. Valamint pl. EZ és EZ a hozzászólás is szemlélteti ezt a problémát, illetve egy másikban összegezve van ezzel kapcsolatban néhány információ. Viszont az fura, ha a másik PC nem kezelte a SATA-n particionált HDD-t ugyancsak SATA-n csatlakoztatva. Illetve ez esetben GPT-védőpartíció a lemezkezelőben az olyan elavult operációs rendszereknél szokott lenni, mint pl. a 32 bites XP (példa). Ugyanis az eleve nem kezeli a GPT particionálási stílus szerinti lemezeket, ellenben a modern Windows 10 nyilván igen.

    Tehát, ha jelen esetben is az előbb említett dolog a probléma oka, akkor azzal rendszerint nem nagyon lehet mit kezdeni azon kívül, hogy a külső házban lesz újraparticionálva a HDD. Vagy max. esetleg a firmware-t lehetne megpróbálni frissíteni, de azt is csak végszükség esetén és csak saját felelősségre! A 3,5"-os Captiva külső ház az eddigi információk alapján elvileg ASMedia ASM1053 chipes és PID: 55AA azonosítós, vagyis annál opció lehet a firmware frissítése. Aztán az már más dolog, hogy van-e hozzá olyan firmware, amely az említett probléma megszüntetése szempontjából megfelelő.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Toncos #4715 üzenetére

    Mekkora tárolókapacitású a HDD? Ha 2 TB+ és GPT-re lett inicializálva a gépben SATA-n, akkor az is okozhat gondot, ami épp az imént volt részletezve egy másik válaszban. De akkor mondjuk nemcsak USB 3.0, hanem USB 2.0 porthoz csatlakoztatva is jelentkeznie kellene a hibának. Aztán nemrég arról is volt szó ugyancsak egy másik válaszban, hogy az USB 2.0/3.0 portoknál a felismerési problémák lehetnek akár az USB-kábel hibája miatt is. De egy rossz kábel, illetve akár a külső házban a SATA csatlakozási problémák egyéb hibát is okozhatnak. Tehát lehetőség szerint egy másik kábellel is célszerű lenne kipróbálni a külső házat, valamint annak belsejében lecsekkolni a HDD csatlakozását SATA-n. Aztán az meg az előző válaszban volt említve, hogy ha Windowsnál a grafikus lemezkezelő hibát dob az újraparticionálásnál, akkor célszerű parancssorban is megpróbálni a DiskPart segítségével. Valamint egy merőben más operációs rendszerrel is, mint pl. egy pendrive-ról indított Live Linux. Továbbá, ha van kéznél másik HDD, akkor azzal is ki lehetne próbálni a külső házat.

    Ha az említett dolgok ellenőrzése és egyben az egyéb hibák kizárása megtörtént, akkor lehet azt mondani, hogy jó eséllyel maga a külső ház a probléma forrása. Lehet egy hibás példányt fogtál ki, ami elvileg a többi gyártó termékeinél is benne lehet a pakliban. Ez esetben pedig nyilván adja magát a garanciális csere.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Bargab #4718 üzenetére

    Ha nálad is EZ a helyzet, akkor pontosan arról van szó, ami az előző válaszban részletezve volt. Ezen pedig csak a firmware módosításával lehet változtatni, mint azt a linkelt példa is mutatja. A formázással viszont csak a lemezfoglalási egységet lehet változtatni bizonyos keretek között, ellenben a logikai és a fizikai szektorméretet nem, amely utóbbiakról egy korábbi hozzászólásban is volt szó.

