Keresés

Hirdetés

Új hozzászólás Aktív témák

  • Wezuv

    újonc

    Sziasztok!
    Touch screen panel kérdésem lenne. Van egy 5"-os TFT panelem, amin egy LM50TQ142-A érintőpanel van. Sajnos ez az első touch paneles projectem, nincs másikkal tapasztalatom és nem találok semmit a neten arról a hibának vélt jelenségről, amit látok. A jelenség az, hogy ha egy pontban rábökök a panelre, akkor az X és ugyan kisebb mértékben, de az Y koordináta is változik a nyomás erejétől függően. A változás érzékeltetésére írom, hogy ha pl. 600X-re bökök, akkor az a nyomás erejétől függően lehet 800 és 400 közötti érték is. Egy XPT2046 IC-vel dolgozom fel a Tpanel feszültség értékeit. Műszerrel is megmértem a panel ellenállását X és Y között, a nyomás erőssége eléggé változtatja azt, de ez elvileg nem lenne gond, mert ha feszültséget mérek nagy bemenő ellenállással az osztásban, az érintési pontban lévő soros ellenállásként értelmezhető tag nem befolyásolhatná az osztási pontban a feszültséget.
    Szóval a kérdésem az, hogy szerintenek hogyan lehetséges ez a történet? Vagy mindegyik touch panel ezt csinálja? A talált példa kódokban nem találtam erre utaló részeket, mindenki egyszerűen csak kiolvassa az értékeket és nem alkalmaz korrekciókat. Videókat is néztem, ott sem láttam hasonló problémát. Néhány mellé mérést igen, de ez elhanyagolható és kezelhető.
    Előre is köszönöm a segítő válaszokat!
    Üdv! W*

  • Wezuv

    újonc

    válasz darvinya #47803 üzenetére

    Ez rezisztív. A XPT2046 ilyenek kezelésére van, azok között is a 4 vezetékesek kezelésére.

  • Wezuv

    újonc

    válasz Kernel #47809 üzenetére

    Szia! Az üzemi kondi mérete kisebb, pont a motor teljesítményéhez, üzemi áramfelvételéhez méretezett, ezért nem morog és ezért üzemi. Az indító kondi kapacitása a motor állandó igényéhez képest nagy, csak a kezdeti nyomatékot, illetve áramot biztosítja, ezért indító a neve. Indító kondit indító relével szokták rákötni, ami egy bizonyos idő után lekapcsolja a kondit és csak az üzemit hagyja rajta. Az idő függ a motor teljesítményétől, az indítókondi kapacitásától és a választott időrelé méretezésétől (az indító relében hőkioldó van, ami az áram hatására melegszik és kapcsol le, ezért kell méretezni a motor indító áramához).
    Az indító relétől fapadosabb megoldás egy időrelé, ami adott idő eltelte után lekapcsol. Ennek a hátránya, hogy a beállított időtartamig a motor hangosan morog, ha hamarabb elindul. Ha az időt rövidre választanánk, de a motort változó terhelés éri(pl. szállító csiga) akkor a motor a terhelésétől függően esetleg nem indul el időben, ami gondot jelent, mert leéghet, ha így marad. Ha meg hosszú időt választunk, akkor csúnyán indul és szélsőséges esetben szintén leéghet.
    A kézi gombos indítás akkor lehet jó, ha kézzel inditjuk a motort, tehát a helyszínen vagyunk. Automatikus, vagy távolról vezérelt indításhoz ez nem jó.

    A legkifinomultabb, de legtökéletesebb indítás bonyolult. Egy fordulatszám detektort kell szerelni a motor tengelyére és két érzékelt fordulat után lekapcsolni az indító kondit. A detektor egy HALL mágneses érzékelő lehet, vagy OPTO, bár ez utóbbi nem annyira megbízható az esetleges szennyeződések (por) miatt. Nekem évek óta megbízhatóan működik a HALL-os megoldás, csendesen indul, nagy nyomatékkal, változó terhelés esetén is. Itt az indító kondi méretét túl is lehet méretezni a szokásostól. De tudni kell, hogy ehhez mikrovezérlő kell, mert mérni kell az impulzusokat és kezelni azt is, ha nem indulna el a motor adott időn belül, mert akkor le kell kapcsolni az áramot és jelezni, hogy baj van (elakadás). Üdv! W*

    [ Szerkesztve ]

  • Wezuv

    újonc

    válasz Kernel #47811 üzenetére

    Szia! Igen, próbáltam korrigálni, de ez a fórummotor nem engedte, amíg nem érkezik válasz az írásomra. Természetesen áramfigyelő tekercs van benne, ami az indító áram ideéig marad meghúzva. A többi viszont áll. :)

    Az is fura, hogy csak egy embernek tudok válaszolni egyszerre...
    Az eredeti kérdésemre se nagyon hiszem, hogy választ kapok, de mindegy is, nem is számítottam másra és nem is tetszik ez a módi, ezért fájó szívvel búcsúzom...

    [ Szerkesztve ]

Új hozzászólás Aktív témák