  • King Unique

    titán

    válasz Bargab #4721 üzenetére

    Ha a Captiva, akkor abban az eddigi információk alapján ASMedia ASM1053 chip van, de ez már az egyik előző válaszban is említve volt. Viszont olyan előfordulhat, hogy a gyártók időnként másfajta vezérlővel szerelik a külső házat, ezért 100%-os bizonyossággal meggyőződni nyilván csak szemrevételezéssel lehet róla (példa). A nem megfelelő chip és firmware párosítással "téglásítani" az eszközt pedig inkább a JMicron vezérlőknél esélyesebb. Ellenben az ASMedia chipeknél az MP Tool ilyenkor eleve nem is engedi lefuttatni a frissítést és hibaüzenetet dob. Viszont ettől függetlenül egy más szempontból nem megfelelő firmware még okozhat rendellenes működést. Valamint az szintén említve volt már, hogy a nem közvetlenül a külső ház gyártójától származó firmware-ek próbálgatása csakis saját felelősségre javasolt!

    "Inkább attól félek hogyha elszáll a ház akkor nem tudom lementeni a később HDD-re kerülő adatokat."

    Akkor értelemszerűen csak venni kell egy másik USB-s külső házat, amely ugyanúgy kezeli a logikai és a fizikai szektorméreteket. Ha maga a HDD megy tönkre, az a problémásabb. Viszont a pótolhatatlan adatokat amúgy is erősen javasolt több helyen tárolni, azaz több online / offline tárolón! Ilyenkor, ha az egyiknél elszállnak az adatok, illetve tönkremegy maga a fizikai tároló, akkor az nem akkora gond, mert eleve megvannak az adatok máshol is.

    Ha olyan külső ház kell, amelynél az említett SATA-USB közötti oda-vissza történő kezelés biztosan működik, akkor ezen információ alapján a Chieftec CEB-7035S és egy másik szerint a RaidSonic ICY BOX IB-351StU3S-B jó választás lehet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Minstrel #4722 üzenetére

    Azért egy HDD-nek szokott lenni némi működési zaja, pláne egy 3,5"-os típusnak. A Swift Case Pro esetében eddig rendellenes és a kelleténél nagyobb működési zajra nem nagyon volt panasz itt a topikban. De ez mondjuk nagyban függ a merevlemeztől is. Nem olyan régen amúgy az egyik fórumtárs videókat is készített róla, amelyek között zajteszt is van.

  • King Unique

    titán

    válasz Toncos #4725 üzenetére

    Normál esetben nyilván nemcsak USB 2.0, hanem USB 3.0 porthoz csatlakoztatva is működni kellene ennek a külső háznak. Illetve ennél a modellnél eddig ilyen problémát nem említett senki itt a topikban, tehát lehet egy hibás példányt fogtál ki, amiről már az előző válaszban is volt szó. De mondjuk a működés az adott hardver- és szoftverkörnyezet függvénye is lehet, viszont ezzel kapcsolatban a leírtak alapján le lett tesztelve egynéhány dolog. Ha jelenleg nincsen kéznél másik USB 3.0 kábel, akkor X ezerért nyilván nem feltétlen érdemes csak a kipróbálás miatt venni egyet. A kelleténél többet vesződni pedig szintén nem érdemes a hiba keresésével, annyit nem ér az egész. Vagyis jelen esetben a garanciális csere érthető döntés volt és reméljük az újonnan kapott példánnyal már nem lesz gond.

    Szívesen!

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Memora #4730 üzenetére

    Szia!

    Azt azért mindenképpen jó lenne eldönteni, hogy most külső ház, dokkoló, vagy esetleg SATA-USB adapter kell-e. A HDD-t nyilván mindegyiknél lehet cserélni, de ha a szokásosnál jóval gyakrabban van erre igény és akár 2,5"-os és 3,5"-os méretszabványú típus használatára is ugyanazzal az eszközzel, valamint ezt lehetőleg minél egyszerűbben és gyorsabban lehessen megoldani, akkor eleve inkább az utóbbi 2 megoldás javasolt.

    A topik összefoglalójában vannak beszámolók és tesztek dokkolókról és különféle IDE/SATA-USB adapterekről is. Illetve a topikban szintén rá lehet keresni pl. az egyes ORICO dokkolókkal kapcsolatos tapasztalatokra. Példák: [link], [link]. Ahogyan az Inateck is volt már téma korábban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Memora #4732 üzenetére

    Vannak ilyen fekvő dokkolók több gyártó kínálatában is, illetve az összefoglaló végén fel van tüntetve különféle kategóriák szerint a gyártók listája. Viszont a hazai kínálatban nem feltétlen található meg minden egyes gyártó minden terméke, de ez a dokkolók mellett ugyanúgy jellemző pl. a külső házaknál is. Ilyenkor a kinézett modellt szükség esetén esetleg külföldi webshopokból, illetve nemzetközi online piacterekről lehetne megpróbálni beszerezni.

    Ha egy tool-free külső ház kell, akkor pl. a RaidSonic ICY BOX IB-366STU3+B az alábbi beszámoló alapján jó választás lehet, ha belefér az anyagi keretbe. De vannak hasonlók más gyártók, pl. az ORICO kínálatában is (példa).

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4735 üzenetére

    Ez az ORICO 3588US3-V1 külső ház csak említés szinten került szóba itt a topikban, de konkrét tapasztalat nem nagyon van vele. A tool-free kivitel a használat szempontjából nyilván kényelmes és előnyös, ahogyan a 8 TB-os tárolókapacitású háttértár és az UASP támogatása is, a nyomógombos tápkapcsoló helyett viszont jobb a billenőkapcsolós. Aztán az nem tudni mennyire igaz, hogy a korábbi információ alapján állítólag a kelleténél jobban melegedik benne a merevlemez, mivel ugye nincsen vele konkrét tapasztalat.

    (#4736) SunMount3r:
    Az, hogy külső ház, vagy dokkoló kell, azt nyilván meg kell fontolni és el kell dönteni, ami nemrég egy másik válasznál is említve volt. A topik összefoglalójában vannak beszámolók, tesztek stb. mindkét termékkategóriára vonatkozóan, illetve pl. ebben a hozzászólásban olcsóbb külső házak említve. Az (aktív) USB-hub az OK és nyilván csak egy szabad USB-port kell neki, ott nem lényeges USB-n a tápellátás kérdése, mint a 2,5"-os típusoknál. Az egyes USB-szabványok pedig eleve visszafelé kompatibilisek, azaz egy USB 3.0 eszköz normál esetben nyilván használható USB 2.0 porthoz csatlakoztatva is.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4739 üzenetére

    A gyártó weboldalán nem említenek RAID módot, tehát valószínűleg ez a dokkoló is külön-külön kezeli a 2 háttértárat pl. JBOD módban (példa). A(z) (egyes) dokkolóknál pl. az lehet kontra, hogy a SATA fizikai interfész eleve nem olyan gyakori és intenzív csatlakoztatásra lett tervezve, mint az USB. Emiatt a háttártárak gyakori be/ki történő helyezésénél idővel esetleg előfordulhatnak akár csatlakozási, illetve adatkapcsolati problémák is.

  • King Unique

    titán

    válasz Karel666 #4743 üzenetére

    Szia!

    Azért ez így nem igazán általánosítható, hogy kétévente tönkremennek. A másik topik hozzászólása alapján a 3,5"-os modellnél akár maga a kevésbé tartós HDD is lehetett a gond, amiről a külső merevlemezes téma fő topikjában is volt szó nemrég. A 2,5"-os típusoknál pedig tipikus hibalehetőség szokott lenni USB-n az elégtelen, illetve instabil tápellátás. Egy médialejátszó, illetve a rajta lévő (normál) USB-portok pedig nem feltétlen a legstabilabbak ilyen szempontból. Az meg a másik, hogy az USB-s tárolóeszközök elsődlegesen támogatott hardver- és szoftverkörnyezete eleve a PC & Mac + desktop OS. Ettől eltérő környezetben viszont már nem feltétlen garantálható minden esetben a megfelelő kompatibilitás, működés, vagy akár USB-n a stabil tápellátás. De ez nyilván nem a külső merevlemezek hibája, hanem eleve az adott készülékek hiányossága.

    Az, hogy 2,5"-os / 3,5"-os HDD, illetve külső ház kell-e, azt nyilván el kellene dönteni. Mindkét esetben lehet minőségi és megbízható megoldásokat találni, tehát általánosan nem igazán érdemes a melyiket inkább dolgot annyira ragozni, illetve az már az adott felhasználástól is függ. Na meg fontos adatok tárolásánál úgy is az a legfontosabb, hogy azokról mindig legyen több online / offline tárolón biztonsági mentés! Ebben a topikban most eleve a 3,5"-os külső házak a téma, valamint a stabil tápellátás szempontjából is előnyösebb egy ilyen, mivel külső tápegysége van és nem a gazda hardvertől függ, mint egy 2,5"-os típus. Ha egy olcsóbb külső ház kell, akkor a topik összefoglalójában, valamint pl. ebben a hozzászólásban vannak információk és konkrét példák olyanokra is. A milyen (belső) merevlemezt vegyünk témát viszont értelemszerűen már az azzal foglalkozó topikban kellene megtárgyalni, elolvasni az ottani összefoglalót stb.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4745 üzenetére

    Tudom, a másik topikban nemrég épp javasolva volt egy routeres kérdésre adott válaszban. Itt most annyira nem akartam belemenni, mivel ugye külső tápos megoldásról van szó. De azért köszönöm a kiegészítést!

  • King Unique

    titán

    válasz Karel666 #4747 üzenetére

    Az előző válaszban már linkelve voltak olcsóbb USB 3.0-s külső házak, azaz pl. a Captiva, LC-Power, Kolink stb. Ha esetleg egy USB 2.0-s típus is megfelel és max. csak 2 TB-os HDD lesz benne használva, akkor pl. az nBase ára még kedvezőbb. De némelyik olcsóbb modell itt-ott nem feltétlen olyan kiforrott és minőségi, mint egy márkásabb és drágább külső ház, ami ebben a hozzászólásban volt részletezve. Viszont ettől függetlenül még nyilván megfelelhetnek a célra. Az említett aktív USB-elosztós (hub) megoldás pedig a 2,5"-os külső merevlemezek stabil tápellátása kapcsán merült fel, viszont egy külső tápos 3,5"-osnál csak emiatt nyilván nem szükséges.

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4750 üzenetére

    Az már a másik topikban is le volt írva, hogy a 2,5"-os gyárilag összeszerelt és a 3,5"-os külső házas / dokkolós megoldások árainak összehasonlítása eleve üti egymást. Na meg ennyi erővel nyilván az utóbbiaknál is használható egy olcsó, 2,5"-os HDD. Az meg a másik, hogy létezik Maxtor 3,5"-os kivitelben is, igaz az a hazai boltokban már kevésbé beszerezhető és amúgy kifutó sorozat. De az ára pl. 2-3 TB-os kivitelben is meglehetősen kedvező volt, ahogyan más gyártók kínálatában szintén találni még hasonlókat.

    A kinézett LC-Power dokkolóval nincsen itt a topikban konkrét tapasztalat, tehát ennek okán sem biztosan megerősíteni, sem cáfolni nem igazán lehet a megvételét. Mondjuk a háttértár max. tárolókapacitásának kezelésére vonatkozó 1 és 4 TB-os limitek nem túl magasak, pláne az egyes konkurens termékekhez képest. De lehet akár azért is annyi, mert pl. csak akkora tárolókapacitású merevlemezekkel tesztelte a gyártó. RAID módot ennél a dokkolónál sem említ a gyártó weboldala, tehát valószínűleg külön-külön kezeli a belehelyezett HDD / SSD meghajtókat. Az USB-hub használatánál pedig csak egy szabad USB-port kell azon a dokkolónak és normál esetben működnie kellene vele rendesen.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4751 üzenetére

    Arról nemrég a témához kapcsolódó másik topikban is volt szó, hogy egy gyárilag összeszerelt külső merevlemez nem igazán ilyen célra van kitalálva. Technikailag elvileg megoldható a HDD cseréje, de hogy utána működni fog-e egy akármilyen másikkal rendesen, az már más dolog. Valamint jelen esetben egylemezes USB-s külső házakat natúrban a WD eleve nem gyárt, max. másodkézből lehet ilyeneket venni. Azaz az eredeti termék házilag történő szétszerelése után annak egyes alkatrészeit továbbértékesítik. Aztán az megint 2 külön dolog, amikor valaki egy ilyen gyárilag összeszerelt típusnál akár merevlemezt cserélni, meg amikor a meglévő merevlemezhez keres külső házat. Az előbbinél még valamennyire érthető, ha nem feltétlen akar külön egy másik külső házat venni, na de az utóbbinál eleve úgy szokás megoldani. Valamint abból is nyilván egy normál típust és nem egy más által házilag kibelezett külső tárolóeszköz burkolatát.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4754 üzenetére

    Már a merevlemezekkel foglalkozó topikban is feszegetve volt ez a téma, csak éppen ott hibádzott annál is a dolog, hogy a 2,5"-os külső merevlemez árát hasonlítottad a 3,5"-os belsőhöz. Na ezért üti egymást a kettő. Na meg az nem újdonság, hogy (bizonyos tárolókapacitásnál) egy 3,5"-os belső / külső HDD olcsóbb lehet, mint egy 2,5"-os. Ahogyan az sem, hogy egy külső háttértár valamivel drágább, mint natúrban egy belső. De, ha az utóbbiból is külsőt kell csinálni, akkor a külső ház, vagy a dokkoló stb. ára már ott is hozzáadódik a merevlemez árához.

    Miért 2,5"-os? Hát mondjuk, mert kisebb, halkabb, egy külső háznál nem igényel külső tápadaptert, mobilisabb és pl. egy laptophoz kényelmesebb használni stb. Igaz, egy 3,5"-os pl. olcsóbb és gyorsabb lehet, valamint nagyobb tárolókapacitást kínál. De, ha valakinek az előbbiek fontosabbak, akkor adott a lehetőség. Na meg, ha már tárolókapacitás, akkor 3,5"-os külső háttértárat manapság 2 TB alatt nem is nagyon érdemes már venni / összerakni. De igazán afelett van értelme, pláne hogy a 2,5"-os méretkategóriánál is már 5 TB-nál is tartanak.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4757 üzenetére

    Ha jelenleg ilyen elenyésző a kettő között az árkülönbség, akkor már inkább a Swift Case Pro, annál nem kellene szükség esetén a belső rögzítőlapokkal sem vacakolni. A Sharkoon külső házánál az ASMedia ASM1153 chip újabb és elvileg fejlettebb a másikban lévő ASM1053-nál, de a lényeges dolgokat az utóbbi is támogatja, illetve működnek annál a külső háznál. Na meg az is előfordulhat, hogy azóta a Becrux már újabb ASMedia / másfajta vezérlővel van szerelve, mert a gyártók fenntartják a változtatás jogát, ha az nem befolyásolja negatívan a termék képességeit és működését.

    Ha azonban olyan külső ház kell, amelynél a korábban említett SATA-USB közötti oda-vissza történő kezelés biztosan működik, akkor pl. ezen információ alapján a Chieftec CEB-7035S, valamint egy másik szerint a RaidSonic ICY BOX IB-351StU3S-B jó választás lehet ebből a szempontból (is). Ellenben a Becrux külső háznál erről nem nagyon volt szó itt a topikban, a Swift Case Pro esetében pedig akad ilyen téren pró és kontra egyaránt.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Ala #4760 üzenetére

    Szia!

    Ilyenkor normál esetben adná magát a garanciális csere, de az gondolom már rég lejárt, mivel ez egy 2011 körül megjelent külső ház. Vagyis szükség esetén a ventilátor javítását / cseréjét házilag kell valahogyan megoldani. Vagy esetleg elvinni egy olyan szakihoz, aki ilyennel foglalkozik. Egy korábbi tesztnél az alábbi képen látszik a pontos modell (TT-8015) és az alatta lévő feliraton az egyéb adatok. Aztán, hogy hol lehet pont ilyet, vagy egy hasonlót beszerezni, az már más dolog. De, ha a belföldi szaküzletekben esetleg nem, akkor meg lehetne nézni pl. a nemzetközi online piacterek kínálatát, hátha akad valamelyiknél ilyen ventilátor.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Titmouse09 #4762 üzenetére

    Szia!

    Azt megköszönnénk, ha az összefoglaló információs táblázata szerinti adatokat meg tudnád adni róla egy rövid beszámoló keretében (példa). Átfogóbb tesztet nem muszáj készíteni, illetve azzal amúgy is több idő elmenne.

    A másolásnál valóban nemcsak a célmeghajtó, hanem a forrásmeghajtó adatátviteli sebessége is számít. Tehát az első mérésnél nyilván a gépben lévő lassú HDD volt a szűk keresztmetszet, míg a másodiknál a jóval gyorsabb SSD-ről olvasva az adatokat már nem volt ilyen gond. De amúgy az USB 3.0 szabvány a mért értékeknél azért többet tud (bővebben), csak jelen esetben maga a külső házban lévő HDD lassú ehhez, az limitálja az adatátviteli sebességet.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz SunMount3r #4766 üzenetére

    Nyilván úgy értendő, hogy egy ilyen HDD eleve nem tud 450 MB/s körüli szekvenciális értéket, amit az USB 3.0 szabvány lehetővé tesz. Ellenben, ha egy SATA3-as SSD lenne a külső házban, akkor az már igen. Feltéve persze, hogy a külső házban lévő USB-chip is SATA3 alapra épül és támogatja az UASP adatátviteli módot, illetve az utóbbit maga az OS is.

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4768 üzenetére

    Ezt így általánosan nem feltétlen lehet egyértelműen eldönteni, mivel függ a felhasználástól is, valamint attól, hogy firmware szinten ténylegesen mit támogat az adott USB-eszköznél a vezérlő. Amúgy mindkét chip viszonylag újabb típusú, főleg a JMS578. Mindkettő SATA 6 Gbps alapra épül és támogatja az UASP adatátviteli módot. Mindkettőhöz lehet találni külső forrásból származó firmware-t és szükség esetén, valamint saját felelősségre opció lehet annak frissítése. De pl. az USB 3.0-s ASMedia chipek esetében ez csak a PID: 55AA azonosítós típusoknál támogatott az összefoglalóban szemléltetett módon.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Czimby #4770 üzenetére

    Az a tesztkörnyezet, valamint az adott USB-tárolóeszközöknél a bennük lévő háttértár mellett a firmware függvénye is lehet, hogy USB 3.0-n milyen adatátviteli sebességeket produkálnak az egyes vezérlőkkel. Ilyen téren pedig lehetnek eltérések egyik és másik teszt, valamint 2 külső ház között is, hiába van mindkettőben ugyanaz az USB-chip és HDD / SSD meghajtó. Például egy másik tesztnél már a JMS578 chipes külső ház szerepelt jobban.

    [ Szerkesztve ]

  • King Unique

    titán

    válasz Titmouse09 #4774 üzenetére

    Manapság egyre több USB 3.0-s külső háznál és dokkolónál találkozni JMS578 chippel, úgy látszik most ez a sláger a JMicron vezérlős újabb eszközöknél. A megadott adatok és a leírtak alapján összességében tényleg nem rossz ez a tool-free külső ház, bár a full műanyag kivitel a hőelvezetés szempontjából azért nem éppen a legideálisabb. Tehát az még egy hasznos információ lenne, hogy használat közben mennyire melegedik benne a HDD, az alul lévő szellőzőnyílások ténylegesen használnak-e valamit ebből a szempontból. A burkolatra házilag lyukakat fúrni pedig max. akkor opció, ha már lejárt / nem fontos a garancia (garanciavesztés miatt), illetve az esetleges túlzott melegedés miatt mindenképpen szükség van rá.

    Köszönjük a korrekt beszámolót! :R

Új hozzászólás Aktív témák